Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Dionice

Dionice Ne zaboravi na stop-loss

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.11.2011., 12:13   #1
Nenad Bakić: Kamo s novcem

Danas u jutarnjem veliki intervju na više od dvije stranice s Bakićem pod naslovom "Kamo s novcem" Ne kupujte stanove! Sada je vrijeme za pametno ulaganje u dionice.
Traper is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2011., 14:24   #2
Quote:
Traper kaže: Pogledaj post
Danas u jutarnjem veliki intervju na više od dvije stranice s Bakićem pod naslovom "Kamo s novcem" Ne kupujte stanove! Sada je vrijeme za pametno ulaganje u dionice.

Ahahahaha...... naročito u njegove govnare ( da ih ne imenujem sad )
Taj velevažni tašti ulagač od 2008. naovamo ništa nije pogodio.....
Naravno na duži rok će sigurno pogoditi ( jer i pokvareni sat je dvaput dnevno u pravu ) pitanje je samo tko će to dočekati a da nije bankrotirao.....

i još za primjer uzme Valamar i Ostoju!!!!!!!!!!!!!!!jer je super poraslo, a poraslo je jer je dotični veletašti ulagač kupovao......
Ja tamo ne bih ložio ni tri kune od straha da mi ih Ostoja ne mazne...........čudno sad ne hvali DDJH ( valjda je navlakuša završila ) i još neke da ih sad ne spominjem.....
Šteta ovaj put nije bio raspoložen da nam objasni zašto je spread na njemačke obveznice osjetno niži od spreada na hrvatske obveznice ( a obećao mi je da će to prvom prilikom pojasniti )
__________________
My satisfaction always came from beating the market, solving the puzzle, the money was the reward, but it wasn't main reason I loved the market............

Zadnje uređivanje KuciloOro : 26.11.2011. at 14:40.
KuciloOro is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2011., 15:54   #3
Quote:
KuciloOro kaže: Pogledaj post
Taj velevažni tašti ulagač od 2008. naovamo ništa nije pogodio.....
16.3.2009. je počeo pisati blog, ovo mu je prvi post. Na dnu posta je spomenuo slijedeće dionice: DDJH, ADRS, VIRO, PTKM, KORF I KOEI, i to su dionice o kojima i dalje većinom priča.

Pa evo kako su dionice (one najlikvidnije) prošle od tada.



Toliko o tome da ništa nije pogodio. Fakat ne znam što je nekim ljudima da su tako kivni na njega.
__________________
"Ovo je mišljenje, a ne savje(s)t" ®Zaf
G. House is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2011., 16:08   #4
Kolega i ja imam odlične prinose gledajući ono što sam kupovao u razdoblju 10.-15.03.2009. godine ( a to sam i napisao na poslovnom u to vrijeme ).......samo ne treba zaboraviti da je dotični predlagao neke kupnje ( tipa ATPL i sl ) krajem 2007. g i početkom 2008. godine po medijima......i to u vrijeme je trebalo prodavati i otići u cash......
Ne vjerujem da je i sa jednim prijedlogom iz tog vremena u plusu....
Nego jsei li se zapitao kako to da više ne spominje DDJH?
Što je njim i zašto ga sad veleumišljeni Bakić više ne hvali?
__________________
My satisfaction always came from beating the market, solving the puzzle, the money was the reward, but it wasn't main reason I loved the market............
KuciloOro is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2011., 17:32   #5
4. DDJH. Trenutno glavni ugovor je s RH, što znači da je načelno osjetljiv na ‘bolne rezove’ ili ekstremno kvarenje situacije. Ipak, ne vjerujem da čak ni u slučaju ‘bolnih’ rezova ugovor može biti razvrgnut jer se u biti radi o međudržavnom ugovoru (štoviše, sa zemljom iz EU), koji je već velikim dijelom zagazio u offset. Štoviše, čini se da u krizama države zadnje režu troškove za naouražanje. Drugi važni poslovi su izvozni (vagoni). Mogući drugi veiki poslovi (BOV-ovi, obnova tenkova) su izvozni. Ogroman potencijal je sa HŽ Cargo, gdje je, jasno, izloženost hrvatskom riziku; ali, s druge strane, to je izvozni proizvod / usluga. (Kao što znate, smatram da je cijena DDJH smiješna i s obzirom postojeće poslove, pa je ova zadnja stvar fakultativna).

Eto to je njegov post o DDJH, 13.11.2011.......ni riječi o krizi u Gredelju, HŽeu, država pred bankrotom i sl......jedino što je ovdje smiješno je tekst koji je Bakić izrecitirao........nije mi se dalo vaditi postove s bloga o Finvestu, to su isto jedni od visprenijih frontrunnerskih




a ovo se radilo tamo negdje kad se najviše hvalilo DDJH...pri 50-60 kuna
"NAJVAŽNIJE - istovremeno s povećanjem broja dionica kod Nenada Bakića, nestalo je preko 80 000 dionica skrbničkog ZABA-e i HYPOa
Pametnome dovoljno."
__________________
My satisfaction always came from beating the market, solving the puzzle, the money was the reward, but it wasn't main reason I loved the market............
KuciloOro is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2011., 18:39   #6
Zbog kombinacije analitickog pristupa (kojeg javno prezentira na blogu), nelikvidne burze u spoju s prilicno velikom kolicinom novca, te efektom krda (prilicno izrazenim u HR) ne cudi takav rezultat.
__________________
It's a basic fact of life that many things 'everybody knows' turn out to be wrong.

Zadnje uređivanje zabotinski : 26.11.2011. at 19:08.
zabotinski is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2011., 18:40   #7
Quote:
G. House kaže: Pogledaj post
16.3.2009. je počeo pisati blog, ovo mu je prvi post. Na dnu posta je spomenuo slijedeće dionice: DDJH, ADRS, VIRO, PTKM, KORF I KOEI, i to su dionice o kojima i dalje većinom priča.

Toliko o tome da ništa nije pogodio. Fakat ne znam što je nekim ljudima da su tako kivni na njega.
Trebalo bi biti fer i reći da njegovo pisanje nije bez utjecaja na kupovanje dionica, pogotovo u ovako maloj bari tipa ZSE. Jedno vrijeme mali dioničari po svim forumima (koje pratim) su raspravljali skoro pa samo o "njegovim" dionicama.
No ne radi se samo o pisanju, u tom periodu ulupao je i sam dosta sredstava u iste.
U tom smislu njegovo pisanje je ispalo oblik samoispunjujuceg prorocanstva.

Vidjet ćemo što će biti dalje sad kad se skupljaju tmurni dani nad kapitalom u globalu, a kamoli tek nad onim koji bi eventualno zalutao na ZSE. Bojim se da ovo što se desilo s Abacusovom 13-icom bi moglo potegnuti opasnu lavinu (kolko nas zna i prati u kojoj banci njegov broker drži 13-icu).
marqox is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2011., 10:24   #8
hm, komentari protiv "mesije" se ne mogu čitati na njegovom blogu, mogu ovdje i to vrlo podcjenjivački ....
dante-1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2011., 14:23   #9
Quote:
KuciloOro kaže: Pogledaj post
Kolega i ja imam odlične prinose gledajući ono što sam kupovao u razdoblju 10.-15.03.2009. godine ( a to sam i napisao na poslovnom u to vrijeme ).......samo ne treba zaboraviti da je dotični predlagao neke kupnje ( tipa ATPL i sl ) krajem 2007. g i početkom 2008. godine po medijima
Rekao si da ništa nije pogodio od 2008. na ovamo, ja ne znam je li i što izjavljivao po medijima o dionicama prije pisanja bloga početkom 2009. (daj link, ali i ovako mogu reći da gotovo sigurno nije preporučiao ATPL ili bilo kojeg drugog brodara ili građevinara 2007., nešto si pomiješao), ali otkad je počeo s pisanjem bloga je pogododio itekako (pogledaj još jednom onu tablicu što sam stavio).

Zato mi nije jasno čemu iznošenje neistina.

Legitimno je misliti da su mu analize bezvezne i da piše gluposti.
Ali iznositi neistine kako je sve promašio nije u redu.
Ali ako te to čini sretnim, samo naprijed.
__________________
"Ovo je mišljenje, a ne savje(s)t" ®Zaf
G. House is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2011., 14:28   #10
Quote:
zabotinski kaže: Pogledaj post
Zbog kombinacije analitickog pristupa (kojeg javno prezentira na blogu), nelikvidne burze u spoju s prilicno velikom kolicinom novca, te efektom krda (prilicno izrazenim u HR) ne cudi takav rezultat.
Two questions :

1. Otkad je li analitički pristup loš? Zar je bolje birati dionice nasumično?

2. OMF-ovi i druge financijske institucije također vrše analize i javno ih objavljuju (samo nešto su u zadnje vrijeme utihnuli), imaju nemjerljivo veću količinu novca, pa opet nemaju ni približno ovakve rezultate (već dapače, katastrofalne).
Zar i dalje onda stoji ta tvoja konstatacija?
__________________
"Ovo je mišljenje, a ne savje(s)t" ®Zaf
G. House is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2011., 14:40   #11
Quote:
marqox kaže: Pogledaj post
Trebalo bi biti fer i reći da njegovo pisanje nije bez utjecaja na kupovanje dionica, pogotovo u ovako maloj bari tipa ZSE...

No ne radi se samo o pisanju, u tom periodu ulupao je i sam dosta sredstava u iste.
U tom smislu njegovo pisanje je ispalo oblik samoispunjujuceg prorocanstva.
Svakako da je njegovo pisanje imalo utjecaja.

Ali ovo da je i sam ulupao dosta sredstava pa se radilo o samoispunjujućem proročanstvu, jednostavno ne stoji.
Ako ti se da, slobodno izračunaj koliko je on novaca uložio u određene dionice u određenom periodu, a koliko se protrgovalo na burzi u tom periodu. Vidjet ćeš koliki je to zanemariv postotak. Usporedi samo s ROMF-om kupnjom HT-a i njegovim postotkom u ukupnoj protgrovanoj količni (a dionica neprestanio pada) i bit će ti mnogo toga jasnije.

Isto tako, u zadnjih godinu dana je objavljivao i kako je kupovao INGR i DLKV - pa je popušio s tim trgovinama. Zašto i tu nije ostvario profit? Pa "krdo ga sluša i prati", a i uložio je dosta novca u tom kratkom periodu.
Dakle, to jednostavno ne stoji. Ostvario je impresivne rezultate jer je dobro izanalizirao neke dionice i vjerovao istima. Tamo gdje je ulagao na osnovu špekulacija, u dionice koje fundamentlno nisu jako podcijenjene je izgubio. Prosto ko pasulj.
__________________
"Ovo je mišljenje, a ne savje(s)t" ®Zaf
G. House is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2011., 15:05   #12
Quote:
G. House kaže: Pogledaj post
Ali ovo da je i sam ulupao dosta sredstava pa se radilo o samoispunjujućem proročanstvu, jednostavno ne stoji.
Ako ti se da, slobodno izračunaj koliko je on novaca uložio u određene dionice u određenom periodu...
Moguće, ne znam. Ali čini mi se da ti već znaš bolje od mene, pa napiši koliko je okvirno sudjelovao u prometu KORF-a, ADPL-a, itd. Koliko je prometa posljedica njegova pisanja možemo samo nagađati. Mogli bi npr. uzeti dionice sličnih likvidnosti do njegovog pisanja, pa usporediti daljnji promet onih o kojima nije pisao i o onih o kojima jest. Ja se osobno ne sjećam npr. toliko prometa na KORF-u prije njegova pisanja, al nisam ni intenzivno pratio.
Quote:
G. House kaže: Pogledaj post
Dakle, to jednostavno ne stoji. Ostvario je impresivne rezultate jer je dobro izanalizirao neke dionice i vjerovao istima. Tamo gdje je ulagao na osnovu špekulacija, u dionice koje fundamentlno nisu jako podcijenjene je izgubio. Prosto ko pasulj.
Krećeš iz neupitne premise (kao i Bakić) da je fundamentalna analiza ultimitavni kriterij za kupovinu dionica. To bi imalo smisla kad bi svi sudionici tržišta, ili bar većina, ulagali po toj analizi. A to mislim da jednostavno ne stoji (ne pratim, al siguran sam da bi imao problem fundamentalno objasniti porast npr. Applea). Ali kada (bi) tržište i prati(lo) isključivo jedan oblik analize, onda bi ona sigurno postala samoispunjujuće proročanstvo.

Iz mog iskustva (od 2005. na ZSE, a intenzivno sam fund. analizirao dionice) ponudu-potražnju motiviraju razne stvari, ali fundamenti nisu jedini, niti primarni. Oni imaju svoje mjesto, ali ne uzimati u obzir općeniti sentiment tržišta i svijeta (raspada se Euro i EU, broknula je jedna banka u HR, povukla brokersku 13-icu za sobom, halo??!!) je... (nadopuni sam).

I ne mislim da imam neupitnu formulu za procjenu smjera tržišta kapitala. Ali mislim da je nema ni Bakić. Ta ni ne postoji, jer se inače ne bi prodavale tisuću knjiga na tu temu. Ali to je samo moje mišljenje...
marqox is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2011., 15:30   #13
Quote:
G. House kaže: Pogledaj post
Rekao si da ništa nije pogodio od 2008. na ovamo, ja ne znam je li i što izjavljivao po medijima o dionicama prije pisanja bloga početkom 2009. (daj link, ali i ovako mogu reći da gotovo sigurno nije preporučiao ATPL ili bilo kojeg drugog brodara ili građevinara 2007., nešto si pomiješao), ali otkad je počeo s pisanjem bloga je pogododio itekako (pogledaj još jednom onu tablicu što sam stavio).

Zato mi nije jasno čemu iznošenje neistina.

Legitimno je misliti da su mu analize bezvezne i da piše gluposti.
Ali iznositi neistine kako je sve promašio nije u redu.
Ali ako te to čini sretnim, samo naprijed.
Svatko tko je predložio kupnju dionica u trećem mjesecu 2009 je pogodio......ja ih znam prilično......pa tako je i NB pogodio.....
A to što ti ne znaš što je NB hvalio početkom 2008. godine nije moj problem......

I pazi, nisam ja rekao da je on sve promašio od 2008. nego da je promašio sve što je predlagao tokom 2008. godine, što znači da je na svemu što je kupio početkom 2008.g zabilježio minuse.....znam i koje je predlagao i znam da ih više nema.....
baš ću zapisati njegovu prognozu da vidim kakve će biti cijene za dvije godine da vidim što će to zaraditi dioničari na njegovim zicerima
__________________
My satisfaction always came from beating the market, solving the puzzle, the money was the reward, but it wasn't main reason I loved the market............
KuciloOro is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2011., 15:55   #14
Quote:
dante-1 kaže: Pogledaj post
hm, komentari protiv "mesije" se ne mogu čitati na njegovom blogu, mogu ovdje i to vrlo podcjenjivački ....
Općenito cijela ta situacija oko mesije i jest za podrugivanje. Lik je procijenio koje su donice best buy i otpočeo kampanju kupnje i retoričke podrške istih. Za neke je u pravu,a za neke nije,ali sukus svega jest da je on jedini izrazito jaki pojedinačni ulagač,odnosno osoba sa imenom i prezimenom, koji ulaže na ZSE,a ostatak rulje se poltronski prebacio na njegovu shemu. Mesija će naravno sve svoje dionice braniti kupnjom dok to bude mogao,ali nema ni on beskrajno love. Možda bi mesijinim satelitima bilo pametno izračunati free float dionica koje on ima u portfelju i vidjeti koliko dugo sa novcima može podržavati svoju filozofiju ulaganja. Za sad stvari izgledaju da će se takvo stanje dugo zadržat,jer je sve manje novca u opticaju za kupnju dionica.
__________________
Vidi Avatar u punoj veličini
glembaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2011., 16:30   #15
Quote:
marqox kaže: Pogledaj post
Ja se osobno ne sjećam npr. toliko prometa na KORF-u prije njegova pisanja, al nisam ni intenzivno pratio.
KORF-om se počelo puno više trgovati kada su objavili ponudu za preuzimanje. Svakako da mu je Bakićevo pisanje pomoglo u "popularnosti", ali ne treba zaboraviti niti da je KORF odavno jedna od likvidnijih izdanja, odavno se nalazi u Crobexu.

No, zašto se nitko ne pita zašto je njegov blog toliko popularan? Da piše pizdarije sigurno ga ne bi toliki broj "investitora" čitao, očito je da većina smatra voli pročitati poneku analizu kojih na hrvatskom tržištu kapitala toliko nedostaju.

Quote:
Krećeš iz neupitne premise (kao i Bakić) da je fundamentalna analiza ultimitavni kriterij za kupovinu dionica. To bi imalo smisla kad bi svi sudionici tržišta, ili bar većina, ulagali po toj analizi. A to mislim da jednostavno ne stoji (ne pratim, al siguran sam da bi imao problem fundamentalno objasniti porast npr. Applea).
Pa mislim da je ulaganje temeljeno na fundamentalnoj analizi neupitno dokazano kao ona koja donosi najbolje u dugom roku. Kratkoročno gledano je svakako manjkava (da ne kažem i loša), ali ne znam da je ijedna druga tehnika bolja u dugom roku.

Što se tiče Applea, pa možemo reći da je polovica dionica o kojoj Bakić piše upravo takva, one gdje se upravo događa obrat u poslovanju (game changer).
Recimo PTKM. Vječiti gubitaš, dionice joj u onom ludilo pale na 60 kn (mcap 200 milijuna kn) - a danas je već sposobna zarađivati 100-150 milijuna kn godišnje! Zar to nije slično Appleu? Firme došle na rub, a danas potpuno druga priča.

Quote:
I ne mislim da imam neupitnu formulu za procjenu smjera tržišta kapitala. Ali mislim da je nema ni Bakić. Ta ni ne postoji, jer se inače ne bi prodavale tisuću knjiga na tu temu. Ali to je samo moje mišljenje...
Slažem se potpuno.

No, ne slažem se kad se pišu neistine o nekome, zato reagiram. A i zato što sam mu zahvalan jer sam prvi put čuo neke stvari od njega (tipa bihevioralne financije, fantastična stvar) i naučio neke stvari koje mi nisu bile bliske. I ne sramim se to priznat.
__________________
"Ovo je mišljenje, a ne savje(s)t" ®Zaf
G. House is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2011., 16:35   #16
Quote:
KuciloOro kaže: Pogledaj post
A to što ti ne znaš što je NB hvalio početkom 2008. godine nije moj problem......
A to što ti ja ne vjerujem jer nisi dao link (a ne vjerujem da ga nema kad je on to "hvalio i preporučivao po medijima"), mi nećeš zamjeriti, je li tako?

Quote:
baš ću zapisati njegovu prognozu da vidim kakve će biti cijene za dvije godine da vidim što će to zaraditi dioničari na njegovim zicerima
Upravo tako se nekog i treba procjenjivati, po rezultatima.

Ali takve dokaze imaš i sad (od prvog posta na njegovom blogu), prošlo je skoro 2 godine.
Ali je očito da ih ne priznaješ.
__________________
"Ovo je mišljenje, a ne savje(s)t" ®Zaf
G. House is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2011., 16:36   #17
Quote:
G. House kaže: Pogledaj post
Two questions :

1. Otkad je li analitički pristup loš? Zar je bolje birati dionice nasumično?

2. OMF-ovi i druge financijske institucije također vrše analize i javno ih objavljuju (samo nešto su u zadnje vrijeme utihnuli), imaju nemjerljivo veću količinu novca, pa opet nemaju ni približno ovakve rezultate (već dapače, katastrofalne).
Zar i dalje onda stoji ta tvoja konstatacija?
Nisam nigdje napisao da je los. To je samo tvoja interpretacija.
I da, moja konstatacija stoji. Ako malo promislis o psihologiji ulaganja znas i zasto.
__________________
It's a basic fact of life that many things 'everybody knows' turn out to be wrong.
zabotinski is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2011., 16:41   #18
Quote:
glembaj kaže: Pogledaj post
ali sukus svega jest da je on jedini izrazito jaki pojedinačni ulagač,odnosno osoba sa imenom i prezimenom, koji ulaže na ZSE,
Tu si u krivu. A znam i da ti to znaš.

No, po ovom vašem pisanju ispada da čovjek ima milijarde i da radi dar mar na burzi.
A (nakon što su mu dionice značajno aprecirale) zapravo se radi o svega cca 10 milijuna eura.
Zanimljiva mi je ta vaša logika.
__________________
"Ovo je mišljenje, a ne savje(s)t" ®Zaf
G. House is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2011., 17:31   #19
Quote:
G. House kaže: Pogledaj post
No, ne slažem se kad se pišu neistine o nekome, zato reagiram. A i zato što sam mu zahvalan jer sam prvi put čuo neke stvari od njega (tipa bihevioralne financije, fantastična stvar) i naučio neke stvari koje mi nisu bile bliske. I ne sramim se to priznat.
Sve OK. Mislim da je on vrlo pametan, razuman i konstruktivan, analize su mu na mjestu. Ali mislim i da zbog svoje specifične situacije (preko grla je unutra) trenutno ne daje ispravne savjete s obzirom na sentiment tržišta.

I za kraj, i ja sam dobru lovu okrenuo na KORF-u ove godine
marqox is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2011., 18:37   #20
Quote:
marqox kaže: Pogledaj post
Sve OK. Mislim da je on vrlo pametan, razuman i konstruktivan, analize su mu na mjestu. Ali mislim i da zbog svoje specifične situacije (preko grla je unutra) trenutno ne daje ispravne savjete s obzirom na sentiment tržišta.

I za kraj, i ja sam dobru lovu okrenuo na KORF-u ove godine
A što je sa kupovinom Varteksa i Ingre?
Ako tako nastavi investirati pogubiti će sve pare do 2015.g

Eclectica
O tržištima kapitala i ostalom
Skoči do sadržaja ← Dosezi tehničkeRazno →Greške koje radim(o) – INGRA
Posted on 09.05.2011. 14:57 | 22 komentara
Moja najsvježija greška je INGRA. Pisao sam da sam kupio neku količinu, na cijenama oko 13,50. Argumenti su mi bili – pokazat će se – lejmerski. Ili jako prenaivni.

Glavni argument mi je bio da su OMF-ovi upisali komercijalne zapise koje su ubrzo konvertirali u dionice po 20 kn, pa da će oni brinuti da im se vrijednost sačuva, a u svakom slučaju kupovati i po 13 (kad im je 20 bilo dobro). Ah, naši mirovinci, sve znam o njima i opet …

Većinu toga sam eliminirao uz gubitak od nekih 7-8%. ‘Traderski’ bih mogao reći: ‘Pa što, presjekao sam gubitke i uložio ta sredstva u dionicu koja je u međuvremenu porasla više od 10% (KORF)’, što je istina. Ali to je loš način gledanja. Zar ne bi bilo bolje zaraditi 10-15% a da u međuvrmenu nisi izgubio 7-8%?

Što mogu naučiti:
- pretjerana samouvjerenost: upravo ja ću ‘naći dno’ kod čisto špekulantske dionice
- naivnost
- sidrenje (uvjetno rečeno): gledanje u prošle cijene kao neki benchmark
- odustajanje od načela: špekuliranje samo s dionicama koje imaju atraktivne fundamente.
__________________
My satisfaction always came from beating the market, solving the puzzle, the money was the reward, but it wasn't main reason I loved the market............
KuciloOro is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:45.