Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.03.2013., 00:32   #21
Veli Jura , i ja sam danas naletio na ovo, isto sam bio u 102 tada, poslije do kraja rata u 1....koliko je gluposti u tih 15 dana napravljeno dovoljno govori ova karta iz linka...kako može plan akcije biti na leđima brigade koja nije sve skupa zajedno ispalila 3 okvira bojeve municije na vježbi a kamoli u napadnom djelovanju i još ju po planu poslati toliko duboko u neprijateljski teritorij...Mi se nismo ni po imenima ni znali, ak si znao nekog iz kvarta od ranije to je bilo to, a kamoli da su nam većina zapovjednika , neću reći glupi i vrijeđati ljude, nego jednostavno nisu bili sposobni za tako nešto. Na stranu sada tko je prešao tko nije i zašto, jednostavno, 102 nije nikako smjela ni mogla biti nosioc te akcije, pored toliko brigada na terenu koje su tu već 2-3 mjeseca. U knjizi iz linka točno piše da je do 6. prosinca trebala na nekim mjestima u Zagrebu biti obuka...ma koja obuka, točno se sječam jer je bio Sv.Nikola da mi je jadna stara po zamračenju došla u Borongaj i donijela Milka čokoladu i onu šibu od Krampusa i onu crnu fantomku (spaslaje na onih -15, 20 kolko je već bilo haha, samo smo ležali u sobama i pili pive...nismo ni znali kam idemo, niti nam je itko pokazivao bilo kakve karte (ovo govorima samo za moju postrojbu, za druge neznam)...iz Galdova smo krenuli po noći 12-13.12. prema Kupi, s time dfa je pol ekipe iz postrojbe otišlo u Zagreb, koje smo uspijeli naći telefonom doma i snašli se za prijevoz su stigli(taman kad smo kretali i već bili u koloni kamiona neki su uskakali)...po onoj magli smo dobasali do rijeke, niti smo imali pojma na kojoj smo strani, ma ništa...mislim da nam je šifra na motoroli bila sisak 6 (nemojte me držati za riječ) i da smo se svi skupili oko zap. jer smo skužili da nam se obraćaju iz komande, ovaj je sam rekao da je knjigu sa šiframa zaboravil u Galdovu... Sad sam čital temu o akciji Maslenica pa me već oči bole, tak da ne duljim, kad se sjetim Maslenice i ovog fijaska ko da sam bil u dva različita rata i dve različite vojske..tak poslat ljude u napad i da za to nitko ne odgovara
Deadkhc is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2013., 03:05   #22
Ogromna pogreška onih koji su planirali i zapovijedili operaciju. Za prijelaz rijeka i održavanja mostobrana je potrebna puno duža priprema uz puno veća tehnička sredstva. HV nije smio 1991. vršiti napadne operacije preko Kupe. Čak i 1995. područja Banovine su se pokazala kao problem prilikom oslobađanja.
__________________
Ogulio sam četiri i pol tone krumpira. Savjest mi je čista.
dambac is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2013., 23:33   #23
HV je u "Vihoru" iskoristio faktor iznenađenja i ono što je uradio dvanaestog može se smatrati uspješnim (napravljen mostobran, osvojena s. Gračanica i Stankovac, nanijeti gubici Srbima - dvadesetak poginulih).
Ono što HV nije imao, bila je razrada šta i kako dalje poslje prvog dana.

Meni je najveća misterija zašto se snage koje su napravile/učvrstile mostobran nisu povukle dvanaestoga uveče, kad ni lijevo (glinski džep) ni desno krilo operacije (pokupska slatina) nisu ni krenuli u akciju. (Zašto nisu krenuli, do danas je nerazjašnjano).
Kad je trinaestoga ujutro stigao odgovor u vidu artiljerijske paljbe trinaestoga, mostobran je bilo nemoguće održati, bez obzira koja jedinica da je bila u pitanju.
krkan11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2013., 13:53   #24
Quote:
dambac kaže: Pogledaj post
Ogromna pogreška onih koji su planirali i zapovijedili operaciju. Za prijelaz rijeka i održavanja mostobrana je potrebna puno duža priprema uz puno veća tehnička sredstva. HV nije smio 1991. vršiti napadne operacije preko Kupe. Čak i 1995. područja Banovine su se pokazala kao problem prilikom oslobađanja.
Glupost...Mostobran se moga držati i održati da je akcija provedena po planu i da su svi bili uključeni....
Problemi 95 su prvestveno bili kadrovski (interesantno isti ljudi koji su zajebali i 91)
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2013., 13:55   #25
Quote:
krkan11 kaže: Pogledaj post
HV je u "Vihoru" iskoristio faktor iznenađenja i ono što je uradio dvanaestog može se smatrati uspješnim (napravljen mostobran, osvojena s. Gračanica i Stankovac, nanijeti gubici Srbima - dvadesetak poginulih).
Ono što HV nije imao, bila je razrada šta i kako dalje poslje prvog dana.

Meni je najveća misterija zašto se snage koje su napravile/učvrstile mostobran nisu povukle dvanaestoga uveče, kad ni lijevo (glinski džep) ni desno krilo operacije (pokupska slatina) nisu ni krenuli u akciju. (Zašto nisu krenuli, do danas je nerazjašnjano).
Kad je trinaestoga ujutro stigao odgovor u vidu artiljerijske paljbe trinaestoga, mostobran je bilo nemoguće održati, bez obzira koja jedinica da je bila u pitanju.
Kud da se povuku kad je maknut ponton ????
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2013., 00:58   #26
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Glupost...Mostobran se moga držati i održati da je akcija provedena po planu i da su svi bili uključeni....
Problemi 95 su prvestveno bili kadrovski (interesantno isti ljudi koji su zajebali i 91)
Da se je moga onda bi se održao. Slažemo se da nije provedena po nikakvom planu. Hrvatski branitelji su zaslužili da se točno istraži tko je planirao, zapovijedao i jel sa time bio upoznat Vrhovni zapovjednik jer se ipak radi o napadnoj akciji HV-a polovicom dvanaestog mjeseca kad se već duboko ušlo u pregovore za dolazak međunarodnih snaga koje su i nama poslužile za dobivanje na vremenu. Nisam pripadnik 102. brigade ali sam siguran da upravo oni imaju pravo na punu istinu ali i odgovor zašto nisu odstranjeni iz HV-a oni koji su planirali ovakve gluposti nego su još kasnije nagrađivani i unaprijeđeni u veće činove. Razumljivo je da se za vrijeme rata ne govori javno o propustima ali rat je gotov. Propusti su koštali neke života a objašnjenje tipa, to je rat nije dovoljno.
__________________
Ogulio sam četiri i pol tone krumpira. Savjest mi je čista.
dambac is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2013., 19:40   #27
Quote:
Kud da se povuku kad je maknut ponton ????
Kako sam ja shvatio, ponton je ostao i narednog dana.
Prilikom prelaska pontona tokom povlačenja 13-oga, jedan tenk se zaglavio i tako je cijela TČ ostala na banijskoj strani.

Neki autori čak i spominju da su se pojedine jedinice (specijalci ili tako nešto) povukli 12-og uveče. Kako su prelazili Kupu, ne znam, ali vrlo je moguće da su išli baš preko pontona.

U svakom slučaju, uspostavljeni mostobran bio je relativno mali i nije bogzna kako osiguran (tome je vrlo vjerovatno doprinio i okršaj jedne srpske jedinice sa jednom tenkovskom posadom oko ili posljepodne 12-oga).

Onaj ko je vodio cjelokupnu akciju valjda je morao znati da mu ni lijevo ni desno krilo nisu ni mrdnuli - koja je onda svrha držanja isturenog centra. Zato mislim da je sudbina snaga HV u Gračenici zapečaćena dvanaestoga uveče, a ne trinaestoga, kad je počeo protivudar.
krkan11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2013., 15:01   #28
Quote:
krkan11 kaže: Pogledaj post
Kako sam ja shvatio, ponton je ostao i narednog dana.
Prilikom prelaska pontona tokom povlačenja 13-oga, jedan tenk se zaglavio i tako je cijela TČ ostala na banijskoj strani.

Neki autori čak i spominju da su se pojedine jedinice (specijalci ili tako nešto) povukli 12-og uveče. Kako su prelazili Kupu, ne znam, ali vrlo je moguće da su išli baš preko pontona.

U svakom slučaju, uspostavljeni mostobran bio je relativno mali i nije bogzna kako osiguran (tome je vrlo vjerovatno doprinio i okršaj jedne srpske jedinice sa jednom tenkovskom posadom oko ili posljepodne 12-oga).

Onaj ko je vodio cjelokupnu akciju valjda je morao znati da mu ni lijevo ni desno krilo nisu ni mrdnuli - koja je onda svrha držanja isturenog centra. Zato mislim da je sudbina snaga HV u Gračenici zapečaćena dvanaestoga uveče, a ne trinaestoga, kad je počeo protivudar.
Tenkovi se nisu povlačili preko pontona a taj jedan koji je zaglavio je namjerno zapeljan u kupu da ne padne četnicima u ruke dok je ostale uništio...Ovo je 100% jer su tenkovi bili iz moje jedinice...
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2013., 00:45   #29
Neki autori čak i spominju da su se pojedine jedinice (specijalci ili tako nešto) povukli 12-og uveče. Kako su prelazili Kupu, ne znam, ali vrlo je moguće da su išli baš preko pontona.


Išli smo čamcima po sedmorica i sa vrlo malo znanja što nas očekuje kad se iskrcamo.Iako, imali smo male pripreme,ali znali smo koji su nam zadaci i što trebamo napraviti.
__________________
Ljudi svoje pogreške obično nazivaju iskustvom.

Novac je apsolutno nevažan osim u slučaju kad ga nemaš.
ozirus is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2013., 09:21   #30
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Tenkovi se nisu povlačili preko pontona a taj jedan koji je zaglavio je namjerno zapeljan u kupu da ne padne četnicima u ruke dok je ostale uništio...Ovo je 100% jer su tenkovi bili iz moje jedinice...
Jedan tenk je uništen od strane VRS ako se ne varam? S obzirom da je ta tenkovska satnija izgubila jednu posadu, dali su oni poginuli u tom tenku ili su poginuli kao pješaci?
žerac76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2013., 16:40   #31
Quote:
žerac76 kaže: Pogledaj post
Jedan tenk je uništen od strane VRS ako se ne varam? S obzirom da je ta tenkovska satnija izgubila jednu posadu, dali su oni poginuli u tom tenku ili su poginuli kao pješaci?
Tenk je bio zarobljen u biti a posada ubijena izvan tenka
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2013., 16:56   #32
Ni jedan od 10 tenkova koji su 12-oga prešli u Vihoru nije se vratio preko Kupe!
Većina je ostala na "ničijoj" zemlji, zaglavljena kod same Kupe, na banijskoj strani.

Izginula posada tenka (koji je kasnije zarobljen od SVK) je zaista izginula van njega, ali to nije bilo na pontonu i desilo se dvanaestoga tokom dana,
u dijelu Gračanice prema s. Zaloj.
Zašto su oni izišli van tenka, sami Bog zna (kao i to kako su se našli na tom mjestu bez pješačke podrške).
krkan11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2013., 20:46   #33
silt

mozda te zanima i vidjenje iste akcije,ali sa druge strane.samo tako mozes doci do cjeline
glinski vurdup is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2013., 14:07   #34
Quote:
glinski vurdup kaže: Pogledaj post
mozda te zanima i vidjenje iste akcije,ali sa druge strane.samo tako mozes doci do cjeline
zanima mene
__________________
Roman
Kranjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2014., 01:37   #35
Bio sam osobno sudionik te akcije i puno toga znam ali mi je teško o tome govorit !
Volio bih ovim putem pokušat skupit branitelje iz 2.OMB-a (Drugog Oklopno-mehaniziranog Bataljona) koji me se vjerojatno sječaju pod nadimkom RAMBO (koji su mi oni sami dali) da se skupimo negdje na nekom druženju!
Na žalost,izgubio sam kontakt s tim dečkima kad je zapovjedništvo nad njima izgubio Ivan Čeak a dobio Zdenko Kardum!
Naime , sredinom sječnja 92, godine,nas nekoliko iz 2,OMB-a odlazimo u Gospić u 118.u brigadu Kod Mirka Norca!!
Ne volim pričat o tim danima s nekim tko tamo nije bio i zato radim ovo !!
Byker is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2014., 01:56   #36
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Tenkovi se nisu povlačili preko pontona a taj jedan koji je zaglavio je namjerno zapeljan u kupu da ne padne četnicima u ruke dok je ostale uništio...Ovo je 100% jer su tenkovi bili iz moje jedinice...
Mi smo naslagali svoje tenkove uz kupu zatim su sve posade osim jedne prešle čamcem kupu dok je ona jedna posada pancirnim granatama uništila naše tenkove da ne bi ispravni pali u ruke četnika a sve to zato jer ekipa koja nam je motornom skelom prevezla te tenkove preko, nije iste htjela zbog jakog granatiranja vratit nazad !!
Kad sam im rekao da moraju iči preko po našen tenkove s tom skelom ,rekli su mi "vozi si tu skelu sam" !!Tih riječi se sječam dan danas ali mogu i njih razumjeti jer su bačeni u rat gotovo s ulice !!
I da završim priču s uništavanjem naših tenkova koja završava tako da smo jednim tenkom i pancirnim granatama uništili naše tenkove a taj zadnji smo potopili u kupi a mislim da je tamo i dan danas !!
Byker is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2016., 08:47   #37
Za 25 godišnjicu trebali bi se bolje organizirati je se mi pojedini iz 2.OMB nalazimo svakog 13.12 u godini.Stalni članovi su iz posade čiji je tenk bio pogođen na usjeku kod Kupe.Tenkovi se nisu mogli prevesti jer je drugi dio amfibije bio pogođen te je samo Bakirov kamion bio vračen na našu strane Kupe.Žao mi je Čeaka kaj tako završio tada je ostao do samog kraja nalazivši čamce da sve preostale posade prijeđu preko Kupe nakon pražnjenja tenkova te uništenja istih.Jednostavno moramo otići na njegov grob i zapaliti svijeću jer je barem to zaslužio kad je već bio optužen za uništenje tenkova a pravi krivci su negdje drugdje.
ogistari is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2016., 08:58   #38
Zbog nečijeg nemara ili možda čak izdaje mi smo se probili 13 navečer iz opkoljenih Stankovaca i Gračenice i da je amfibija bila kompletna spasili bi tenkove jer sve posade 7 tenkova su bile u tenkovima na usjeku Kupe i čekale nova naređenja pa čak smo bili spremni i za protuudar da je s nama bila adekvatna pješadija a ne tek mobilizirana 102.brigada a da ne pričam o ne prelasku ostalih brigadama na drugim pravcima preko Kupe.

Da samo napomenem da mnogi koji su bili u toj najžeščoj borbi i dobrovoljci dom. rata nisu dobili ni spomenice,valjda smo trebali biti zaklani i ostaviti kosti na onoj strani Kupe kao naša jedna posada u Gračanici.

Bez lažne skromnosti mogu reći da su u ono vrijeme Čeakovi tenkisti bili najspremniji, vrhunski obučeni te visokog morala i da nije bilo kak je bilo neznam di bi nam bio kraj.

Zadnje uređivanje rezon@tor : 08.04.2016. at 12:06. Reason: spajanje uzastopnih poruka
ogistari is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2016., 07:31   #39
Koliko je na kraju tenkova izgubljeno u toj akciji, 10 ili 7?
__________________
"Ako u raju nema pasa, onda kad umrem želim ići tamo gdje je moj pas!"
yildirim is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2016., 15:39   #40
vihor

Ljudi sve nazivaju tenkovima,onda je bilo 10.
ogistari is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:20.