Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

 
 
Tematski alati Opcije prikaza
Prev Prethodni post   Sljedeći post Next
Old 04.11.2014., 22:30   #21
Lightbulb

Quote:
VitezM kaže: Pogledaj post
Koliko ja znam mrtvozornik (tj. doktor) ne može napisati Smrtni list. On samo utvrđuje uzrok smrti i daje potvrdu o smrti. Dokumentacije se šalje u matični ured gdje matičar izrađuje osmrtnicu, na temelju koje se kasnije može podići Smrtni list i Izvod iz matice umrlih.

Tu je opisan cijeli zakonski postupak:
http://www.poslovniforum.hr/zakoni/z...led_umrlih.asp
Članak 11 odgovara na vaše pitanje.

No s obzirom kako nam je država organizirana, sve je moguće. No mislim da u svakom slučaju procedura mora ići preko matičnog ureda. U mom slučaju me matični ured nije kontaktirao u vezi imovinske dokumentacije koja bi se trebala priložiti osmrtnici, pa su mi rekli da se javim na općinski sud. No na kraju sam svu dokumentaciju jednostavno podnio kod javnog bilježnika tokom ostavinske rasprave i nije bilo problema.
hvala ti lijepa,sve sam obavila.
ali ako nekome zatreba evo............
sa potvrdom o smrti od mrtvozornika moraš obavezno ići kod matičara,(prema mjestu stanovanja pokojnika)
on izdaje smrtni list,kojim dalje ideš na odjavu pokojnika na socijalno i ako plačaš dopunsko.
ako je pokojnik u mirovini ideš u tvrtkovu na odjavu mirovine.
kod matičara još moraš prijaviti i ako je potrebna ostavinska rasprava.
matični ured sam šalje pisani obrazac na općinski sud,a dalje samo čekaš da ti javni bilježnik kojeg sud odabere pošalje poziv za ostavinu....
vrlo je jednostavan i brz postupak u svim ustanovama gdje dođeš,
jedino što moraš smrtni list iskopirati u par primjeraka...
i da,moraš osobu sam odjaviti u vodoprivredi.............
tako je u zagrebu....24,00 kune dođe smrtni list,ostalo je sve besplatno....
ako nekom zatreba,slobodno pitajte,
a tebi još jednom hvala na trudu....
ps,
naravno nakon odlaska mrtvozornika,moraš sam zvati pogrebno društvo.
ja sam to obavila u radićevoj i vrlo,vrlo su ljubazni....
eto zlu netrebalo,
možda sam pomogla još nekome.............
__________________
* Ti si ponos mog Zagreba grada, u kojem zakon Purgera vlada.ja bit ću sa tobom i u nebo kad uđem, ja Dinamo volim jer on mi je suđen! *
* Bad Blue Boys, Bad Blue Boys, Bog i konjica, neka živi Dinamo i majka Hrvatska ! Bad Blue Boys, Bad Blue Boys, Bog i konjica, neka živi Bjelica i majka Hrvatska! *
asid is offline  
Odgovori s citatom
 



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:40.