Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.02.2017., 18:58   #1
Rezidba divljeg šipka

Molim pomoć.

Dakle, prije tri godine presađena zdrava, mlada biljka divljeg šipka iz prirode. Uspješno, što kažu, nije tako često. Lijepih, velikih, zrelih plodova. Prve godine nešto malo, ali vrlo obećavajuće, krupni, krasni.

Druge godine otac skratio i obrezao na veliko, nasuo komposta, njegovao ga; jedva je jedna grana donijela pravog ploda, a divno cvjetao. Ja tvrdim da je njega najbolje pustiti da divlje raste, otac da ga treba tretirati kao i svako drugo "voćno" grmlje, kupine, maline i slično.

Kako izbjeći nevolju? Velik je, visok, razgranat, smeta čak koliko se širi.

Zanima me kako se on točno obrezuje, prorjeđuje ili što?
Svake godine ili samo ponekad, u ožujku ili u jesen?

Bi li mu smetalo da ga se protegne na kakvu skelu, jer prelazi susjedu u dvorište, a šteta ga je.

Da se ne "svađamo" stari i ja.
Hvala.
Brusina75 is online now  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2017., 21:18   #2
Ne orezuje se.
Može se orezati ali će još bujnije rasti.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2017., 21:59   #3
Ako misliš na ružu, obrezuje se ko ruža ali ostavljaš jednogodišnje izboje
__________________
Ja sam mentalni uhljeb..
koka36 is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2017., 09:57   #4
Kad blizancu daš dva mišljenja on stvori četiri.

Šipak je u pitanju, ne znam kako se točno zove, ono grmlje s trnjem, od kog se pravi čaj i pekmez. Bere se od kraja rujna negdje do studenoga. Narančasto-crvene boje. Uspijeva u prirodi uz prugu, međe, posvuda ga ima.
Navodno se nešto intenzivirao uzgoj u zadnje vrijeme.

Ja imam jedan jedini koji buja blizu ograde, na osunčanom mjestu, gdje smo godinama stvarali kompost. Nitko nije očekivao da će mu se toliko svidjeti.
Brusina75 is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2017., 10:24   #5
Quote:
Brusina75 kaže: Pogledaj post
Kad blizancu daš dva mišljenja on stvori četiri.

Šipak je u pitanju, ne znam kako se točno zove, ono grmlje s trnjem, od kog se pravi čaj i pekmez. Bere se od kraja rujna negdje do studenoga. Narančasto-crvene boje. Uspijeva u prirodi uz prugu, međe, posvuda ga ima.
Navodno se nešto intenzivirao uzgoj u zadnje vrijeme.

Ja imam jedan jedini koji buja blizu ograde, na osunčanom mjestu, gdje smo godinama stvarali kompost. Nitko nije očekivao da će mu se toliko svidjeti.
Roza canina ili pasja ruža, je upravo to ruža iz koje su nastale sve one ukrasne ruže....
Uklanjaš sve stare grane i ostavljaš jednogodišnje izboje na kojima se pojavljuje cvijet i kasnije šipak...
Možeš ga i ostaviti da divlje raste ali onda podivlja i širi se na sve strane i teško ga kontrolirati.....

Ako trebaš recept za pekmez mogu ti i to dati...
__________________
Ja sam mentalni uhljeb..
koka36 is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2017., 18:28   #6
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Uklanjaš sve stare grane i ostavljaš jednogodišnje izboje na kojima se pojavljuje cvijet i kasnije šipak...
Možeš ga i ostaviti da divlje raste ali onda podivlja i širi se na sve strane i teško ga kontrolirati.....

Ako trebaš recept za pekmez mogu ti i to dati...
Hvala, šefe!
S obzirom kako svi starimo, vrijeme je da preuzmem palicu od mame, a ona ga pravi duže od pola stoljeća...Ima posla oko njega, istina. Probali smo jedne godine i onaj britanski, ratni sirup. Skroz dobar.

To je odlična namirnica...
Brusina75 is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:26.