Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.10.2017., 11:33   #1901
Kakva je situacija sa slanjem materijala izdavačima kako bi se dobila kakva-takva smjernica?

Radi se o zbirci kratkih priča povezanih određenim tematikom (how original ), ali mislim da je tematika o kojoj bi se trebalo više govoriti, tj. pokušao sam dati nesvakidašnji prikaz takve problematike. Zbirka je negdje napola gotova, pa bi bilo zanimljivo vidjeti postoji li uopće interes...

No, intuicija mi govori da su mnogi zatrpani i da je slanje Sizifov posao, pogotovo kad je riječ o nepoznatom autoru.

Možda najbolje da otvorim ovdje svoju rubriku i objavljujem, uz komentare zainteresiranih?
saucer is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2017., 19:38   #1902
Quote:
saucer kaže: Pogledaj post
Kakva je situacija sa slanjem materijala izdavačima kako bi se dobila kakva-takva smjernica?
Katastrofalno kriminalno loša. I to je optimistično rečeno.

Quote:
Radi se o zbirci kratkih priča povezanih određenim tematikom (how original ), ali mislim da je tematika o kojoj bi se trebalo više govoriti, tj. pokušao sam dati nesvakidašnji prikaz takve problematike. Zbirka je negdje napola gotova, pa bi bilo zanimljivo vidjeti postoji li uopće interes...
Ovisi o temi.

Quote:
No, intuicija mi govori da su mnogi zatrpani i da je slanje Sizifov posao, pogotovo kad je riječ o nepoznatom autoru.
Intuicija ti je dobra

Quote:
Možda najbolje da otvorim ovdje svoju rubriku i objavljujem, uz komentare zainteresiranih?
Problem s time je što jednom kad to napraviš više ne možeš slati materijal kao neobjavljen, što većina izdavača preferira. Zato i naglašavaju na natječajima; neobjavljen u tiskanom ili elektroničkom obliku.
__________________
Deckardov Kutak
Deckard is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2018., 14:30   #1903
Ekipo, kako je najbolje računati broj kartica u tekstu?
Broj znakova podijeliti s 1800 ili 1500? Ili broj riječi s 275?

Negdje sam pročitala da je za hrvatski jezik najpouzdanije dijeliti s 275.


Kako vi to?
Rothmans is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2018., 15:56   #1904
Kartica je 1800 znakova s razmacima.
Amen.
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 12:18   #1905
Pozdrav svima, novi sam ovdje, ali pročitao sam dobar dio ove teme prije nego sam se prijavio. Imam par pitanja i nadam se da mi netko s više iskustva može odgovoriti.

Prije nekih godinu dana izdao sam svoj književni prvijenac, zbirku pripovijetki. E sad, stvar je u tome što sam ja tada u potpunosti snosio sve troškove vezane za izdavanje knjige da bih prodajom knjiga "u živo" i preko web trgovine tiskare koja mi je tiskala knjigu otprilike vratio uloženi novac.

Sada se spremam na izdavanje druge knjige, s nešto više stranica i nešto većom nakladom, a time i višim troškovima. Dodatna razlika u odnosu na prvi put je i ta što nemam neki početni kapital koji ću uložiti i polako vraćati. Koliko sam skužio, u tom slučaju imam neke tri opcije: književni natječaji, slanje rukopisa izdavaču ili moljakati novac od sponzora/lokalne samouprave.

Zanima me ima li netko iskustva s ovim gore nabrojanim, konkretno s raspodjelom novca.
Je li pisac dužan na neki način "pravdati" sredstva koja je dobio i kako, koliki dio zarade ide njemu i je li dužan išta vraćati ako se radi o nekoj donaciji i kako stvar funkcionira s izdavačima i raspodjelom novca?

*nije mi cilj mlatiti lov, zaista, samo nisam više sam svoj gazda pa me zanima kako stvari funkcioniraju. Hvala
SolitaryMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 12:46   #1906
Quote:
SolitaryMan kaže: Pogledaj post
Koliko sam skužio, u tom slučaju imam neke tri opcije:
Quote:
književni natječaji,
Ovo je uvijek dobar izbor, ne možeš ništa izgubiti. ALI, prvo imaj na umu da ti natječaji ili su za kratke priče ili romane, 99% slučajeva nitko ne izdaje zbirke. Druga stvar, ako je riječ o rukopisu, ovisi kakav je. Socijalno-političko-društvene teme uvijek uspijevaju. Žanrovska književnost - skoro nikad.

Quote:
slanje rukopisa izdavaču
Ono što je gore napisano - ovisno o tome kakav je rukopis. Ako je žanrovski roman (SF, recimo) njega možeš poslati jednom ili dva izdavača koji su okej i fer doi neke mjere, ali odmah imaj na umu da oni ako i objavljuju, objavljuju jedan ili dva naslova godišnje. Velika većina izdavača uopće ne prima rukopise, čak ne odgovara ni na mailove, pa se naoružaj strpljenjem i ne očekuj ništa.

Quote:
ili moljakati novac od sponzora/lokalne samouprave.
Ovo zaboravi. Vidio sam takve slučajeve moljakanja i vjeruj mi na riječ; ništa od toga, dapače, napraviš kontra-efekt. Sponzori jednostavno ne ulažu u knjige (opet - ovisi kakav je rukopis) a lokalna samouprava će ti dati novac, tj. uložiti u tebe ako je nešto vezano, recimo, uz grad koji živiš. Barem ja imam takva iskustva.

Quote:
Je li pisac dužan na neki način "pravdati" sredstva koja je dobio i kako, koliki dio zarade ide njemu i je li dužan išta vraćati ako se radi o nekoj donaciji i kako stvar funkcionira s izdavačima i raspodjelom novca?
Dobiješ ugovor u kojemu je određen tvoj postotak od zarade. Uglavnom je živa mizerija i nikad ne vidiš novce. Zato je bolja opcija da si uzmeš primjerke i pokušaš neki uvaliti na promociji ako pronađeš izdavača koji će ti je organizirati.
__________________
Deckardov Kutak
Deckard is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 16:28   #1907
Hvala na odgovoru. Nisam pojasnio - znači ovo novo što sam napisao je baš pravi roman, nikakva zbirka pripovijetki. I da, donekle je lokalno u smislu da je velik dio radnje smješten u grad u kojem živim i da likovi razgovaraju lokalnim narječjem. Što se žanra tiče, rekao bih da je nekakav mystery, psiho krimić.

Onda su po tebi možda najbolja opcija književni natječaj? Kako u tom slučaju stvari funkcioniraju? Pisac dobije sredstva, a onda je na njemu odluka po kojem će iznosu prodavati te svoje knjige?

I još nešto. Recimo da neki izdavač odluči objaviti tvoju knjigu. U tom slučaju ti ne dobivaš neku količinu vlastitih primjeraka nego se oni brinu o prodaji, distribuciji, promociji i svemu tome?
SolitaryMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 17:29   #1908
Quote:
SolitaryMan kaže: Pogledaj post
I da, donekle je lokalno u smislu da je velik dio radnje smješten u grad u kojem živim i da likovi razgovaraju lokalnim narječjem. Što se žanra tiče, rekao bih da je nekakav mystery, psiho krimić.
Jedan od načina je da vidiš s gradskom upravom želi li ga ona tiskati, s obzirom da si iz grada, i onda napraviti distribuciju knjiga uokolo po županiji (nebitno koja) tj. gradskim knjižnicama iz tog kraja. Ta opcija ti je okej do neke mjere jer opet ništa ne plaćaš, ali ti je plasman na nekoj većoj razini ograničen.

Quote:
Onda su po tebi možda najbolja opcija književni natječaj? Kako u tom slučaju stvari funkcioniraju? Pisac dobije sredstva, a onda je na njemu odluka po kojem će iznosu prodavati te svoje knjige?
Ne. Ti ako šalješ rukopis na natječaj jedino što dobiješ je prilika da ti neka izdavačka kuća, ona koja je pokrenula natječaj, objavi rukopis. Oni ti ujedno, ako prođeš natječaj ili ako ti neki izdavač prihvati rukopis ovako, bez natječaja, mogu ubaciti za dobivanje državne potpore, ali tvoj dio sad ovisi o dogovoru s njima jer ja tako nikad nisam radio. Svaki radi na svoj način. I cijena prodaje uvijek ovisi o izdavaču. Ti možeš sam prodavati knjige ako su baš tvoje (samoizdavanje) ili ako dobiješ određeni broj primjeraka, pa možeš spustiti cijenu na promocijama ili ovako, privatno. Kod službenih izdavača ti nemaš baš neki utjecaj ni na cijenu, ni na način na koji će oni distributirati knjigu.

Quote:
I još nešto. Recimo da neki izdavač odluči objaviti tvoju knjigu. U tom slučaju ti ne dobivaš neku količinu vlastitih primjeraka nego se oni brinu o prodaji, distribuciji, promociji i svemu tome?
Ovo je stvar dogovora. Mene su pitali želim li postotak od prodaje ili da mi moj "dio" daju u primjercima. Tvoj izbor. Koliko sam pričao s ljudima, postoci su sranje jer teško možeš pratiti koliko su ustvari prodali i onda se natezat oko uplate tvog dijela. Ja sam uvijek uzimao primjerke, koji su se onda nešto prodali putem promocija ili gradskih knjižnica. Lova ti je u oba slučaja mizerija. Svaki službeni izdavač se po pravilu brine o pradaji, distribuciji i promocijama ako mu je u interesu da zaradi. Jedino ako ideš na samoizdavanje, takve "izdavače" (koji su ustvari tiskare) nije briga što ćeš i kako ćeš jer su već isplaćeni za svoj rad.
__________________
Deckardov Kutak
Deckard is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 18:00   #1909
Quote:
Deckard kaže: Pogledaj post
Jedino ako ideš na samoizdavanje, takve "izdavače" (koji su ustvari tiskare) nije briga što ćeš i kako ćeš jer su već isplaćeni za svoj rad.
E ovo je onaj dio koji sam ja radio. U biti otkupim od tiskare jednu količinu koja mi stigne na kućnu adresu i prodajem to onako kako ja želim, a osim toga oni to prodaju i preko svoje web stranice i fejsa i daju mi neki postotak (25 kuna po knjizi je bilo).
To mi je i najdraža opcija i ponovno bih tako samo da imam taj početni kapital s kojim bih od njih otkupio knjige. Pošto nemam, razmatram druge opcije od kojih je jedna gora od druge
SolitaryMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 09:14   #1910
Još jedno pitanje. Ima li itko iskustva s crowdfundingom knjige?

Malo sam guglao, ima dosta pozitivni primjera i dobrih kampanja (ove druge nisam našao, ali ne sumnjam da ima i takvih). To mi se čini kao zgodan način za skupit neku lovu, samo treba ljudima ponuditi i nešto zauzvrat.
SolitaryMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 00:51   #1911
Quote:
Deckard kaže: Pogledaj post

Ovo je stvar dogovora. Mene su pitali želim li postotak od prodaje ili da mi moj "dio" daju u primjercima. Tvoj izbor. Koliko sam pričao s ljudima, postoci su sranje jer teško možeš pratiti koliko su ustvari prodali i onda se natezat oko uplate tvog dijela. Ja sam uvijek uzimao primjerke, koji su se onda nešto prodali putem promocija ili gradskih knjižnica. Lova ti je u oba slučaja mizerija. Svaki službeni izdavač se po pravilu brine o pradaji, distribuciji i promocijama ako mu je u interesu da zaradi. Jedino ako ideš na samoizdavanje, takve "izdavače" (koji su ustvari tiskare) nije briga što ćeš i kako ćeš jer su već isplaćeni za svoj rad.
Dobro, po Tvom iskustvu, mogu li se u pravilu vratiti sredstva od samoizdavanja knjige?

Kakve ugovore u pravilu nude izdavači? Traže li prebacivanje autorskih prava na sebe (uz isplatu) ili se svako moguće reizdanje dogovara posebno?
__________________
I am completely operational, and all my circuits are functioning perfectly. HAL 9000
zuikaku is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 07:32   #1912
Quote:
zuikaku kaže: Pogledaj post
Dobro, po Tvom iskustvu, mogu li se u pravilu vratiti sredstva od samoizdavanja knjige?
Koliko sam čuo od drugih ljudi, ni blizu. Zanimljivo je da nikad nisam dobio izravan odgovor od ljudi koji su sami sebi izdali o tome koliko su platili, ali koliko sam shvatio, iznos ide preko 10 tisuća tako da, to je teško vratiti natrag.

Quote:
Kakve ugovore u pravilu nude izdavači?
Ima već par godina kako sam izdao posljednju knjigu, pa bi morao pogledati gdje mi je taj ugovor. Ja sam dobio oko 20% posto, ali sam napravio deal za primjerke. Na kraju je ispalo sranje u obje opcije jer je izdavač bio koma.


Quote:
Traže li prebacivanje autorskih prava na sebe (uz isplatu) ili se svako moguće reizdanje dogovara posebno?
Autorska prava automatski idu izdavaču (moja iskustva) na minimalno 2 godine. Nedavno sam shvatio da je kod samoizdavanja (Naklada Redak) apsurd još veći jer nakon što sve sam platiš, oni opet zadržavaju prava 2 godine tako da ne možeš napraviti reizdanje kod normalnog izdavača u tom roku.
__________________
Deckardov Kutak
Deckard is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 07:44   #1913
Quote:
SolitaryMan kaže: Pogledaj post
Još jedno pitanje. Ima li itko iskustva s crowdfundingom knjige?

Malo sam guglao, ima dosta pozitivni primjera i dobrih kampanja (ove druge nisam našao, ali ne sumnjam da ima i takvih). To mi se čini kao zgodan način za skupit neku lovu, samo treba ljudima ponuditi i nešto zauzvrat.
Baš neki dan izašao zgodan članak o tome, pa baci pogled.
__________________
Deckardov Kutak
Deckard is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 12:20   #1914
Quote:
Deckard kaže: Pogledaj post
Koliko sam čuo od drugih ljudi, ni blizu. Zanimljivo je da nikad nisam dobio izravan odgovor od ljudi koji su sami sebi izdali o tome koliko su platili, ali koliko sam shvatio, iznos ide preko 10 tisuća tako da, to je teško vratiti natrag.
Da, vjerujem da je tako. Pogotovo ukoliko nemaš veza i poznanstava u tom fahu ili nisi već neko "ime".

Quote:
Deckard kaže: Pogledaj post
Ima već par godina kako sam izdao posljednju knjigu, pa bi morao pogledati gdje mi je taj ugovor. Ja sam dobio oko 20% posto, ali sam napravio deal za primjerke. Na kraju je ispalo sranje u obje opcije jer je izdavač bio koma.
To znači da si sam dogovarao prodaju?

Quote:
Deckard kaže: Pogledaj post
Autorska prava automatski idu izdavaču (moja iskustva) na minimalno 2 godine. Nedavno sam shvatio da je kod samoizdavanja (Naklada Redak) apsurd još veći jer nakon što sve sam platiš, oni opet zadržavaju prava 2 godine tako da ne možeš napraviti reizdanje kod normalnog izdavača u tom roku.
Ovo mi nema apsolutno nikakve logike. Ukoliko sve sam platiš, onda plaćaš samo uslugu tiska i ne vidim zbog čega bi tiskara imala ikakva prava nakon što su im isplaćeni posao i troškovi?!
__________________
I am completely operational, and all my circuits are functioning perfectly. HAL 9000
zuikaku is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 12:43   #1915
Quote:
zuikaku kaže: Pogledaj post
To znači da si sam dogovarao prodaju?
Ustari izdavač. Ne znam kako to ide kod drugih, ali ovdje je bilo da ti oni preračunaju neku vrijednost koju ti kao autor trebaš dobiti. Sada, možaš odabrati da ti oni uplaćaju novce, postotak od svakog prodanog primjerka ili da dobiješ primjerka na ruke, pa radi s njima što želiš. Ja sam uzeo primjerke, ali nisam dobio ni 20 primjeraka, dok ni dan danas ne znam koliko je izdavač uopće prodao jer uplatio nije ništa. Sve ovisi tko je izdavač i kako posluju.


Quote:
Ovo mi nema apsolutno nikakve logike. Ukoliko sve sam platiš, onda plaćaš samo uslugu tiska i ne vidim zbog čega bi tiskara imala ikakva prava nakon što su im isplaćeni posao i troškovi?!
To je zato što je danas svaka tiskara i "nakladnik", tj. vode se kao takvi. Većina tih koji su se specijalizirali za tisak samoizdanja imaju i svoju web-stranicu preko koje prodaju proizvode, pa je sve naoko legitimno, iako su u osnovi i dalje obična tiskara koja tako dobiva i ovce i novce. Ne znam, nikad nisam samoizdavao, ali na to ne bi nikada pristao.
__________________
Deckardov Kutak
Deckard is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 09:47   #1916
Quote:
Deckard kaže: Pogledaj post
Koliko sam čuo od drugih ljudi, ni blizu. Zanimljivo je da nikad nisam dobio izravan odgovor od ljudi koji su sami sebi izdali o tome koliko su platili, ali koliko sam shvatio, iznos ide preko 10 tisuća tako da, to je teško vratiti natrag.
Ne mora ići preko deset tisuća. Puno ovisi o tome koliko ćeš primjeraka uzeti. S tim da većina tiskara (ako ne i sve) daju popust na količinu pa će ti se više isplatiti uzeti veći broj primjeraka. Što je naravno i dvosjekli mač jer ako ih ne prodaš, ležat će ti doma i skupljati prašinu )
SolitaryMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 10:30   #1917
Quote:
SolitaryMan kaže: Pogledaj post
Ne mora ići preko deset tisuća. Puno ovisi o tome koliko ćeš primjeraka uzeti. S tim da većina tiskara (ako ne i sve) daju popust na količinu pa će ti se više isplatiti uzeti veći broj primjeraka. Što je naravno i dvosjekli mač jer ako ih ne prodaš, ležat će ti doma i skupljati prašinu )
U to treba uzeti u obzir i da troškovi lektura izlaze oko 7 tisuća minimalno, tj. ako autor želi da to sliči nečemu.
__________________
Deckardov Kutak
Deckard is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 13:51   #1918
Quote:
Deckard kaže: Pogledaj post
U to treba uzeti u obzir i da troškovi lektura izlaze oko 7 tisuća minimalno, tj. ako autor želi da to sliči nečemu.
Pretpostavljam da cijena varira ovisno o broju kartica teksta koje je potrebno lektorirati?
__________________
I am completely operational, and all my circuits are functioning perfectly. HAL 9000
zuikaku is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 16:01   #1919
evo i ja pišem

javljam se kako bih izrazila svoju podršku ovoj temi i zahvalila svima što su pisali svoja iskustva i dali dosta korisnih informacija za nas početnike, koji smo se bacili na pisanje vođeni idealima, a koje čeka batina stvarnosti odmah iza ugla.

moram priznati da sam ostala iznenađena kada sam shvatila koliko ljudi piše. većina upisa na ovoj temi dolazi od ljudi koji su već izdali knjige, a neke se nalaze i na policama knjižara i knjižnica. svaka čast.

oduvik sam mislila ako mi se to ikad dogodi mogu se otići baciti kroz prvi otvoreni prozor, jer ono, više nemam za šta živit

ali evo, ova tema daje neku drugu sliku od one u mojoj glavi.
annekke is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 16:03   #1920
jedno pitanje:

netko je ovdje spomenuo kako su lektori u izdavačkim kućama često studoši koji rade za minimalac. jel to zbilja moguće? studenti...lektori?
annekke is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:48.