Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.05.2006., 07:10   #41
Bit mojeg posta je, da naglo povecanje zivotnog standarda posljednjih godina u Hrvatskoj nije sustainable. Omoguceno je drasticnim povecanjem zaduzivanja stanovnistva (daleko najvise u istocnoj Europi) i dugorucno ne vodi do prosperiteta nego obrnuto. Dogodilo se tako nesto, ko kad djete po prvi puta pronade skrivene sladkise, pa se prenajede, a na kraju boli trbuh. Eto, nije ni u USA bolje. Na zalost. Samo sto su se tu "sladkisi" papali i prije, pa nema takve drasticne promjenu u zivotnom standardu posljenjih godina. Mada sudbina (pre)zaduzenih biti ce slicna. Eto, trbuh mnoge vec boli...
masimo1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2006., 08:05   #42
Shit, rekao sam da neću , ali samo još malo.

Masimo1, shvatio sam ja bit tvojeg posta. Možda si stvorio nekakvu predodžbu o meni, ali ja uopće nisam pobornik kredita, niti kupujem skupe aute za pokazivanje.

Gledaj, ovo što govoriš o zaduživanju i gdje to može odvesti, vjeruj mi, znaju mnogi u Hrvatskoj. Da si pažljivije čitao moj post bi to primjetio. Stalno se piše po novinama o tome, postoje kontakt emisije u kojima se priča o tome, itd.

Naprimjer, začudio bi se koliko običnih ljudi iz moje generacije iz neobaveznih razgovora uz kavu zna jako puno općih informacija o rastu kineske i indijske ekonomije, kako su se mnoge zapadne ekonomije zbog toga uzdrmale i da to nije više kao nekad. Nisu to neki zatucani i izolirani istočnjaci s Balkana koji još ne znaju da je završio američki građ. rat.

Ne živimo više u kamenom dobu, nego u vremenu informacija. Osim toga, stvari se brzo odvijaju. Danas ljudi sve više imaju drukčiju predodžbu o obećanim zemljama. Prije 20 godina se je netko mogao vratiti iz Njemačke ili SAD-a na dopust pa pričati lovačke priče kako je to tamo neko čudo i blagostanje, kako je on pametan i uspješan, itd. Danas je to drukčije. Sada se na to gleda ipak mnogo suzdržanije.

Kad u Hrvatskoj pričaš s ljudima o ekonomskoj situaciji i kako se živi, sami odmah kažu to što ti govoriš o zaduživanju. Kao da tebe slušam. Eto ti primjer onog lika s Meganom. Razgovarali smo o tome, govorio je kako je glupo zaduživati se, itd. A onda za dva mjeseca, puf! Novi auto na cesti. Eh sad, ne ulazim u to kako ga je kupio, je li se uopće i koliko zadužio. Što reći i što zaključiti?

U redu, ostaje ova činjenica da mnogi još nisu probali prenajesti se slatkoga, a u SAD-u jesu, pa ljudi imaju neko iskustvo. A zašto onda i vani ljudi kao blesavi uskaću u trend zaduživanja? Dobro, nešto manje nego u Hrvatskoj, ali... ipak su oni to već osjetili na svojoj koži. Vidiš, neke globalne stvari điraju cijeli svijet i nitko nije imun na to.

Osim toga, ne možeš direktno uspoređivati SAD i Hrvatsku. Hrvatska je do prije 10 godina bila u debelim govnima na sasvim drugi način, ljudi su se za mnoge stvari snalazili kako su znali.
__________________
The Greatest Hazard In Life Is To Risk Nothing.
gatto is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2006., 10:20   #43
Studije kazu, da je posljednji stadij svakog pretjerivanja, kad ljudi znaju, da nesto nije dobro za njih, ali to ipak naprave; zaduze se do guse.

In any case, ja vjerujem da vecina ljudi deep down u sebi misli, da potrosacki krediti nisu bas nesto super za njih dugorucno. Zbog toga se vjerojatno toliko o tome i govori. U USA kao vjerujem i u CRO. Samo sto vecina ipak tezko moze odoljeti kreditima. Razumljivo. Kad svi oko tebe kupuju, dobro zive, voze nove aute, tezko je ista drugo napraviti.

Inace ne mislim nista lose o tebi osobno ili tvojem misljenju. Samo sto mi nekada izgleda, da umanjujes cinjenicu, da je za nedvojbenu rast zivotnog standarda u Hrvatskoj, velikim djelom zasluzna zastrasujuca rast potrosackih i drugih "losih" kredita. Ima tu i drugih razloga; kao na primer do nedavno super nagla rast equities na svim emerging markets, pa i u Hrvatskoj, luda rast nekretnina, a gotovo i recovery nakon rata doprineli su poboljsanju zivotnog standarda. Ali sve to osim poslednjeg argumenta se moze (i hoce!) promjeniti, pa tako time i zivotni standard.

Mnoge od nas, koji se vec duze vremena susrecemo s tradicijom kredita i svojim ocima vidimo i ne tako sjajne posljedice prezaduzenosti, zaduzivanje Hrvata zabrinjava. Pa tako poboljsanje zivotnog standarda djelom uzrokovanim pretjerivanjem s potrosackim kreditima ne smatramo za toliko poboljsanje, mada sudeci po svim novim autima, to poboljsanje izgleda i te kako realno, kad si tamo na terenu. Nekada se iz daleka moze vidjeti bolja slika...
masimo1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2006., 10:33   #44
Quote:
masimo1 kaže:
Studije kazu, da je posljednji stadij svakog pretjerivanja, kad ljudi znaju, da nesto nije dobro za njih, ali to ipak naprave; zaduze se do guse.

In any case, ja vjerujem da vecina ljudi deep down u sebi misli, da potrosacki krediti nisu bas nesto super za njih dugorucno. Zbog toga se vjerojatno toliko o tome i govori. U USA kao vjerujem i u CRO. Samo sto vecina ipak tezko moze odoljeti kreditima. Razumljivo. Kad svi oko tebe kupuju, dobro zive, voze nove aute, tezko je ista drugo napraviti.
Sve ti ovisi o svrhe kredita. Mene nitko neće uvjeriti da mi je bilo pametnije davati 2000 kn za podstanarstvo, mjesto 3000 kn za kredit za stan. Ili da su mi krediti i minusi koje sam uzimao za platiti školovanje loša investicija. Ili da je masu kratkoročnih kredita koje ljudi uzmu za pripremu sezone nešto negativno.

Glede auta - ljudi kupili, ljudi otplatili, ljudi uzeli novo i sad ponovno otplaćuju. Jednako kao i oni na zapadu.

Evo, bio sam u Berlinu prije par tjedana - i primijetio sam jednu stvar: isti auti, ali bolje opremljeni. Naših najnižih paketa opreme tamo nema, naši srednji su tamo niži, a ima 1-2 paketa opreme kojih kod nas nema ("preluksuzni", tj. skupi). I u tome mi se trenutno čini bit razlike.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2006., 10:46   #45
Quote:
Moloch kaže:
Zasto ne bi imao AUD $600k? Ako je otplatio 70% kuce i vrijednost je porasla, plus ustedjevina u penziji i otplaceni manji krediti....ta brojka izgleda sasvim mogucom i ostvarivom. Jedino sto ti to iz svoje perspektive ne mozes vidjeti.
Ovak'....kak i sam živim u gradu kao i gore navedeni valjda su meni neke stvari jasnije gledane iz ove perspektive.....
Iz njegovog posta izlaza da je čovjek napravio 600k AUD iz ničega,došao ovamo bez cvonjka i napravio 600k iz ničega u 7 godina..........posve je druga priča ak je došao ovamo sa nekom pristojnom cifricom $$$$$ i onda to pametno ulagao (i ne obavezno u nekretnine koje su u padu ili neidu ništa gore u Sydneyu zadnjih 3 godine,nego kupujući dionice Macquarie Banke,Rio Tinta i ostalih proizvođača ruda,TABa...,a za to treba počitni kapital).......to je onda neka sasvim druga priča,ja samo tvrdim da je u 7 godina iz ničega napraviti 600k fenomenalna sposobnost i onda je dečko zbilja pametan (kak i sam navodi)...
ZUJAN_BJ is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2006., 10:54   #46
Quote:
ZUJAN_BJ kaže:
ja samo tvrdim da je u 7 godina iz ničega napraviti 600k fenomenalna sposobnost i onda je dečko zbilja pametan (kak i sam navodi)...

to je oko 350 k EURO

On Topic: Svugdje ima sposobnih ljudi pa bili oni u Hrvatskoj ili dijaspori..
Ovdje vidim ko da se svi grcevito bore za svoje stavove pokusavajuci i sebi i drugima dokazati da idu pravim putem i da je njihov put jedini pravi...
Pa ne mozete tako generalizirati stvari jer ova tema ocito ovisi o pojedincu a a ne o zemlji u kojoj zivi

krediti su vraski dobra stvar ako se pametno iskoriste pa bili oni u Hrvatskoj, Africi ili u svemiru
__________________
“Nothing takes the taste out of peanut butter quite like unrequited love.” Charlie Brown
Ona007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2006., 11:10   #47
Quote:
Ona007 kaže:
On Topic: Svugdje ima sposobnih ljudi pa bili oni u Hrvatskoj ili dijaspori..
Ovdje vidim ko da se svi grcevito bore za svoje stavove pokusavajuci i sebi i drugima dokazati da idu pravim putem i da je njihov put jedini pravi...
Pa ne mozete tako generalizirati stvari jer ova tema ocito ovisi o pojedincu a a ne o zemlji u kojoj zivi
Slažem se 100%. Onih par ljudi koje osobno znam, a radili su i u Hrvatskoj i u dijaspori (pa ih se može usporediti u obje situacije) - uspješni su na oba mjesta.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2006., 14:59   #48
Quote:
Vojky kaže:
Slažem se 100%. Onih par ljudi koje osobno znam, a radili su i u Hrvatskoj i u dijaspori (pa ih se može usporediti u obje situacije) - uspješni su na oba mjesta.
Ovo si jako lijepo rekao i u potpunosti se slazem
Moloch is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2006., 15:16   #49
[QUOTE=Vojky]Sve ti ovisi o svrhe kredita. Mene nitko neće uvjeriti da mi je bilo pametnije davati 2000 kn za podstanarstvo, mjesto 3000 kn za kredit za stan.


Vojky, naravno da je bolje uzeti kredit za stan nego placati podstanarstvo. Ali reci ti meni kolika je prosjecna rata za prosjecni stan, npr. 50 kvadrata u Zagrebu? I tko to moze placati. Pa nije prosjecna rata 3000 kuna.
vemar1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2006., 15:22   #50
Quote:
vemar1 kaže:
Vojky, naravno da je bolje uzeti kredit za stan nego placati podstanarstvo. Ali reci ti meni kolika je prosjecna rata za prosjecni stan, npr. 50 kvadrata u Zagrebu? I tko to moze placati. Pa nije prosjecna rata 3000 kuna.
Istina da je neobicno kako to mogu placati.

Ali s druge strane, kako to da kad netko ide kupovati stan u Zagrebu ili Rijeci (konkretno znam slucajeve), sve zivo prebukirano jos dok je zgrada u izgradnji?

Osim toga, ima i ljudi koji kupuju dijelom u gotovini, a dijelom na kredit. To je isto neobicno, jer ne radi se o dva stana, nego o puno stanova.
__________________
The Greatest Hazard In Life Is To Risk Nothing.
gatto is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2006., 15:26   #51
Quote:
ZUJAN_BJ kaže:
Ovak'....kak i sam živim u gradu kao i gore navedeni valjda su meni neke stvari jasnije gledane iz ove perspektive.....
Iz njegovog posta izlaza da je čovjek napravio 600k AUD iz ničega,došao ovamo bez cvonjka i napravio 600k iz ničega u 7 godina..........posve je druga priča ak je došao ovamo sa nekom pristojnom cifricom $$$$$ i onda to pametno ulagao (i ne obavezno u nekretnine koje su u padu ili neidu ništa gore u Sydneyu zadnjih 3 godine,nego kupujući dionice Macquarie Banke,Rio Tinta i ostalih proizvođača ruda,TABa...,a za to treba počitni kapital).......to je onda neka sasvim druga priča,ja samo tvrdim da je u 7 godina iz ničega napraviti 600k fenomenalna sposobnost i onda je dečko zbilja pametan (kak i sam navodi)...

Milioni osoba po svijetu koji smo imali ulozeno, u Superanuation, u "Shares "/Dionice smo izgubili 30-40%, ne samo Australija ,ustvari Amerikanci kao po obicaju su zaje sve.

Pa gore sam Vam napisao sta je MR.Spiker...kazao da on i supruga su enginjeri u istom poslom prema njegovim rijecima....placa debelo preko $100K...recimo sta je mozda oko $150K-$160K.... a moze biti i vise.

I ako je odmah ranije kupio Unite ili kuce, i vjerojatno mozda i ulozio truda da i nesto sredi .....vrednost je sa vremenom porasla.

Isto i sljedece sta kake rastumacuje mnoge stvari:
Al' nisam budala da trosim na potrosacke gluposti i da si stvaram liabilities, ... nove aute, skupa obleka i te fore, ... Auto sam kupio jednom novo i otplatio, ... a i dan danas je kao novo jer je bila visa klasa u startu.
A sto se tice markica, kupujem ih krajem sezone kada majica recimo spadne sa $50 na $15. Mislim, sto je sezona ovdje, ja nosim kratki rukav cijelu godinu, ... ... mislim, na koncu moras nesto i obuci, malo slabije markice su recimo normalno $15, , a one recimo mogu pasti i na $3-5 pa kupujem onda i te, ... sto da ne, ....

I isto tako pazimo kod kupovine na dosta stvari koje se mogu jednostavnom paznjom diferencirati, a opet dobijes sve sto hoces, samo po nizoj cijeni...
Neke stvari koje standardno kupujemo ne pazimo previse jer nema toliko oscilacija za njih, tako da mislim da svi normalni ljudi gledaju kako i sto kupuju jer se jednostavno besmisleno razbacivati parama, ...

__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2006., 15:41   #52
Quote:
VILKO kaže:
Milioni osoba po svijetu koji smo imali ulozeno, u Superanuation, u "Shares "/Dionice smo izgubili 30-40%, ne samo Australija ,ustvari Amerikanci kao po obicaju su zaje sve.

Pa gore sam Vam napisao sta je MR.Spiker...kazao da on i supruga su enginjeri u istom poslom prema njegovim rijecima....placa debelo preko $100K...recimo sta je mozda oko $150K-$160K.... a moze biti i vise.

I ako je odmah ranije kupio Unite ili kuce, i vjerojatno mozda i ulozio truda da i nesto sredi .....vrednost je sa vremenom porasla.

Isto i sljedece sta kake rastumacuje mnoge stvari:
Al' nisam budala da trosim na potrosacke gluposti i da si stvaram liabilities, ... nove aute, skupa obleka i te fore, ... Auto sam kupio jednom novo i otplatio, ... a i dan danas je kao novo jer je bila visa klasa u startu.
A sto se tice markica, kupujem ih krajem sezone kada majica recimo spadne sa $50 na $15. Mislim, sto je sezona ovdje, ja nosim kratki rukav cijelu godinu, ... ... mislim, na koncu moras nesto i obuci, malo slabije markice su recimo normalno $15, , a one recimo mogu pasti i na $3-5 pa kupujem onda i te, ... sto da ne, ....

I isto tako pazimo kod kupovine na dosta stvari koje se mogu jednostavnom paznjom diferencirati, a opet dobijes sve sto hoces, samo po nizoj cijeni...
Neke stvari koje standardno kupujemo ne pazimo previse jer nema toliko oscilacija za njih, tako da mislim da svi normalni ljudi gledaju kako i sto kupuju jer se jednostavno besmisleno razbacivati parama, ...

Ne vidim u cemu Mr Spiker grijesi kod kupovine, pa tako svi kupuju kako je on opisao a najvise 'tako' kupuju oni najbogatiji, tj jako bogati koje sam upoznala se uglavnom ne rasipaju novcem.
I kod mene je slicno kao Mr Spikera, ja sam cak i dosta vise uradila od njega u 7 god .. i stvari idu ka jos boljemu ali nikad nikad ne zamisljam sebe kao osobu s puno visokim standardom ili bogatu, cak i dijete ucim da smo siromasni i u drustvu se predstavljam skromno ( a narocito taxman-u ) . Nemam novo auto, cak trenutno niti nemam ni auto..
Skrta nisam, sve imamo sto nam treba ali senzibilno , i putujemo i provodimo se ali ja ne zelim biti rob posla i stoga tako nastupam..'zrno po zrno pogaca, kamen po kamen palaca' i sve to radim samo zato jer mi je pola dana provedenog u igri s mojim djetetom vrijednoje od zlata i cini veliku promjenu u njegovom zivotu..
i mogla bih sad sve spiskat sto sam stvorila i putovat non stop po cruise-rima i ne radit do kraja zivota i vozat bjesna auta ali meni su takve vrijednosti nesuvisle ..
__________________
“Nothing takes the taste out of peanut butter quite like unrequited love.” Charlie Brown
Ona007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2006., 16:24   #53
[QUOTE=vemar1]
Quote:
Vojky kaže:
Vojky, naravno da je bolje uzeti kredit za stan nego placati podstanarstvo. Ali reci ti meni kolika je prosjecna rata za prosjecni stan, npr. 50 kvadrata u Zagrebu? I tko to moze placati. Pa nije prosjecna rata 3000 kuna.
Ja otišao 40 km dalje, trosobni stan bio 45.000 €. Istina, putujem 45 min. do posla. Istina, sada je cijena sličnog stana 30.000 € viša.

Što se tiče Zagreba, kvadrat novogradnje je 1600-2200 € i 90% toga se proda dok zgrada još nije useljena, pogledaj na Stanovanju, ekipa priča da se šeta po gradu kako bi vidjela gdje se gradi i odmah dala kaparu, jer inače bude kasno. Kupuje se kao da je djabe. Evo kako to izgleda, ovu sam firmu slučajno znao napamet: http://www.nivogradnja.hr/index.php

Imali smo i nedavno slučaj, nekih 150 stanova u ZG cijene skoro 2000 € prodano za 24 sata. Valjda je siva ekonomija dosta živahna.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2006., 21:40   #54
Ako je kvadrat novogradnje prosjecno 1800 eura, stan od min 60 kvadrata je 108 000 eura. Ovdje bi za takav kredit mjesecna rata bila oko 5000-6000 kuna (preracunato odokativnom metodom ali mislim da je dosta tocno). Ako imas barem jedno dijete mislim da ti samo za rezije i zivot treba min 6000 kuna (ovisi o mnogo faktora i moze varirati). Uglavnom, to bi bilo min 12000 kuna mjesecno. Dakle to si moze priustiti par gdje se skupa zaradi barem 13000 kuna. To su iznad prosjecna primanja da se priusti stancic gdje mozda netko spava u dnevnoj sobi jer nema dovoljno soba. U takvom stanu ne mozes imati dvoje djece. Da ne spominjem ljetovanje , zimovanje, automobile.....ili cinjenucu da ako jedno izgubi posao nije lako brzo naci drugi.

Nadam se da nisam previse fulao u proracunu.
Sumo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2006., 22:01   #55
Quote:
Sumo kaže:
Nadam se da nisam previse fulao u proracunu.
Nisi, tvoja "odokativna" metoda je jako precizna. Uz to, htio bih reći da su tvoji postovi dosta logični i sviđa mi se način na koji pišeš, tj. razmišljaš.

Vidiš, i meni se tijekom ovih godina otkad sam vani često puta nametala ta zagonetka sama po sebi. Jer, činjenica je da puno njih to uspjeva. Dapače, neki iz godine u godinu si uspjevaju sve više toga priuštiti. To nikako ne može biti od prosječne plaće od 4000 kn i kredita na osnovu takvih primanja.

Vremenom sam shvatio. Odgovor je da su se mnogi izuzetno dobro snašli na raznorazne načine. Jer, kako sam prije naveo, oni su doma, a to mnogima daje mnogo povoljniju poziciju nego otići bez ičega vani. Premda, mnogi nisu ni svjesni toga, ni oni koji su doma, a ni oni koji su vani pa sve tumače kroz razne "školske" (makroekonomske) pokazatelje. Gledaju na način kako je to vani i ne shvaćaju nikako da to za Hrvatsku nije primjenjivo kao za npr. SAD. Jednostavno, kod nas je puno drugačije i specifičnije.
__________________
The Greatest Hazard In Life Is To Risk Nothing.
gatto is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2006., 22:12   #56
Iz jednog teksta u Poslovnom dnevniku:


kad su posrijedi građani i zaduživanje, više od postotka starijih od 15 godina koji su kreditno zaduženi govore podaci o tome koliko raspoloživog dohotka građana danas odlazi na kredite. A u posljednjih pet godina taj se postotak i unatoč padu aktivnih kamatnih stopa u tom razdoblju znatno povećao. Prema procjenama, na servisiranje kredita prije četiri godine odlazilo je 3,6 posto raspoloživog dohotka građana, a prošle godine procjene su se kretale oko šest posto.
Frasier is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2006., 08:06   #57
Quote:
gatto kaže:
Odgovor je da su se mnogi izuzetno dobro snašli na raznorazne načine. Jer, kako sam prije naveo, oni su doma, a to mnogima daje mnogo povoljniju poziciju nego otići bez ičega vani.
Pa ajmo razjasnimo sta to znaci "mnogi su se izuzetno dobro snasli".
  • Ako nekome neko ostavi stan, to ne znaci, da se taj izuzetno dobro snaso. OK!?
  • Ako starci nekome "ostave" gornji kat u njihovoj kuci, jos ne znaci, da se ovaj snaso. OK!?
  • Ako neko naljedi vikendicu, pa tamo ostane zivjeti, to jos ne znaci, da se ovaj snaso. OK!?
  • Ako nekome starci dade 15k eura, od bake nasljedio poveci komad zemlje, koji moze da proda, pa mu od jednom ostane 30k eura u ruci, to ne znaci da se taj snaso. OK!?
  • Ako neko ostane zivjeti u porodicnoj kuci i zaposli se u porodicnom biznisu, pa mu otac u kuvertu svakog mjeseca ubacu jednog soma eura vise, to ne znaci da se taj snaso. OK!?
Takvi se nisu snasli! Give me a break! Ako nekome starci mogu bitno "pomoci", to jos ne znacio da se taj snaso. Lako je dupetom, napunjenim od drugih, srati...

Imam ja poznanika u Sloveniji koji je u centri Ljubljane nasljedio novu "kucu" koja vredi 3-4 stotine hiljada eura, dva stana (dodatnih 300k eura), a na moru moze redovito da koristi "vikendicu" trokatnicu. Boga mi, kak se tek taj "snaso", zar ne?

Pa nismo mi od sutra. Znamo mi kako se ljudi "snalaze". Oni kojima familija ne moze NIKAKO pomoci, tezko se snalaze i ti to vrlo dobro znas, a takvih ipak ima poprilicno, samo sto jih ti vjerojatno ne susreces. Ja sam se popeo iz samog dna i znam mnogo ljudi koji nisu imali sta nasljediti vrlo dobro, i znam kako se su ovakvi "snalazili". Nikako!

A za kraj ce priznati, da je tacno, da mnogi, koji su ostali "doma" imaju takvu ili drugaciju pomoc od roditelja, koji mi u diaspori nemamo. Mozda povrce, krumpir, cuvanje djece, i brdo drugih "sitnica"... Ali od takva pomoci ljudi ne kupuju stanove, nego nasljedstvom.
masimo1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2006., 08:18   #58
Quote:
Oni kojima familija ne moze NIKAKO pomoci, tezko ce se snaci. I ti to vrlo dobro znas.
Njima ostaje da rade dva posla, upisu tecaj za certifikate, uce nocu, kupe routere na e-bayu i onda se cjenjkaju s poslodavcem da im povisi koju tisucicu kuna, a ako ne, idu dalje kod drugoga, ..., onda moras si naci slicnog "partnera" bez djece da bi jos uvijek mogao moci odrzavati lifestyle, letiti avionima i slicno, otplacivati osrednji auto na kredit i mozda kakav jednosobni stancic, ....
Opcija broj 2:
Mos robijati na blagajnama supermarketa i ostalim prosjecnim poslovima i gledati kak' su se drugi "snasli" i moliti boga da ti odumre netko od rodbine na nekom otoku pa da i tebi malo upadne sjekira u med...
__________________
Kimchi lover... ^_^
Mr Spiker is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2006., 08:26   #59
[QUOTE=Vojky]
Quote:
vemar1 kaže:

Ja otišao 40 km dalje, trosobni stan bio 45.000 €. Istina, putujem 45 min. do posla. Istina, sada je cijena sličnog stana 30.000 € viša.
Pa zar ti kao magistar nisi mogao nista bolje?? I kakvo ono auto vozis? A ni markice nemas! I jos imas zenu sa dobrim primanjima!!!

Pa zar se nisi mogao malo bolje snaci??

A da kojim slucajem startas u zivotu sada tesko da bi kupio i to sto imas.
__________________
Kimchi lover... ^_^
Mr Spiker is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2006., 08:40   #60
[QUOTE=Mr Spiker]
Quote:
Vojky kaže:

Pa zar ti kao magistar nisi mogao nista bolje?? I kakvo ono auto vozis? A ni markice nemas! I jos imas zenu sa dobrim primanjima!!!

Pa zar se nisi mogao malo bolje snaci??

A da kojim slucajem startas u zivotu sada tesko da bi kupio i to sto imas.
Good point i dobar pokazatelj realnog stanja.

Cak najvise kvalificirani in daleko nadprosecno placeni bracni par bez djece mora da kupuje stan van grada gde radi i to ne jer vole zivjeti vani, nego zbog cijene. Kako se to tek danas "snaci" kda je cijena skoro duplo visa. Mislim, zivjela prosperiteta...

Samo mali komentar: Ja mogu samo svojom placom cak i danes lako kupiti novu 250m2 veliku kucu u red hot bubble-like skupom Phoenix marketu. PS: Molim, nemojte komentirati taj dio...
masimo1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:53.