Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.01.2005., 19:48   #41
Quote:
Jango Fett kaže:
Watashi,

to što majke životinje uče svoju djecu ne znači ništa. Učenje im je zapisano u DNA, cilj im je prenijeti znanje o preživljavanju. Ali životinje ne prenose znanje o svemiru ili o umjetnosti.

Isto tako, životinje prenose znanje o preživljavanju direktno na svoje potomke. Nikad se nije dogodilo da neka poznata životinje iz povijesti svojom ostavšinom poduči nove generacije, kao nas Newton ili Arhimed.

I nije mi još jasno zašto još uvijek svi smatraju ukrašavanje gnijezda umjetnošću...

Sve ostale stvari poput glumljenja mrtvog i slično stvar je genetski uvjetovanog mehanizma opstanka.
Ne otkrivaš nam ništa novo. Prvi post ti je poučan jer je lijepo rečen i sve je već sročeno, ali to ionako nije tvoje, nego si čuo na onom seminaru . Ništa zato, to je sve točno, al ono pa normalno da je čovjek napredniji u svakom pogledu od životinja (well, više manje). Ako ne u SVAKOM, onda u umnom sigurno, a iz toga onda proizlaze ostali aspekti tipa znanost, umjetnost, prenošenje znanja kroz pismenu predaju, pohranjivanje u informacija u računalu, surfanje internetom itd.

Pa to je najnormalnija stvar, to ko da kažeš da je neki neboder veći od šatora. Pa naravno da je, to je očigledno.
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2005., 20:06   #42
Re: Re: Da li je čovjek drukčiji od životinja 2

Quote:
Superskeptik kaže:
Sad si zamisli mrava ili termita koji svojim ticalima prenosi istu poruku na svojem jeziku mladim mravima ili termitima.


Jeste li ikad čuli za ljudski ili majmunski mravinjak? Ili termitnjak?

Poanta posta ti je više-manje dobra, ali s ovim djelom kad si kvotao čovjeka se ne bi složio. Možda ti je samo loša usporedba, ali u svakom slučaju skroz profulana poanta. Jango je govorio o renesansi, baroku bla bla itd. a ti uspoređuješ to sa mravinjakom i termitnjakom kao osnovnim životnim staništem. Ljudski mravinjak je zgrada, mravlja zgrada je mravinjak. Bez daljnjega. Tako da kad bi mravi teoretski i mogli na sličan način komunicirati (što je moguce ali ne na takav nego na puno primitivniji i uži), vjerujem da ne bi ni mogli biti svjesni i sposobni uspoređivati neke takve obrasce. S druge strane i kad bi, opet je profulana poanta .

A poanta je u tome da stanište nije isto što i jedno umjetničko razdoblje u povijesti čovječanstva. Čovječanstvo se stalno mjenja i razvija, ide naprijed (više-manje), dok mravi uvijek ostaju mravi, takvi kakvi jesu. Tu i tamo im se prilagodi genotip fenotipu i slično da bi preživjeli odnosno prilagodili se laganim klimatskim uvjetima ali to je sve. Ostalo ostaje isto.
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2005., 17:43   #43
Quote:
Uranus kaže:
Ono što nas razlikuje od životinja je govor i smijeh, te struktura mozga i ruku što daje čovjeku nadmoć nad životinjama.

Životinje ne misle, iako možemo naći životinje koje žive s ljudima koje izgleda da ipak misle, jer naša djela i postupci odražavaju se na našu okolinu, pa i na životinje. Napr. moja mačka je bez frke naučila otvarati kvakom vrata, ali da je negdje u prirodi neka divlja mačka naišla na sličnu prepreku sumnjam da bi je ikad sama svladala.

To nije točno.
Životinje također komuniciraju govorom. To nije govor kao ovaj naš, ali je njihov govor i ispunjava glavnu funkciju govora, a to je sporazumjevanje.
Osim toga tko kaže da je govor nešto najbolje? Ja mislim da je prijenos misli nekim drugim kanalima puno bolji, efikasniji i prirodniji. Mislim da se to zove telepatija il tako nešto.
Također smatram da smo imali tu sposobnost, ali smo je izgubili. (i imat ćemo je opet)
Tako da ne možemo govoriti da je nešto bolje i više ako ne poznamo dobro sebe i svoje mogućnosti a ni one (životinje) s kojima se uspoređujemo.

Nadalje, životinje se i smiju i misle.
Jesi pogledala uopće koji dokumentarac sa životinjama?

Ziher ih ne bi otvorila, zato i ne prežive tolike mačke "lutalice", jer su nesposobne riješit razne prepreke.
(To se naravno šalim.)
crazy child is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2005., 17:44   #44
malo općenito o životinjama i ljudima..;

Kad uzimamo sebe/ljude za uzor svemu naravno da nam se čini kako je sve drugačije od toga nazadnije, ali nemojmo zaboraviti jednu činjenicu, a to je da su ljudi nesavršeni i stoga nismo ideal drugima te npr. naše tvorevine ne moraju biti bolje od negrađevina/netvorevina u svijetu jednog delfina.

Jer delfin živi u svijetu radosti, mira i ljubavi, a logično je da tako živi jer jede planktone, tu se vidi njegova inteligencija i njegov izbor Dobra. A nijedna građevina na svijetu ma kako lijepa bila ne može zamjeniti ljubav, jer u ljubavi već i je i ta građevina, i sve najljepše i sve mudro i kreativno.

Inače, nijedna životinjska vrsta (a ni čovjek) nije zadana, da mora takva biti- žohar je žohar po svom izboru, konj je konj po svom, ali bez obzira na njihove (kao i naše) izbore (koje su ih dovele do toga da postanu to što jesu) sve živo zaslužuje poštovanje i ljubav.

Da, i ...NARAVNO da se životinje (kao i ljudi) mjenjaju i postaju svjesnije.
Zar ima onih koji misle suprotno?
kakvo pitanje
crazy child is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2007., 00:42   #45
Quote:
Jango Fett kaže: Pogledaj post
To ti ne znaš (kao ni ja). Ja osobno smatram da je upravo slobodna volja i sposobnost da se ide protiv logike uzrokuje takvo nepredvidivo ponašanje poput ljudskog. zato, ako poslije nas bude bila neka nova inteligentna vrsta, vjerojatno će ju karakterizirati ista obilježja.

Životinje ne mogu ići protiv prirodne logike, pa si ne mogu ni nauditi. Sve je to još jedna naznaka da je čovjek zaista zagospodario prorodom oko sebe, jer nije ograničen prirodnim zakonitostima. E sad, pitanje je opstanka...


ako je zagospodario prirodom - nadrastao je prirodne zakone.
prirodni zakoni su ti koji određuju opstanak vrste.
ako je čovjekov opstanak u pitanju, tada ne vlada prirodnim zakonima - dakle, itekako je unutar prirode. da nije, bio bi nedodirljiv.
ili misliš da je naše moguće uništenje nešto što izlazi izvan tih zakona? kako? sve što se događa je to da nam se oni obijaju u glavu kada ih mi ignoriramo!
nuala is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2007., 10:33   #46
Quote:
nuala kaže: Pogledaj post
ako je zagospodario prirodom - nadrastao je prirodne zakone.
prirodni zakoni su ti koji određuju opstanak vrste.
ako je čovjekov opstanak u pitanju, tada ne vlada prirodnim zakonima - dakle, itekako je unutar prirode. da nije, bio bi nedodirljiv.
ili misliš da je naše moguće uništenje nešto što izlazi izvan tih zakona? kako? sve što se događa je to da nam se oni obijaju u glavu kada ih mi ignoriramo!

Čovjek je zagospodario prirodom, zato što je njom zagospodario umno, simbolički i principijelno. Zagospodariti prirodom ne znači moći ukinti fizikalne zakone već ukinuti njihovo načelo.
Čak štoviše, samo čovjekovo samouništenje po njegovoj zasluzi bio bi najveći simbolički dokaz njegove moći nad prirodom.

A samo ignoniranaje zakona, i sama činjenica da ih postavljamo u protivnički tabor, također je dokaz da smo izvan njih. Stvar je upravo u tom postavljanju prema stvarima a ne u uspješnosti "izvedbe".
__________________
Velika je vjerojatnost da će se odgovor na neko bitno pitanje nalaziti izvan okvira našeg razmišljanja.
Jango Fett is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2007., 14:44   #47
Quote:
Jango Fett kaže: Pogledaj post
Čovjek je zagospodario prirodom, zato što je njom zagospodario umno, simbolički i principijelno. Zagospodariti prirodom ne znači moći ukinti fizikalne zakone već ukinuti njihovo načelo.
Čak štoviše, samo čovjekovo samouništenje po njegovoj zasluzi bio bi najveći simbolički dokaz njegove moći nad prirodom.
Jango, iako se donekle slažem u nekim tvojim stavovima (mislim da su me tvoji postovi usmjerili prema transhumanizmu), mislim da radiš određene logičke skokove koje ne bi smio (ili bar ne tako smjelo) raditi.

Naime, mi samo mislimo da smo zagospodarili prirodom (na ovoj planeti).

Možda jednog dana i budemo, ali daleko smo još od toga...
Quote:
Jango Fett kaže: Pogledaj post
A samo ignoniranaje zakona, i sama činjenica da ih postavljamo u protivnički tabor, također je dokaz da smo izvan njih. Stvar je upravo u tom postavljanju prema stvarima a ne u uspješnosti "izvedbe".
Opet, naše "ignoriranje" zakona i činjenica da ih stavljamo u protivnički tabor samo dokazuje da mislimo kako smo to učinili. Ništa više.

Postoje istraživanja koja pokazuju da je čak i slobodna volja nepostojeća - mi racionaliziramo naše odluke nakon što ih donesemo. Ovdje je članak o tome.


Da upotrijebim zaboravih-čiju metaforu "razum" i "slobodna volja" su poput zeca koji je vezan na leđima tigra (podsvijest, osjećaji, fizikalni procesi u tijelu i mozgu) i zamišlja kako ga jaši i usmjeruje kamo tigar treba ići.
__________________
Are you A Bright?

Truth is Stranger than Fiction because Fiction Has to Make Sense.
Superskeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2007., 19:00   #48
Quote:
Superskeptik kaže: Pogledaj post
Jango, iako se donekle slažem u nekim tvojim stavovima (mislim da su me tvoji postovi usmjerili prema transhumanizmu), mislim da radiš određene logičke skokove koje ne bi smio (ili bar ne tako smjelo) raditi.

Naime, mi samo mislimo da smo zagospodarili prirodom (na ovoj planeti).

Možda jednog dana i budemo, ali daleko smo još od toga...

Opet, naše "ignoriranje" zakona i činjenica da ih stavljamo u protivnički tabor samo dokazuje da mislimo kako smo to učinili. Ništa više.

Postoje istraživanja koja pokazuju da je čak i slobodna volja nepostojeća - mi racionaliziramo naše odluke nakon što ih donesemo. Ovdje je članak o tome.


Da upotrijebim zaboravih-čiju metaforu "razum" i "slobodna volja" su poput zeca koji je vezan na leđima tigra (podsvijest, osjećaji, fizikalni procesi u tijelu i mozgu) i zamišlja kako ga jaši i usmjeruje kamo tigar treba ići.

Moje izlaganje ovdje samo ima za cilj napraviti razliku između životinja i ljudi. U domeni slobodne volje i odabira sudbina, slažem se - i sam sam pristaša te teorije.
Stvari se događaju ex nihilo, a tek kasnije se svode na uzrok. To je temeljna iluzija čovjeka, da ne shvaća niti ne prihvaća fatalnost.

S druge, strane, životinje izgleda ne žive u takvim kolektivnim iluzijama. One šute, ravnodušne su prema svemu.
Životinje su s jedne strane naša glavna muka: toliko smo drukčiji od njih da ih nikad ne možemo shvatiti. Kad god ih pokušamo shvatiti i obuhvatiti, padamo u zamku vlastitih projekcija.

Društva za zaštitu životinja, za moralno ponašanje prema životinjama, glorificiranje životinja - isto je kao podcjenjivanje životinja, postavljanje čovjeka iznad, jer unatoč svemu tome nikad ih ne možemo shvatiti.
Životinje su bez granica s obzirom na svijet, a čovjek artificijelno gradi svoje i njihove granice. On su nam ahilova peta, jer unatoč svemu što mi pokušamo, i dalje ne možemo doći do njihove razine potpune bezrazložnosti i ne-svrhe.
Životinje žive pravi nihilizam, one jedine ne traže uzrok u događajima, dok se mi stalno opiremo.
A čak je opet opiranje kada bismo pokušali biti kao one. Mi smo drukčiji od životinja baš zato što ne možemo biti niti suprotno od njih, niti isto što i one.
Krasi nas to ultimativno nerazumijevanje. Svijet životinja nama je vječna enigma oko koje ćemo uvijek graditi mit. Baš zato što u njima nema ničeg skrivenog niti ičeg racionalnog.
__________________
Velika je vjerojatnost da će se odgovor na neko bitno pitanje nalaziti izvan okvira našeg razmišljanja.
Jango Fett is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2007., 19:20   #49
Quote:
Jango Fett kaže: Pogledaj post
Mi smo drukčiji od životinja baš zato što ne možemo biti niti suprotno od njih, niti isto što i one.
A mozemo li imati svoje mjesto u prirodi bas kao sto svaka zivotinjska vrsta ima svoje? Ljudi nekako kao da imaju averziju od zivota po principima kako ga zive zivotinje - hm, valjda se bojimo odumiranja slabih, i ne zelimo izgubiti iluziju o tome da kontroliramo vlastiti zivot.


Jango - odkud znas da se neke zivotinje u svojim glavama ne pitaju isto sto i mi, ili - mozda se pitaju o svrsi ali na razlicite nacine. Postoji li iakakav mjerni instrument koji bi to izmjerio? Mislim da ne postoji.
(dar)(vuk) is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2007., 20:29   #50
Quote:
(dar)(vuk) kaže: Pogledaj post


Jango - odkud znas da se neke zivotinje u svojim glavama ne pitaju isto sto i mi, ili - mozda se pitaju o svrsi ali na razlicite nacine. Postoji li iakakav mjerni instrument koji bi to izmjerio? Mislim da ne postoji.

Prvi pokazatelj takvog razmišljanja je njegova materijalna manifestacija.

Nema ama baš ničega u životinjskom svijetu što upućuje na to da razmišljaju kao mi. Već tisućama godina koliko ih promatramo, nisu pokazale ni jedan znak apstraktnog razmišljanja (osim nekoliko majmuna koji su na inteligentan način riješili neke logičke probleme).

Razlika je naravno u kulturi, prijenosu i pohranjivanju informacija. Životinje to nemaju, prilično sigurno.

Čak i da u glavama razmišljaju na isti način kao mi, nisu stvorili kultorološki i kodni sustav (jezik, rituali, kulturne tvorevine) oko sebe koji će to na neki način pokazati. Ne nama, već njima samima.
__________________
Velika je vjerojatnost da će se odgovor na neko bitno pitanje nalaziti izvan okvira našeg razmišljanja.
Jango Fett is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2007., 20:31   #51
Quote:
(dar)(vuk) kaže: Pogledaj post
A mozemo li imati svoje mjesto u prirodi bas kao sto svaka zivotinjska vrsta ima svoje? Ljudi nekako kao da imaju averziju od zivota po principima kako ga zive zivotinje - hm, valjda se bojimo odumiranja slabih, i ne zelimo izgubiti iluziju o tome da kontroliramo vlastiti zivot.
Traženje "mjesta" u prirodi za čovjeka u onom konvencionalnom smislu uzroka, potrebe, svrhe i njezinog ispunjenja, je u najmanju ruku uvreda za sve što čovjek jest, jer ga svodi na važnost kamena ili zraka.
__________________
Velika je vjerojatnost da će se odgovor na neko bitno pitanje nalaziti izvan okvira našeg razmišljanja.
Jango Fett is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2007., 20:46   #52
Quote:
Jango Fett kaže: Pogledaj post
Traženje "mjesta" u prirodi za čovjeka u onom konvencionalnom smislu uzroka, potrebe, svrhe i njezinog ispunjenja, je u najmanju ruku uvreda za sve što čovjek jest, jer ga svodi na važnost kamena ili zraka.
Ali realno gledajući - iz svemirske ili čak samo planetarne perspektive - čovjekova važnost nije ništa veća nego vrijednost kamena ili zraka.

"Relativna vrijednost" čovjeka je isključivo našim očima, dok je "apsolutna vrijednost" skoro ravna nuli.

Inače, slažem se da su društva "za ovo i ono" potpuno bespredmetna i produkti iste "projekcije" koja je zaslužna i za našu kolektivnu iluziju vrijednosti nas kao vrste.

Ali mislim da se tu ustvari treba reći da mi jesmo životinje tj. životinjska vrsta koja je - srećom ili nesrećom - dosegla taj nivo inteligencije da može zamisliti i druge stvari (poput "slobode izbora"), te da je razlika između nas i drugih vrsta stvar stupnjeva (proizvoljno naših) nego da stvarno postoji neka fundamentalna razlika.

Jednog dana - možda. Ali još nismo tamo...
__________________
Are you A Bright?

Truth is Stranger than Fiction because Fiction Has to Make Sense.
Superskeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2007., 20:52   #53
Quote:
Superskeptik kaže: Pogledaj post
Ali realno gledajući - iz svemirske ili čak samo planetarne perspektive - čovjekova važnost nije ništa veća nego vrijednost kamena ili zraka.
Realna važnost je ovdje nebitna, kako smo mi jedini koji uopće mogu nešto proglasiti važnim ili nevažnim.
Nijedna stvar u Svemiru nema važnost veću ili manju od druge, pa stoga, nema uopće logičkog prostora za uvesti taj termin.

Quote:
"Relativna vrijednost" čovjeka je isključivo našim očima, dok je "apsolutna vrijednost" skoro ravna nuli.
To bi bilo ako se ograničiš na fizički, pojavni svijet (koji pak ne postoji kao sklop logičkih cjelina). No u metafizičkom, apstraktnom, simboličkom svijetu, priča nije tako jednostavna.


Quote:
Jednog dana - možda. Ali još nismo tamo...
Nije vrag da još uvijek živiš u razdoblju modernosti...
__________________
Velika je vjerojatnost da će se odgovor na neko bitno pitanje nalaziti izvan okvira našeg razmišljanja.
Jango Fett is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2007., 22:10   #54
Quote:
Jango Fett kaže: Pogledaj post
Prvi pokazatelj takvog razmišljanja je njegova materijalna manifestacija.

Nema ama baš ničega u životinjskom svijetu što upućuje na to da razmišljaju kao mi. Već tisućama godina koliko ih promatramo, nisu pokazale ni jedan znak apstraktnog razmišljanja (osim nekoliko majmuna koji su na inteligentan način riješili neke logičke probleme).
Da bi se apstraktno razmisljalo to se ne mora pokazivati. Mozda ja mogu izgledat kao biljka, samo sjedit i jest a opet imati bogatu apstrakciju u sebi. Shvati tu dimenziju.



Quote:
Jango Fett kaže: Pogledaj post
Razlika je naravno u kulturi, prijenosu i pohranjivanju informacija. Životinje to nemaju, prilično sigurno.
Nije da nemaju nego je to samo "razlika" kao sto ti kazes. Ko sto se cimpanza razlikuje od crva po prijenosu informacija i "kulturi" tako se covjek razlikuje od cimpanze po istom tom prenosenju informacija i kulturi, a cimpanza i crv su oboje zivotinje - iako jako razlicite. Zasto i covjek ne bi bio?


Quote:
Jango Fett kaže: Pogledaj post
Čak i da u glavama razmišljaju na isti način kao mi, nisu stvorili kultorološki i kodni sustav (jezik, rituali, kulturne tvorevine) oko sebe koji će to na neki način pokazati. Ne nama, već njima samima.
Opet kazem: pokazivanje među njima samima i pokazivanje nama nista ne znaci.

PS: vukovi imaju jezik znakova koji je također jezik. Sad imaju li rituale: hm, pa mislim da se pjetao sasvim ritualno udvara koki.
(dar)(vuk) is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2007., 22:15   #55
Quote:
Jango Fett kaže: Pogledaj post
Traženje "mjesta" u prirodi za čovjeka u onom konvencionalnom smislu uzroka, potrebe, svrhe i njezinog ispunjenja, je u najmanju ruku uvreda za sve što čovjek jest, jer ga svodi na važnost kamena ili zraka.
Ovdje te ne razumijem. Mislio sam o tome da covjek mora biti dio prirode onako kao vuk, da "ne sjece granu na kojoj sjedi", samo sto ce covjek moci za razliku od vuka odluciti o tome a ne se povoditi nagonom. Naime, mozda bi i vukovi cinili sto i mi da znaju kako i da mogu ali kada bi odlucili ne uciniti to sto mogu e to bi bio velicanstven cin. Trazenje mjesta u prirodi ne podrazumjeva vracanje u spilje kako mnogi razmisljaju - to je gotovo pa nemoguce. Mozda je trazenje mjesta u prirodi bila pomirdba tehnologije i onog organskog u prirodi - jedan suzivot koji vraca covjeku dostojanstvo no niposto ga ne pretvara u "kamen".


Nemoj biti Geza - cini se da u sudarima s njim pocinjes liciti na njega. Pratim vas ja pratim na B.
(dar)(vuk) is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2007., 22:19   #56
Quote:
Jango Fett kaže: Pogledaj post
Realna važnost je ovdje nebitna, kako smo mi jedini koji uopće mogu nešto proglasiti važnim ili nevažnim.
Nijedna stvar u Svemiru nema važnost veću ili manju od druge, pa stoga, nema uopće logičkog prostora za uvesti taj termin.
Bitna je itekako i mislim da nismo mi jedini koji mogu odrediti vrijednost stvari.



Quote:
Jango Fett kaže: Pogledaj post
To bi bilo ako se ograničiš na fizički, pojavni svijet (koji pak ne postoji kao sklop logičkih cjelina). No u metafizičkom, apstraktnom, simboličkom svijetu, priča nije tako jednostavna.
Upravo zbog postojanja takvog svijeta nije moguce tvrditi da mi određujemo vrijednost stvari i da realna vrijednost nije bitna. Kako i sam znas apstrakcija je cudna stvar - i nitko je u biti ne razumije. Ko kaze da razumije e taj stvarno ne razumije.



Quote:
Jango Fett kaže: Pogledaj post
Nije vrag da još uvijek živiš u razdoblju modernosti...
Jebi ga stari... ne mozemo svi zivjeti u postmodernitetu i citati pitko stivo od B.
(dar)(vuk) is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2007., 22:22   #57
Možemo pretpostaviti mogućnost da životinje imaju svoj način prijenosa i skladištenja informacija, svoju kulturu, svoju povijest i svoju društvenu strukturu, no malo je logike rezervirano za takvo mišljenje i osim čiste logičke mogućnosti, izgleda vrlo, vrlo nategnuto.

Kao prvo, svako djelovanje na znakovnim strukturama kakvo odlikuje ljude, gotovo se nužno mora manifestirati u nekakvim materijalizacijama. U najmanju ruku, treba bi postojati određena, prepoznatljiva logička povezanost između instanci ponašnja.

Na polju fizičke stvarnosti - nema ama baš nijednog znaka takvog ponašanja među životinjama, i svako ponašanje lako se objašnjava jednadžbama s okolinskim (geografskim i vremenskim), interakcijskim, fizikalnim, fizionomijskim, neuronskim i genetskim varijablama.

Ima samo jedna stvar koja bi nam mogla promaći, a to je da se životinje dogovaraju telepatijom.

Ne samo to; čak i da se dogovaraju telepatijom, njihova jedina informacija i povijesna baština bila bi nalog da se ponašaju nelogično i nepovezano, tako da nijedno biće poput čovjeka nikad ne sazna.

Nadam se da ovo rasvjetljava pojam "nategnuto"...
__________________
Velika je vjerojatnost da će se odgovor na neko bitno pitanje nalaziti izvan okvira našeg razmišljanja.
Jango Fett is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2007., 22:37   #58
Quote:
Jango Fett kaže: Pogledaj post

Nadam se da ovo rasvjetljava pojam "nategnuto"...
Nategnuto ko luk u klincu sa strijelom - ne vise od toga.

Uostalom - i jasnije stvari od ove koje se vecini cine same po sebi normalne nekima su dobro nategnute.

Dakle, treba se reci da ne znamo puno o zivotinjama i njihovim unutrasnjim zivotima - mozda bas zbog toga sto stvari promatramo sa pozicije svoje Majke Kulture - a moras priznati da je to uskogrudno.

Zanima me: kako tumacis slucajeve gdje su vukovi odgojili malenu djecu koja su ostavljena u sumi. Slucajeva je bilo. Sto je natjeralo predatora kao sto je vuk da ucini takvo nesto. Znas li za slucaj lavice koja je ubila majku od mladog oriksa, pa je posvojila to napusteno tele. A kad ga nije uspjela odgojiti i kad je uginulo onda je uvijek iznova patoloski to cinila... posvajala je telad. Od treceg pokusaja je shvatila da ga treba pustati na kratko vrijeme njegovoj majci da ga podoji. Shvati ti to.

A znas li za zenku Bonoboa koja je pronasla ozljeđenog cvorka te ga je pokusavala spasiti, naucit ga da leti, rasirivala mu krila - i uspjela. Jesu li to primjeri koji prkose zakonitostima - primjeri koji pokazuju nevjerovatne slicnosti sa ljudima.
(dar)(vuk) is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2007., 01:44   #59
Quote:
(dar)(vuk) kaže: Pogledaj post
Nategnuto ko luk u klincu sa strijelom - ne vise od toga.

Uostalom - i jasnije stvari od ove koje se vecini cine same po sebi normalne nekima su dobro nategnute.

Dakle, treba se reci da ne znamo puno o zivotinjama i njihovim unutrasnjim zivotima - mozda bas zbog toga sto stvari promatramo sa pozicije svoje Majke Kulture - a moras priznati da je to uskogrudno.

Zanima me: kako tumacis slucajeve gdje su vukovi odgojili malenu djecu koja su ostavljena u sumi. Slucajeva je bilo. Sto je natjeralo predatora kao sto je vuk da ucini takvo nesto. Znas li za slucaj lavice koja je ubila majku od mladog oriksa, pa je posvojila to napusteno tele. A kad ga nije uspjela odgojiti i kad je uginulo onda je uvijek iznova patoloski to cinila... posvajala je telad. Od treceg pokusaja je shvatila da ga treba pustati na kratko vrijeme njegovoj majci da ga podoji. Shvati ti to.

A znas li za zenku Bonoboa koja je pronasla ozljeđenog cvorka te ga je pokusavala spasiti, naucit ga da leti, rasirivala mu krila - i uspjela. Jesu li to primjeri koji prkose zakonitostima - primjeri koji pokazuju nevjerovatne slicnosti sa ljudima.

Priroda sama po sebi ne naređuje da se sve jedinke ponašaju po određenim pravilima, pa se svakakve vrste ponašanja mogu dogoditi jer ponašanje nije uvjetovano samo genetski već iz više čimbenika.

No, kada se cijeli čopor, ili nedaj bože kompletna populacija životinja s nekog područja počne ponašati na isti način, ritualno i kroz generacije, onda ću ih nazvati civilizacijom.

Za sada, to je baš ono što si i sam rekao: pojedinačni slučajevi.

Imamo mnogo pojedinačnih slučajeva u kojima se ljudi ponašaju poput životinja, no to nije suština čovječanstva.
__________________
Velika je vjerojatnost da će se odgovor na neko bitno pitanje nalaziti izvan okvira našeg razmišljanja.
Jango Fett is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2007., 03:08   #60
Quote:
Jango Fett kaže: Pogledaj post

Čak i da u glavama razmišljaju na isti način kao mi, nisu stvorili kultorološki i kodni sustav (jezik, rituali, kulturne tvorevine) oko sebe koji će to na neki način pokazati. Ne nama, već njima samima.
Jesu.mogu navesti primjera koliko hoceš.
Hoćemo li početi od insekata?

Pčele
Jezik imaju- pr. pčele izviđačice će objasniti kolegicama sakupljačicama gdje se nalazi paša, dakle komuniciraju

Ritual - ritualni let matice dok odlazi na parenje s trutovima

Kulturna tvorevina- pčelinjak, traje generacijama. Neš ti razlike između naših tvorevina i njihovih...one si naprave dno saća u obliku maraldijeve piramide, a mi u pustinji. Razlika u trajnosti od par sto tisuća godina relativno je zanemariva...
Bajumbadum_00 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:05.