Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.07.2006., 22:59   #1
Djeca dragovoljaca - protuustavno?

Nisam znala kako da naslovim temu, zato izgleda budalasto, ali eto.

Zanima me pravna pozadina ove smijure na Filozofskom. Ako netko ne zna, djeca dobrovoljaca (u daljnjem tekstu DD) se izravno upisuju ako pređu prag, i to u kvotu za studiranje uz potporu Ministarstva.
I sad, kaj može napraviti dijete koje ima više bodova od DD-a, DD se upiše, a "obično" dijete ne? Svi se slažu da je to protuustavan zakon, da je diskriminacija & ostalo pa me zanima što se može učiniti.
__________________
"My life wasn't as glamorous as my webpage made it look."
Leela
krokodajl is offline  
Old 12.07.2006., 00:03   #2
dragovoljaca, ne dobrovoljaca.
unutar kvote - ne na svim fakultetima.
__________________
štrumf dok ga daviš pocrveni, pozeleni, poljubičasti,
a kad umre opet je plav ali bljeđe :D
by mishamu
alexxx is offline  
Old 12.07.2006., 00:09   #3


1. Može i jedno i drugo.
2. Naglasila sam za koji faks me konkretno zanima.
__________________
"My life wasn't as glamorous as my webpage made it look."
Leela
krokodajl is offline  
Old 12.07.2006., 00:21   #4
ops, sori.
__________________
štrumf dok ga daviš pocrveni, pozeleni, poljubičasti,
a kad umre opet je plav ali bljeđe :D
by mishamu
alexxx is offline  
Old 12.07.2006., 00:30   #5
Ic okej.
__________________
"My life wasn't as glamorous as my webpage made it look."
Leela
krokodajl is offline  
Old 12.07.2006., 00:31   #6
Ne znam je li to protuustavno ili ne ali mi se svidio komentar cure iz neke studentske udruge danas koji kaze da se na taj nacin salje kriva poruka mladima. S jedne strane se onima koji imaju bodove kaze to vam ne vrijedi netko drugi ce upasti izravno, a djeci DD se kaze nije bitno sto vi znate i koje su vase kvalitete nego tko su vam roditelji a siguran sam da ni jedni ni drugi ne zele da ih se tako gleda.
__________________
Moje fotke
Shockwave is offline  
Old 12.07.2006., 00:44   #7
Oko toga smo se svi složili.

A činjenica je da je zakon protuustavan, dosta se o tome pisalo na blogu, i trebao bi tužiti svatko tko ne upadne ili upadne uz plaćanje, a ima više bodova od nekog DD, te tražiti odštetu.
Sad čekam da neki pravnik veli da to nije moguće.
__________________
"My life wasn't as glamorous as my webpage made it look."
Leela
krokodajl is offline  
Old 12.07.2006., 00:54   #8
Zakon je protuustavan ukoliko Ustavni sud kaže da je protuustavan, a što Ustavni sud još nije rekao.

Posebna će komedija nastati ako to kaže za nekoliko mjeseci (zahtjev je već davno podnesen), jer će možda trebati vraćati neke stvari unatrag...
Vojky is offline  
Old 12.07.2006., 01:03   #9
Quote:
krokodajl kaže:
Zar nije protuustavan po zdravom razumu, pošto se protivi Ustavu?
Nije. Protivno Ustavu je ono što Ustavni sud kaže da je protivno Ustavu. Za to primaju plaću.
Vojky is offline  
Old 12.07.2006., 01:07   #10
Postoji li mogućnost da Ustavni sud kaže da je ovo ustavno?
I što se može učiniti ukoliko se DD upiše, a drugo dijete je bilo bolje od njega i nije uspjelo?
__________________
"My life wasn't as glamorous as my webpage made it look."
Leela
krokodajl is offline  
Old 12.07.2006., 01:34   #11
Quote:
krokodajl kaže:
Postoji li mogućnost da Ustavni sud kaže da je ovo ustavno?
I što se može učiniti ukoliko se DD upiše, a drugo dijete je bilo bolje od njega i nije uspjelo?
Pa ako netko pokrene zahtjev za ispitivanjem ustavnosti...
Ne ti.
malimrav85 is offline  
Old 12.07.2006., 01:46   #12
Quote:
krokodajl kaže:
Postoji li mogućnost da Ustavni sud kaže da je ovo ustavno?
Postoji. U tom slucaju, ic ce se na Europski sud za ljudska prava u Strasbourgu.
__________________
Pearls before swine
Mrtva mrkva is offline  
Old 12.07.2006., 01:52   #13
Quote:
krokodajl kaže:
Postoji li mogućnost da Ustavni sud kaže da je ovo ustavno?
I što se može učiniti ukoliko se DD upiše, a drugo dijete je bilo bolje od njega i nije uspjelo?
Naravno da može reći da je ustavno, pa uvijek su postojale kategorije koje su imale neke prednosti pri upisu. Međutim, ovdje se postavilo pitanje smisla i širine te kategorije.

Npr. u potpunosti sam za da djeca kojima je roditelj poginuo ili postao težak invalid u ratu imaju prednost pri upisu.

Međutim, imam prijatelja kojem djeca svakako upadaju u ovu kategoriju. On je Vukovarac, dragovoljac koji je prošao sve uključujući 6 mjeseci zarobljeništva, nakon kojeg nije htio ostati na skrbi - već je otišao u Njemačku i radio na baušteli dok nije sakupio za kupiti svoju kuću u Slavoniji, na oslobođenom dijelu. Nakon reintegracije se vratio u Vukovar i sada je uspješan poduzetnik koji redovito isplaćuje plaće ljudima. I sumnjam da bi želio da njegova djeca imaju izravan upis...

No, definitivno će trebati sačekati Ustavni sud. Ako Vlada i Sabor ne reagiraju ranije. Po meni, Hrvatska ima dovoljno potencijala za povećati kvote, a VSS-kadra nam ionako kritično nedostaje. Put rješavanje je da se upisuje više ljudi...
Vojky is offline  
Old 12.07.2006., 01:57   #14
Quote:
Vojky kaže:
Put rješavanje je da se upisuje više ljudi...
Na ovaj nacin?
__________________
Pearls before swine
Mrtva mrkva is offline  
Old 12.07.2006., 02:14   #15
Quote:
Mrtva mrkva kaže:
Na ovaj nacin?
Ne, nego da se sustav reformira. Ako više ljudi želi na faks, treba im to omogućiti. Sa 7% visokoškolovanih nećemo nigdje. Mi kao država imamo katastrofalnu obrazovnu strukturu... Ljudi očigledno žele studirati, a to im se ne omoguća u dovoljnom broju.
Vojky is offline  
Old 12.07.2006., 02:29   #16
Ja vjerujem da ako ova odluka padne na Ustavnom sudu, da bi mogle past još neke. npr. u zdravstvu, oslobađanje od participacije određenih kategorija.
I mislim da je 90% posto sličnih povlastica protuustavno, ako je i ova.

Pa sad isplati li se?

BTW Šta kaže zakon o Visokom školstvu o načinu upisa na fakultete ili je to ostavljeno fakultetima da samostalno odlučuju?

PS: Dok ovo dođe do Ustavnog suda, ako se uopće podnese tužba i živo me zanima tko će je podnijeti, čekat će se do dvi godine na odluku. A di je tu još procedura. A što se tiče suda u Strasbourgu, e tu moš doć tek kad iscrpiš sve pravne mogućnosti u matičnoj državi.
__________________
Stipe Mesić: Uzeo sam ček na 30 000 dolara koji se u toj gužvi negdje izgubio... (na pitanje o donaciji iseljenika u Australiji za bolnicu u Lici)
Sweet/Bitter is offline  
Old 12.07.2006., 02:35   #17
Pa prijedlog za ocijenu ustavnosti je već davno dat... Neš ti problema, prijedlog može dati svaki građanin ili pravna osoba!
Vojky is offline  
Old 12.07.2006., 14:18   #18
Ne vezano za temu,kak ovi iz Zg parkinga mogu prisvajat parkirališta i naplačivat parking na njima kad su to parkirališta od neke zgrade?
malimrav85 is offline  
Old 12.07.2006., 14:25   #19
Vojky je dobro napomenuo da nam nedostaje visokoobrazovanih ali je i danas ministar Primorac rekao ono što je puno veći problem od ovih upisa,a to je da se gužve stvaraju samo na filozofiji ekonomiji i takvim fakultetima,dok istodobno kvote na tehničkim prirodnim (tj.onim težim i korisnijim) ostaju nepopunjene. Pa neće gospodarstvo pokrenuti filozofi sociolozi politolozi ili novinari. A mjesta na fakultetima ima i previše. Dva ing.agronomije ili strojarstva ili fer su korisniji za društvo nego 20 ekonomista 10 pravnika i neznam koliko filozofa zajedno.
BUFFET is offline  
Old 12.07.2006., 14:31   #20
Quote:
Sweet/Bitter kaže:
Pa sad isplati li se?
naravno da ne.
svi oni ljudi koji će zbog retardiranog zakona izgubiti mjesto na željenom fakultetu su.. a jebiga.
mogli su poslat oca u rat '91.
__________________
štrumf dok ga daviš pocrveni, pozeleni, poljubičasti,
a kad umre opet je plav ali bljeđe :D
by mishamu
alexxx is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:30.