Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.07.2006., 21:30   #161
Quote:
Vojky kaže:
Da, ali tamo piše u Pravilniku da moraš imati odgovarajuću zdravstvenu sposobnost! Onaj tko je nema - može upisati npr. biologiju i baviti se znanstveno medicinom.

Ovdje to ne piše. Ne može nitko ex post facto razmišljati o dodatnim kriterijima za hendikepirane, nacionalne, rasne, spolne i ine manjine. Jedino o čemu ima razmišljati je kao prilagoditi ispite i kako npr. postaviti ulaz za hendikepirane u zgradu ako je netko u kolicima. Jer, slično, ako netko prođe, a u kolicima je - ne može se odbiti upis i "provjeravati" što će jer su predavaonice na katu. Imaju se prilagoditi makar gradili poseban lift ili za njega držali posebna predavanja ako za lift nemaju para.
Ma sve je to meni jasno... cure su zasluzeno upale..
ja vise ne govorim o njima... pocela je svadja kada sam pocela spominjat neke fakultete koji zahtjevaju i taj aspekt...potvrdu da si zdrav.
i dobila sam dojam da su nekim ljudima to gluposti...prvenstveno govorim o zanimanjima u kojima o tebi ovisi neciji zivot,,
Eto, Natch ce bez beda kirurgu koji ima Parkinsona... po njoj bi diskriminacija bila ako taj covjek ne smije operirat...po zakonu,vjerojatno on ne smije operirat...
Al...valjda je to sve off topic...
kaaarla is offline  
Old 25.07.2006., 21:33   #162
Quote:
Vojky kaže:
Da, ali tamo piše u Pravilniku da moraš imati odgovarajuću zdravstvenu sposobnost! Onaj tko je nema - može upisati npr. biologiju i baviti se znanstveno medicinom.

Ovdje to ne piše. Ne može nitko ex post facto razmišljati o dodatnim kriterijima za hendikepirane, nacionalne, rasne, spolne i ine manjine. Jedino o čemu ima razmišljati je kao prilagoditi ispite i kako npr. postaviti ulaz za hendikepirane u zgradu ako je netko u kolicima. Jer, slično, ako netko prođe, a u kolicima je - ne može se odbiti upis i "provjeravati" što će jer su predavaonice na katu. Imaju se prilagoditi makar gradili poseban lift ili za njega držali posebna predavanja ako za lift nemaju para.
A da, a sad je i po zakonu da javne prostorije moraju imati prilagodjene ulaze za osobe s invaliditetom. I trebalo bi bit tako. I mislim da svakome treba dopustiti da zarsadjuje sebi za zivot i da se skoluje. Al k vragu, necu dopustit da me vozi epilepticni vozac autobusa Pa proglasite me budalom, al necu da me operira neurokirurg sa tresavicom
kaaarla is offline  
Old 25.07.2006., 21:44   #163
Quote:
kaaarla kaže:
Eto, Natch ce bez beda kirurgu koji ima Parkinsona... po njoj bi diskriminacija bila ako taj covjek ne smije operirat......
pa naravno, tim vise sto znam tko sve i kako operira
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Old 25.07.2006., 21:45   #164
Quote:
kaaarla kaže:
Al k vragu, necu dopustit da me vozi epilepticni vozac autobusa Pa proglasite me budalom, al necu da me operira neurokirurg sa tresavicom
ko tebe sta pita
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Old 25.07.2006., 22:13   #165
Quote:
Natch kaže:
kao prvo, danas se epilepsija uz lijekove izvrsno drzi pod kontrolom, a lijecnici poticu zaposljavanje epilepticara.
drugo, epilepticni napadi su u principu vrlo rijetki.
trece, ako ga i uhvati napad, ima kopilota i automatskog pilota.
i vidjela sam kako izgleda epilepticni napad.
Natch, jel' tebi dosadno pa flejmaš bez veze, ili si stvarno tako hm... neinformirana (da ne velim nešto gore)

kad se već tako kužiš u epilepsiju, onda bi morala znati da, ne samo da ljudi s epilepsijom ne mogu biti piloti, nego ne mogu profesionalno upravljati ni drugim vozilima, ne smiju raditi na visini (recimo zidari, serviseri liftova i slično).

nije ti ovo jedina glupost na ovom topicu, ali ovo je stvarno bio biser
allegra is offline  
Old 25.07.2006., 22:15   #166
Quote:
alexxx kaže:
mislim da ta djeca do tad razviju govornu sposobnost. doma.
trebalo bi pitati nekoga kome je dječji razvoj struka
Pa ne zive na nekoj farmi, u pizdi materinoj. bez struje i vode,u potpunoj izolaciji, s gluhim roditeljima, pa da jedino doma razvijaju govornu sposobnost.
Gledaju ctrice na tv, igraju se s drugom djecom, komuniciraju s susjedima...nije neophodno, da netko radi s njima, da bi naucili govroriti.
Kao sto nije nepohodno, da djecu imigranata netko uci engleski npr, nauce ga bez problema.
__________________
The people who are trying to make this world worse are not taking the day off. Why should I? BOB MARLEY
talia is offline  
Old 25.07.2006., 22:26   #167
Quote:
kaaarla kaže:
Aha....ok...znaci totalno gluha osoba bi bila dobar lijecnik... i to jos kardiolog...ma braaaaavo..... to sto moras moci razgovarat s pacijentom i sl.to nema veze..to sto ISPITI na faksu zahtjevaju da moras biti sposoban govorit i cut...to isto nema veze.... ok, znaci svi su sposobni za sve...idem ja sad postat pilot iako mi je dioptrija -50 (aj blizu) pa kad te budem vozila u avionu, bit ces mi jako zahvalna kad se srusimo u nekom mom epilepticnom napadu.. a kada te bude operirao kirurg s Parkinsonovom bolescu..nemoj tuzit bolnicu

Ja sam radil za gluhu osobu i zivjela s njom i bez problema razgovarala s njom, jer je ona naucila govoriti, (to se moze) i naucila je citati s usana.
__________________
The people who are trying to make this world worse are not taking the day off. Why should I? BOB MARLEY
talia is offline  
Old 25.07.2006., 22:26   #168
Quote:
kaaarla kaže:
A da, a sad je i po zakonu da javne prostorije moraju imati prilagodjene ulaze za osobe s invaliditetom. I trebalo bi bit tako. I mislim da svakome treba dopustiti da zarsadjuje sebi za zivot i da se skoluje. Al k vragu, necu dopustit da me vozi epilepticni vozac autobusa Pa proglasite me budalom, al necu da me operira neurokirurg sa tresavicom
aha ...scenarij sljedeći ; kaaarla ulazi u bus ZET-a linija 218 , na prva vrata i kaže "dobar dan, jel vi imate liječničku svjedodžbu da niste epileptičar?" a ZET-ovac kaže "evo, gospodična , tu mi to piše na malom uokvirenom plakatiću, odmah ispod diplome o završenoj prometnoj školi za D i E kategoriju, lijevo od certifikata da nemam HIV,PTSP i TBC, a odmah iznad izvješća sa Općinskog suda sa nikom do sad nisam zavrnuo glupavom šijom jer me jebe u zdrav mozak ! 8 kuna molim."
__________________
Broomstick operator level A1
Madame Hooch is offline  
Old 25.07.2006., 22:29   #169
Quote:
kaaarla kaže:
aha...ti si vidjela 1 epilepticni napad...jer postoji samo JEDNA vrsta epilepsije....
Pitala si je dali je vidjela, odgovorila ti je na pitanje, da jest.
Sad ovakav ispad?
Koliko si ih ti vidjela, 1000?
__________________
The people who are trying to make this world worse are not taking the day off. Why should I? BOB MARLEY
talia is offline  
Old 25.07.2006., 22:32   #170
Quote:
Madame Hooch kaže:
čeeeeeekaj malo !!!!!!!!!!

hoćeš reči da te dvije cure da su, umjesto 500+ bodova na osnovu kvalifikacijskog testa, imale 340 bodova i potvrdu da im je otac dragovoljac, imale tvoj blagoslov da se školuju besplatno na redovnom studiju, dok ovako, sa izvanrednim rezultatima nemaju pravo školovati se o svom vlastitom trošku na vanrednom studiju ???????????????????????
Pa naravno da ne, madame prati konverzaciju.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Old 25.07.2006., 22:34   #171
Quote:
Madame Hooch kaže:
gle, kaaarlu osim "kako najbolje izdrkati dečku" i "brijanja međunožja" zanima još samo ova tema, dakle, predmnijevam da je kaaarla iz Pule i da je u slućaju da ikoja od ove dvije cure uleti - PRVA ISPOD CRTE, sorry, baby - tough luck - cure su uletjele


OT: sretan ti prekjučer !
Pardon, pardon, mislim da je ovaj prvi dio hvale vrijedan da se pokazuje interes. Madame Hooch evom još jednom
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Old 25.07.2006., 22:34   #172
Quote:
kaaarla kaže:
A da, a sad je i po zakonu da javne prostorije moraju imati prilagodjene ulaze za osobe s invaliditetom. I trebalo bi bit tako. I mislim da svakome treba dopustiti da zarsadjuje sebi za zivot i da se skoluje. Al k vragu, necu dopustit da me vozi epilepticni vozac autobusa Pa proglasite me budalom, al necu da me operira neurokirurg sa tresavicom
OK, ali zasto ne otvoris svoju temu o tome, nego spamas ovu temu?
__________________
The people who are trying to make this world worse are not taking the day off. Why should I? BOB MARLEY

Zadnje uređivanje talia : 26.07.2006. at 01:19.
talia is offline  
Old 25.07.2006., 22:44   #173
a vidim da su još neki pali s Marsa pa ne znaju za ograničenja za neke poslove

Pa da vidimo, za nevjerne Tome, što Pravilnik o poslovima s posebnim uvjetima rada kaže (Narodne novine br 5/84):

Članak 2.
Poslovi s posebnim uvjetima rada prema ovom pravilniku su oni koje, radi sprečavanja štetnog utjecaja rada na život i zdravlje radnika (ozljede, profesionalne i druge bolesti), mogu obavljati samo osobe koje osim općih uvjeta za zasnivanje radnog odnosa ispunjavaju još i posebne uvjete u pogledu:
- dobi života;
- spola;
- stručnih sposobnosti;
- zdravstvenog, tjelesnog ili psihičkog stanja (u daljem tekstu: zdravstveno stanje);
- psihofizioloških i psihičkih sposobnosti (u daljem tekstu: psihička sposobnost).


a koji su to poslovi veli Članak 3.
Poslovi s posebnim uvjetima rada su:
1. rukovanje i upravljanje strojevima i uređajima na mehanizirani pogon na kojima se ne može primijeniti zaštita od mehaničkih opasnosti;
2. rukovanje i upravljanje samohodnim strojevima na mehanizirani pogon (kombajni, grejderi, utovarivači, bageri, buldožeri, strojevi za sabijanje tla i dr.);
3. rukovanje uređajima na postrojenjima za dobivanje i preradu sirove nafte i plina;
4. rukovanje kotlovskim postrojenjima, kompresorskim stanicama i drugim energetskim postrojenjima, stanicama i posudama s komprimiranim plinovima;
5. upravljanje dizalicama na mehanizirani pogon;
6. poslovi signalista (vezivanje tereta, davanje upozorenja pri radu s dizalicama, usmjeravanje prometa, davanje upozorenja na opasnosti i dr.);
7. rukovanje uređajima na postrojenjima za uskladištenje i preradu lakozapaljivih i eksplozivnih tekućina i plinova;
8. ronilački poslovi;
9. rukovanje uređajima za opskrbu zrakom radnika u rudnicima, kesonima i pri obavljanju ronilačkih poslova;
10. montaža, održavanje i ispitivanje električnih instalacija, uređaja i postrojenja napona iznad 250 V i napona 220 V s posebnim zahtjevima;
11. podizanje skela i postavljanje oplata i ograda pri izvođenju građevinskih radova;
12. izrada eksploziva i rukovanje eksplozivom;
13. punjenje i paljenje mina;
14. poslovi vatrogasaca;
15. čuvanje ljudi i imovine vatrenim oružjem;
16. poslovi koji u toku pretežnog dijela punog radnog vremena zahtijevaju teško fizičko naprezanje (manipulacija teretom težim od 25 kg za muškarce ili 15 kg za žene) i poslovi koji se obavljaju u nefiziološkom ili prisilnom položaju tijela;
17. poslovi koji se izvode na visini većoj od 3 m, ako se primjenom osnovnih pravila zaštite na radu ne može spriječiti povećana opasnost od pada radnika s mjesta rada;
18. poslovi kod kojih je radnik u toku pretežnog dijela punog radnog vremena izložen fizikalnim ili kemijskim štetnostima i to: nepovoljnoj mikroklimi, buci, vibracijama i potresanjima, povišenom atmosferskom tlaku, ionizacijskom zračenju, neionizacijskom zračenju, nefibrogenim prašinama, fibrogenim prašinama, organskim prašinama, parama, dimovima ili prašinama olova, tetraetil olova, žive, kroma, nikla, mangana, kadmija, vanadija, selena, platine, urana, tvrdog metala, berilija, arsena, fosfora, kiselinama ili lužinama, plinovitim nadražljivcima, fluoru, ugljičnom monoksidu, cijanovodiku ugljičnom disulfidu, glikolima, parama nafte i derivata nafte halogenim derivatima ugljikovodika, vinilklorid monomeru, benzenu i homolozima. nitro i amino derivatima benzena, umjetnim smolama i plastičnim masama, organofosfornim, karbamatnim i drugim pesticidima, umjetnim gnojivima i biološkim agensima;

19. poslovi koji su određeni kao poslovi s posebnim uvjetima rada važećim odredbama posebnih propisa (kao npr. određeni poslovi u željezničkom, zračnom i cestovnom prometu, zdravstvu, šumarstvu, građevinarstvu, industriji itd.).
allegra is offline  
Old 25.07.2006., 22:54   #174
Quote:
allegra kaže:
a vidim da su još neki pali s Marsa pa ne znaju za ograničenja za neke poslove

Pa da vidimo, za nevjerne Tome, što Pravilnik o poslovima s posebnim uvjetima rada kaže (Narodne novine br 5/84):
Što sve s ovom temom nema apsolutno nikakve veze. Za studiranje na navedenom Faksu nisu predviđeni nikakvi posebni uvjeti - stoga tko je prešao na prijemnom, ima pravo studirati. Što će dalje raditi u životu, nema se pitati ni dekanica ni itko drugi. Kao i za svakog drugog studenta. Posebno za onog koji sam plati studij.
Vojky is offline  
Old 25.07.2006., 23:03   #175
Quote:
Vojky kaže:
Što sve s ovom temom nema apsolutno nikakve veze. Za studiranje na navedenom Faksu nisu predviđeni nikakvi posebni uvjeti - stoga tko je prešao na prijemnom, ima pravo studirati.
slažem se
međutim, ovaj topic je već davno poprilično promijenio svoj smjer pa su se počele pojavljivati neke ideje da svi mogu sve raditi, što nije istina, a i nema veze s mozgom
zato te molim da ne editiraš ovaj popis zanimanja s posebnim uvjetima, čisto radi informacije (a i da se ne bi opet pojavljivale nebuloze o pilotu s epilepsijom i slično) ... najjadnije je da osobu koja na to upozorava, ismijavaju ljudi koji se čak nisu u stanju na google-u informirati o tome
pa mogao si i ti na to reagirati, ako već ne kao moderator, onda kao pravnik sigurno
allegra is offline  
Old 26.07.2006., 00:26   #176
Quote:
Vojky kaže:
Što sve s ovom temom nema apsolutno nikakve veze. Za studiranje na navedenom Faksu nisu predviđeni nikakvi posebni uvjeti - stoga tko je prešao na prijemnom, ima pravo studirati. Što će dalje raditi u životu, nema se pitati ni dekanica ni itko drugi. Kao i za svakog drugog studenta. Posebno za onog koji sam plati studij.
Pa dobro, makar znam iz prve ruke da studenti na pedagoškoj visokoj školi (konkretno znam za onu u Čakovcu) moraju među ostalim položiti i glazbeni, gdje moraju i nešto odsvirati na sintisajzeru.
Opet se vraćamo na to da neke stvari trebaju biti propisane. Negdje treba pisati da gluhe osobe ne moraju svirati na sintisajzeru da bi završile studij. Ili neka procijeni profač iz glazbenog??
Trazim_auto is offline  
Old 26.07.2006., 01:13   #177
Quote:
talia kaže:
Pitala si je dali je vidjela, odgovorila ti je na pitanje, da jest.
Sad ovakav ispad?
Koliko si ih ti vidjela, 1000?
Nisam ih puno vidjela,nije ni bitno..dosta sam citala o tome. Ima puno vrsta epilepsije, od citave lokomotorne zgrcenosti pa samo do psiholoske odsutnosti. Pa mi je bezveze da netko kaze :"Osim toga, vidjela sam napad epilepsije i onaj tko ima epilepsiju moze vozit avion"
Tema je otisla malo off topic.. Ja sam samo htjela ukazati na to da neki fakulteti traze zdravstvenu potvrdu od specijalizirane osobe za to. I ako ne zadovoljavas i te zdravstvene aspekte, ne mozes studirat odredjenu profesiju iako si prosao prijemni.
Samo sam to htjela reci. I da mislim da je to u redu, al me se onda napalo da diskriminiram i da svatko moze radit sto hoce i sto misli da moze...e pa ne moze, pogotovo kad je u pitanju vlastita sigurnost i sigurnost drugih ljudi...sto je i regulirano zakonom.. I da, DRZAVA mora osigurat zakonima da mene ne vozi epilepticni vozac autobusa..(za madam hooch)

I jos nesto...ni jednom nisam rekla da su cure nesposobne za tu skolu, ocito jesu, cim je prijemni jedini uvjet a one su ga vise nego uspjeno polozile ... ali me zacudilo misljenje nekih forumasha da ti nitko ne smije odredit za sto si sposoban...govorim o zakonu.. postoji dosta ljudi koji precijene svoje sposobnosti i dovedu druge u opasnost, a to zakon zeli sprijeciti.. I zato postoje zdravstvene potvrde da nesto mozes radit..I ne radi se tu o nikakvoj diskriminaciji nego o zastiti.. evo jos banalniji primjer...frizer alergican na kemnikalije...ne smije pohadjat tu skolu, bez obzira sto on misli da to moze...
Ispricavam se ako je oslo off topic,
kaaarla is offline  
Old 26.07.2006., 01:19   #178
Quote:
Madame Hooch kaže:
gle, kaaarlu osim "kako najbolje izdrkati dečku" i "brijanja međunožja" zanima još samo ova tema, dakle, predmnijevam da je kaaarla iz Pule i da je u slućaju da ikoja od ove dvije cure uleti - PRVA ISPOD CRTE, sorry, baby - tough luck - cure su uletjele


OT: sretan ti prekjučer !
E a ovaj ispad ne kuzim...ok, imam malo postova i sl.. sto ne znaci da nemam nesto za reci. Mislim, i ja bi mogla sad tebi na nos nabadat sve tvoje postove i teme, sto je cista glupost.. ili hoces reci da nisi nikad na LJESU postala?
kaaarla is offline  
Old 26.07.2006., 01:38   #179
Quote:
allegra kaže:
slažem se
međutim, ovaj topic je već davno poprilično promijenio svoj smjer pa su se počele pojavljivati neke ideje da svi mogu sve raditi, što nije istina, a i nema veze s mozgom
zato te molim da ne editiraš ovaj popis zanimanja s posebnim uvjetima, čisto radi informacije
Editiran je samo prvi dio koji se pozivao na jedan prethodni uvredljivi post...

No, s off-topicom si skroz u pravu, mislim da je ovih 8 stranica bilo dovoljno, zatvaramo, a curama još jednom želim uspješno studiranje...
Vojky is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:05.