Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dječje zdravlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.09.2007., 23:39   #61
Quote:
Štrumpfeta kaže: Pogledaj post
tashi a propos vašeg datuma za naručivanje: to je stvarno za poluditi!
naime, nakon gotovo tjedan dana zvanja (nisam zvala ona 2 dana kad je jan kurio, i kad sam bila kod mame), nakon tjedan dana preispitivanja (gdje i kad je pošlo po zlu...), i nakon dana popizditisa na svoju šogoricu (koja je obećala maltene sutra provrdati termin u vinogradskoj, a mm koji je tamo skoro svaki dan na pretragama nije joj mogao ući u trag), dobila sam goljak, i na goljaku termin za fizijatra - 19.11.!!!!!!!!!!! ranije - ne može, kasnije - ako hoćeš...
ženska - pri aparatu - bila je jako jako ljubazna i pričljiva te mi tako olakšala prvi šok (na koji sam i bila spremna ali ne da ću glavom udariti u zid - koliko će jan imati tada ...????) da kad sklopih slušalicu - dan mi je bio - propao..
mm je mam skočio i rekao - nemoj da brigaš - život se stara - idemo privatnom fizijatru.., a u mene je ušao crv sumnje, ili su to možda sanje..kad mi je gospođa pri aparatu goljačkom rekla - da do tada pribavim i uputnicu za vježbe u 2007.
bez obzira na sve ovo o čemu mi pričamo, razmjenjujemo iskustva, tješimo se i bodrimo, ja želim postaviti nekoliko, pa nazovimo ih i hipotetičkim, pitanja:
1. drage moje, što to znači...??? da nam svako drugo dijete ide fizijatru?
2. koji je smisao svega - osim vraćanja digniteta fizijatrima na malo krepatilan način..jer ako nam djeca trebaju fizijatra immediatelly - koja je svrha dvomjesečnog čekanja??
3. bez upita o povijesti bolesti, medicinskoj dokumentaciji, upućuje me se po još jednu uputnicu - znači li to da - po difoltu - idemo fizioterapeutu..

ne želim da me se krivo shvati. radije neka me se shvati kao bijesnu i nemoćnu. želim pomoći svom djetetu - ali način na koji me se upućuje - ne miriši mi na dobar..nekako mi previše zaudara na natpis na vratima hitnog prijema u klaićevoj - ne primamo po vremenu dolaska već po prioritetu..i onda odjelske sestre po prioritetu dovode klipane svojih prijateljica kojima se ne ide na praksu, a ja s dojenčetom od mjesec dana - čeeekam dva sata

Zadnje uređivanje putnica : 25.09.2007. at 15:50.
Tashi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2007., 23:41   #62
Quote:
magic blue kaže: Pogledaj post
ma znam, i zato kazem da nikad ta djeca ne idu po knjigama
mislim da je sve otišlo na kvasinu...
defektologica, s kojom sam razgovarala, rekla je da se današnji pedijatri vole radit jako važni...a od tabela mi se diže kosa na glavi..
svaki autor - nova tablica

Zadnje uređivanje putnica : 25.09.2007. at 15:50.
Tashi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2007., 09:43   #63
Quote:
Tashi kaže: Pogledaj post
3. bez upita o povijesti bolesti, medicinskoj dokumentaciji, upućuje me se po još jednu uputnicu - znači li to da - po difoltu - idemo fizioterapeutu..
za sve ovo drugo nemam odgovor jer je to van moje moći ali za ovo mi je jasno kao dan:
da, sva djeca koja dođu kod njih poslije pregleda kod fizijatra idu kod fizioterapeuta.
već sam nekom rekla da tu jednu uputnicu kad doneseš - ona ti vrijedi za cijelu godinu za vježbanje, pa ne vidim razloga zašto ne ići na vježbe
tamo na goljaku sam skužila da SVA prijerođena djeca krenu na vježbe od rođenja (jer se smatraju neurorizičnima) - pa i to djelom stvori gužvu.
Štrumpfeta is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2007., 09:46   #64
ja ne mogu reći ništa protiv moje pedijatrice, dapače - ona je prema nama bila susretljiva i rekla je da je rastezanje faza i da ne trebamo kod fizijatra, na prošlom pregledu ga malo pogledala i rekla - OK.
mislim da se ona ne drži tablica jer me nije pitala šta on može a šta ne - nego je po pregledu zaključila šta misli o njemu
Štrumpfeta is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2007., 09:49   #65
Quote:
Štrumpfeta kaže: Pogledaj post
meni je rekla da zovem 25.09.2007. za termin u 10 mj.
jel to navlakuša?
zvala sam danas dva sata bez ijedne minute prestanka i dobila termin 10.10. - to mi se čini OK.
tashi - ako se pitaš zašto smo mi prije tebe, mislim da je zato jer je kontrolni pregled a ne pregled po prvi puta
Štrumpfeta is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2007., 09:55   #66
mi danas idemo na uzv mozga a na kraju tjedna kod neuropedijatra.
nestrpljiva sam, uplašena a opet s druge strane kad vidim bebača kako napreduje i izgleda zdrav - bude mi lakše
Štrumpfeta is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2007., 10:11   #67
Na Goljaku je jako velika gužva, fizijatri pregledavaju i nedjeljom, i primaju pacijente u svojim dežurstvima (to su ti termini koji se naknadno oslobode, pa se tako danas može naručiti za 10.10. - ali to vrijedi samo za kontrolne preglede).

Istina je, danas pedijatri šalju jako puno djece fizijatru i jako puno djece završi na fizikalnoj terapiji - ima li to smisla, to je druga tema - ali sasvim je sigurno da fizijatri na Goljaku neće poslati dijete na vježbe ako za to (po njihovim kriterijima) nema nikakve potrebe. Dakle, ne ide svako dijete nakon pregleda na Goljaku na fizikalnu.

Ono što bih ja preporučila je da se, ako se odlučite ići na Goljak, ode na pregled kod dr. Sabola i ako treba tamo počne sa fizikalnom, zato što kod njega vježbe pokazuje izvrsna fizioterapeutica sa Goljaka, i radi se, dakle, po istoj metodi (Bobath) kao na Goljaku. Tako se iskoristi vrijeme za vježbanje dok se čeka termin na Goljaku. I onda svakako otići na pregled i nastavak terapije na Goljak (čak i ako dr. Sabol kaže da nema potrebe za vježbanjem).
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2007., 15:28   #68
I našem sinčiću je također dijagnosticiran umjereni hipotonus s time da je on pod povećalom jer se vodi kao neurorizično dijete (niži apgar-perinatalna asfiksija, UZV OK). Sada ima 2 mjeseca.
Krenuli smo na baby handling na Goljak i to prakticiramo.

@ Štrumfeta - naš S. se isto tako izvija kao tvoj sin na onom videu, kada se proteže, a inače baš i ne zabacuje glavicu. Ja sam mislila da je to normalno, a sad si me zabrinula. Ne protežemo li se tako i mi odrasli na način da zabacimo glavu unazad?

Također, S. ima većinom otvorene šakice, a stisne ih čvrsto kod kupanja i presvlačena i samo mu se ponekad zalomi da ima i palac u šakici. Ne znam da li je to OK.
Baskerka is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2007., 15:34   #69
Baskerka
Ne brini radi rastezanja, tu na starcima zbor je puno cura reklo da se njihove bebe isto tako rastežu pa bi ja rekla da je to normalna stvar.
Moj suprug stalno meni govori da se i ja tako rastežem (što je potpuna istina) ali znaš kako je kad se radi o bebi, stvari te zabrinu.
Mene je to prestalo brinuti onog dana kad su mi druge cure rekle da njihovi to rade
Šta se tiče šačica - koliko ja znam do 3 mj je sasvim normalno da drže ponekad stisnute šačice i ponekad palac u šaci (nisam stručnjak, samo sam tako čitala)
Štrumpfeta is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2007., 15:38   #70
bili na uzv mozga, dr kaže:
bilo je krvarenje (nije rekao kojeg stupnja) ali se unutrašnji dio apsorbirao. vanjski će se apsorbirati sam od sebe tako da mi to nećemo primjetiti.
kontrola za 2 mj

to je rekao dr, a ja se pitam: da li je to krvarenje imalo utjecaja na razvoj. kako mi se čini: nije
Štrumpfeta is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2007., 15:44   #71
@ Štrumfeta Kakav brzi odgovor. Hvala
Ma ja sam sad stalno u tome i stalno nešto čitam, a podaci se razlikuju od izvora do izvora kao i od pedijatra, neonatologa i fizijatra pa sam skroz izgubljena i zabrinuta.
Npr. neki kažu da beba poslije 3. mjeseca mora u sjedećem položaju držati glavicu, neki kažu da mora poslije 2. mjeseca, a nama dr. na Goljaku sa mjesec dana i u Petrovoj sa 2 mjeseca za to rekli da je malo odstupanje (prilikom trakcije za ručice glavica ne prati potpuno). Naša pedijatrica u domu zdravlja veli da je S. njoj sasvim Ok i da mu se to još tolerira.
Baskerka is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2007., 15:48   #72
tako su i nama za tu glavicu nešto mrljali ali je pedijatrica rekla da je to OK, naravno da je sad usavršio svoje držanje.
idem mu dati papati
Štrumpfeta is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2007., 16:02   #73
Quote:
Baskerka kaže: Pogledaj post
@ Štrumfeta Kakav brzi odgovor. Hvala
Ma ja sam sad stalno u tome i stalno nešto čitam, a podaci se razlikuju od izvora do izvora kao i od pedijatra, neonatologa i fizijatra pa sam skroz izgubljena i zabrinuta.
Npr. neki kažu da beba poslije 3. mjeseca mora u sjedećem položaju držati glavicu, neki kažu da mora poslije 2. mjeseca, a nama dr. na Goljaku sa mjesec dana i u Petrovoj sa 2 mjeseca za to rekli da je malo odstupanje (prilikom trakcije za ručice glavica ne prati potpuno). Naša pedijatrica u domu zdravlja veli da je S. njoj sasvim Ok i da mu se to još tolerira.

Čuj, ako dijete ima umjereni hipotonus onda je normalno da se to negdje vidi - npr. glava ne prati potpuno; hoću reći normalna je stvar da dijete sa nekakvom dijagnozom ima nekakvo odstupanje, to ne znači ništa strašno niti loše.
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2007., 17:23   #74
verica kakva je vaša dijagnoza?
Štrumpfeta is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2007., 19:52   #75
Quote:
Štrumpfeta kaže: Pogledaj post
zvala sam danas dva sata bez ijedne minute prestanka
svaka cast
zao mi je za krvarenje , al dobro da ste krenuli s vjezbama. vjerojatno bi tako i tako bilo ok, a sad ce ziher bit

baskerka, koliki je bio apgar tvom sinu?

tashi, i ja preporucam dr. sabola - poliklinika sabol na cvjetnom naselju, privatnik i skup, al nama je bio super. doduse, mi smo samo jednom isli.

spasiguzo, tebi hvala na linku na polikliniku jer mi je bilo drago vidit da kico napreduje kako treba i definitivno je simetrican.
jedino sto je imao neobicno je izvijanje u luk prva dva tjedna - ali kakav mu je pocetak zivota bio - mrvu stresan - nije ni cudo.

Zadnje uređivanje putnica : 26.09.2007. at 23:41.
Zmijica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2007., 23:01   #76
dakle, drage moje, treći put i bog pomaže: rekoh - u prva 2 navrata da nema tog boga da ja svoje dijete ne bih vodila na vježbe - ako ono na vježbe ići mora. nisam se ništa obrušila na goljak, dapače, već na neefikasni sustav..i smisao istoga
Tashi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2007., 23:08   #77
štrumpfi , tebi rekoh da si ti meni zakon cura i da se ne bih radi tvog termina naljutila ni da je meni nauštrb. a i shvatila sam da ćeš dobiti raniji termin čim ti je rečeno kad da zoveš.
još rekoh da mi nije jasan stav struke i ostaloga mnoštva naspram uzv mozga. kad sam surfala po netu u potrazi za pojašnjenjem distonija, naletjela sam na plivinom portalu na upit majke koja muku muči s tegobama svoga djeteta, od dojenačke dobi, te spominje i načinjen uzv mozga. "plivin doktor" nije se ni na što obrušio osim na uzv mozga i zašto su dopustili da se takva pretraga obavi na dojenčetu..
s druge strane, kad sam surfala u potrazi za objašnjenjem uzv mozga - kaže se da je preporučljiv samo za neurorizičnu djecu (a to mi pak liči na onu - kad je hrpa nek se trpa... ) - gdje se poseban naglasak stavlja na preranorođenu djecu i djecu niskoga apgara..a tu nema ni tončija ni jančija
Tashi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2007., 23:09   #78
što sam još rekla rekla sam da imam osjećaj da što više s djetetom istjerujem palac da on sad jače skuplja šačice
Tashi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2007., 23:19   #79
Quote:
Tashi kaže: Pogledaj post
s druge strane, kad sam surfala u potrazi za objašnjenjem uzv mozga - kaže se da je preporučljiv samo za neurorizičnu djecu (a to mi pak liči na onu - kad je hrpa nek se trpa... ) - gdje se poseban naglasak stavlja na preranorođenu djecu i djecu niskoga apgara..a tu nema ni tončija ni jančija
sve to stoji
prerano rodjeno i niskog apgara tesko da ce se bez vjezbi izvuc - to su slucajevi gdje i nestrucno oko moze vidit da nesto ne stima.

ono sto nigdje ne pise je da produljen porod, porod uz drip, vakuum - povecavaju mogucnost mozdanog krvarenja u djetenceta.
navodno - po jednoj statistici koju sam na rodi procitala - 50 posto djece ima lagano mozdano krvarenje od traume poroda, koje se u potpunosti apsobrbira i uglavnom se za njega ni ne sazna.
bebin mozak je malo cudo, razvija se i nakon poroda, neki dijelovi preuzmu funkciju drugih... moze pokrit i opaka ostecenja, a kamoli sitna.
tak da - don't panic (velikim umirujucim plavim slovima )
Zmijica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2007., 23:47   #80
zmijice , ali mene svejedno zanima zašto jan ima te palčeke presavijene..što to ne štima?

ono što je meni pedijatrica rekla je od mene napravilo takvog hipohondra, da sam se pretvorila u ženu koja nije ni s čim zadovoljna, vječno u pitanju, potpitanju, upitnicima, prestrašena sam, na rubu suza a opet nikad isplakana...i što je najgore - stalno sumnjam
Tashi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:32.