Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.03.2013., 07:45   #821
Naravno da treba, jer svjedoci smo sve više i više kriminalnih radnji. Samo je pitanje zašto je već nisu uveli...
Sabrina86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2013., 07:58   #822
ja bi definitvno uveo uspavljivanje po zelji suglasnosti... isti slucaj iza bolnicke slucajeve

sto raditi s zatvorenicima., gradit rezervate i nek zive normalno unutar rezervata.
MillionMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2013., 09:07   #823
Smrtna kazna neće smanjiti kriminal.

Probajte razmišljati racionalno, a ne osvetoljubivo
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2013., 18:00   #824
Quote:
Sabrina86 kaže: Pogledaj post
Naravno da treba, jer svjedoci smo sve više i više kriminalnih radnji. Samo je pitanje zašto je već nisu uveli...
Hrvatska ima ekstremno malu stopu kriminalnih djela u usporedbi s drugim europskim zemljama, a da ne govorimo o američkim, koja bi se mogla uopće kažnjavati smrtnom kaznom.
Ser Mark is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2013., 14:45   #825
Smrtna kazna je jedan nacin primitivne represije i treniranje strogoče i autoriteta nad ljudima.
Niti jedno zivo bice ne zasluzuje smrt kao sto niti jednom covjeku se ne moze dati za pravo da oduzme neciji zivot.
Direktna represija na sam problem koji se dogodio je konzervativno i primitivno razmisljanje iz proslog, pretproslog stoljeca a ako ne i iz krizarskih ratova.
Kao npr lik koji je silovao zensku na marjanu. (reksi) prva reakcija ljudi je bila "ubiti ga, zapaliti, objesiti" dok nitko od tih primitivaca se nije zapitao zbog cega je taj covjek napravio to, koje su ga to okolnosti u zivotu dovele u tu situaciju i zbog cega su se te okolnosti iti pojavile.

umjesto da uvedu smrtnu kaznu i anonimnog koljača s maskom bolje neka zaposle po 4-5 novih psihologa, socijologa, psihijatara, psihoterapeuta i pedagoga kojih ionako ima na burzi na bacanje a imaju 300 puta bolje i ideje i profinjenije nacine za rješavanje problema u društvu i kriminala nego iti jedan od onih praznoglavih mrzoljubljivih iskompleksiranih starkelja ciji nacin razmisljanja spada pod anticku povjest.



Sranje se dogodilo- uvesti smrtne kazne da se ta sranja ne događaju (- nacin razmisljanja od cca prije 2000 godiba)
Sranje se dogodilo- postroziti zakone i pojacati represiju na ta sranja ( - nacin razmisljanja od cca prije 200 godina)
Sranje se dogodilo- Pronalazenje razloga, motiva, uzroka i detaljno istrazivanje okolnosti zbog kojeg se to sranje dogodilo uz detaljan phioloski pristup situaciji ( razmisljanje modernog covjeka iz 21. stoljeca)
CatalystCRO is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2013., 09:51   #826
Quote:
CatalystCRO kaže: Pogledaj post
.. bolje neka zaposle po 4-5 novih psihologa, socijologa, psihijatara, psihoterapeuta i pedagoga kojih ionako ima na burzi na bacanje a imaju 300 puta bolje i ideje i profinjenije nacine za rješavanje problema u društvu i kriminala nego iti jedan od onih praznoglavih mrzoljubljivih iskompleksiranih starkelja ciji nacin razmisljanja spada pod anticku povjest.
Ma vjerovatno da hoće kao i do sada .Sve to postoji od škole do zatvora pa se sranja ionako događaju svakim danom sve više i više.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2013., 10:51   #827
protiv sam smrtne , al da ima kandidata za jedan prisilni dozivotni rudnik ima.
inkpink is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2013., 13:55   #828
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Ma vjerovatno da hoće kao i do sada .Sve to postoji od škole do zatvora pa se sranja ionako događaju svakim danom sve više i više.

Mozda da zakonodavci odrađuju svoj posao bolje mozda bi i bilo efekta.
Ovako gdje za silovanje dobijes 7 godina (uglavnom s pomilovanjem na 3-4 god zatvora i 3-4 god uvjetne.

Za ubojstvo i to ono najbrutalnije dobiju jedva 20 godina

I sto je najtragicnije, trebaju cekati na izvrsavanje zatvorske kazne jer su zatvori (npr bilice u splitu) prepunjeni likovima koji su pali s 5 grama trave, 1 gram speeda, nisu platili 10-tak prometnih prekrsaja.

Znam likove koji imaju 17 godina i vec imaju citavu bibliju prometnih prekrsaja s 50-100 tisuca kn kazne a da im roditelji i ne znaju za to. I također cekaju na izvrsavanje kazne samo zato jer im je u školu bilo draze ici sa neregistriranim skuterom nego u starom smrdljivom autobusu.


Kada bi se zakon korigirao ili barem ovaj trenutni ispunjavao kako treba, nebi bilo toliko brutalnog kriminala kod nas, jer i ti kriminalci znaju da im nije velika razlika ubiti nekoga, silovati, posjedovati gram kokaina ili ne platiti parking 10 puta zaredom.
CatalystCRO is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2013., 16:42   #829
Quote:
CatalystCRO kaže: Pogledaj post
Kada bi se zakon korigirao ili barem ovaj trenutni ispunjavao kako treba, nebi bilo toliko brutalnog kriminala kod nas, jer i ti kriminalci znaju da im nije velika razlika ubiti nekoga, silovati, posjedovati gram kokaina ili ne platiti parking 10 puta zaredom.
I opet zapošljavanje prije gore navednih ne bi riješilo kriminal.A ispunjvanje trenutnog i zaoštravanja kazni možda.Predobri uvjeti u zatvoru i prevelika prva doprinose da se nitko ne boji zatvora a samin time ni radnje kriminala.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 16:25   #830
Protiv sam smrtne kazne.

Nego, preskocit cu humanisticke i religiozne razloge (da skratim post), pa odmah na ono glavno.

Smrtna kazna nije nikakva kazna. Svatko umre. Obicno onima koji pocine djela za smrtnu kaznu tako i tako nije stalo niti do vlastitog zivota (a pogotovo ne do tudeg).

Izvrsenje kazne injekcijom je opet najobicnija anestezija. Znam da svatko tko ide na operaciju ima vise straha od uspavljivanja, nego osudenik na smrt od izvrsenja kazne injekcijom (jer pacijent se nada da se ce mozda ipak probuditi, osudenik zna da nece).

Barem u USA, daleko je skuplja smrtna kazna nego dozivotna robija.

I zapravo se ponekada ne zna tocno je li je osudenik na smrt kriv ili ne (dobro znam da to nikoga ne zanima, glavno je smaknuce, razmislja se poslije).

Dozivotna kazna bez pomilovanja puno je teza kazna od smrtne kazne.

Ne znam danas hrvatske zakone, ali mi se cine ovako ne bas najbolji, plus sudovi na istom nivou, tako da uopce ne vidim kako bi Hrvatska mogla voditi slucaj za smrtnu kaznu (sto je uvijek velik posao i problem u USA).

I povijesni osvrt na smrtnu kaznu u Hrvatskoj (do 1990). Vjerojatno ce se svatko ovdje sloziti da se necemo usporedivati s politickim sustavima prije 1990. Jedino su oni imali smrtnu kaznu pa cak je i tada izvrsenje bilo jedna ili manje u godini dana. Velika vecina smrtnih kazni (skoro sve) je pretvorena u 20 godina.
SamoZaTebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2013., 19:19   #831
Quote:
SamoZaTebe kaže: Pogledaj post
Izvrsenje kazne injekcijom je opet najobicnija anestezija. Znam da svatko tko ide na operaciju ima vise straha od uspavljivanja, nego osudenik na smrt od izvrsenja kazne injekcijom (jer pacijent se nada da se ce mozda ipak probuditi, osudenik zna da nece).
Sve si dobro rekao osim ovoga, nema mi bas logike. Mene bi bilo vise strah da znam da se necu probuditi nego da znam da cu se probuditi.

Nisam za smrtnu kaznu iz istih razloga kao i ti, ali ona ne mora biti skupa i komplicirana. Metak u glavu je nevjerojatno jeftino, brzo i jednostavno, stoga i humano rješenje.
Ser Mark is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2013., 15:36   #832
Quote:
Ser Mark kaže: Pogledaj post
Sve si dobro rekao osim ovoga, nema mi bas logike. Mene bi bilo vise strah da znam da se necu probuditi nego da znam da cu se probuditi.

Nisam za smrtnu kaznu iz istih razloga kao i ti, ali ona ne mora biti skupa i komplicirana. Metak u glavu je nevjerojatno jeftino, brzo i jednostavno, stoga i humano rješenje.
Meni se tako cini da ako znas da se neces probuditi da se nemas cemu nadati i ocekivati nesto dobro. Ako nesto i pode krivo, probudit ces se i neces umrijeti.

Za razliku od operacije gdje se treba probuditi poslije i ako nesto krene krivo mozda se neces probuditi. Djeca, bivsa zena i ja smo imali previse operacija tako da znam ono cekanje zadnjih 30 minuta prije pocetka je vrlo tesko, napeto i cak iako ti se sve cini lagano i jednostavno oko operacije, pocinjes sumnjati. Jos tome treba dodati da se mogu vidjeti ili cuti drugi pacijenti koji su obicno sve samo ne vesli u tom trenutku. Prilicno emocionalnih problema oko najjednostavnijih operacija za koje se ne ocekuju nikakvi medicinski problemi ili poteskoce.

Sada mozda osudenik na smrt prolazi kroz sve isto ili jos i gore, samo on je osuden na smrt, a pacijentu prije operacije je to normalan postupak. Jedan i drugi se nalaze u slicnoj situaciji, barem sto se tice primjene anestezije.

Smrtna kazna je skupa zbog sudskog postupka, ne izvrsenja. Uljucuje dugotrajan sudski potupak s puno rada tuzitelja, advokata, istrage, policije. Onda poslije dodu beskonace zalbe s ponovo puno sudskog rada, tuzitelja i advokata. Prije samog izvrsenja kazne drzava potrosi visestruko vise novaca nego da je osudenika drzala do kraja zivota i zatvoru. Barem je tako u USA.

Inace, cak i ovdje u USA sa smrtna kazna polako ukida, ne izvrsava i zaobilazi. Zadnje obrazlozenje jest da se ne moze vjerovati u tocnost dokaza, pa da netko ne bude smaknut, a da nije kriv.
SamoZaTebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2013., 17:43   #833
Cini mi se da nikoga ne zanima ova tema.

Ne znam je li to dobro ili ne. Mozda su svi za smrtnu kaznu, a mozda su protiv. Vjerojatno da se donese neki zakonski prijedlog samrtne kazne, bi bio veci odaziv. Na ovu temu, ne smrtnu kaznu.
SamoZaTebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2013., 17:53   #834
Ovo je više tema za filozofiju. Smrtna kazna postoji u nekim zemljama, između ostaloga i u Japanu, za određena kaznena djela. Iako postoji institucija smrtne kazne za određeno djelo, broj počinjenja tog djela nije u padanju već stagnira. Dakle svrha smrtne kazne kao nekakve odbojnosti od počinjenja djela nije efikasna.

S druge strane ako je zakonom zabranjeno čovjeku oduzeti ljudski život, zbog čega i tko daje sudu pravo da za ubojstvo drugog čovjeka osudi na oduzimanje života. Time dobivamo svojevrstan paradoks jer postavljamo suca iznad zakona. Ako meni zakon brani da oduzmem nečiji život, zašto sucu dozvoljava? Po čemu je on iznad mene? I on je čovjek i može pogriješiti u odluci. Sa porotom bi bilo još gore jer ti grupa anonimnih ljudi čije emocije mogu presuditi određuje tijek suđenja i budućnost optuženika koji može biti i nevin.

Doživotni zatvor je puno efikasniji od smrtne kazne.
Rendolf is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2022., 15:58   #835
Evo samo ofrlja usporedba jedne Srbije i Hrvatske koja je nakon male Tijane uvela dozivotnu.
https://www.24sata.hr/news/tko-su-hr...zatvora-286069

https://www.blic.rs/vesti/hronika/iz...ili-su/nbmxc5d

Sami clanci pokazuju da su cak i oni evoluirali,da provode pravdu, imaju slike i zatvaraju upravo one koji nikako ne bi smjeli biti u drustvu. Kod nas nema pravde niti posljedica za zvjerske slucajeve, kod nas se ne kaznjava pedofilija, zoofilija, silovanje...i onda se pitaju sta ljudi bezglavo bjeze. Bjeze iz pravne nesigurnosti, korupcije, nepravde, nemoral politickog vrha, nepotizma.....
Gorgo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2022., 16:32   #836
Quote:
Gorgo kaže: Pogledaj post
Kod nas nema pravde niti posljedica za zvjerske slucajeve, kod nas se ne kaznjava pedofilija, zoofilija, silovanje...i onda se pitaju sta ljudi bezglavo bjeze. Bjeze iz pravne nesigurnosti, korupcije, nepravde, nemoral politickog vrha, nepotizma.....
I mislis da bi uvodjenje smrtne kazne to rijesilo?
Leman_Russ is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2022., 16:38   #837
Quote:
Leman_Russ kaže: Pogledaj post
I mislis da bi uvodjenje smrtne kazne to rijesilo?
Ja jesam za smrtnu ali bi bila presretna kada bi se uopce provodile dovoljno duge kazne za teska kaznena djela.
Mislim da bi itekako smanjilo kriminal jer logicno je ako za nedjelo nemas nikakvu posljedicu, sta ikog prijeci da bude nasilan?
Ako znas da ces biti kaznjen tada ces razmisljati o posljedicama jer se tada radi o njegovoj buducnosti.
Oni rusi koji su zavrsili dozivotno u rudnik na Antartici jer su silovali djevojcicu od 5g, sta mislis oce li pedofil promisliti sta ce mu se dogoditi ako siluje...mislim itekao da hoce.
Gorgo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2022., 16:50   #838
Mislim da nece. Svatko tko cini zlocin polazi od toga da valjda nece biti uhvacen, nitko ne kaze, idem silovat klinca pa ak me uhvate, nije bed, budem samo 30 godina u zatvoru, nece me ubiti.
Dalje, strogoca kazne i kolicina kriminala u pojedinim zemljama nisu u nikakvoj korelaciji.
A kaj se same smrtne tice, izuzetno protiv. Pogreske se dogadjaju, nebitno jel svaki drugi ili svaki deseti ili svaki tisuciti bude pogresno osudjen, da makar jedna nevina osoba bude pogubljena znaci da je jedna osoba previse. A onda nemres vise nakon 5 godina, kada i ako se pojave novi dokazi, nakon pogubljenja ga izvuci iz groba i isplatiti mu odstetu jer ga vise nema.
Leman_Russ is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2022., 16:58   #839
Quote:
Leman_Russ kaže: Pogledaj post
Mislim da nece. Svatko tko cini zlocin polazi od toga da valjda nece biti uhvacen, nitko ne kaze, idem silovat klinca pa ak me uhvate, nije bed, budem samo 30 godina u zatvoru, nece me ubiti.
Dalje, strogoca kazne i kolicina kriminala u pojedinim zemljama nisu u nikakvoj korelaciji.
A kaj se same smrtne tice, izuzetno protiv. Pogreske se dogadjaju, nebitno jel svaki drugi ili svaki deseti ili svaki tisuciti bude pogresno osudjen, da makar jedna nevina osoba bude pogubljena znaci da je jedna osoba previse. A onda nemres vise 5 godina nakon pogubljenja ga izvuci iz groba i isplatiti mu odstetu jer ga vise nema.
Ne slazem se. Sta je gore, napravis zlocin i ako te uhvate neces biti kaznjen ili napravis zlocin i ako te uhvate, sunca vise nikad vidjeti neces. Velika razlika.
Strah je jedini nacin da donekle smanjis kriminal.
Smrtnu bi uvela vise iz ekonomskih razloga jer tu gubu treba hraniti, ali sta se tezine kazne tice, dozivotna je puno ucinkovitija i imaju dovoljno vremena za razmisljati sta su ucinili. Smrtnu kaznu smatram cak humanijom.
Gorgo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2022., 17:12   #840
Quote:
Gorgo kaže: Pogledaj post
Ne slazem se. Sta je gore, napravis zlocin i ako te uhvate neces biti kaznjen ili napravis zlocin i ako te uhvate, sunca vise nikad vidjeti neces. Velika razlika.
Strah je jedini nacin da donekle smanjis kriminal.
Gle, slagala se ti ili ne, podaci te demantiraju. Najbolji primjer ti je SAD, zemlje su kulturoloski usporedive, pa gledaj recimo kolicinu ubojstava u zemljama s i bez smrtne kazne.
Leman_Russ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:49.