Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.12.2002., 22:20   #41
Quote:
Originally posted by GothicA
Dobro pitanje. A tko ubojicama, luđacima i sličnima daje pravo da to čine?
Tako je.
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2002., 22:29   #42
Neovisan, dobar ti je post. To bi bilo dobro rjesenje, al svi znamo da su danasnji zatvori vise nalik kakvom holiday campu nego zatvoru.
U principu, nekom visestrukom silovatelju ili sadistickom ubojici u zapadnim zemljama vise i ne mozes dati kaznu koja odgovara njihovom cinu jer je jednostavno nema (pa bila to smrtna ili zatvorska kazna).
Kiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2002., 22:32   #43
Quote:
Originally posted by Kiki
holiday campu nego zatvoru.
Da, pogotovo u razvijenim zemljama.
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2002., 22:36   #44
Ja sam takodje za smrtnu kaznu za one bolesnike, teroriste,silnike itd.

Samo mislim da su motivi , namjere, presudne u donosenju te kazne , a ne sama kazna.

Koliko je moguce ustanoviti necije motive, bez svjedoka, to je vec stvar prava i pravnika.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2002., 05:05   #45
Znaci, mogli bi se svi slozit s hrvackim zakonom di je smrtna kazna uvedena al nikad upotrebljavana
__________________
[size=1]-Bljog-
-Watashi!i!i!i- is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2002., 14:37   #46
ja smrtnu kaznu ne dozivljavam ni kao kaznu ni kao osvetu

jednostavno , to je deratizacija
kao sto je netko rekao , ciscenje kukolja iz zita

ne treba mi nekakav monstrum , ubojica , agresivac , pedofil , terorist ...
ne treba mi !
postoji visak potreba i manjak sredstava
prema tome , ne zelim trositi sredstva na nekog takvoga
i nikad ne bih radio predstavu oko izvrsenja , jer se slazem da kao primjer ostalima nema efekta
nikad nitko nije krenuo u kriminal sa idejom da ce biti uhvacen i osuden
a inace , malko previse cujem rijec pravo ovdje
za razliku od rijeci odgovornost , koja prati pravo u zivotu u drustvu

i jos , za one koji nisu znali : life is a bitch !!
dokazi kopaju svako jutro po kontejnerima , prose , bivaju nezasticeni i ugnjetavani ...
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2002., 00:02   #47
Quote:
a inace , malko previse cujem rijec pravo ovdje
za razliku od rijeci odgovornost , koja prati pravo u zivotu u drustvu
ma, svaka di dala zbog ove recenice
Page is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2002., 01:42   #48
A ko snosi odgovornost za unistenje savrseno upotrebljivog kukolja?
__________________
[size=1]-Bljog-
-Watashi!i!i!i- is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2002., 02:15   #49
"NEW ORLEANS - Muškarac koji je u zatvoru proveo 16 god zatvora zbog TEŠKA RAZBOJSTVA I SILOVANJA pušten je na slobodu nakon što je drugi dna test pokazao da dotični nije krivac...dna test je pokazao da on nije opljačkao kuću i pritom silovao maloljetnicu"
(iz Večernjaka)

a isti bi se vjerojatno već davno spržio na električnoj stolici da je smrtna kazna toliko raširena koliko ju neki propagiraju

a slažem se i sa svim ostalim argumentima koje je već naveo T.C.

veliko NE smrtnoj kazni
Potala is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2002., 10:27   #50
ZA!

Vidiš Potala sad bi ja mogao potražiti tekstove koji govore o tome kako su pustili na slobodu gomile manijaka koji su PONOVO ubili nedužne ljude. Da su ih ubili na vrijeme to se NEBI dogodilo.

Ovakvo nabrajanje primjer ne vodi ničemu.

Ja sam za smrtnu kaznu samo ako OSOBA PRIZNA dijelo i ako postoje neoborivi dokazi. Npr: 20-ak ljudi ju je vidjelo kak je ubila čovjeka i osoba to prizna.

Nisam za generaliziranje, treba vidjeti od slučaja do slučaja i ako postoji i najmanja sumnja glasao bi protiv, ali svakako bi to trebala biti mogućnost. Nažalost postoje takvi poremećeni ljudi koji uživaju u zlu i ubijanju i koji zaslužuju da budu ubijeni.

Pozdrav,
gogo
gogo is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2002., 15:51   #51
A neznam bas za to s priznanjem... Mislim da bi s time postigli suprotni efekt, jer onda nitko nebi priznao osim onih koji se iskreno kaju za svoj zlocin (i po mojem za takve najvise treba svijati zakon, jer puno znaci jel nekom drago sto je ucinio neku grozotu, ili ce se zderati u sebi zbog toga dok je god ziv) i onih koji se zele lako izvuci pa umjesto dozivotnog zatvora odaberu smrt...

A isto tako je problem i ono ocjenjivanje od slucaja do slucaja... Naime, mislim da bi se porote trebale uvesti diljem svijeta...

Evo primjer usporedbe Amerike i Hrvatske...

Dodjete doma, i neki manijak je upravo pobio vasu obitelj... vi ga primjecujete kako bjezi, i u bijegu ga ubijate iz osvete... Istraga pokazuje da to nije bilo niti u samoobrani, niti u pokusavanju sprecavanja ubojstva, nego da se radi o ubojstvu iz osvete...

E sad, maknimo na stranu "privremenu neuracunljivost", i zamislite se na sudu...

U Hrvatskoj je sudac ujedno i porota, njega zakon ogranicava, i mora postupati po njemu, jer ce u suprotnom njegova odluka biti ponistena od viseg suda u slucaju zalbe, koja se gotovo uvijek desi. I sudac jednostavno mora, ako ima dokaze za to, odluciti da ste krivi za to djelo, i mora vam takodjer dodjeliti barem minimalnu zakonom propisanu kaznu za to djelo...

Dok, s druge strane, kad o vama odlucuje porota od 10 ili 12 ljudi, njih ne ogranicava zakon u tolikoj mjeri, nego je odluka njihova... I tu je taj ljudski faktor, razumjevanje za posebne okolnosti, koji ne postoji i ne moze postojati u slovu zakona...

I u 99 slucajeva od 100 ce vas porota osloboditi od krivnje, jer ce razumjeti da je to jedna situacija u kojoj bi i oni vjerojatno isto tako postopili, a to je jedan luksuz koji si niti jedan sudac ne moze i ne smije priustiti...

Jednostavno, nas svijet je postao svijet pisanih pravila, kojih se mi moramo drzati... Ali uz ta pravila mora postojati i ljudski faktor, jer nitko ne moze u zakonu navesti sve moguce primjere, izuzetke, olaksavajuce okolnosti, itd, itd...
__________________
I came up with a new game show idea recently. It's called The Old Game. You've got three old guys with loaded guns on stage.
They look back at their lives, see who they were, what they've accomplished... How close they came to realising their dreams...
The winner is the one who doesn't blow his brains out. He gets a refrigirator.
Reebok is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2002., 16:22   #52
NE

Moj je odgovor NE, a elaborirat ću ga kratko.
Ja osobno ne bih mogao nikoga osuditi na smrt, ne bih to mogao samo iz razloga jer takvu kaznu ne bih mogao izvršiti (čitaj: ne bih mogao ubiti) i samo iz tog "jednostavnog" razloga, ja sam protiv.
djidjimidji is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2002., 16:57   #53
djidjimidji
mislim da taj razlog vrijedi samo za tebe
inace , ne vidim da bi bio veliki problem
uostalom , dalo bi se to izvesti i tako da uopce ne vidis osudenika
recimo , da se pod u celiji otvori , a ispod velika masina za mljevenje
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2002., 17:18   #54
zg_sash, naravno da taj razlog vrijedi samo za mene - pa to sam i rekao. Ne čitaš pažljivo ili se bespotrebno ponavljaš!
Uostalom, nije ni najmanje stvar u tome da ne bih mogao ubiti zato jer vidim koga ubijam - nego zato jer kad bih znao da nekim svojim potezom ubijam nekoga - ja to ne bih mogao učiniti. To je moj razlog. Smeta li ti?
djidjimidji is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2002., 17:36   #55
ovisi
da li razgovaramo ili se svadamo ?
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2002., 21:09   #56
dobra stara Azra

a jos je dobri stari Stulic pjevao prije 20-tak godina:

"Čini mi se da je standard pokvario ljude
jedu govna i sanjare"
Page is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2002., 01:14   #57
Nema razumnog opravdanja za ubojstvo. Osim za ubojstvo u samoobrani, naravno.
Međutim, ne postoji preventivno ubojstvo u samoobrani, koliko ja znam.
Zašto se onda tim argumentom pokušava opravdati zločin smrtne kazne?
VelmaX is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2002., 12:36   #58
Quote:
Originally posted by zg_sash
ovisi
da li razgovaramo ili se svadamo ?
nit razgovaramo nit se svađamo, nego šator age... ovaj, tipkamo si poruke... a poruke su kodirane, ne zaboravi to!
djidjimidji is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2002., 13:18   #59
u prijevodu : jucer si bio nadrkan ,a danas nisi
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2002., 13:47   #60
Question

znaci, gogo, ti si za smrtnu kaznu samo onda kad osudjenik prizna

daj, molim te, budi realan, pa zasto bi onda itko priznavao...

Smrtna kazna je ostatak starih sistema i kako se civilizacija razvija tako i smrtna kazna polako nestaje iz naseg drustva. Naravno, uvijek ima onih nostalgicara koji pate kako je prije bilo bolje. Danas nam argumetni antiindustrijalista od prije 150 godina izgledaju smijesni. Vjerovatno ce nam tako za 20-30 godina i argumetni onih koji se protive ukidanju smrtne kazne biti smijesni.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:06.