Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.10.2010., 10:33   #21
Sve jasno

Thanx
apon is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2010., 14:20   #22
Quote:
markokic kaže: Pogledaj post
Dupla traka neće smanjiti otpor duplo već neznatno pa je neisplativo. Sonde će ga smanjiti bitno više ali su i one za ovaj slučaj nepotrebne. No ako imaš volje i novaca, zašto ne. Ako jednog dana taj uzemljivač bude služio još i za uzemljenje gromobrana, svakako će biti bolje s njima nego bez njih.
Traka smije biti na cca metar od vodovodnog šahta.
Kako može uzemljenje od kuće služiti i za gromobran???

Što te dvije instalacije smiju biti spojene. Ja mislim da ne jer u slučaju groma, prenapon bi preku uzemljenja došao opet u instalaciju. Tako barem ja mislim!
hcerinski is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2010., 15:55   #23
Quote:
hcerinski kaže: Pogledaj post
Kako može uzemljenje od kuće služiti i za gromobran???

Što te dvije instalacije smiju biti spojene. Ja mislim da ne jer u slučaju groma, prenapon bi preku uzemljenja došao opet u instalaciju. Tako barem ja mislim!
Već se je pisalo o tome, u slučaju združenog uzemljenja obavezno je ugraditi odvodnike prenapona u razvodnom ormariću, ili priključno-mjernom ormariću objekta.
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2010., 22:04   #24
Quote:
hcerinski kaže: Pogledaj post
Kako može uzemljenje od kuće služiti i za gromobran???

Što te dvije instalacije smiju biti spojene.
Smiju. Ali zato otpor uzemljenja mora biti dovoljno mali kako bi naboj što lakše otišao kroz zemlju.
Ako se nešto i dogodi to je uslijed induciranog napona koji bi postojao i kad bi uzemljenja bila razdvojena. Jednom kad se naboj nađe u zemlji ne vraća se baš natrag u kuću kroz neku žicu ili traku već nastavlja tamo gdje mu je otpor manji.
Sve do prije par godina se nije inzistiralo na odvodnicima prenapona jer nije bilo toliko elektroničkih komponenti po stanovima koje su osjetljive na prenapon. Ni danas, kolko ja znam, ni jedan pravilnik ne kaže da se moraju instalirati.
Elektra je doduše oduvijek ugrađivala odvodnike u glavne razdjelne ormare u zgradama, ali ne i u malim (obiteljskim) kućama.
markokic is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2010., 22:25   #25
Quote:
champ kaže: Pogledaj post
Već se je pisalo o tome, u slučaju združenog uzemljenja obavezno je ugraditi odvodnike prenapona u razvodnom ormariću, ili priključno-mjernom ormariću objekta.
Odvodnike prenapona...a prema čemu???
Ajd to malo skiciraj, jer ne razmem.
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2010., 23:46   #26
Quote:
Zvon kaže: Pogledaj post
Odvodnike prenapona...a prema čemu???
Ajd to malo skiciraj, jer ne razmem.
OK, ovdje smo sa uzemljenja skrenuli prema gromobranskoj instalaciji, i (združenom) uzemljenju u takvom slučaju..

A o odvodnicima prenapona možeš više pročitati ovdje, možda budeš onda malo više razmel:

http://www.elis.hr/datoteka/08edcea0...0prenapona.pdf
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:24.