Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.09.2013., 15:05   #141
Evo opet fajta oko Andrića, Denis Kuljiš brani Andrića pred napadom Rusmira Mahmutćehajića u časopisu "East Europen Politics&Societies". Ima li netko skinut članak iz "East Europen Politics&Societies"?

Ivo-Andric-teoreticar-genocida-I-dio

Ivo-Andric-teoreticar-genocida-II-dio

Zanimljivo je ovo iz komentara, ako je točno:

Ivo Аndrić je početkom pedesetih godina prošlog stoljeća petanaestak mjeseci proveo u svakodnevnom druženju sa čovjekom kojeg su Ivini prijatelji Aleksandar Vučo i Zuko Džumhur smatrali budalom.
Odgovor na njihovu znatiželju stigao je onog trenutka kad je objavio pripovjetku u kojoj je glavni lik bio čovjek ograničene pameti.
Ovo je samo mala ilustracija o fanatičnoj posvećenosti Andrića u prikupljanju što vjerodostojnijih podataka za svoja djela.
ilovik is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2013., 10:14   #142
Quote:
ilovik kaže: Pogledaj post
Evo opet fajta oko Andrića, Denis Kuljiš brani Andrića pred napadom Rusmira Mahmutćehajića u časopisu "East Europen Politics&Societies". Ima li netko skinut članak iz "East Europen Politics&Societies"?
Jesi li uspio doći do ovog članka? I mene zanima šta je Rusmir napisao. Smatram ga izuzetnim čovjekom, filozofom i jedinim političarem kojeg cijenim, jer je jedini koji je iz moralnih razloga podnio ostavku na mjesto ministra i ustrajao na njoj.

Činjenica je da u bošnjačkim intelektualnim krugovima postoji veliki animozitet prema Andriću, ali u konkretnom slučaju ne želim da donosim nikakve zaključke prije nego što pročitam taj članak.
__________________
.
Soul sister is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2013., 11:26   #143
Jeste, Rusmir je prvorazredni bošnjački intelektualac http://www.ceeol.com/aspx/authordeta...b-cef994d65aa0

Ovaj njegov članak je vjerojatno razrada članka: Andrićevstvo. Protiv etike sjećanja - objavljenog u Forum Bosnae http://www.ceeol.com/aspx/issuedetai...c-e1faf65c5c6d

Dosad je rasprava Andrić-muslimani bila u ovdašnjim okvirima, ali sad kad je izišla na internacionalnu scenu sigurno će dobiti na zamahu jer je islam vruća tema.

Članak nisam dobavio.
ilovik is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2013., 09:04   #144
Quote:
ilovik kaže: Pogledaj post
Ovaj njegov članak je vjerojatno razrada članka: Andrićevstvo. Protiv etike sjećanja - objavljenog u Forum Bosnae http://www.ceeol.com/aspx/issuedetai...c-e1faf65c5c6d
Nažalost, nisam pročitala ni ovaj članak. Ako ih uspiješ pronaći, nadam se da ćeš se sjetiti da okačiš i ovdje. Ako ja slučajno nabavim, uradit ću isto.
__________________
.
Soul sister is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2014., 16:58   #145
Prije mjesec-dva sam pročitao "Ćupriju" i moram reći da je to možda i najbolja knjiga koju sam pročitao (zasad). Zbilja je genijalan pisac, sve mi se svidjelo u knjizi, od propovijedanja i dijaloga do samog tijeka priče, likovi se cijelo vrijeme mijenjanju kako se i godine mijenjanju, ali opet svi su ti likovi opisani bolje nego neki likovi koji su glavni protagonisti u knjigama od 500 stranica. Moram si nabaviti još pokoju njegovu knjigu.
"Avliju" smo imali za lektiru ja mislim, ali lektire nisam čitao
Dio gdje opisuje nabijanje Radisava na kolac je tako brutalno dobro opisan, da sam gotovo osjetio taj kolac kako prolazi kroz mene. Najgroznije je to što je to tada tako i bilo...
mojo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2014., 00:44   #146
Voljela bih kad bi svako dijete kroz službenih 11-12 godina svog sada već formalnog obrazovanja pročitalo djela Ive Andrića i Meše Selimovića. Ne, ne bih im to ostavila kao mogućnost izbora. Jer oni zloupotrebljavaju svoju mogućnost izbora. Ivo Andrić bi im bio u rubrici "muss". Ako su već ovi stariji od mene osuđeni na ponavljanje prošlosti, nadam se da će barem ovi mlađi naučiti lekciju.

S posebnom posvetom našem vremenu i prostoru.

"Tada su nastupila ona vremena u kojima svak nastoji da bude malen i nevidljiv, svak traži zaklona i skrovišta, tako da se tada u čaršiji govorilo da i mišja rupa vredi hiljadu dukata. Strah je legao na Travnik kao magla i pritisnuo sve što diše i misli. To je bio onaj veliki strah, nevidljiv i nemerljiv, ali svemoćan, koji s vremena na vreme nailazi na ljudske zajednice i povije ili pootkida sve glave. Tada mnogi ljudi, obnevideli i zaluđeni, zaborave da postoje razum i hrabrost i da sve u životu prolazi i da život ljudski, kao i svaka druga stvar, ima svoju vrednost, ali da ta vrednost nije neograničena. I tako, prevareni trenutnom mađijom straha, plaćaju svoj go život mnogo skuplje nego što on vredi, čine podla i niska dela, ponižavaju se i sramote, a kad trenutak straha prođe, oni vide da su taj svoj život otkupili po suviše visokoj ceni ili čak da nisu bili ni ugroženi, nego samo podlegli neodoljivoj varci straha." (Ivo Andrić u "Travničkoj kronici")
BoleynAnne is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2014., 01:29   #147
- Rastati se - To svi moramo.
- Ali opraštati se - to nije posao za svakoga, za to treba jako srce!

Ivo Andric
__________________
"Svi tvrde da postoji jedan svijet. Ja tvrdim da postoje dva. Jedan je moj, a drugi djelite kako želite " (Jim Morrison)
kinder_lada is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2014., 01:46   #148
Quote:
BoleynAnne kaže: Pogledaj post
Ako su već ovi stariji od mene osuđeni na ponavljanje prošlosti, nadam se da će barem ovi mlađi naučiti lekciju.

S posebnom posvetom našem vremenu i prostoru.

"Tada su nastupila ona vremena u kojima svak nastoji da bude malen i nevidljiv, svak traži zaklona i skrovišta, tako da se tada u čaršiji govorilo da i mišja rupa vredi hiljadu dukata. Strah je legao na Travnik kao magla i pritisnuo sve što diše i misli. To je bio onaj veliki strah, nevidljiv i nemerljiv, ali svemoćan, koji s vremena na vreme nailazi na ljudske zajednice i povije ili pootkida sve glave. Tada mnogi ljudi, obnevideli i zaluđeni, zaborave da postoje razum i hrabrost i da sve u životu prolazi i da život ljudski, kao i svaka druga stvar, ima svoju vrednost, ali da ta vrednost nije neograničena. I tako, prevareni trenutnom mađijom straha, plaćaju svoj go život mnogo skuplje nego što on vredi, čine podla i niska dela, ponižavaju se i sramote, a kad trenutak straha prođe, oni vide da su taj svoj život otkupili po suviše visokoj ceni ili čak da nisu bili ni ugroženi, nego samo podlegli neodoljivoj varci straha." (Ivo Andrić u "Travničkoj kronici")
jelda! znala sam da schmokljan na 1. stranici sere.
__________________
zlo goveđe dovijeka june
mimma7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2014., 02:10   #149
pothranjivati? ako riječ 'pothranjuje' znači 'nedovoljno ishranjuje', zašto se isti termin koristi kao oznaka za nešto sasvim suprotno?



bože, sto problema!
__________________
zlo goveđe dovijeka june
mimma7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2014., 02:27   #150
i još nešto, tebi, Hroboatose:

nema zato što su to povijesne kronike, a ne baš studije ličnosti.
__________________
zlo goveđe dovijeka june
mimma7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2014., 02:49   #151
a to nije baš posve isto!
__________________
zlo goveđe dovijeka june
mimma7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2014., 16:43   #152
Quote:
BoleynAnne kaže: Pogledaj post
Voljela bih kad bi svako dijete kroz službenih 11-12 godina svog sada već formalnog obrazovanja pročitalo djela Ive Andrića i Meše Selimovića. Ne, ne bih im to ostavila kao mogućnost izbora. Jer oni zloupotrebljavaju svoju mogućnost izbora. Ivo Andrić bi im bio u rubrici "muss". Ako su već ovi stariji od mene osuđeni na ponavljanje prošlosti, nadam se da će barem ovi mlađi naučiti lekciju...
To je dobra ideja, zajedno, u nizu, pročitati Andrića i Selimovića
Quote:
BoleynAnne kaže: Pogledaj post
S posebnom posvetom našem vremenu i prostoru.
To svakako mesa-selimovic.blogspot.com/kako-je-nastao-roman-dervis-i-smrt.
__________________
Tko drugome sreću želi, sam u nju pada. Volite se ljudi, ne budite ljudožderi.
G.W.F. Hegel "Sretan je onaj koji je svoje postojanje uskladio sa svojim posebnim karakterom, htijenjem i voljom, pa na taj način, u svom postojanju, uživa u samom sebi"
"Revolucionarno je reći istinu" - Antonio Gramsci
lavore is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2015., 16:27   #153
"Vrijeme je za mene najveće čudo. Poimanje vremena, osjećanje vremena, sve su to za mene prave zagonetke, koje se postavljaju preda mnom svakodnevno.

U svako doba dana i noći, u snu i na javi, osjećam vrijeme kao element, blag i koristan ili štetan i razoran, kao sto čovjek osjeća zrak, vatru, vodu.
Gušim se od nedostatka vremena ili osjećam kako me peče i sažima, ili plivam u njemu sa osjećanjem božanske lakoće. I u svakom trenutku znam da je vrijeme jedna bolna iluzija, da je, u stvari, broj suđenih otkucaja našeg bila i da drugačije i ne postoji. Prije prvog otkucaja kao i iza posljednjeg, proteze se u nedoglednu vječnost našeg nepostojanja, nemjerljiva, neosvjetljena, neshvatljiva i neizreciva, a prisutna u svakoj našoj misli, u dahu, rijeci i zalogaju."
BoleynAnne is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2015., 03:09   #154
Evo i zašto bih voljela da svako dijete kroz službenih 11-12 godina svog sada već formalnog obrazovanja pročita djela Ive Andrića:

"I u najmanjim stvarima treba izbaciti svoju misao slobodno i potpuno, skresati je ljudima u lice, pa neka se oni posle grizu zbog nje, a ne zadržavati je u sebi i hrvati se posle sa njom kao sa vampirom..."
BoleynAnne is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2015., 23:17   #155
Upravo sam pročitao roman "Gospođica". Živo me zanima kako ste ga doživjeli? Ne znam zašto ali ja sam se čitavo vrijeme saosjećao sa patnjom te nesrećne zene. Čitav njen život, sreća, ljubav, zanesenost svijetom, prijateljima, užicima, voljenim osobama, izlascima... sve normalno i prirodno što je kao mlada djevojka trebala doživjeti. Sve je to sprženo prokletsvom zvanim novac. Suludom potrebom da se štedi, zakida, oduzima. Da se život kao pojava mrzi i ignoriše, a stvara lažni, virtuelni, iluzorni "život" miliona koji ne postoji, nije ništa, i nikada nije ni bio. Sama u svojoj čamotinji, izolaciji, samici ta žena polako ludi i gubi svijest o prolaznosti i vlastitoj bolesti i smrti. Sve je od života mogla imati a umrla je gore nego najnesrećnija paćenica i bjednica. Umrla je u svom za života podignutom kućnom mauzoleju. Koja korist od svih tih dukata, švicaraca, kruna i dolara ako ćeš na kraju završiti kao beskućnica koja u studeni umire bez i jedne prebijene pare i ikoga svog? Zar nije život sarajevskog poslijeratnog pijnog golaća srećniji od njenog trulog i poluraspadnutog stanja zvanog "život".

Zadnje uređivanje Zuti Bar : 28.04.2015. at 23:37.
Zuti Bar is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2015., 14:06   #156
Nikad nisam čitala Andrića, ali sam danas naišla na citat koji me se snažno dojmio:

"Nikada više ne planiram. Ja samo živim ovaj život. Ponekad kako želim, ponekad kako moram. Sitnice mi boje život. Sitnice su sreća. Zato ja volim male stvari. I velike torbe. Svuda ih sa sobom nosim, jer sebi dugujem još po neku šetnju između očekivanog i neplaniranog."

Molim vas da mi kažete iz kojeg je dijela taj citat? Hvala
espinada is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2015., 17:49   #157
Quote:
espinada kaže: Pogledaj post
Nikad nisam čitala Andrića, ali sam danas naišla na citat koji me se snažno dojmio:

"Nikada više ne planiram. Ja samo živim ovaj život. Ponekad kako želim, ponekad kako moram. Sitnice mi boje život. Sitnice su sreća. Zato ja volim male stvari. I velike torbe. Svuda ih sa sobom nosim, jer sebi dugujem još po neku šetnju između očekivanog i neplaniranog."

Molim vas da mi kažete iz kojeg je dijela taj citat? Hvala
Nisam siguran ali mislim da je iz znakova pored puta
miran1234 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2015., 12:47   #158
Možda nije osobito umjesno govoriti o Andriću u političkom smislu,ali ovo što su učinili Dodikovi ljudi,uz asistenciju E.Nemanje Kusturice,u istočnoj Bosni,načinili Andrićgrad i potpuno kamuflirali Andrićev etnonim i politički diskurs je nedopustivo.

U krajnjem slučaju Andrić je bio jugoslavenski pisac.Neka tako i ostane..Svakako on je i hrvatski i bosanski i srpski pisac,ali je i jugoslavenski.
Razvlačiti ga po jeftinim političkim panoima sitnih nabiguza treba osuditi..!
__________________
Bellum omnium in omnes – Rat sviju protiv svih __N.B.F.
Drezga Makljavn is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2017., 12:15   #159
Zna li netko slučajno koliko je jezika Andrić znao?

Tražim taj podatak, ali zasad znam samo da je studirao slavistiku i prevodio sa slovenskog...
The Great Duck is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2017., 13:19   #160
Koliko je meni poznato: latinski, starogrčki, njemački, francuski, engleski i slovenski, a možda pomalo talijanskog, španjolskog, ruskog, poljskog i češkog…Ibsena je čitao valjda na njemačkom.

The young Andrić's literary interests varied greatly, ranging from the Greek and Latin Classics to the works of past and contemporary literary figures, including German and Austrian writers such as Johann Wolfgang von Goethe, Heinrich Heine, Friedrich Nietzsche, Franz Kafka, Rainer Maria Rilke and Thomas Mann, French writers Michel de Montaigne, Blaise Pascal, Gustave Flaubert, Victor Hugo and Guy de Maupassant, and British writers Thomas Carlyle, Walter Scott and Joseph Conrad. Andrić also read the works of Miguel de Cervantes, Italian poet and philosopher Giacomo Leopardi, Russian writer Nikolay Chernyshevsky, Norwegian writer Henrik Ibsen, the American writers Walt Whitman and Henry James, and Czechoslovak philosopher Tomáš Garrigue Masaryk.[13]
https://en.wikipedia.org/wiki/Ivo_Andri%C4%87
Pepys is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:06.