Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.09.2004., 23:39   #1
Internet bankarstvo-info!

Imam nekoliko pitanja uvezi toga....

Znači prvo trebam otvorit žiro račun i devizni račun , jer recimo poslovao bi sa eurima. E sada, kako sam skužio sve banke naplačuju transakcije od 0.3 do 1 % ili od 100-300 kn, kako gdje....zanjima me šta se dešava kada bi recimo netko meni uplatio 100000 eura u americi, tada on plača transakciju ( zar ne? ) .
Dali ja tada moram plačat neki porez na tu lovu (znam da zvuči glupo ali sam nov u tome ) ovo sve navodim kao poslovaje FIZIČKE osobe, znači nije obrt ni firma u pitanju......ali recimo da radim neke web starnice, prodajem domene ili tako nešto, dali ja moram plačat nešto kada mi inozemne tvrtke pošalju novac?

Za kraj, koju banku mi savjetujete, baš za to in ternet bankarstvo!

Hvala
tvor is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2004., 08:56   #2
naravno da bi morao plaćati porez. koliko ja znam strana firma ne može tebi kao fizičkoj osobi uplatiti lovu na devizni račun. ako će ti slati lovu, a želiš legalno poslovati - otvori barem obrt. Onda ćeš moći otvoriti internet bankarstvo za pravne osobe i moći ćeš si preko interneta prebacivati lovu sa deviznog na žiro račun od obrta.

Kad ti oni šalju lovu oni plaćaju tranaskaciju, ali ćeš najvjerojatnije i ti morati nešto platiti. Naime imaš uvijek dva troška - od banke koja šalje lovu i od banke koja prima lovu. Naravno oni ili ti možeš platiti i ove druge troškove ako želiš, ali najčešće svi plate samo troškove svoje banke

Eto, ako ćeš dobivati 100.000 $ preporučam da ideš na otvaranje d.o.o.-a.

Pozdrav,
gogo
gogo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2004., 11:54   #3
Znači kao fizička osoba ti "nesmiješ" dobit veču lovu na devizni ili žiro račun???

Uglavnom možda sam krivo postavio pitanje, ako recimo ja trebam dobit 100000 eura ili više jel postoji način da ja to dobijem na žiro račun ili bilo koji drugi ( da se mogu koristit tim novcem, izvadit ga iz banke,itd ) bez da mi država otme pola novca ili banka ili netko treči......
svi govore da otvorim d.o.o.
Ok otvorim d.o.o. i što onda, kad dobim tu lovu država mi kao neče ništa uzet....pa sigurno bi trebo platit jedno 20-30 %?????

Jel ima gdje na internetu kakvih preciznih informacija o tom pitanju?

Hvala
tvor is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2004., 12:06   #4
Mislim da uplatu u devizama mozes sada dobiti samo kao pravno registrirana osoba. Porez ne mozes izbjec jer kako god bilo ti si ostvario neku vrst dohotka.

Da bi tocno dobio odgovor na tvoje pitanje moj savjet ti je da se obratis nekom od racunovodstvenih servisa. Oni bi trebali znati tocan odgovor - samo provjeri prije da li taj isti servis ima vec iskustva sa medjunarodnim transakcijama.
__________________
- u zivotu prolazi samo vjeran pas
- da mi je biti morski pas
- ma pas mater
ble is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2004., 12:14   #5
recimo otvoris nerezidentni racun u austriji (graz) kod creditanstalta (HVB). dodes tamo s pasosem, postoje cak bankari koji govore hrv. i racun ti je otvoren u cas posla. daj taj broj tome nekome u americi da ti prebaci lovu na taj racun, dignes kes i vratis se u hrv.
medjutim to je ilegalno ako ne prijavis da nosis lovu preko grane.

pozdrav,
forza globale
Maui_High is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2004., 12:46   #6
Postoje na internetu servisi za internet prodaju koji prodaju robu umjesto tebe. Iako ih jos ne koristim, u zadnje vrijeme sam dosta proucavao to podrucje. To su npr: ShareIt, RegNow, Regsoft, DigiBuy, SWReg. Oni funkcioniraju po principu prijavis se. Dobijes svoj racun kod njih (platis nesto sitno za to) i onda mozes prodavat po prinicpu download kod njih. Sam odredjujes cijenu. Onaj tko kupuje placa njima najcesce preko kreditne kartice, oni uzmu proviziju, a ostalo stave na tvoj racun. Kad zelis novce prebacit na svoj racun u svojoj banci (devizni racun) placas opet neku proviziju njima i eventualno banci. Transakcija ide preko SWIFT-a. Nakon toga ti imas lovu kao fizicka osoba. Nije ti potrebna firma. I za sad je sve legalno. Vjerojatno postaje nelegalno, ako ti to u poreznoj prijavi ne prijavis kao prihod iako ne znam na koji nacin, no mislim da dok se radi o manjih ciframa nema problema. U slucaju vecih iznosa postoji vjerojatnost da ce netko to i provjeravati.
Ako imas firmu prebacujes umjesto na tekuci, na ziro racun. To su novci od firme. Mislim da po zakonu ne placas pdv jer se radi o poticaju izvoza (ne znam tocno kako to ide), a kako ces doci onda do tih novaca to je vec drugi problem. Jedna mogucnost je isplati si placu i nek ti drzava uzme vise od pola. To naravno neces uciniti. Mozes na kraju godine platit 35% i pokupit profit ili moze te nove dalje ulagati ili kupovati nesto preko firme. Postoje jos drugi nacini na rubu zakona kao recimo isplati to nekom studentu pa plati samo nekih 15%, a s njim se dogovoriti.
korisnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2004., 12:52   #7
Quote:
tvor kaže:
Znači kao fizička osoba ti "nesmiješ" dobit veču lovu na devizni ili žiro račun???
na žiro možeš, ali na devizni ne. Međutim ne znam kako bi ti stranac uplatio direktno na žiro.

Quote:
Uglavnom možda sam krivo postavio pitanje, ako recimo ja trebam dobit 100000 eura ili više jel postoji način da ja to dobijem na žiro račun ili bilo koji drugi ( da se mogu koristit tim novcem, izvadit ga iz banke,itd ) bez da mi država otme pola novca ili banka ili netko treči......
kako to misliš trebaš dobit? Jesi li ti to zaradio ili nasljedio? Ako si zaradio onda MORAŠ platiti porez kao i mi svi ostali koji ovdje živimo i radimo. Kaj se buniš???? Ne razumijem te.

Quote:
svi govore da otvorim d.o.o.
Ok otvorim d.o.o. i što onda, kad dobim tu lovu država mi kao neče ništa uzet....pa sigurno bi trebo platit jedno 20-30 %?????
ako otvoriš d.o.o. onda možeš tu lovu potrošit i plaćaš porez samo na ostatak. Jasno moraš paziti na što trošiš, ne možeš si kupovati hranu i obleku.

Quote:
Jel ima gdje na internetu kakvih preciznih informacija o tom pitanju?
Hvala
pa što hoćeš preciznije?
gogo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2004., 13:12   #8
Odeš u banku i kažeš teti na šalteru da ti je ujak u Americi dobio nasljedstvo koje želi dati tebi i kako da se prebaci novac
Nije svejedno da li ti firma ili osoba vani uplaćuje.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2004., 13:45   #9
Znači ako dobivam lovu kao "poklon" nasljedstvo i ta sranja od neke osobe a ne firme....tada se ne plača porez?

Zašto stranac ne može direktno poslat lovu na moj žiro račun?
tvor is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2004., 14:06   #10
naravno da stranac može direktno uplatiti na tvoj racun. Ako fizicka osoba daje lovu fizickoj osobi ne placa se porez. Platit ce samo SWIFT proviziju, ako ide preko swifta. Jedino ako se radi o vecoj cifri mozes ocekivati da ce netko to provjeravati jer su banke sve transakcije iznad odredjenog iznosa duzne predat na uvid drzavi. Mozes napravit vise transakcija po manjoj cifri i nitko nece gledat. Ako ti to fizicka osoba daruje nemas problema, nema poreza. No ako se radi o zaradi i za to ima dokaza moras platit porez ili se pravit da se nista nije dogodilo. Ako ti isplacuje firma stvar je potpuno drugacija. To naravno onda ulazi u porez, inace je to nelegalno ne samo s tvoje strane nego i sa strane te firme.
korisnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2004., 16:02   #11
Eto, kaskader ti je sve rekao a ja ti još samo napominjem da se ne šalje lova na tvoj žiro račun nego na devizni, ali to sve pitaj u banci i probaj da transakcija ide osoba na osobu u više manjih transakcija ako je velika lova u pitanju, kao što je i kaskader rekao
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2004., 16:07   #12
je, može ti netko izvana uplatiti na devizni samo ti ja iz hrvatske ne mogu direktno uplatiti cash lovu na tvoj devizni. Ne pitaj me zašto, al je tak.

Malo sam pomješao stvari. Sorry.
gogo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2004., 17:23   #13
Da pa to je logično da ti u hrv. ne možeš platit na devizni jer tako banke zarađuju kada ti mjenjaš sve te valute po njihovoj židovskojtečajnoj listi!!!!
tvor is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2004., 18:25   #14
Primiti novac na devizni racun kao osobni dohodak i onda ne placas transakciju. Za porez zavisi kako prijavljujes na kraju godine.
Kod internet bankarstva placas 0.2% ili min. 1 kunu kod svakog placanja recuna (HYPO)
biba is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2004., 22:55   #15
Quote:
tvor kaže:
Da pa to je logično da ti u hrv. ne možeš platit na devizni jer tako banke zarađuju kada ti mjenjaš sve te valute po njihovoj židovskojtečajnoj listi!!!!
Nikakve to veze s bankama nema, nego s okolnošću da se platni promet u HR vrši u kunama (i samo u kunama), a devizna uplata unutar HR, bilo gotovinska, bilo s računa na račun predstavlja platni promet.
presvetli is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2004., 07:58   #16
Ok, opet smo skrenuli s teme!!!!!

Znači kako sam shvatio jedini način da ti država ne pobere veliku svotu novca je :

1. Nekako sredit pa da dobivaš od fizičke osobe, te da se to smatra pokolin ( ovo mi nije najjasnije, mislim da je to nekako strože, jer bi se inače ti političari stalno darivali, jel tu isato neka cifra određena?? )

2. Otić u EU i tamo otvorit acount u banci te dignut lovu ( znači li to da i stranci mogu kod nas dić lovu bec da plate porez,tj. kad ulaze u svoju dražavu onda moraju )

3. Da mi se plača u manjim obrocima tako da banke ne provjeravaju, e sad jel zna netko koja je to cifra???

4,5,6,.... Jel ima još koji način
tvor is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2004., 09:33   #17
Quote:
tvor kaže:
Ok, opet smo skrenuli s teme!!!!!

Znači kako sam shvatio jedini način da ti država ne pobere veliku svotu novca je :

1. Nekako sredit pa da dobivaš od fizičke osobe, te da se to smatra pokolin ( ovo mi nije najjasnije, mislim da je to nekako strože, jer bi se inače ti političari stalno darivali, jel tu isato neka cifra određena?? )

2. Otić u EU i tamo otvorit acount u banci te dignut lovu ( znači li to da i stranci mogu kod nas dić lovu bec da plate porez,tj. kad ulaze u svoju dražavu onda moraju )

3. Da mi se plača u manjim obrocima tako da banke ne provjeravaju, e sad jel zna netko koja je to cifra???

4,5,6,.... Jel ima još koji način
1 + 3 zajedno.
O kojoj cifri se radi, ako nije tajna? Ako nije tako velika, onda samo 1, ali odi u banku prije toga i pitaj.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2004., 09:48   #18
Točka 2 je vjerojatno moguća, strane banke s tim nemaju problema, ali je nelegalno sto se tice nasih zakona.
korisnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2004., 16:20   #19
Cifra je oko 100.000 eura ! Znači ako imam firmu država mi uzme 20% +15% i još prirez za zagreb oko 15% znači ostat če mi 50.000 eura....NE HVALA

Moram se još raspitat oko toga?
Anyway tnx, ako netko ima još kakvu ideju neka kaže
tvor is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2004., 16:26   #20
Prirez se plaća na porez. Znaci nebi ti uzeli 50%, nego 40,25%. No, i to ti je vjerojatno puno. No, mozes recimo naci studenta pa mu u nekoliko rata isplacivat preko student servisa. Ili dogovori se da ti plate na ruke, ako njima to nije problem. Pa ako je takva cifra u pitanju, isplati se sjest na avion.
korisnik is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:03.