Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.06.2011., 18:55   #101
Quote:
Pater Petar kaže: Pogledaj post
Ma pusti ti Radu i njegove provjere krvnih zrnaca.
U manjini su takvi.
Nisam razumio ovo o ''provjeri krvnih zrnaca''. O čemu je riječ i što ja to radim a da pritom nisam toga svjestan?
__________________
Ljubav je Božja ocean bezobalni... Sokolovo oro Blagosloven jesi Gospodi
Rade Kumitkata is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2011., 18:57   #102
[QUOTE=Rade Kumitkata;34569421]
Quote:
Uh, nema tako nečega, neka je dezinformacija u pitanju, takve se stvari smatraju za ozbiljan grijeh i jedan vjernik ne smije sebi dozvoliti tako nešto. Za takva djela se onaj tko je to počinio na izvjesno vrijeme odaljava od Svete Pričesti - Eukaristije.
Nadam se da će admin oprostiti mali offtopic (nećemo više). Problem je složen i višeslojan. Naziv Makedonija je izvorno vezan za Grke (iako se javljaju istraživači koji to pokušavaju negirati), ali fakat je da slavenski živalj tu živi već cirka 1400 godina pa i više i da je za njih taj pojam podjednako ako ne i više bitan. problem kompliciraju i sljedeće stvari: Egejska Makedonija je do 1912. godine bila sa većinskim makedonskim življem koji su usled nekih političkih okolnosti protjerani odatle u Bugarsku (i katolici tj, grkokatolici). Ima još uvjek dosta Makedonaca tamo ali im prava nisu obezbjeđena...


Grci sa druge strane ne žele priznati da današnji Makedonci imaju nasljeđeno od starih Makedonaca dio kulture koju su tamo zatekli, te da je Aleksandar vezan i za ovaj dio Makedonije (R. Makedoniju). Kako će se rešitiproblem, ne znam. Grci su tvrdoglavi, a i makedonska strana. Vjerojatno će se ići na izvjesni dodatak u ime R. Makedonija.
Da, ali taj pojam kantamise, katamise postoji, poznat je u narodu, gdje se doslovno moli za nekakvu kletvu prema kome je upucena. Da ne postoji ne bih cuo za takvu vrstu obreda.

http://hr.wikipedia.org/wiki/Anatema

Anatema - takoder postoji.

"Na pritisak civiliziranog svijeta Vlada Kraljevine Jugoslavije sklopila je s Vatikanom Konkordat, odnosno ugovor, koji regulira pravne odnose Rimokatoličke crkve i Jugoslavije. Srpsko-pravoslavna crkva se je oštro suprostavila prihvaćanju Konkordata, kako se ne bi Rimokatolička crkva u državi izjednačila u svojim pravima sa Srpsko-pravoslavnom, tako da do ratifikacije ovog ugovora nikada nije došlo.
Srpsko-pravoslavna crkva je držala pristalice Konkordata izdajicama srpskog naroda, te ih u svojoj mržnji na sve što je hrvatsko, a koja se očituje i danas, kune i proklinje kako to samo ona zna i u tu srhu Patrijaršija u Srijemskim Karlovcima izdava pjesmu "

KLETVA HILENDARSKE VILE (http://amac.hrvati-amac.com/index.ph...=405&Itemid=59)

Znam da mnogi Makedonci su morali mijenjati imena i prezimena u Egejskoj Makedonji. Otkuda su Makedonci dosli na to podrucje?

Mislim da je grcka varijanta - makedonikos.

Sada je naziv Bivsa Jugoslavenska Republika (predugacko i komplicirano dosta).
Quels is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2011., 18:59   #103
Quote:
AnnaLena kaže: Pogledaj post
imam još jedno pitanje dali katolik može kumovati na pravoslavnom vjenčanju i krštenju? i obrnuto? ili to ovisi o svećeniku?
Mislim da da, ako je obavio sakramente i ako nije rastavljen.
Quels is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2011., 19:01   #104
Quote:
Ahmed Nurudin kaže: Pogledaj post
Da li se vama kršćanska teologija čini zapetljanom običnom čovjeku ?



We alejkumu selam, Quels. Hvaljen Isus

Da, ja sam pripadnik islamske vjeroispovjesti .

Islam pripadnike kršćanske i židovske vjeroispovjesti gleda s poštovanjem i oni su u Kur'anu oslovljeni kao " Sljedbenici Knjige " , tj. Tore i Evanđelja .
Nažalost, na našim prostorima, odnos tih dvaju vjeroispovjesti nije baš najsjajniji, iz sviju nam poznatih razloga ..
Nisam istraživao lozu svoje porodice, ali meni je svejedno, bili moji preci bogumili, kršćani ili Turci
Kazu da su bogumili dosli iz Francuske bili su protjerani, ili tako nesto, pa su u BiH nasli mir. Je li to stoji ili je glasina?
Quels is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2011., 19:02   #105
Quote:
Pater Petar kaže: Pogledaj post
Ma pusti ti Radu i njegove provjere krvnih zrnaca.
U manjini su takvi.
Ja nisam Rade ili Radu, zamjenio si me s nekim izgleda
Quels is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2011., 19:10   #106
[QUOTE][QUOTE=Quels;34569793]
Quote:
Rade Kumitkata kaže: Pogledaj post

Da, ali taj pojam kantamise, katamise postoji, poznat je u narodu, gdje se doslovno moli za nekakvu kletvu prema kome je upucena. Da ne postoji ne bih cuo za takvu vrstu obreda.

http://hr.wikipedia.org/wiki/Anatema

Anatema - takoder postoji.

"Na pritisak civiliziranog svijeta Vlada Kraljevine Jugoslavije sklopila je s Vatikanom Konkordat, odnosno ugovor, koji regulira pravne odnose Rimokatoličke crkve i Jugoslavije. Srpsko-pravoslavna crkva se je oštro suprostavila prihvaćanju Konkordata, kako se ne bi Rimokatolička crkva u državi izjednačila u svojim pravima sa Srpsko-pravoslavnom, tako da do ratifikacije ovog ugovora nikada nije došlo.
Srpsko-pravoslavna crkva je držala pristalice Konkordata izdajicama srpskog naroda, te ih u svojoj mržnji na sve što je hrvatsko, a koja se očituje i danas, kune i proklinje kako to samo ona zna i u tu srhu Patrijaršija u Srijemskim Karlovcima izdava pjesmu "
Anatema postoji i u pravoslavnoj i u katoličkoj Crkvi. Ona znači crkvenu ekskomunikaciju i izopćenje. A ovo što si pomenuo nije vezano za crkvenu tradiciju pravoslavne crkve, možda neki običaj nevezan za Crkvu. Crkva tako nešto ne poznaje a još manje priznaje.

Ovo apsolutno nema veze sa Pravoslavnom Crkvom, možda neko narodno praznovjerje.
Quote:
Znam da mnogi Makedonci su morali mijenjati imena i prezimena u Egejskoj Makedonji. Otkuda su Makedonci dosli na to podrucje?

Mislim da je grcka varijanta - makedonikos.

Sada je naziv Bivsa Jugoslavenska Republika (predugacko i komplicirano dosta).
Slaveni su na tu teritoriju došli sa Karpata, a suživotom sa starosjediocima su usvojili naziv za sebe ''Makedonci''.
__________________
Ljubav je Božja ocean bezobalni... Sokolovo oro Blagosloven jesi Gospodi
Rade Kumitkata is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2011., 19:12   #107
Quote:
AnnaLena kaže: Pogledaj post
imam još jedno pitanje dali katolik može kumovati na pravoslavnom vjenčanju i krštenju? i obrnuto? ili to ovisi o svećeniku?
Na krštenju ne može (jer kum preuzima odgovornost da će krštenoga vaspitati, odgojiti u duhu pravoslavne vjere), a na vjenčanju može, gdje je u ulozi svjedoka.
__________________
Ljubav je Božja ocean bezobalni... Sokolovo oro Blagosloven jesi Gospodi
Rade Kumitkata is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2011., 19:14   #108
[QUOTE=Rade Kumitkata;34569985][QUOTE]
Quote:
Quels kaže: Pogledaj post
Anatema postoji i u pravoslavnoj i u katoličkoj Crkvi. Ona znači crkvenu ekskomunikaciju i izopćenje. A ovo što si pomenuo nije vezano za crkvenu tradiciju pravoslavne crkve, možda neki običaj nevezan za Crkvu. Crkva tako nešto ne poznaje a još manje priznaje.


Ovo apsolutno nema veze sa Pravoslavnom Crkvom, možda neko narodno praznovjerje.

Slaveni su na tu teritoriju došli sa Karpata, a suživotom sa starosjediocima su usvojili naziv za sebe ''Makedonci''.
Da, ali svejedno to zivi u narodu, kletve, zle oci, kob, itd Da li Crkva uopce uocava da je to postala tradicija u narodu, imaju li oni u to uvid, jer to moze potpuno dovesti do iskrivljenja izvorne teoloske misli. Ovo je promoviranje zla, kletve, nesrece, proslost, buducnost.

Bugari tumace, kako su MAkedonci zapravo jako bliski Bugarima i da su to skoro pa jednak narod, u prezimenima ima slicnosti dosta.
Quels is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2011., 19:27   #109
[QUOTE=Quels;34570042][QUOTE=Rade Kumitkata;34569985]
Quote:

Da, ali svejedno to zivi u narodu, kletve, zle oci, kob, itd Da li Crkva uopce uocava da je to postala tradicija u narodu, imaju li oni u to uvid, jer to moze potpuno dovesti do iskrivljenja izvorne teoloske misli. Ovo je promoviranje zla, kletve, nesrece, proslost, buducnost.

Bugari tumace, kako su MAkedonci zapravo jako bliski Bugarima i da su to skoro pa jednak narod, u prezimenima ima slicnosti dosta.
Što se tiče pobrojanih stvari, naravno da Crkva to sve zna i da suzbija to. Kod vjernika takvih stvari nema, tj. kod ljudi koji žive liturgijskim životom. Te stvari su bliske ljudima koji nemaju veze sa Crkvom, isto kao i u svakoj drugoj zemlji Europe.

Bugari mogu vjerovati što žele, njihova stvar.
__________________
Ljubav je Božja ocean bezobalni... Sokolovo oro Blagosloven jesi Gospodi
Rade Kumitkata is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2011., 19:35   #110
Prokletstvo za sve koji ne vjeruju ima u poslanicama novog zavjeta.
Neka je proklet onaj koji ne vjeruje Marantha!!
Pater Petar is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2011., 19:47   #111
Quote:
Quels kaže: Pogledaj post
Kazu da su bogumili dosli iz Francuske bili su protjerani, ili tako nesto, pa su u BiH nasli mir. Je li to stoji ili je glasina?
Bit će da je glasina, nigdje nisam naišao na taj podatak . Dokaz za to je njihova hereza, koja je bila samo prisutna u BiH ..
Ahmed Nurudin is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2011., 19:49   #112
Stav kršćanstva o pripadnicima drugih vjeroispovjesti i njihov status na drugom svijetu ?
Ahmed Nurudin is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2011., 19:51   #113
Evo jedan post od moga dragoga kolege koji je ufuran u istraživanja Srpskih korjena i općenito događanja u starim tim vremenima pa napiše slijdeće.


Quote:
Srpski 'Sinodik' ('Zbornik', XIV ili XV stoleće) nastao je na bazi helenskog predloška i bugarskog prevoda, uz niz prepisivačkih ubacivanja.

Tekst prevoda:

"Zli heretici, trikleti babuni, koji se zovu lažni krstjani i koji se rugaju našoj pravoj veri, uzimaju od knjiga 'Sveto Pisanije' i obraćaju ga na zloverje, i koji se odlučiše od svete pravoslavne crkve, i koji se rugaju svetome i časnome krstu, i koji se rugaju i ne klanjaju svetim ikonama, da budu prokleti.
Koji veruju u babunsku veru i njihovo učenje, i koji ih primaju i klanjaju im se, i koji drže veru njihovu, takvi da budu prokleti.
Koji znaju da je babunske vere, pa ih primaju u svoje zemlje i brane ih, takvi da budu prokleti.
Onaj koji ne proklinje svaku zlu heresu, a naročito heretike, koji se nazivaju babuni, da bude proklet.
I svima koji veruju u pravu veru, istinskim hristjanima i koji se klanjaju obrazu svetoga i časnoga krsta, i svetim ikonama, i svetim moštima, koji tako misle i veruju, večni pomen.
Savi jeromonahu večni pomen.
Crkva Bosanska, bogumili i stecci

I svaki babun da bude proklet.
I gromko velimo: mnoga leta carem.
I gromko velimo: Rastudije bosanski, i Radomir, i Dražilo, i Toljko, i Tvrtko, i Tvrdoš, \dodato: i Radin gost Hercegov, da bude proklet\, i svi koji se nazivaju krstjani i krstjanice, a ne klanjaju se svetim ikonama i krstu časnome, da budu prokleti." (Trebnik manastira Svete Trojice kod Plevlja, Spomenik Srpske Kraljevske Akademije, LVI. Izdao Ljubomir Stojanović)

Klanjanje krstu, klanjanje ikonama i klanjanje svetim mostima jesu odluke vaseljenskih sabora vizantijsko-rimokatolickog stila hriscanstva. Gospod Isus HristoH rece:

"I odgovarajući Isus reče mu: Idi od mene, Sotono; u Pismu stoji: Poklanjaj se Gospodu Bogu svom, i Njemu jedinom služi." (Luka) 4:8

"Tada reče njemu Isus: Idi od mene, sotono; jer stoji napisano: Gospodu Bogu svom poklanjaj se i Njemu jedino služi." (Mateju 4:10)
.
Dakle su "babuni" bili ispravniji hriscani id danasnjih grko-pravoslavaca (a rimokatolike da i ne pominjemo): stecci svjedoce da su imali i krstove i ikone, ali im se nisu klanjali i nisu nosali sa sobom kosti upokojenih (mosti).
Pater Petar is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2011., 20:06   #114
Quote:
Pater Petar kaže: Pogledaj post
Evo jedan post od moga dragoga kolege koji je ufuran u istraživanja Srpskih korjena i općenito događanja u starim tim vremenima pa napiše slijdeće. Sinodik: ....proklet da bude.
Nije mu dobar prevod. Ne treba da stoji ''proklet da bude'' nego ''neka je anatema'' (izopćenje, ekskomunikacija). Taj Sinodik se čitao i u zapadnim Crkvama do 11. stoljeća. Nastao je u vreme javljanja hereza i kao način borbe protiv njih.
__________________
Ljubav je Božja ocean bezobalni... Sokolovo oro Blagosloven jesi Gospodi
Rade Kumitkata is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2011., 20:29   #115
Priznaju li Svetog Savu za sveca i neke druge pravoslavne crkve (grčka, ruska ...), ili samo SPC? I obratno, priznaje li SPC nekog sveca specifičnog za, primjerice, bugarsku PC?

Što u SPC znači "svetosavlje"? Kako druge pravoslavne crkve gledaju na svetosavlje?

Kakav je odnos prema Sv. Savi u Ohridskoj arhiepiskopiji, a kakav u samoproglašenim makedonskim i crnogorskim pravoslavnim crkvama?
Hlebyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2011., 23:02   #116
brate rade, stvarno imaš strpljenja
svako dobro
urlator is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2011., 23:03   #117
Quote:
Rade Kumitkata kaže: Pogledaj post
Nije mu dobar prevod. Ne treba da stoji ''proklet da bude'' nego ''neka je anatema'' (izopćenje, ekskomunikacija). Taj Sinodik se čitao i u zapadnim Crkvama do 11. stoljeća. Nastao je u vreme javljanja hereza i kao način borbe protiv njih.
Pa Anatema je grčki izraz a proklet je na Srpski.
Pater Petar is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2011., 23:10   #118
Quote:
Rade Kumitkata kaže: Pogledaj post
Nije mu dobar prevod. Ne treba da stoji ''proklet da bude'' nego ''neka je anatema'' (izopćenje, ekskomunikacija). Taj Sinodik se čitao i u zapadnim Crkvama do 11. stoljeća. Nastao je u vreme javljanja hereza i kao način borbe protiv njih.
Anatema mi vise djeluje kao politick korektan izraz dok je prokletstvo sredisnja misao anateme, izopcenje.

Ovo sto je Pater Petar stavio mi je tesko i razumjeti nekako, sam taj smisao teksta, razumijem znacenje, ali tko je tu u biti "anatemiziran"?
Quels is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2011., 23:51   #119
Quote:
Quels kaže: Pogledaj post
Anatema mi vise djeluje kao politick korektan izraz dok je prokletstvo sredisnja misao anateme, izopcenje.

Ovo sto je Pater Petar stavio mi je tesko i razumjeti nekako, sam taj smisao teksta, razumijem znacenje, ali tko je tu u biti "anatemiziran"?
Pa Babuni koji su odbijali se klanajti relikvijama i krstu jer su to smatrali idolpoklonstvom pa su njih htjeli da istrijebe.
Moj kolega ako sam njega dobro shvatio poređuje njih s Bogumilima tj da su to u stvari jedni te isti.
Pater Petar is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2011., 00:32   #120
Quote:
Hlebyn kaže: Pogledaj post
Priznaju li Svetog Savu za sveca i neke druge pravoslavne crkve (grčka, ruska ...), ili samo SPC? I obratno, priznaje li SPC nekog sveca specifičnog za, primjerice, bugarsku PC?

Što u SPC znači "svetosavlje"? Kako druge pravoslavne crkve gledaju na svetosavlje?

Kakav je odnos prema Sv. Savi u Ohridskoj arhiepiskopiji, a kakav u samoproglašenim makedonskim i crnogorskim pravoslavnim crkvama?
Svaka pomjesna Crkva priznaje sve svece drugih pomjesnih Crkvata, pa tako i makedonska, koja je u raskolu (administrativnog tipa). Tzv crnogorska crkva nema ni jedan neophodan atribut koji bi joj dao pravo da se nazove ''Crkva''. To je grupa ljudi obučenih u svećenićke odežde koja je sebe proglasila za Crkvu, a niko ih nije rukopoložio, a još manje priznao. Oni su pod anatemom.
__________________
Ljubav je Božja ocean bezobalni... Sokolovo oro Blagosloven jesi Gospodi
Rade Kumitkata is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:49.