Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.12.2016., 16:03   #861
Quote:
ljuforumas kaže: Pogledaj post
~DUBROVAČKO-NERETVANSKA~



Također i ova županija bi mogla biti u plusu u 2016. broj rođenih ne pada, samo je broj umrlih, kao i svugdje, u prošloj godini skočio. Svakako bi mogla biti pozitivna ove godine.
Svakako, ova županija održava broj rođenih u zadnjih 15 godina, nekad je viši nekad manji.


Uz to, najviši fertilitet u državi, preko 1,70.
Razlog tome je jednostavno način života, takav običaj da se ima više djece i privrženost Crkvi.( a tu je i viša kvaliteta života i mogućnost zaposlenja) Samo nek ostane tako, ovo je jedna od boljih županija!
Može to i puno bolje, samo da malo promjenimo situaciju u državi koja je katastrofalna što se tiče opće atmosfere i mentaliteta. Možda sam naivan al verujem u ove Mostovce i Plenkovića

A i u ovim brojkama mi se čini da ima dosta divovskih bebača iz hercegovine koji se tu rode zbog boljih uvjeta u bolnicama pa se vrate, sad neznam da li je to u ovim brojkama ili to pobrišu?

U svakom slučaju najzdravija županija u hr u svakom pogledu, jedino im nebi falilo malo industrije al ko će na to trošit vrijeme kad ti stranci dolaze iz cijelog svijeta da ti bacaju pare u krilo
kulezoglu is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2016., 18:22   #862
Quote:
kulezoglu kaže: Pogledaj post
Može to i puno bolje, samo da malo promjenimo situaciju u državi koja je katastrofalna što se tiče opće atmosfere i mentaliteta. Možda sam naivan al verujem u ove Mostovce i Plenkovića

A i u ovim brojkama mi se čini da ima dosta divovskih bebača iz hercegovine koji se tu rode zbog boljih uvjeta u bolnicama pa se vrate, sad neznam da li je to u ovim brojkama ili to pobrišu?

U svakom slučaju najzdravija županija u hr u svakom pogledu, jedino im nebi falilo malo industrije al ko će na to trošit vrijeme kad ti stranci dolaze iz cijelog svijeta da ti bacaju pare u krilo
Rijetko u Dubrovnik dolaze rađati iz Hercegovine, jer zaleđe Dubrovnika je Ravno i okolica, koje je gotovo pusto, što ideš sjevernije to je bolje i bolje, ali to je bliže Metkoviću, ali i Splitu. Ipak na kraju, na konačnim podacima, oduzmu djecu iz Hercegovine, prošle godine njih 650, bar mi pretpostavljamo da su ti obrisani Hercegovci.
A industrije nema, to je. Ali zato turizma i na bacanje. Ove godine je već bilo viška radnih mjesta u sezoni.
ljuforumas is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2016., 13:54   #863
Slijedi naša najpasivnija županija.

~LIČKO-SENJSKA~

-broj stanovnika:

2001. 55.723
2005. 54.632
2010. 51.464
2015. 47.634

rođeni/umrli:
2001. 436/853(-417)
2003. 434/853(-429)
2005. 458/857(-399)
2007. 380/869(-489)
2009. 435/824(-389)
2011. 361/808(-447)
2013. 396/842(-446)
2014. 377/899(-522)
2015. 386/919(-533)

doseljeni/odseljeni:
2000. -53
2003. +162
2006. -80
2009. -510
2012. -335
2015. -404

-Ovu županiju na životu drže mjesta na moru, mjesta uz autocestu i eventualno Plitvička jezera i pokoji manji grad. Nažaost je tako, ali za budućnost ima puno potencijala, posebice jer se nalazi između 2 hrvatska žarišta- obale i Zagreba.
-Velik broj umrlih vjerojatno zbog srpske starčadi.
ljuforumas is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2016., 14:56   #864
POPIS 2011.

"Popisom neće biti obuhvaćene osobe koje imaju prebivalište u Hrvatskoj, ali su odsutne dulje od jedne godine. Neće biti obuhvaćeni ni oni koji imaju boravište u Hrvatskoj kraće od jedne godine i ne namjeravaju dulje od toga ostati, te studenti koji studiraju u inozemstvu. Neće biti obuhvaćeno niti diplomatsko osoblje stranih diplomatskih i konzularnih predstavništava, kao ni predstavnici međunarodnih organizacija i tijela te članovi njihovih obitelji koji s njima borave u Hrvatskoj."
ljuforumas is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2016., 17:08   #865
Quote:
Lookey kaže: Pogledaj post
Mislim da je hteo da ukaze na to da je udeo katolicke populacije u padu. Meni veroispovest u tom kontekstu ne igra neku bitnu ulogu. Ima je u nekim drugim okolnostima.
Vide ljudi prevaru u toj interesnoj skupini uhljuba, tkoji istu pricicu verglaju 2 tisuca godina i zive na grbaci puka, sve bogatiji.
Esad Dzudzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2017., 16:13   #866
Nakon nekoliko godina, dobre vijesti iz najveće župe Varaždinske biskupije za 2016.g. - župe sv.Vida koja obuhvaća jugozapadni i južni dio grada Varaždina, oko 11 000 stanovnika.

Jučer je na silvestarskoj misi čitana statistika koja je sljedeća:

- nakon više godina bez ijednog svećeničkog kandidata, župa u ovom trenutku ima čak 4 svećenička kandidata,
- sprovoda je bilo 181, svećenici idu na gotovo sve sprovode, pa možemo reći da je umrlo najviše 200 ljudi,
- krštenja je bilo 147, oko 15% djece se ne krsti, dakle rođenih bi bilo oko 170,
- djece u dvije osnovne škole na području župe je nešto manje od 1200, dakle po generaciji 150 ljudi.

Dakle, za obrtaj osnovnoškolskih generacija treba 150 djece, a rođeno ih je 20 više. Nakon godina pada, konačno lijepe vijesti. Ove smo godine iz Varaždina ispratili dosta ljudi u Njemačku i Irsku i očekivao sam loše vijesti. Ovo ne samo da je dobro, nego je odlično!

plasica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2017., 20:25   #867
Quote:
plasica kaže: Pogledaj post
Nakon nekoliko godina, dobre vijesti iz najveće župe Varaždinske biskupije za 2016.g. - župe sv.Vida koja obuhvaća jugozapadni i južni dio grada Varaždina, oko 11 000 stanovnika.

Jučer je na silvestarskoj misi čitana statistika koja je sljedeća:

- nakon više godina bez ijednog svećeničkog kandidata, župa u ovom trenutku ima čak 4 svećenička kandidata,
- sprovoda je bilo 181, svećenici idu na gotovo sve sprovode, pa možemo reći da je umrlo najviše 200 ljudi,
- krštenja je bilo 147, oko 15% djece se ne krsti, dakle rođenih bi bilo oko 170,
- djece u dvije osnovne škole na području župe je nešto manje od 1200, dakle po generaciji 150 ljudi.

Dakle, za obrtaj osnovnoškolskih generacija treba 150 djece, a rođeno ih je 20 više. Nakon godina pada, konačno lijepe vijesti. Ove smo godine iz Varaždina ispratili dosta ljudi u Njemačku i Irsku i očekivao sam loše vijesti. Ovo ne samo da je dobro, nego je odlično!

Evo ja također mogu tvrditi lijepe vijesti, čak kada se pogleda Nova Gradiška gdje je rođeno prvo djete doktor sam navodi kako su imali čak 3 poroda na Silvestrovo i 2 nakon ponoći...Znači 5 u manje od jednog dana, a prošle godine tijekom cijele je rođeno 120 djece to bi bilo 10-ak po mjesecu.Sada u manje od dana praktički pola...

Također kad smo kod migracija, tu kod mene je zabilježen povratak jednog djela osoba.Vratio nam se doktor ortoped nakon 2 godine tamo, kuma mi se vratila ovdje i udala te zaposlila za stalno , znam još nekolicinu ljudi koji su se vratili dok mi je danas prijatelj građevinar rekao da se namjerava vratit što prije.
Tako da lijepe vijesti , samo me zanima kako su ova dva mjeseca zadnja prošla nadam se da kombinirano oko 7 000 sve preko je fantastično...
arizin is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2017., 22:28   #868
Quote:
plasica kaže: Pogledaj post
Nakon nekoliko godina, dobre vijesti iz najveće župe Varaždinske biskupije za 2016.g. - župe sv.Vida koja obuhvaća jugozapadni i južni dio grada Varaždina, oko 11 000 stanovnika.

Jučer je na silvestarskoj misi čitana statistika koja je sljedeća:

- nakon više godina bez ijednog svećeničkog kandidata, župa u ovom trenutku ima čak 4 svećenička kandidata,
- sprovoda je bilo 181, svećenici idu na gotovo sve sprovode, pa možemo reći da je umrlo najviše 200 ljudi,
- krštenja je bilo 147, oko 15% djece se ne krsti, dakle rođenih bi bilo oko 170,
- djece u dvije osnovne škole na području župe je nešto manje od 1200, dakle po generaciji 150 ljudi.

Dakle, za obrtaj osnovnoškolskih generacija treba 150 djece, a rođeno ih je 20 više. Nakon godina pada, konačno lijepe vijesti. Ove smo godine iz Varaždina ispratili dosta ljudi u Njemačku i Irsku i očekivao sam loše vijesti. Ovo ne samo da je dobro, nego je odlično!

Romi dizu prosjek, dok vecinci stagniraju i vecina su na sprovodnim statistikama. Romi ce postati vrijemenom i respektabilni politicki cimbenik.
Esad Dzudzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2017., 23:21   #869
Quote:
Esad Dzudzo kaže: Pogledaj post
Romi dizu prosjek, dok vecinci stagniraju i vecina su na sprovodnim statistikama. Romi ce postati vrijemenom i respektabilni politicki cimbenik.
Možda dižu u Srbiji, ovo je grad Varaždin i tu se ne radi o Romima to svi znadu koji poznaju to područje...
arizin is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2017., 07:38   #870
Quote:
plasica kaže: Pogledaj post
Ove smo godine iz Varaždina ispratili dosta ljudi u Njemačku i Irsku i očekivao sam loše vijesti.
Kakav je profil iseljenih u inozemsvo (bračnost, djeca, zaposlenost, ..)?

Inače, u Varaždinu je tokom 2015-te rođeno 363, a umrlo 620 stanovnika, to je pp -257. Vitalni indeks 58% (rođenih na 100 umrlih), županija ima 61,5%, RH 69,2%, a Zagreb 91% jer tek sad počinju umirati babyboomeri doseljeni nakon 1960-tih pa će i zagrebački vitalni indeks ići dole osim ako ga azilanti ne podignu..
Kompletni izvještaj po gradovima i općinama je izašao neki dan.
Zanimljivo, u dijelu o rođenima, u mnogim mjestima ni jedno dijete nisu rodile majke mlađe od 20 ni starije od 40 godina, ili je takve djece manje od 5%. Defakto je fertilna grupa 20-40.

Zadnje uređivanje zgubydan : 02.01.2017. at 08:22.
zgubydan is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2017., 08:52   #871
nema 1000 eura
babarogac is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2017., 14:36   #872
Quote:
arizin kaže: Pogledaj post
Možda dižu u Srbiji, ovo je grad Varaždin i tu se ne radi o Romima to svi znadu koji poznaju to područje...
Ovakav post je i ocekivan od njega. Nema pojma.
ljuforumas is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2017., 14:51   #873
Quote:
zgubydan kaže: Pogledaj post
Kakav je profil iseljenih u inozemsvo (bračnost, djeca, zaposlenost, ..)?

Inače, u Varaždinu je tokom 2015-te rođeno 363, a umrlo 620 stanovnika, to je pp -257. Vitalni indeks 58% (rođenih na 100 umrlih), županija ima 61,5%, RH 69,2%, a Zagreb 91% jer tek sad počinju umirati babyboomeri doseljeni nakon 1960-tih pa će i zagrebački vitalni indeks ići dole osim ako ga azilanti ne podignu..
Kompletni izvještaj po gradovima i općinama je izašao neki dan.
Zanimljivo, u dijelu o rođenima, u mnogim mjestima ni jedno dijete nisu rodile majke mlađe od 20 ni starije od 40 godina, ili je takve djece manje od 5%. Defakto je fertilna grupa 20-40.
Podaci o prirodnom kretanju stanovništva su ti izašli još u srpnju. Odavno smo to komentirali. Nisam znao da je Varaždin tako loš, a uostalom 2015. je svugdje bila katastrofalna.
Također vitalni indeks na razini države je dosta pao u 2015., sa negdje 77 na 69. U 2016. se očekuje ponovno preko 75.
Zagreb je također podbacio u 2015., nakon pozitive u 2014., naglo je skočio broj umrlih, a pao broj rođeni. U 2016. i ovdje oporavak.
ljuforumas is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2017., 15:02   #874
Prošle godine su se vrtile gluposti zbog rasta broja umrlih. Kako će on sada ostati na toj razini ili čak rasti!
Ja sam već tada rekao kako je to slučajna godina. Pogledajte logično stvari.
Ako je prosječni životni vijek u Hrvatskoj 76 godina, tu negdje. To znači da je 2015. najviše umirala generacija 1939. ili ranije(ukoliko dodamo umrle u prometnim nesrećama i mlađe zbog nekih bolesti to je u prosjeku generacija 1935-1939.)
To znači da nema teorijske mogućnosti da su umirali baby boomeri. Zato ja očekujem još pokoju godinu čak i niži broj umrlih. Te rast negdje nakon 2020.
Samo treba logički pogledati stvari. Matematički izračunati. Svjedoci smo svakakvih budalaština ovdje na forumu.
ljuforumas is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2017., 15:15   #875
Quote:
ljuforumas kaže: Pogledaj post
Prošle godine su se vrtile gluposti zbog rasta broja umrlih. Kako će on sada ostati na toj razini ili čak rasti!
Ja sam već tada rekao kako je to slučajna godina. Pogledajte logično stvari.
Ako je prosječni životni vijek u Hrvatskoj 76 godina, tu negdje. To znači da je 2015. najviše umirala generacija 1939. ili ranije(ukoliko dodamo umrle u prometnim nesrećama i mlađe zbog nekih bolesti to je u prosjeku generacija 1935-1939.)
To znači da nema teorijske mogućnosti da su umirali baby boomeri. Zato ja očekujem još pokoju godinu čak i niži broj umrlih. Te rast negdje nakon 2020.
Samo treba logički pogledati stvari. Matematički izračunati. Svjedoci smo svakakvih budalaština ovdje na forumu.
Slažem se, no također treba kod nas još neke stvari uračunati tako mislim da toliko visok moratalitet više neće biti...Realno mi smo imali prvo velika iseljavanja 60-ih i 70-ih godina, onda je bilo hrvatsko proljeće gdje je velik dio opet otišao u emigraciju, onda je došao Domovinski rat gdje je također gdje je dio poginuo, raselio se pogotovo Srbi.Kad se sve to uračuna mislim da više ne bude išao previsoko, rekao bih da su ove brojke koje su bile prošle godine uz još produljenje životnog vijeka neki posjek najviši do kojeg idu.
arizin is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2017., 19:24   #876
Quote:
arizin kaže: Pogledaj post
Slažem se, no također treba kod nas još neke stvari uračunati tako mislim da toliko visok moratalitet više neće biti...Realno mi smo imali prvo velika iseljavanja 60-ih i 70-ih godina, onda je bilo hrvatsko proljeće gdje je velik dio opet otišao u emigraciju, onda je došao Domovinski rat gdje je također gdje je dio poginuo, raselio se pogotovo Srbi.Kad se sve to uračuna mislim da više ne bude išao previsoko, rekao bih da su ove brojke koje su bile prošle godine uz još produljenje životnog vijeka neki posjek najviši do kojeg idu.
Uzeo si mi riječ iz usta. Upravo to. Sumnjam da ce ici preko 55 000 umrlih ikako. Ovo prosle godine je bilo brutalno.
ljuforumas is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2017., 21:19   #877
Quote:
arizin kaže: Pogledaj post
Slažem se, no također treba kod nas još neke stvari uračunati tako mislim da toliko visok moratalitet više neće biti...Realno mi smo imali prvo velika iseljavanja 60-ih i 70-ih godina, onda je bilo hrvatsko proljeće gdje je velik dio opet otišao u emigraciju, onda je došao Domovinski rat gdje je također gdje je dio poginuo, raselio se pogotovo Srbi.Kad se sve to uračuna mislim da više ne bude išao previsoko, rekao bih da su ove brojke koje su bile prošle godine uz još produljenje životnog vijeka neki posjek najviši do kojeg idu.
U ratu je poginulo 15 tisuca puka, mladje braniteljske dobi. Srba ima manje sa YUgoslavenima 500 tisuca. Bice jos jakih mortalitetnih godina sa preko 57 - 58 tisuca. No sikiriki....Mnogi iz emigracije dolaze da krepaju na rodni grunt, i jeftinije su im parcele za grobna mjesta. Trose mirovinu i imaju bolji kvalitet zivota.
Esad Dzudzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2017., 03:03   #878
Quote:
ljuforumas kaže: Pogledaj post
Ja sam već tada rekao kako je to slučajna godina.
Slučajnost nije isto kao nepoznat uzrok. Moja je pretpostavka da je porast broja umrlih i skraćenje očekivanog životnog vijeka u 2015 odgođena posljedica štrajka liječnika krajem 2013, kada su odgađani "nehitni" slučajevi koji su onda eskalirali, a do smrtnog ishoda je potrebno neko vrijeme..
Quote:
To znači da nema teorijske mogućnosti da su umirali baby boomeri.
Bilo bi zanimljivo izračunati tko je točno umirao (više od izglađenih vjerojatnosti smrti apliciranih na njegovu kohortu).
Usporedio sam vitalni indeks Varaždina sa RH i Zagrebom u istoj godini kako bi pokazao koja je to rupa i da treba jako skočiti da se izađe..
Zagreb trenutno ima dosta visok vitalni indeks, jer u piramidi fale roditelji doseljenih babyboomera. Zagreb rapidno stari i umiranje babyboomera će u buduće (iza 2020 za žene i već prije za muške) povećat broj umrlih.

Quote:
Zato ja očekujem još pokoju godinu čak i niži broj umrlih.
Prekobrojni umrli u 2015 neće ponovo umrijeti 2016, to je jasno.

Quote:
Svjedoci smo svakakvih budalaština ovdje na forumu.
Jedna od većih je pridavanje svakakvih značaja razlici umrlih i rođenih u sredinama čije su piramide izobličene migracijama.
zgubydan is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2017., 09:29   #879
Quote:
arizin kaže: Pogledaj post
Slažem se, no također treba kod nas još neke stvari uračunati tako mislim da toliko visok moratalitet više neće biti...Realno mi smo imali prvo velika iseljavanja 60-ih i 70-ih godina, onda je bilo hrvatsko proljeće gdje je velik dio opet otišao u emigraciju, onda je došao Domovinski rat gdje je također gdje je dio poginuo, raselio se pogotovo Srbi.Kad se sve to uračuna mislim da više ne bude išao previsoko, rekao bih da su ove brojke koje su bile prošle godine uz još produljenje životnog vijeka neki posjek najviši do kojeg idu.
Pusti hrvatsko prolece, domovinski rat, ustasku emigraciju...
Imas popis iz 2011. koji kaze da Hrvatska ima najveci udeo starog stanovnistva od svih bivsih jugoslovenskih republika. Cak ni Srbija nema tako visok udeo stanovnistva starijeg od 65 godina.
Radovan Treci is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2017., 10:08   #880
Quote:
Radovan Treci kaže: Pogledaj post
Imas popis iz 2011. koji kaze da Hrvatska ima najveci udeo starog stanovnistva od svih bivsih jugoslovenskih republika. Cak ni Srbija nema tako visok udeo stanovnistva starijeg od 65 godina.
Ne raste samo udio nego i apsolutni broj.

Što se tiče pitanja tko umire, što su ljudi stariji vjerojatnost smrti raste.
Po tablicama mortaliteta na temelju popisa 2011, vjerojatnost smrti od 13 promila muškarci dostižu sa 58 godina starosti, a žene sa 69 i kohorte starije od tih dobi natprosječno doprinose stopi ukupnog mortaliteta.
Dakle, (i) babyboomeri (rođeni 1948-1957) već neko vrijeme to čine, a prve babyboomerice od ove godine.
zgubydan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:26.