Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.09.2012., 19:20   #1
Sindrom kroničnog umora

Da li itko ima sindrom kroničnog umora, koji se još zove i mijalgični encefalomijelitis (G93.3)?

Ne mislim na kronični umor kao simptom, nego baš na bolest sindrom kroničnog umora koji zahtjeva još mnogo simptoma osim samog umora.
Neunistiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2012., 21:43   #2
Quote:
Neunistiva kaže: Pogledaj post
Da li itko ima sindrom kroničnog umora, koji se još zove i mijalgični encefalomijelitis (G93.3)?

Ne mislim na kronični umor kao simptom, nego baš na bolest sindrom kroničnog umora koji zahtjeva još mnogo simptoma osim samog umora.
Tebi je dijagnosticiran ME? Gdje si obavila dijagnostiku?
M Renata is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2012., 19:07   #3
Quote:
M Renata kaže: Pogledaj post
Tebi je dijagnosticiran ME? Gdje si obavila dijagnostiku?
imam 12 godina problema sa tim sranjem i nakon 12 godina mi jedan naš specijalist natukne da bi mogao imati cfs. testove koji su to potvrdili sam obavio u engleska/devon/acumen laboratorij. za dodatne detalje pitajte na pm.
erak is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2012., 01:06   #4
Quote:
Neunistiva kaže: Pogledaj post
Da li itko ima sindrom kroničnog umora, koji se još zove i mijalgični encefalomijelitis (G93.3)?

Ne mislim na kronični umor kao simptom, nego baš na bolest sindrom kroničnog umora koji zahtjeva još mnogo simptoma osim samog umora.
Pozdrav!
Imam ME, dijagnosticiran mi je u 6. mj. o. g. Nažalost, radi se o dosta simptoma i čini mi se da neće tako ubrzo proći.
Ivaaaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2012., 20:51   #5
Quote:
Ivaaaaa kaže: Pogledaj post
Pozdrav!
Imam ME, dijagnosticiran mi je u 6. mj. o. g. Nažalost, radi se o dosta simptoma i čini mi se da neće tako ubrzo proći.
Pozdrav,
Gdje ti je dijagnosticiran, mislim u kojem kliničko-bolničkom centru, koje pretrage si radila i koja ti je terapija?
Tnx.
M Renata is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2013., 14:54   #6
Pozdrav,
i mene bi zanimalo.. Ima li itko ikakve informacije o doktorima u Hrvatskoj koji su upoznati s time?
Lady Dior is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2013., 19:00   #7
Nazalost, nisam uspjela pronaci lijecnika u Hrvatskoj koji se bavi sa CFS/ME.

Ako imate CFS/ME znate da je neizljeciva bolest i da velika vecina nikad ne ozdravi, pa bi vam zeljela obratiti paznju na prikupljanje sredstava za istrazivanje djelovanja lijeka Rituximab na 140 pacijenata u Norveskoj.

Prikupljanje traje jos 2 mjeseca I vide o tome mozete procitati na njihovoj sluzbenoj stranici MeAndYou, a donacije se primaju ovdje . Sve je napisano na engleskom i norveskom pa ako netko treba razjasnjenje rado cu pomoci.
Neunistiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2013., 14:43   #8
Nije neizlječiva, ali istina je da je u malom postotku oporavak potpun.
erak is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2013., 02:02   #9
Quote:
erak kaže: Pogledaj post
Nije neizlječiva, ali istina je da je u malom postotku oporavak potpun.
Koji je lijek?
Neunistiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2013., 13:11   #10
Quote:
Neunistiva kaže: Pogledaj post
Koji je lijek?
Gledajući po forumima antivirali su najuspješniji. Dosta su skupi a i u nas nema šanse da će Vam ga itko propisati. Osobno mislim da je najveći broj ozdravljenja samoozdravljenje...ali kako vrijeme prolazi šanse su sve manje. Mislim da ako se organizam može sam oduprijeti da se to desi već u prve dvije godine.
erak is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2013., 17:02   #11
Quote:
erak kaže: Pogledaj post
Gledajući po forumima antivirali su najuspješniji. Dosta su skupi a i u nas nema šanse da će Vam ga itko propisati. Osobno mislim da je najveći broj ozdravljenja samoozdravljenje...ali kako vrijeme prolazi šanse su sve manje. Mislim da ako se organizam može sam oduprijeti da se to desi već u prve dvije godine.
Da, znam da se rade istrazivanja za Valcyte (Valganciclovir) i neke druge slicne antivirusne ljekove, ali to jos nista nije dokazano. Ako se pokaze da djeluju, onda se rezultati moraju replicirati od nezavnish istrazivaca, a onda ce proci jos neko vrijeme prije nego sto lijecnici mogu propisati lijek.

A valjda ako bolest nema lijeka onda je neizljeciva
Neunistiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2013., 19:25   #12
Quote:
Neunistiva kaže: Pogledaj post
Da, znam da se rade istrazivanja za Valcyte (Valganciclovir) i neke druge slicne antivirusne ljekove, ali to jos nista nije dokazano. Ako se pokaze da djeluju, onda se rezultati moraju replicirati od nezavnish istrazivaca, a onda ce proci jos neko vrijeme prije nego sto lijecnici mogu propisati lijek.

A valjda ako bolest nema lijeka onda je neizljeciva
cfs nije bolest jer se ne zna uzročnik. dakle to je skup simptoma. toliko je individualna da svakome pomažu različite stvari. od 1-10 u kojoj ste Vi fazi?
erak is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2013., 21:36   #13
Quote:
erak kaže: Pogledaj post
cfs nije bolest jer se ne zna uzročnik. dakle to je skup simptoma.
Bolesti kojima se nezna uzrocnik se zovu idiopatske bolesti. Poznavanje uzrocnika nije potrebno da bi nesto bilo bolest. Po tome ni multipla skleroza ne bi bila bolest.

Bas zbog tog nesporazuma i trpanja svih koji pate od kronicnog umora bez poznatog uzroka u isti kos sam u prvom postu i navela da govorim o bolesti pod sifrom G93.3 (sto znaci da je Svjetska zdravstvena organizacija klasificira pod bolesti zivcanog sustava).

Najpreciznija definicija se nalazi u internacionalnom sporazumu za kriterije mijaligcnog encefalomijelitisa ali je sve na engleskom.


Nisam sigurna sto mislite pod fazom, ali ja je imam vec 4 godine i vecinu vremena ne mogu vani iz kuce i zivim na mozda 10% svojeg prijasnjih sposobnosti.
Neunistiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2013., 09:21   #14
Ja se sa tim sranjem mučim 13 godina. prvu godinu nisam mogao ustati iz kreveta. onda sam uspio doći do nekih 60%-ak posto. Ima Vam tabela gdje po mogućnostima vidite gdje ste. Prošle sam godine pao na nekih 25%(radio sam krvni nalaz u Londonu). Zadnjih pola godine sam na stone age diet i masi vitamina(npr. svaki dan si dajem b12 injektivno/evo baš sam si ga dao prije 5 minuta). Nešto mi je bolje ali mislim da to nema veze sa vitaminima. Meni doduše problemi sa spavanjem pogoršavaju situaciju.

A što se tiče naziva...pa sindrom Vam je u samom nazivu bolesti...ali to i nije toliko važno. Ostavite se tjeranja pravde...dok u nas cfs bude shvaćen nas više neće biti. Pokušajte si pomoći kako god znate...ne očekujte od sustava NIŠTA....jer jedino to nažalost možemo i dobiti. Pođite na Phoenix Rising web site...tamo možete doći do svih informacija koje Vam trebaju...
erak is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2013., 12:57   #15
13 godina je stvarno dugo. Meni su i ove cetiri previse.

Phoenix Rising je odlican, slazem se.

Ne tjeram pravdu, ali nema nista lose u tome da se ljudi obrazuju. Meni je lako kad dobro znam engleski, ali nemaju svi tu taj luksuz.

Inace, i SIDA ima sindrom u svom nazivu, sindrom stečene imunodeficijencije, pa znamo da je uzrokuje virus HIVa i mislim da se nitko ne bi usudio reci da to nije bolest.

Ali zbog takvih nesporazuma je mozda bolje govoriti mijalgicni encefalomijelitis.

Gdje ste to u Londonu bili?
Neunistiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2013., 09:47   #16
Quote:
Neunistiva kaže: Pogledaj post
13 godina je stvarno dugo. Meni su i ove cetiri previse.

Phoenix Rising je odlican, slazem se.

Ne tjeram pravdu, ali nema nista lose u tome da se ljudi obrazuju. Meni je lako kad dobro znam engleski, ali nemaju svi tu taj luksuz.

Inace, i SIDA ima sindrom u svom nazivu, sindrom stečene imunodeficijencije, pa znamo da je uzrokuje virus HIVa i mislim da se nitko ne bi usudio reci da to nije bolest.

Ali zbog takvih nesporazuma je mozda bolje govoriti mijalgicni encefalomijelitis.

Gdje ste to u Londonu bili?
nisam išao fizički...slao sam krv u devon/acumen preko dr myhill. ukucajte njeno ime i izbacit će vam njenu stranicu. nakon nalaza ona mi je propisala terapiju.
erak is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2013., 20:20   #17
Epstein-barr virus? Sindrom kroničnog umora?

Pozdrav! Javljam se s problemom koji traje već skoro godinu dana. Imam simptome koji se javljaju u obliku napadaja:
- mučnina
- zimica i tresavica
- spazmi u probavnom sustavu koji tjeraju na WC
- vrtoglavica
- učestalo mokrenje
- neznatno povišena temperatura u vrijeme napadaja (najviše do 37,5; najčešće 37,2)
Nakon što napadaj prođe osjećam se umorno i iscrpljeno, iako ima dana kada sam sasvim dobro. Usto, imam i kontinuirani problem sa nesanicom, posebno nakon takvog napadaja. Napadaje, kako sam vidjela, izazivaju pojedina hrana, umor i hladnoća prostora u kojem boravim.
Obavila sam hrpu pretraga, pronađen je gastritis bez HP. Primila terapiju, bez značajnog poboljšanja. U siječnju sam bila hospitalizirana na Rebru 10 dana s dijagnozom "Vrućica sa zimicom". Tamo je obavljeno mnogo toga, od CT-a, preko pasaže crijeva do MR. Isključena psihosomatika. Jedino što je pronađeno je "nešto viši rezidualni titar na Epstein-barr virus, pa se ne isključuju mogućnost sindroma kroničnog umora". Dijagnoza, dakle: EBV infectio - chronic fatigue sy in obs. Terapija nije propisana. To se poklapa s nalazima iz Zarazne, gdje je također učinjeno štošta, a pronađeno:
EBV VCA IgM neg
EBV VCA IgG poz 148 AU/ml
EBV EA IgG neg
EBNA IgG poz 105 AU/ml
Rečeno je da sam "prehodala mononukleozu", tj. da se stvar nije razvila u infektivnu mononukleozu (doista, imala sam u lipnju prošle godine gadnu, dugotrajnu virozu nakon koje su počeli problemi), već da virus "skriveno" radi štetu. Također je rečeno da takav nalaz pokazuje prošlu infekciju, a ne aktivnu, pa da takvu dijagnozu mnogi liječnici ne prihvaćaju. Terapija nije propisana.
Da je tome tako (tj. da liječnici takve nalaze "ne priznaju") potvrdio mi je i stav moje liječnice opće prakse . Također, na inozemnim forumima vidjela sam da se sa sličnim simptomima i dijagnostičkim interpretacijama bore mnogi.
U međuvremenu sam pokušala s akupunkturom (pomogla oko želuca), homeopatijom, promjenom prehrane - bez bitnijeg poboljšanja.
Moram priznati da sam već potpuno izbezumljena.
Zanima me ima li tko slično iskustvo te postoji li netko od liječnika a da se zna pozabaviti ovim problemom.
Unaprijed hvala!!!
ema555 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2013., 21:38   #18
Kronični umor se redovno povezuje sa fibromialgijom,a za fibromialgiju neki tvrde da dolazi od retrovirusa mišje leukemije,neki kažu da je zapravo maladaptacija oporavka mikrooštećenja nervnog sustava koji se potom osjećaju kao boli i umor,neki da dolazi od viška serotonina ,neki da od manjka..
Uglavnom svugdje se nameće kao rješenje neodustajanje od tjelovježbe,jer je uz umor daljnje gubljenje kondicije kontraproduktivno i naravno treba prakticirati duboki san do REM faze.
Određeni tipovi sportova,primjerice aerobni su i korisni jer potiču spaljivanje i blago podizanje tjelesne temperature,a temperatura je ono što prirodno uništava viruse i bakterije.

Evo malo isječaka s wikipedije:
Chronic Pain
Main article: Chronic pain

Individuals who suffer from chronic pain experience prolonged pain at sites that may have been previously injured, yet are otherwise currently healthy. This phenomenon is related to neuroplasticity due to a maladaptive reorganization of nervous system, both peripherally and centrally. During the period of tissue damage, noxious stimuli and inflammation cause an elevation of nociceptive input from the periphery to the central nervous system. Prolonged nociception from periphery will then elicit a neuroplastic response at the cortical level to change its somatotopic organization for the painful site, inducing central sensitization.[32] For instance, individuals experiencing complex regional pain syndrome demonstrate a diminished cortical somatotopic representation of the hand contralaterally as well as a decreased spacing between the hand and the mouth.[33] Additionally, chronic pain has been reported to significantly reduce the volume of grey matter in the brain globally, and more specifically at the prefrontal cortex and right thalamus.[34] However, following treatment, these abnormalities in cortical reorganization and grey matter volume are resolved, as well as their symptoms. Similar results have been reported for phantom limb pain,[35] chronic low back pain[36] and carpal tunnel syndrome.[37]

http://www.medscape.com/viewarticle/758463
http://now.aapmr.org/PMRJournals/201...ganization.pdf
http://www.jst.go.jp/inter/workshop/...ntation/06.pdf

http://sunburst.usd.edu/~cliff/Cours...NF/Woolf99.pdf
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21632273

Zadnje uređivanje tvrdoglavo mače : 26.04.2013. at 22:10.
tvrdoglavo mače is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2013., 23:16   #19
Quote:
ema555 kaže: Pogledaj post
Pozdrav! Javljam se s problemom koji traje već skoro godinu dana. Imam simptome koji se javljaju u obliku napadaja:
- mučnina
- zimica i tresavica
- spazmi u probavnom sustavu koji tjeraju na WC
- vrtoglavica
- učestalo mokrenje
- neznatno povišena temperatura u vrijeme napadaja (najviše do 37,5; najčešće 37,2)
Nazalost ne mogu puno pomoci. Od navedenih simptoma nemam problema s vrtoglavicom niti mucninom. Takodjer, u prvih godinu dana sam imala periode kada sam se osijecala potpuno dobro, ali su oni tokom godina nestali. Ostalo se poklapa, ukljucujuci i situaciju s EBV. Medjutim, vise od 90% ljudi je preboljelo EBV pa zbog toga, kao sto ste i sami rekli, lijecnici bas ne obracaju puno paznju na to.

Koliki su taj umor i iscrpljenost, ako mogu pitati?



Quote:
tvrdoglavo mače kaže: Pogledaj post
Kronični umor se redovno povezuje sa fibromialgijom,a za fibromialgiju neki tvrde da dolazi od retrovirusa mišje leukemije,neki kažu da je zapravo maladaptacija oporavka mikrooštećenja nervnog sustava koji se potom osjećaju kao boli i umor,neki da dolazi od viška serotonina ,neki da od manjka..
Uglavnom svugdje se nameće kao rješenje neodustajanje od tjelovježbe,jer je uz umor daljnje gubljenje kondicije kontraproduktivno i naravno treba prakticirati duboki san do REM faze.
Određeni tipovi sportova,primjerice aerobni su i korisni jer potiču spaljivanje i blago podizanje tjelesne temperature,a temperatura je ono što prirodno uništava viruse i bakterije.
Istina je da se kronicni umor povezuje s fibromijalgijom, ali to je daleko od jedine bolesti za koju se to moze reci.

Fibromijalgija i mijalgicni encefalomijelitis (ME) su vrlo slicne bolesti, ali je kod fibromijalgije naglasak na bolovima dok je kod ME naglasak na iscrpljenosti i jakom pogorsanju simptoma nakon fizickog ili mentalnog napora.

Teorija o retrovirusu misje leukemije je oborena sa gotovo 100% sigurnoscu. Pocetni rezultati su bili pogresni zbog kontaminacije.

A sto se tice tjelovjezbe za ME to je jedno od najkontroverznijih podrucja. Iako je jedno britansko istrazivanje pokazalo neznatno poboljsanje uzrokovano tjelovjezbom mnoga druga istrazivanja, kao i iskustva pacijenata, pokakazuju jako pogorsanje i pojavljivanje novih i sve gorih simptoma, tako da nitko tko primjeti da ima pogorsanje simptoma NIPOSTO ne bi trebao inzistirati na bilo kakvom fizickom naporu (to moze biti i penjanje uz stepenice) jer moze doci to trajnih ostecenja srca i mozga.
Neunistiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2013., 01:13   #20
To sve stoji,ali kako će tek osobi biti ako uz kronični umor znači umaranje i nakon malog napora izgubi i ono malo kondicije koje ima?
Po toj bi logici onda trebala trajno završiti u krevetu,jer će joj i ustajanje postati aktivnost koja stvara osjećaj jakog tjelesnog zamora

Ja sam se evo donedavno osjećala skršena od umora samo što bi nagnula glavu u lavabo i i oprala kosu,i još puna cjelodnevnih bolova po cijelom tijelu, a sad pičim aerobne sportove po 3 sata dnevno,uopće o tome ne mislim i ništa me ne boli do momenta sve dok ne stanem,legnem,oslonim ruke na stol,krevet itd..
Prvi dan kad sam krenula vježbati skoro sam se zadavila od šlajna iz pluća,bolova i osjećaja manjka snage ...
Ali ako sam takve treninge jednom mogla odrađivati moći ću ih i ponovo,i neće me nikakav virus,maladaptacije,neurotransmiteri ili bolovi zaustaviti,jer ću ih ignorirati.

I skužila sam da je jako važno zaspati sa neopterećenošću mozganjem već hladne glave opušteno inače kao da mozak ne spava i drugi dan su mi simptomi bilo još gori,još sam bila umornija i područje oko laktova i ključne kosti nekako još više bolnije i kao da je u pitanju neka iscrpljenost ili ko da fali neka tvar u tim dijelovima (možda serotonin),ali to je medicinski nelogično ili iz tih dijelova dolaze signali za bol?

Zadnje uređivanje tvrdoglavo mače : 27.04.2013. at 01:23.
tvrdoglavo mače is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:24.