Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.05.2009., 13:53   #41
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
Nemam,ali nisam ni autor teme pod nazivom ,,pravoslavni Hrvati,, što je(sa svim što si tamo iznosio) veća perverzija od svih Esmeraldi u ovom sunčevom sustavu
To uopće nije glupa tema jer nije to samo rekla-kazala nego postoje brojni američki dokumenti koji nedvosmisleno kažu da su se pravoslavci prije stotinjak godina u golemom broju smatrali etničkim Hrvatima. Oni ipak nisu podrijetlom pravi Hrvati nego srbijanski Vlasi ali je zgodno po njima vidjeti kako je djelovala SPC u Hrvatskoj. Jebiga, u tvom slučaju je očito svaki argument uvrjeda ali zato moramo uvijek imati na umu mudre riječi Prljavog Harryja - mišljenje je kao šupak, svi ga imaju.
__________________
The name Croats gained among the Slavs the sacral importance since it was connected with the victory over the Goths and their yoke shaken off.
Майоров А.В., Великая Хорватия: Этногенез и ранняя история славян Прикарпатского региона, str. 187
Sajuuk is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2009., 16:20   #42
samo jedna dobronamjerna digresija....

koja je proizašla iz pokušaja rješavanja jednog takvog problema....

a to je da jedan hrvat, katolik...iz čista mira poželi prijeći u pravoslavnu crkvu.....

opcija mu je....grkokatolici....http://krizevci.hbk.hr/

to rješava sve dileme.....

druga opcija je priključenje jednoj od pravoslavnih crkava......ali to pretpostavlja i učlanjenje u nju......prihvaćanje prefiksa.......srpska,makedonska,grčka........što donosi i nacionalni identitet...

grkokatolici ,dakle , odlično rješenje ...ako se mene pita...
__________________
20 god vojske
maystor1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2009., 16:53   #43
Quote:
maystor1 kaže: Pogledaj post
samo jedna dobronamjerna digresija....

koja je proizašla iz pokušaja rješavanja jednog takvog problema....

a to je da jedan hrvat, katolik...iz čista mira poželi prijeći u pravoslavnu crkvu.....

opcija mu je....grkokatolici....http://krizevci.hbk.hr/

to rješava sve dileme.....

druga opcija je priključenje jednoj od pravoslavnih crkava......ali to pretpostavlja i učlanjenje u nju......prihvaćanje prefiksa.......srpska,makedonska,grčka........što donosi i nacionalni identitet...

grkokatolici ,dakle , odlično rješenje ...ako se mene pita...
To je loše rešenje! , jer te grko-katolike sve bratske pravoslavne crkve smatraju čistim izdajnicima i prebezima!! , ako hoćeš biti pravi pravoslavac i Hrvat , prvo se popravoslaviš u bilo kojoj pravoslavnoj crkvi , i najveća je zabluda da postaješ druge nacije ako se pokrstiš!

Znači primiš pravoslavlje kao Hrvat i osnuješ svoju pravoslavnu hrvatsku zajednicu koaj za početak mora biti pod nekom autokefalnom crkvom kao patronom , ali to ne umanjuje tvoje pravoslavlje niti naciju!

I kad se stvore uslovi , dotični patronski patrijarh dozvoljava prvo autonomiju za HPC , i konačno hirontiše hrvatskog patrijarha koji apsolutno nezavisan od svih jer je postaje autokefalni arhiepiskop!

Tako je srpski patrijarh hirontisao češkog patrijarha i uspostavio ČPC!! , a to može npr. takođe da uradi vaseljenski(carigradski) patrijarh !!
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2009., 17:51   #44
Quote:
ROAD_WARRIOR kaže: Pogledaj post

Ja imam židovsko ime, Daniel.
Od imena Daniel načinjeno je muslimansko ime Danijal, koje nose i neki Bošnjaci. Općenito, u muslimanskom popisu imena ima dosta židovskih jer su ih preuzeli iz Biblije.

Muslimansko je ime Ibrahim prilagođeno židovsko ime Abraham, Mojsije je postao Musa, Salomon je Sulejman, Josip je Jusuf, Marija je Mejrema, Isus je Isa, Jišmael je Smail, Adam je Adem, Zaharija je Zekerija, Jakov je Jakub, Ivan/Johanan je Jahja itd.

Zadnje uređivanje Shain : 28.05.2009. at 18:07.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2009., 21:14   #45
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
To je loše rešenje! , jer te grko-katolike sve bratske pravoslavne crkve smatraju čistim izdajnicima i prebezima!! , ako hoćeš biti pravi pravoslavac i Hrvat , prvo se popravoslaviš u bilo kojoj pravoslavnoj crkvi , i najveća je zabluda da postaješ druge nacije ako se pokrstiš!

Znači primiš pravoslavlje kao Hrvat i osnuješ svoju pravoslavnu hrvatsku zajednicu koaj za početak mora biti pod nekom autokefalnom crkvom kao patronom , ali to ne umanjuje tvoje pravoslavlje niti naciju!

I kad se stvore uslovi , dotični patronski patrijarh dozvoljava prvo autonomiju za HPC , i konačno hirontiše hrvatskog patrijarha koji apsolutno nezavisan od svih jer je postaje autokefalni arhiepiskop!

Tako je srpski patrijarh hirontisao češkog patrijarha i uspostavio ČPC!! , a to može npr. takođe da uradi vaseljenski(carigradski) patrijarh !!
ha,ha.....čuj ti njega.....uvijek isto.....

pa ja sam ovdje dao recept za vjernika...a ne za crkvu....

ovo što si ti izdeklarirao je poznata srpska škola demagogije....

kao...mi ćemo vas naučit pravoslavlju.....

pa ne mora čovjek biti srbin,grk,makedonac,ili rus da bi bio pravoslavac....

mislim sad si se sad ukako do kraja


ne piši više takve gluposti.......sam sebe izdaješ...sebe i vašu "prosvjetiteljsku"politiku.....

hvala vam na prosvjetljivanju.....

zadnje vam nije baš uspjelo....

p.s....kao vi ste neka snaga......referentna točka za priznavanje ko je pravoslavac...a ko nije....pa svađate se svi međusobno...ko psi i mačke.....i onda bi učili druge....strašno...
__________________
20 god vojske
maystor1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2009., 21:21   #46
Quote:
maystor1 kaže: Pogledaj post
ha,ha.....čuj ti njega.....uvijek isto.....

pa ja sam ovdje dao recept za vjernika...a ne za crkvu....

ovo što si ti izdeklarirao je poznata srpska škola demagogije....

kao...mi ćemo vas naučit pravoslavlju.....

pa ne mora čovjek biti srbin,grk,makedonac,ili rus da bi bio pravoslavac....

mislim sad si se sad ukako do kraja


ne piši više takve gluposti.......sam sebe izdaješ...sebe i vašu "prosvjetiteljsku"politiku.....

hvala vam na prosvjetljivanju.....

zadnje vam nije baš uspjelo....

p.s....kao vi ste neka snaga......referentna točka za priznavanje ko je pravoslavac...a ko nije....pa svađate se svi međusobno...ko psi i mačke.....i onda bi učili druge....strašno...
Pa ti si dao recept za grko-katolika Hrvata , a ne pravoslavca Hrvata!

Mislim zabole mene , ja tih rekoh ako hoćeš biti pravoslavac Hrvat , ovo ti je činiti kako sam napisao , jer je to pravilo!
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2009., 21:25   #47
Dobro,cijenjeni forumaši,zainteresirani za pravoslavlje u Hrvata,konačno se prebacite na dotičnu konfesiju i sjašite više s time
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2009., 21:51   #48
Na ovoj ste temi prestali pisati o imenima, a ova se tema zove "Hrvatska imena i nacionalna imena općenito". Mogli biste pisati o imenima kod Čeha, Bugara, Cincara, Baska, Šveđana, Kineza, a vi pletete jedno te isto.

Imate teme o pravoslavnim Hrvatima, Morlacima-Vlasima i što sve ne. Podignite te teme i pišite na njima. Pokrenite temu o grkokatolicima, demagogiji, autokefalnim pravoslavnim crkvama itd.

Na ovoj ste temi promašili. Vi prenosite atmosferu ispraznog prepucavanja s "Ex-Yu" i "Na rubu politike" na potforum "Povijest", a povijest pripada znanostima, ako niste znali.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2009., 21:53   #49
OK , bilo je slučajno , izvnjavam se!!
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2009., 16:34   #50
Uglavno vidio sam stravičan članak o "Hrvatima" u Srpskoj vojsci 1991., redom ratnim zločincima...

Ali ovo me začudilo, svi imaju Srpska i neutralna imena,a očevi(u zagradi) im imaju Hrvatska:

FOT, DARKO, (Ivan), roden 17.12.1959. god., Hrvat, osumnjicen da je kao pripadnik pricuvnog sastava tzv. JNA pocinio ratne zlocine nad Hrvatima civilima u "Veleprometu", u Vukovaru, studenoga 1991.

LUKIC, SINISA, (Jure), roden 27.08.1970. god., Hrvat, osumnjicen da je kao pripadnik pricuvnog sastava tzv. JNA pocinio ratne zlocine nad civilima u Osijeku i Kopacevu, jeseni l991.

MATOVINA, NIKOLA, Hrvat, osumnjicen da je pocinio ratne zlocine nad Hrvatima u Tovarniku, 20. rujna 1991.

MATOVINA, ZVONIMIR, (Nikola), Hrvat, osumnjicen da je pocinio ratne zlocine nad Hrvatima u Tovarniku, listopada 1991.

NAGLIC, ZELJKO, (Jozo), roden 04.04.1962. god., Hrvat, osumnjicen da je kao pripadnik tzv. JNA pocinio ratne zlocine nad civilima u Vukovaru, jeseni 1991.

RADONJIC, TAJANA, (Vid), rodena 07.10.1968. god., Hrvatica, osumnjicena da je ka pripadnica tzv. TO Branjin Vrh pocinila ratne zlocine nad Hrvatima u selu Branjinu Vrhu, kolovoza 1991.

BURETIĆ, DRAGO, (Jakov), rođen 25.07.1956. god. u Ogulinu, Hrvat,
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2009., 23:25   #51
Osobna imena dijela Istocne Hercegovine u popisu 1475. - 1477. koja nisu navedena u Rjecniku hrvatskoga ili srpskoga jezika (Zagreb, 1880.-1976.) ili su mladja od onih objavljenih u "Poimenicnome popisu sandjaka vilajeta Hercegovine" (Sarajevo, 1985.)





Svibor is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2009., 02:40   #52
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Uglavno vidio sam stravičan članak o "Hrvatima" u Srpskoj vojsci 1991., redom ratnim zločincima...

Ali ovo me začudilo, svi imaju Srpska i neutralna imena,a očevi(u zagradi) im imaju Hrvatska:

FOT, DARKO, (Ivan), roden 17.12.1959. god., Hrvat, osumnjicen da je kao pripadnik pricuvnog sastava tzv. JNA pocinio ratne zlocine nad Hrvatima civilima u "Veleprometu", u Vukovaru, studenoga 1991.

LUKIC, SINISA, (Jure), roden 27.08.1970. god., Hrvat, osumnjicen da je kao pripadnik pricuvnog sastava tzv. JNA pocinio ratne zlocine nad civilima u Osijeku i Kopacevu, jeseni l991.

MATOVINA, NIKOLA, Hrvat, osumnjicen da je pocinio ratne zlocine nad Hrvatima u Tovarniku, 20. rujna 1991.

MATOVINA, ZVONIMIR, (Nikola), Hrvat, osumnjicen da je pocinio ratne zlocine nad Hrvatima u Tovarniku, listopada 1991.

NAGLIC, ZELJKO, (Jozo), roden 04.04.1962. god., Hrvat, osumnjicen da je kao pripadnik tzv. JNA pocinio ratne zlocine nad civilima u Vukovaru, jeseni 1991.

RADONJIC, TAJANA, (Vid), rodena 07.10.1968. god., Hrvatica, osumnjicena da je ka pripadnica tzv. TO Branjin Vrh pocinila ratne zlocine nad Hrvatima u selu Branjinu Vrhu, kolovoza 1991.

BURETIĆ, DRAGO, (Jakov), rođen 25.07.1956. god. u Ogulinu, Hrvat,
Ja ti tu ne vidim nikakvih srpskih imena,eventualno Siniša,ovo drugo najobičnija imena.
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2009., 10:46   #53
Za dežurne ćetnikiće , dosadni ste više s tim naguravanjem laži i vašom znanstvenom fatastikom , da su hrvati vlaji katolici i da govorimo vlajskim dijalektima(i to ono vazda dvomisleno). Dosta više , zamolio bi moderatore da to uzmu u obzir i take provokatore (internetćetnike) baniraju zauviek.
Držite se teme ili BOK!!!

Zadnje uređivanje Spitamo Zarathusztra : 11.08.2009. at 10:54.
Spitamo Zarathusztra is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2009., 12:45   #54
Quote:
visa_sila kaže: Pogledaj post
a sto ti imas protiv pravoslavnih hrvata????
zar hrvat nemoze biti pravoslavne vijere ili recimo cak i budisticke...osobno pak znam covjeka u njemackoj,koji je presao u budizam...valjda je to to one hare krisne...i sto je on sad po tebi??

i sad ti meni pojasni...po tebi,hrvat,ako je pravoslavac postaje srbinom...ili srbin ako je katolik postaje hrvat??
jel se to tako lako preljece iz nacije u naciju...samo vijerom??
onda ja smjesta postajem protestantkinja...i odoh u USA
To ti je tako bilo u proslim stoljecima kad jos nisu culi za sekularizam i vjersku toleranciju ... Tada postoje specificne veze između vjere i nacionalnosti ili drzavljanstva (u smislu cuius regio, eius religio) ...
TIGR is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2009., 12:58   #55
Quote:
TIGR kaže: Pogledaj post
To ti je tako bilo u proslim stoljecima kad jos nisu culi za sekularizam i vjersku toleranciju ... Tada postoje specificne veze između vjere i nacionalnosti ili drzavljanstva (u smislu cuius regio, eius religio) ...
To nema veze sa sekularnim ili nesekularnim društvom. Neke religije i neke kršćanske crkve su striktno etničke,a neke nisu. Toj se činjenici nema što dodati ili oduzeti.
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2014., 13:52   #56
(prenešeno s facea, stranica : Čuvajmo naša hrvatska imena / Croatian names and heritage)

" Ime je jedna od najvažnijih osobina naroda i čovjeka. Hrvatski narod je svoje ime HRVAT brižno čuvao kroz burna povijesna razdoblja, oluje povijesnih zbivanja, hod čovječanstva kroz vrijeme, branio ga od osvajača i otimača i spasio ga, sačuvao do današnjih dana kada je konačno izborio svoju državnu i narodnu nezavisnost.

Čovjek ime dobiva nakon rođenja, s njime odrasta, nosi ga kroz život, s njime umire, ono mu za vječnost stoji upisano na spomeniku. Ime u mnogočemu označuje čovjeka i njegovu pripadnost zajednici, obitelji, narodu, jednom od uresa u tapiseriji ljudskog roda. Nisu stari Latini uzalud govorili Nomen est omen - Ime je znamen.

--------------------------------------------------------------------------

U današnje vrijeme sve više i više malih Hrvatica i Hrvata ne nosi imena svojih predaka, sve više i više se zaboravlja naša baština u korist raznih pomodnosti.

Mi Hrvati imamo mnoštvo prelijepih, muških i ženskih, starih hrvatskih narodnih imena, imena hrvatskih kraljeva i kraljica, banova i plemića, junaka i mučenika kao i biblijskih te katoličkih svetačkih imena koja su ušla u hrvatski jezik i prilagodila mu se kroz povijest.

Potaknimo mlade hrvatske roditelje da svojoj djeci daju naša narodna imena te biblijska i katolička svetačka imena te time očuvaju naš hrvatski identitet u ovim vremenima globalizacije i zatiranja svega tradicionalnog.

Neka od najpoznatijih hrvatskih narodnih i povijesnih muških imena, neka već i dobrim dijelom zaboravljena, su Berislav, Blago, Borko, Borna, Božidar, Branimir, Branko, Branislav, Braslav, Budimir, Časlav, Dalibor, Damir, Darinko, Darko, Davor, Dobroslav, Domagoj, Dragutin, Dražen, Držislav, Dubravko, Dujomir, Gojko, Goran, Gvozden, Hrana, Hrvoje, Kocelj, Krešimir, Krunoslav, Ladislav, Ljubomir, Ljudevit, Mane, Mirko, Miroslav, Mislav, Mladen, Mutimir, Neven, Ninoslav, Ognjen, Ozren, Porin, Porga, Pribina, Radoslav, Ranko, Rastislav, Ratimir, Sandalj, Selimir, Slavko, Svetislav, Tiho, Tihomir, Tomislav, Trpimir, Tvrtko, Vatroslav, Većeslav, Vedran, Velimir, Višeslav, Vitomir, Vjekoslav, Vjenceslav, Vladimir, Vladislav, Vlastimir, Vlatko, Vuk, Vukac, Vukan, Zdenko, Zdeslav, Zdravko, Zlatko, Zoran, Zrinislav, Zrinko, Zvonimir, Želimir, Željko i mnoga druga.

Od ženskih spominjemo imena Biserka, Borjana, Borka, Božana, Božena, Božica, Buga, Cvita, Danica, Davorka, Diva, Divna, Draga, Drina, Dunja, Grozda, Grozdana, Ivančica, Iskra, Jadranka, Jasmina, Jasna, Jelena, Lada, Ljerka, Ljiljana, Ljubica, Mila, Mirna, Nada, Neda, Ruža, Sanja, Slavica, Snježana, Sunčica, Tihana, Tomislava, Tuga, Una, Vesna, Višnja, Vladislava, Vlasta, Vladka, Vlatka, Zdenka, Zdravka, Zlatka, Zora, Zorica, Zrinka, Zvonka i mnoga druga.

Od katoličkih i svetačkih imena, biblijskih imena te imena zapadnog uljudbenog kruga u hrvatskom narodu brojna su i u raznim oblicima duboko ukorijenjena muška imena Andrija, Ante, Antun, Bariša, Blaž, Bruno, Dane, Dinko, Duje, Frane, Franjo, Ignjac, Ilija, Ilko, Ivan, Jakob, Jakov, Jakša, Janko, Josip, Joško, Juraj, Jure, Jozo, Krsto, Krševan, Lujo, Luka, Lovro, Marijan, Marinko, Marko, Matej, Matija, Mihael, Mihovil, Mijo, Niko, Nikola, Nino, Pavao, Petar, Rafael, Roko, Stipan, Stjepan, Šime, Šimun, Vid, Vinko i mnoga druga.

Od ženskih spominjemo imena Ana, Anđela, Anđa, Anka, Barbara, Dora, Doroteja, Elena, Helena, Ilijana, Ivana, Jaga, Jana, Janja, Jelena, Kaja, Katarina, Lucija, Magdalena, Manda, Mandalena, Mara, Margareta, Marija, Marijana, Marta, Martina, Mateja, Mirjana, Nadalina, Petra, Sofija, Suzana, Štefica, Tena i mnoga druga.

Hrvatska imena istog značenja razlikuju se u svojim oblicima od kraja do kraja, od narječja do narječja što predstavlja iznimno bogatstvo hrvatske pučke baštine, a posebno su zanimljiva razna dubrovačka imena poput muških Đivo, Luco, Lukša, Niko, Nikša, Maro, Maroje, Vlaho, a od ženskih Deša, Đive, Kata, Luce, Mare, Pera i druga.

--------------------------------------------------------------------------

HRVATSKI NARODNI VLADARI

Vođe Hrvata prilikom seobe prema narodnoj predaji : braća Klukas, Lobel, Muhlo, Kosjenc i Hrvat te sestre Tuga i Buga

- Hrvatski kneževi i banovi

Panonska Hrvatska

Vojnomir (791. - oko 810.)
Ljudevit Posavski (oko 810. - 823.)
Ratimir (829. - 838.)
Braslav (880. - oko 896.)

Primorska Hrvatska

Radoslav, Kuber, Porga (kraj sedmog stoljeća)
Višeslav (druga polovica osmog stoljeća - oko 803.)
Borna (oko 810. – 821.)
Vladislav (821. - 835.)
Ljudemisl (823. - 835.)
Mislav (oko 835. - oko 845.)
Trpimir I. (oko 845. - 864.)
Zdeslav (864.)
Domagoj (864. - 876.)
Iljko (876. – 876./878.)
Zdeslav (876./878. - 879.)
Branimir (879. - oko 892.)
Mutimir ili Muncimir (oko 892. - 910.)
Tomislav (910. - 925.)

Neretvanska loza Marjani

Marjan Branimir (879.- 892.)
Marjan II. Berigoj (1070.- 1076.)
Marjan IV. Slavac (1074.-1076.)

Kraljevi ujedinjenog HRVATSKOG KRALJEVSTVA

- Kuća Trpimirovića

Tomislav (925. - 928.)
Trpimir II. (928. - 935.)
Krešimir I. (935. - 945.)
Stjepan I. Miroslav (945. - 949.)
Mihael Krešimir II. (949.- 969.)
- supruga mu kraljica Jelena Slavna ( ? – † 8. listopada 976.)
Stjepan II. Držislav (969. - 997.)
Svetislav Surina (997. - 1000.)
Krešimir III. (1000. - 1030.)
Stjepan III. Dobroslav (1030. - 1058.)
Petar Krešimir IV. (1058. - 1074.)
Dmitar Zvonimir (1075.-1089.)
Stjepan IV. (1089. - 1091.)

- Kuća Svačića

Petar Svačić (Snačić) (1093. - 1097.)

BOSNA

- Bosanski banovi

Borić (1154. - 1163.)
Kulin (1180. - 1204.)
Stjepan Kulinić (1204. - 1232.)
Matej Ninoslav (1232. - 1253.)
Prijezda I. Kotromanić (1254. - 1287.)
Prijezda II. Kotromanić (1287. - 1290.)
Stjepan I. Kotromanić (1287. - 1299.)
Mladen I. Šubić (1299. - 1304.)
Mladen II. Šubić (1304. - 1320.)
Tvrtko I. Kotromanić (1353. - 1366.)
Stjepan Vuk (1366. - 1367.)

- Bosanski kraljevi

Tvrtko I. (1377. - 1391.)
Stjepan Dabiša (1391. - 1395.)
Jelena Gruba (1395. - 1398.)
Stjepan Ostoja (1398. - 1404.; 1409. - 1418.)
Tvrtko II. (1404. - 1409.; 1421. - 1433.)
Stjepan Ostojić (1418. - 1420.)
- protukralj Radivoj (Radak) Ostojić (1421. - 1433.)
Stjepan Tomaš (1435. - 1461.)
Stjepan Tomašević (1461. - 1463.)

- Bosanske kraljice

Doroteja Bugarska (1377. - ?)
Jelena Gruba (1391. - 1395.)
Vitača
Kujava Radenović (1399. - 1415.)
Jelena Nelipčić (1416. - 1418.)
Doroteja Gorjanska
Vojača (1443.-1445.)
Katarina Kosača Kotromanić (1446. - 1461.)
Jelena (Mara) Branković (1461. - 1463.)

--------------------------------------------------------------------------

Budimo ponosni na naše hrvatsko ime, našu drevnu hrvatsku baštinu, običaje, naš jezik i našu uljudbu, naša stara pisma, naše pretke, poštujmo ono što jesmo i prenosimo to na buduća pokoljenja, čuvajmo naše ime HRVAT, to nam je jedino koje imamo.

Potaknimo mlade Hrvatice i Hrvate da razvijaju, prenose, obogaćuju i čuvaju ono što jesu, što su nam pređi ljubomorno čuvali i ostavili u naslijeđe za vječnost, naša imena, naše HRVATSTVO !! "
JohnnyWalker is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2014., 23:04   #57
Quote:
JohnnyWalker kaže: Pogledaj post

Ratimir (829. - 838.)
Trpimir I. (oko 845. - 864.)
Branimir (879. - oko 892.)
Mutimir ili Muncimir (oko 892. - 910.)
Krešimir I. (935. - 945.)
Dmitar Zvonimir (1075.-1089.)
Je li samo Zvonimir nastalo od germanskoga Zvin ili su germanskoga porijekla i Rat, Trp, Bran, Mut, Kreš...?
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2014., 00:03   #58
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
Je li samo Zvonimir nastalo od germanskoga Zvin ili su germanskoga porijekla i Rat, Trp, Bran, Mut, Kreš...?
Napisi ih kako su pisana u original pa da vidimo.
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2014., 10:45   #59
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post

Kada pričamo o ranoj povijesti Hrvata i hrvatskim vladarima, prevladavaju imena kao što su Zvonimir, Domagoj itd...
Nitko ne zna kako je Zvonimirovo ime zvučalo "u originalu". Ne zna se ni za ostala tadašnja imena jer ne postoje audiozapisi. Besmislica je tražiti originalni izgovor.

U 12. i 13. st. u latinskim se tekstovima "Z" često pisalo kao "S", npr. Sauida je Zavida, Satilie je Zatilje.

U to je vrijeme ime hrvatskoga kralja zapisano kao: Suinimir, Suuynimir, Suuinimir, Suennimir... U drugim je izvorima u razna vremena (uključujući i 12. st.) pisano Zuonimir, Zuoinimir, Zuonimerus, Zonomer, Zvonimir, Svinimir...

Najbliže originalnom izgovoru vjerojatno je Zv6nimir (prema Baščanskoj ploči), jer se poluglas (6) promijenio u "a" tek u 14. st.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2014., 12:12   #60
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
Nitko ne zna kako je Zvonimirovo ime zvučalo "u originalu". Ne zna se ni za ostala tadašnja imena jer ne postoje audiozapisi. Besmislica je tražiti originalni izgovor.

U 12. i 13. st. u latinskim se tekstovima "Z" često pisalo kao "S", npr. Sauida je Zavida, Satilie je Zatilje.

U to je vrijeme ime hrvatskoga kralja zapisano kao: Suinimir, Suuynimir, Suuinimir, Suennimir... U drugim je izvorima u razna vremena (uključujući i 12. st.) pisano Zuonimir, Zuoinimir, Zuonimerus, Zonomer, Zvonimir, Svinimir...

Najbliže originalnom izgovoru vjerojatno je Zv6nimir (prema Baščanskoj ploči), jer se poluglas (6) promijenio u "a" tek u 14. st.
S ovim bi se slozio osim u jednom. Poluglas "ъ" se nije samo promijenio u "a" nego takodjer u "e", i najcesce u "i".

Zapravo mislim da taj poluglas jos i danas prisutan u dijalektu. Buduci da "pisemo kako citamo" i citamo kako pisemo, mi to obicno niti ne primjecujemo. Taj poluglas se cuje najvise u Bosni. Ako pazljivije slusas, Bosanac ne kaze "jebiga burazeru!" on kaze "jebъga"
On nece reci "alaj sam se nahalisao (najeo)". On ce reci "alъ sam se nahalъso".

Ne vjerujem da je Skok ovo proucavao i da ces ista o tome naci "strucnim knjigama". Konsekventno bojim se da ces imati poteskoce do to shvatis.
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:26.