Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Rekreacija

Rekreacija Trčanje, teretana, plivanje, bicikl, joga, planinarenje, oprema, ostali načini dangubljenja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.10.2010., 15:11   #1
Teretana-problem s disanjem

ovako,prestao sam bildati prije godinu dana i sad sam opet krenuo ali problem je u tome sto sam zaboravio kako ide pravilno disenje kod izvodenja svake vjezbe,sto se tice tehnike to znam.Sad dali netko ima stranicu ili na kompu kakvu knjigu pa da vidim kod izvodenja vjezbi kako se dise? Bilo bi odlicno da netko ima knjigu od damira perkova na kompu jer sam ju prije imao.

hvala
Torby is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2010., 20:16   #2
nitko
Torby is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2010., 20:34   #3
Kontrakcija/relaksacija - izdišeš/udisaj.

Ali opet ako polako spuštam uteg, nekada znam i tada izdisati sve dok ga ne spustim do kraja. Mislim da je to disanje, kako bi rekao instinktno. Osim ako ne držiš dah dok se naprežeš
__________________
Majkemi!
zzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2010., 12:59   #4
Quote:
zzo kaže: Pogledaj post
Kontrakcija/relaksacija - izdišeš/udisaj.

Ali opet ako polako spuštam uteg, nekada znam i tada izdisati sve dok ga ne spustim do kraja. Mislim da je to disanje, kako bi rekao instinktno. Osim ako ne držiš dah dok se naprežeš
btv a kako onda s ovom vjezbom:
http://www.coopersguns.com/videos/ex...eps/kick-back/
Torby is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2010., 13:07   #5
Pa tako kako sam rekao, kontrakcija-izdišeš, relaksacija-udišeš.

Kad uteg ide prema gore-izdišeš
__________________
Majkemi!
zzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2010., 13:14   #6
Quote:
zzo kaže: Pogledaj post
Pa tako kako sam rekao, kontrakcija-izdišeš, relaksacija-udišeš.

Kad uteg ide prema gore-izdišeš
ok tnx,samo mi reci jos za ovu,znaci kad dizem onda isto izdisem,jer nekako mi na video koda on udise
http://www.coopersguns.com/videos/ex...l-upright-row/
Torby is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2010., 13:28   #7
Sve sam ti već napisao.

Aj probaj sutra u teretani povuć i izdisat, ili povuć i udisat pa javi šta ti je bilo lakše. Kažem ti instinktno je to - samo nemoj držat dah.
__________________
Majkemi!
zzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2010., 13:49   #8
Quote:
zzo kaže: Pogledaj post
Sve sam ti već napisao.

Aj probaj sutra u teretani povuć i izdisat, ili povuć i udisat pa javi šta ti je bilo lakše. Kažem ti instinktno je to - samo nemoj držat dah.
baš se to radi kod kod čučnja, mrvog, bencha... (uglavnom svih vježbi gdje ti trup treba ostat jako zategnut kroz pokret)
IcedEarth is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2010., 13:52   #9
Ja lagano izdišem na svakoj

Osim ako ti ne misliš na ponavljanja tipa x1 i sl. To ne radim.
__________________
Majkemi!

Zadnje uređivanje zzo : 15.10.2010. at 13:59.
zzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2010., 13:57   #10
Quote:
zzo kaže: Pogledaj post
Ja lagano izdišem na svakoj
nije baš preporučljivo na velikim težinama, može se vrlo lako ozljedit
IcedEarth is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2010., 13:59   #11
Oke, kužim da, napravio sam edit gore.
__________________
Majkemi!
zzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2010., 14:00   #12
Quote:
zzo kaže: Pogledaj post
Sve sam ti već napisao.

Aj probaj sutra u teretani povuć i izdisat, ili povuć i udisat pa javi šta ti je bilo lakše. Kažem ti instinktno je to - samo nemoj držat dah.
ah,neznam vise,kad nemam jebene knjige a ona od perkova mi je bila super
Torby is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2016., 00:11   #13
Da ne bih otvarao novu temu pitat ću na ovoj staroj.

Ako pri vježbanju s tegovima primjenjujemo tehniku disanja da pri naponu, tj. podizanju tegova vršimo izdah, a pri njihovom povlačenju prema tijelu ili negativu vršimo udah, kako točno disati? Samo plućima, samo stomakom (dijafragmom) ili plućima i stomakom (dijafragmom)?

Disanje dijafragmom jako je dobro i zdravo kada mirujemo, ali koliko je ono poželjno pri vježbanu s tegovima?

Naglašavam, da se radi o manjim težinama, bench 35-40 kg nikada više, čučnjevi s 30 kg - ovo su najveće težine.

Našao sam podatke (a i ja tako vježbam) da se pri vježbanju s tegovima treba disati samo plućima uz minimalno uključenje dijafragme (punjenje stomaka zrakom), a u tom trenutku treba umjereno stisnuti i trbušne mišiće. Treba li tako disati i kada se rade čučnjevi s već navedenim težinama? To je preporučljivo da bismo spriječili nastanak kile.

Koliko je ovo ispravan način disanja?
__________________
Bitak
Davy Crockett is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2016., 06:50   #14
Quote:
Davy Crockett kaže: Pogledaj post
Našao sam podatke (a i ja tako vježbam) da se pri vježbanju s tegovima treba disati samo plućima uz minimalno uključenje dijafragme (punjenje stomaka zrakom), a u tom trenutku treba umjereno stisnuti i trbušne mišiće. Treba li tako disati i kada se rade čučnjevi s već navedenim težinama?

Koliko je ovo ispravan način disanja?
Koliko ja znam, nije ispravan kad se radi o treniranju s utezima. Trebalo bi biti suprotno, dakle većina zraka u trbuh a manji dio u pluća, s maksimalnom kontrakcijom trbušnjaka. Za vrijeme izvođenja čučnja nikad ne želiš biti mekan u tom središnjem dijelu (core). Dakle držiš dah kroz cijeli pokret, odnosno plitko izdišeš kroz usnice prema gore. Ono što sigurno ne želiš je jaki izdah kad kreneš prema gore. Ovdje je to dobro objašnjeno i ja dišem na taj način.
__________________
Sainz on Perez: "The stewards should have a look at that. He was intimidating me a lot.”.
FranKrsto is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2016., 16:32   #15
ne zamaraj se kickbackom i disanjem.. tim malim vjezbicama nije toliko bitno.. Bitno je bench, cucanj, mrtvo,, veslanja itd.. Tu obavezno pazi na disanje..
marko19576 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2016., 17:46   #16
Jasno mi je da postoje određene tehnike disanja, posebno za čučnjeve i bench, ali mene zanima može li se bez tih ne baš bezopasnih tehnika vježbati sigurno s naravno manjim težinama (max. 35-40 kg)?

Najgora stvar koju osoba koja vježba s tegovima može uraditi je da pri podizanju tereta ne diše. Određene tehnike disanja to prporučuju da bi se povečala stabilnost kralježnice, corea i zdjelice, naravno samo da bi se mogle podići velike težine, ali tada se stvara ogroman pritisak u trbušnoj šupljini i mislim da to nije baš poželjno ako želite izbječi herniju.

Dakle, je li izdisaj pri podizanju i udisaj pri spuštanju tegova dovoljan i siguran, uz minimalnu kontrakciju abdomena? I treba li pri čučnjevima i možda benchu naglasak udisaja staviti na pluća i minimalno na trbušnu šupljinu, jer ako bude na trbuhu, tj. dijafragmi neće li onda biti prevelik pritisak u trbušnoj šupljini?
__________________
Bitak
Davy Crockett is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2016., 18:18   #17
Quote:
Davy Crockett kaže: Pogledaj post
Određene tehnike disanja to prporučuju da bi se povečala stabilnost kralježnice, corea i zdjelice, naravno samo da bi se mogle podići velike težine, ali tada se stvara ogroman pritisak u trbušnoj šupljini i mislim da to nije baš poželjno ako želite izbječi herniju.
Možda tako izbjegneš bruh ali isto tako povećavaš šansu da dobiješ herniju diska jer ćeš prije izgubiti neutralnost kralježnice. Tak da ti sve ovisi o kakvoj herniji govoriš. A koliko znam, uz pritisak ti je za bruh potrebna i slabost trbušnog zida kao dodatni uvjet. Inače bi svatko dobio bruh prilikom naprezanja.

Ako ga do sad nisi dobio, mislim da se brineš bez veze.
__________________
Sainz on Perez: "The stewards should have a look at that. He was intimidating me a lot.”.
FranKrsto is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2016., 19:01   #18
Quote:
Davy Crockett kaže: Pogledaj post
Dakle, je li izdisaj pri podizanju i udisaj pri spuštanju tegova dovoljan i siguran, uz minimalnu kontrakciju abdomena? I treba li pri čučnjevima i možda benchu naglasak udisaja staviti na pluća i minimalno na trbušnu šupljinu, jer ako bude na trbuhu, tj. dijafragmi neće li onda biti prevelik pritisak u trbušnoj šupljini?
Sta nije obrnuto?

I sta nije velik pritisak dobar? Velik pritisak = veca stabilnost?
__________________
Ni!
ayin13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2016., 19:11   #19
Quote:
Davy Crockett kaže: Pogledaj post
Jasno mi je da postoje određene tehnike disanja, posebno za čučnjeve i bench, ali mene zanima može li se bez tih ne baš bezopasnih tehnika vježbati sigurno s naravno manjim težinama (max. 35-40 kg)?

Najgora stvar koju osoba koja vježba s tegovima može uraditi je da pri podizanju tereta ne diše. Određene tehnike disanja to prporučuju da bi se povečala stabilnost kralježnice, corea i zdjelice, naravno samo da bi se mogle podići velike težine, ali tada se stvara ogroman pritisak u trbušnoj šupljini i mislim da to nije baš poželjno ako želite izbječi herniju.

Dakle, je li izdisaj pri podizanju i udisaj pri spuštanju tegova dovoljan i siguran, uz minimalnu kontrakciju abdomena? I treba li pri čučnjevima i možda benchu naglasak udisaja staviti na pluća i minimalno na trbušnu šupljinu, jer ako bude na trbuhu, tj. dijafragmi neće li onda biti prevelik pritisak u trbušnoj šupljini?
Pa ako si powelifter onda ta tehnika svakako moze pomoci, jaci si ako zadrzis dah, ali tu igra puno vise faktora ulogu.. nije samo to.. nego sama forma, tehnika izvedbe vjezbe... S pravilnom formom nema nikakvog problema s zadrzavanjem daha...
marko19576 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2016., 22:38   #20
Quote:
Davy Crockett kaže: Pogledaj post
Jasno mi je da postoje određene tehnike disanja, posebno za čučnjeve i bench, ali mene zanima može li se bez tih ne baš bezopasnih tehnika vježbati sigurno s naravno manjim težinama (max. 35-40 kg)?

Najgora stvar koju osoba koja vježba s tegovima može uraditi je da pri podizanju tereta ne diše. Određene tehnike disanja to prporučuju da bi se povečala stabilnost kralježnice, corea i zdjelice, naravno samo da bi se mogle podići velike težine, ali tada se stvara ogroman pritisak u trbušnoj šupljini i mislim da to nije baš poželjno ako želite izbječi herniju.

Dakle, je li izdisaj pri podizanju i udisaj pri spuštanju tegova dovoljan i siguran, uz minimalnu kontrakciju abdomena? I treba li pri čučnjevima i možda benchu naglasak udisaja staviti na pluća i minimalno na trbušnu šupljinu, jer ako bude na trbuhu, tj. dijafragmi neće li onda biti prevelik pritisak u trbušnoj šupljini?
Odlicna pitanja i konstatacije.

1. Ako se radi s manjim tezinama, tj. ako se radi vise ponavljanja, onda se dise kod svakog ponavljanja, spustanje tega- udisaj, podizanje- izdisaj.

2. Zadrzavanje daha posle jakog udisaja "u trbuh" je tehnika koja sluzi da se pojaca stabilnost corea, tu je obavezan i pojas, i to je tehnika za otprilike jedno max ponavljanje

3. Kod vezbanja sa vecim tezinama kad se udise i izdise vazduh se ne udise tako jako i svesno u stomak, dakle deo u stomak deo u pluca, ali nikako svesno u pluca, to ce pokvariti vezbu.
ccaterpillar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:10.