Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.12.2016., 15:04   #461
Staljin je zasigurno središnja ličnost povijesti 20-og stoljeća, ali toliko je toga još nejasno, pokušavam što više doznati o njemu ali ipak mnogo toga još ne znam, pogotovo o Oktobarskoj revoluciji i čistkama u drugoj polovici 30-ih.

Hajdemo na revoluciju, kako sam već pisa Staljin je uz Molotova bio prvi poznatiji boljševik koji se pojavio u Petrogradu nakon careveg svrgnuća.
Vrlo brzo staje na čelo petrogradskog sovjeta ali on ne oponira privremenoj vladi, on je zapravo se sasvim dobro slagao s Kerenskim. Složili su se u svim bitnim pitanjima, republički ustroj, socijalne reforme, pasivno vođenje rata i sl. U ljeto 1917-e u Petrograd stiže Lenjin, nakon prvog srčanog susreta kreću nesuglasice na relaciji Lenjin- Staljin, Staljin je šokiran Lenjinovim zahtjevima za nasilnom revolucijom.

Ipak u manje od pola godine Staljin se stavlja pod Lenjinovu komandu i nedvojbeno je podržao Oktobarsku revoluciju, zašto???

Izučavanjem Staljinove ličnosti došao sam do svojih nekih pretpostavki.

-Staljin iako se načelno slagao s privremenom vladom brzo je uvidio da u zemlji vlada potpuna anarhija i kaos, Staljin je to jako smetalo, uvijek je izuzetno držao do discipline.

- Povezano s ovim prvim, možda je želija ugrabiti vlast jer je procjenio da su boljševici bolje organizirani od privremene vlade i da će osvojiti vlast

- Treća pretpostavka bez neke čvrste podloge ali ipak smatram da nije nemoguće, naime samo nekoliko dana prije revolucije izgleda da je Lenjin saznao da privremena vlada ima dokaze da je on u dosluhu s centralnim silama, i da će biti uhićen i sudjen radi veleizdaje. Staljin i ne samo Staljin nisu ništa znali o tome, Lenjin je to zasigurno predstavio kao politički progon, Staljin kao bivši politički zatvorenik bi bio jako nezadovoljan da je pomislio da je privremena vlada obnovila političke progone
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2016., 15:23   #462
Velike čistke i moguća urota?

Tu mi je još mnogo manje jasno

Izgleda da su postojale već od samog početka frakcije u vlasti koje su se protivile Staljinu, pogotovo politici socijalizma u jednoj zemlji. Sve je to nekako mirno išlo do ubojstva Sergeja Kirova. Tko je ubio Kirova nije jasno, da li je to moglo biti samo djelo jednog pojedinca

Kako god bilo izgleda da dolazi do promjena u Staljinovom ponašanju, možda je bija uvjeren da je on sljedeći? Kako god bilo čistke nisu počele odmah nego sredinom 1936-e, sad zašto? E pa ne znam

Svašta se spominje, npr predsjednik Čehoslovačke Beneš koji je dojavio Staljinu da se kuje urota protiv njega, samo odakle predsjedniku Čehoslovačke takvi podaci??? Neki smatraju da je Benešu Gestapo to podmetnuo da bi se smanjili sovjetski obrambeni kapaciteti, mada mi je to sve čudno

Nacisti su se tada brinuli da li će Francuska poslati snage u Porajnje tako mi se čini nemogućim da su nacisti lažirali podatke. Spominje se i američki veleposlanik(mislim Davis?) koji se nekoliko puta sastao s Staljinom pred početak čistki. Zanimljivo je da je taj Davis(?) 1941-e izjavio da će se SSSR obraniti jer je radi čistki Crvena armija jača

Ako pretpostavimo da je urota postojala i da su SAD i Čehoslovačka to nekako saznali, zašto su to javili Staljinu? Moja je pretpostavka da je sve to zbog spomenute politike socijalizma u jednoj zemlji? Zapadne zemlje su tada bile vrlo zadovoljne s Staljinom, uspostavljeni su diplomatski odnosi i trgovina, opasnost "izvoza" revolucije je prestala, sve bi to ugrozila urota protiv Staljina...

Mada naravno samo nagađam
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2017., 13:38   #463
Neka mi netko odgovori ZAŠTO bi Staljin te misteriozne 1937. ubijao svoje državljane, koji su ga obožavali a privreda imala najveći skok u svijetu kontinuirano nekoliko godina. Pri tom nemojte miješati ona tri moskovska procesa i suđenje Tuhačevskom (1936-38) sa čistkama, koje se u Rusiju zovu Boljšoj Teror.
marder is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2017., 14:35   #464
Odgovor Oxidantu

Vi i nadalje lupate gluposti. Kako bi mogao Staljin biti sudionik 1. svjetskog rata, kada je u to vrijeme bio prognan u Sibir. Pušten je tek poslije Februarske revolucije.
Stalno aludirate da je Staljin bio kukavica. A zar se nije iskazao u Caricinu za vrijeme Građanskog rata, pa je grad poslije preimenovan u Staljingrad. U drugom svjetskom ratu je bio u Kremlju, kad su Nijemci bili samo tridesetak km udaljeni od Crvenog trga. Većina vlade je pobjegla u grad Kujbišev na Volgi (danas Samara). Isto tako u svojim memoarima Vlasik i Ribin (njegov bodigard i šef osiguranja Kremlja) ukazuju da je nekoliko puta bio vrlo blizu bojišnice. Dakle bio je daleko hrabriji i od Roosevelta i od Churchila.
marder is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2017., 20:18   #465
Quote:
marder kaže: Pogledaj post
Neka mi netko odgovori ZAŠTO bi Staljin te misteriozne 1937. ubijao svoje državljane, koji su ga obožavali a privreda imala najveći skok u svijetu kontinuirano nekoliko godina. Pri tom nemojte miješati ona tri moskovska procesa i suđenje Tuhačevskom (1936-38) sa čistkama, koje se u Rusiju zovu Boljšoj Teror.
Dobro veliš marder:"Boljšoj(veliki!)Teror".Misliš,da Staljin nema veze s tim?
oxydant is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2017., 16:52   #466
Koja je moja krivica, pitate..? - upita građanin
Pa, bili ste na krivom mjestu u krivo vrijeme..
- odgovori NKVD službenik

Tako jednostavno da ne možete ni zamisliti..
Vrijeme čistiki 1930-33. kada su se logori/gulazi punili s kim godu su stigli.

Hajdemo malo po arhivi OGPU koja od 1991 izlazi na danje svjetlo.

Ovo su imena neka od žrtava deportacija.
Usput bih spomenuo da je u razdoblju od 1930-1933 deportirano 3 milijuna ljudi..Evo, nekih žrtava režima...Narodnog režima, kako vole reći oni kurvini sinovi koji nemaju srama..
Dolje stoje imena iz dosjea NKVD-a, uz sitne opaske/komentare..

-Grigorij Čikov,53 godine, slijepac, prosjak, iz siromašne seljačke obitelji. Izgnan kao parazitski element.
-Tatjana Starickaja, 78 godina, bez obitelji, iz Soče, bivša vlasnica objekta za iznajmljivanje i rentijerka
-Elizabeta Šelepova, 91 godina, invalid, deportirana sa svojom kćeri od 66 godine; nekadašnja trgovkinja, uvijek je živjela za dobit koju je od drugih izvlačila
-M.Afromovič, 32 godine, deportiran sa svojom ženom i kćerkom od 9 godina pod motivom da je 1931. nelegalno prodavao duhan
-Andrej Aleksenko, 57 godina, radnik električar, deportiran iz Soče, motiv deportacije; posjeduje vlastitu kuću i što je u prošlosti posjedovao malu knjižaru
-Dimitri Šintjapkin, 44 godine, fizički radnik iz Tuapse. Uhvaćen dok je hodao tržnicom, odveden odmah u konvoj i deportiran.
-Pjotr Cal, 51 godina, krojač iz Soče. Deportiran pod optužbom da posjeduje vlastitu kuću.
-Marija Lavrikova, 35 godina, deportirana sa ocem od 71 godine, majkom od 70 godina i bratom od 20 godina. Motivi nepoznati.
-N.Hvadegia, 45 godina, deportiran be motiva. Inače, član je partije.
-A.Popova, 30 godina, uhićena na kolodvoru Tuapse gdje se našla kako bi dočekala nećakinju. Deportirana bez motiva.
-Evgenia Markovkina, 18 godina, deportirana iz Tuapse sa svojom sestrom od 17 godina i dvojicom braće od 13 i 5 godina. Motiv je bio što je njihov pokojni otac, preminuo 1931.,za vrijeme Carske Rusije bio posrednik. Dječačić od pet godina umro je na putu. Izbačeno je prozora vagona jer vlak nije smio stati.
-Natalia Barbanova, 39 godina, kućanica i majka petoro djece. Uhićena tijekom racije na tržnici. Motivi nepoznati, deportirana bez obavijesti za obitelj.
-Miša Vranov, 29 godina, otišao kupiti cigarete. Uhićen i deportoiran bez motiva


OGPU je uveo unutarnje putovnice kako bi razotkrio sve seljake koji su morali napustiti svoju zemlju, a koji su otišli u grad.

Tako su izvedene racije OGPU-a u Moskvi i Sankt Petersburgu.
Kvote su predviđale da za treći kvartal 1933. treba poslati 100.000 ljudi na istok.

Mislim da ste shvatili po kojem modelu..
Odvedu vas i nema vas. To je sve.

U izvještajima i palnovima OGPU, koji su se podudarali sa mislima g.Džugašvilija, a u svezi deportacija u gulage, njihov opis ide ovako;

Htjeli smo se riješiti okorjelih kriminalaca, lutalica, prosjaka, sitnih delinkvenata, skitnica, huligana, svih marginalaca, špekulatora, lopova i parazita novog socijalističkog društva..

Iz arhive dobivamo pak slijedeće podatke;

-Vladimir Novojilov, 30, vozač u tvornici Kompresor, tri puta nagrađivan. Žena i dijete sigurno prijavljeni u Moskvi. Nakon posla, naumio sa svojom suprugom u kino. Dok se ona spremala, sišao je na ulicu kupiti cigarete. Uhićen i deportiran jer pri sebi nije imao isprave.
-G.Nazin, zamjenik voditelja gradske vatrogasne brigade kazališta Bolšoj, član vatrogasaca Kremlja, uhićen na ulici. Isprave mu nisu priznate, deportiran.
-N.V.Vojkin, član Komsomola od 1929., radnik u tvornici Krasnij Tkač (Crveni tkalac) iz Serpuhova. Tri puta nagrađivan, uhićen na ulici kada je išao na nogometnu utakmicu bez isprava. Deportiran.
-Šmelev, član komunističke omladine od 1933., radnik u tvornici Frunze, trebao dobiti svoju putovnicu unutar 2 dana. Imao je uz sebe valjanu ispravu. Dok se vraćao kući s posla, uhićen je i deportiran.
-N.V.Šudkov, član KP SSSR, zamjenik direktora zadruge Nejiltrest, distrikt Lenjinsk, Moskva. Ima brata stipendista na Industrijskoj akademiji. Išao vidjeti operu Pik dama u Bolšolj teatar. Izlazeći s predstave, uhićen na ulici Neglinaja i deportiran u Nazino. Zaboravio svoju putovninu kod kuće.
-Maslov, član KP SSSR, radnik u plinari. Nakon druženja s prijateljiem inžinjerom i šogorom u stanu, izašli su kupiti nešto za jelo na ulicu. Uhitila ih je patrola OGPU-a jer nisu imali putovnice. Deportirani su. Inžinjer i šogor su umrli u Nazinu, Maslov preživio.
-Sergej Andrejevič Voronin, željez.mehaničar, uhićen na kolodvoru u Moskvi. Prolazio je kroz glavni grad, nakon povratka sa godišnjeg odmora i sa zakonskim izdanim ispravama. Uhićen i deportiran.
-Rahamecijanova, 12 godina, ne govori ruski. Presjedala kroz Moskvu. Majka ju ostavila na trentutak da ode kupiti kruh u pekaru. Djevojčicu je uhitio OGPU pod motivom mlade lutalice. Deportirana u Narim.
-Nikolaj Jakovljević Mosalikin, voditelj kolhoza u selu Nevedomi Kolodec, regije Belgorod. Njegov kolhoz ga je poslao da kupi namirnice u Moskvu. Uhićen pri izlasku iz vlaka, uz sve legalne potvrde i isprave. Deportiran u Narim.
-Galina Georgijevna Gorbunova, žena rezervnog kapetana broda Aurora. Uhićena dok je presjedala na kolodvoru u Moskvi putujući za Lenjingrad (op.a. Sankt Petersburg) da bi se vratila kući. Bila je u drugom stanju, imala je sve potrebne isprave. Deportirana u Nazin gdje je i rodila. Dijete je kasnije umrlo, kao i ona
.

Uhićen-deportiran. Nestao. Naro u ime naroda...Sve pod kapom pasjeg sina Džugašvilija !!
__________________
Što misliš da Aleksandar pustošeći svijet traži usred užasa, lomljave i rata? Moren dosadom koju ne može da ukroti boji se da ostane sam sa sobom i teži da izbjegne sebe - Neoantigona
E-Absynthe is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2017., 16:57   #467
To je čitava stvar.
Nema optužbe, nema dokaza. Nestanete i više ne postojite.
Vrlo pamtljivo, zar ne ?

Postoji spis nazvan Specpereselenci v Zapadnoj Sibiri u kojem Veličko navodi slučaj broda koji je zaplovio sa 78 deportiranih s otoka Nazino, a pristigao četiri dana kasnije s 12 preživjelih...

Leševi su bili u rijekama, u tajgi, na otoku Nazino.
Leševi su bili posvuda.

Prema podacima OGPU Odjel posebnog naseljavanja, tijekom 1933.
Više od 120.000 deportiranih nestalo je u zapadnom Sibiru (1932.bilo je 74.000 nestalih).

Zabilježene smrti – 26.709
Zabilježeni bijeg – 49.718
Ostali odlasci – 43.048

OGPU nije imao dovoljno ljudstva da bi logistički podržali milijunsko iseljavanje. Oni su radili po principu da ih dovedu preko Urala, u udaljenja prostranstva i onda ih puste da odu kako bi umrli u pustoši jer nije bilo organiziranog logora.

Glavni rukovoditelji OGPU-a zaduženi za uništavanje deportiranih su Matvej Bermann (Volga) i Robert Eiche (iz Latvije).

1.siječnja 1933. od 367.457 deportiranih, 151.601 su ubijena, a 215.856 je razasuto po tajgi.

1930-32. deportirano je 2 milijuna ljudi.
Više od 40 % je nestalo nakon što su odvedeni.

Ovdje moramo spomenuti nacionalne kolektive koji su iseljeni sa graničnih područja SSSR i Evrope.
Ovdje spominjemo nepoznate brojke u desecima tisuća iseljenih Finaca, Nijemaca, Latvijaca, Litvanaca, Estonaca, Kijevskih Rusa/Ukrajinaca, Rutena/Rusina, Povolških Bugara, Gagauza, Rumunja/Moldavaca, Grka, Tatara, Poljaka, Azera, Abhkaza, Aremenaca, Inguša, Čečena, Udmura, Avara, Čerkeza, Kozaka, Mingrealaca, Čuvaša, Turkmena itd.

Tomsk, koji je bio odredište konvoja po ruti koju je odredio OGPU. 1933. pokrenuto je iseljavanje ciganskog stanovništva. Eto, i Cigani su bili standardno loš socijalni element...

Imamo i primjer cjelokupno iseljene korejske manjine od 172.000 koji su deportirani 1937. iz regije Vladivostoka prema Kazakhastanu.

Područni rukovoditelj OGPU 1933. tvrdi da je nakon Nazinske tragedije počela izgradnja logora za smještaj prislinih naseljenika.
Navodno su željeli popraviti prosjek preživjelih ( od 6.600 deportiranih – preživjelo je 2.200).


E, majčice Rusijo, koliko si svoje djece pokopala...U ime naroda.
__________________
Što misliš da Aleksandar pustošeći svijet traži usred užasa, lomljave i rata? Moren dosadom koju ne može da ukroti boji se da ostane sam sa sobom i teži da izbjegne sebe - Neoantigona
E-Absynthe is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2017., 08:52   #468
Quote:
E-Absynthe kaže: Pogledaj post
E, majčice Rusijo, koliko si svoje djece pokopala...U ime naroda.
Koliko?

Inače, igranje sa ljudskim žrtvama nije uvek moralno, ali ipak, nije loše reći da je mnogo manje ljudi ubijeno nego što se decenijama to smatralo. Te neke desetine miliona ubijenih i slično, su preterivanja. Možda oko milion, neko spominje nešto manju cifru, neko nešto veću, ali ne više od milion i po u najgorem slučaju. Ovo je za period od 1918 - 1953, dakle do Staljinove smrti. No, to ovaj sistem ne čini manje zlim i bilo šta slično. Ipak je previše bilo onih koji su bili osuđeni na kojekakve zatvore, teški rad, deportaciju, gulage i bilo šta slično tome, nisu svi osuđenici završili smrću. Sa sve deportacijama, zatvorima, gulazima, velikom glađu, i sa tzv. lišencima (nekih 4 mln), negde 20-ak miliona je donja cifra. A to je baš ogromna cifra, bez obzira što je reč o 30-ak i nešto godina raspona.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2017., 22:36   #469
Quote:
marder kaže: Pogledaj post
Odgovor korisniku Faciesu

Niste shvatili poantu ono što sam izrekao. Staljin je bio ljevičar socijalista ali ne i zadrti boljševik/komunist. On normalno nije bio protiv novih socijalističkih država, ali bi ih materijalno i moralno pomagao tek kad je 100 % bio uvjeren da će doći na vlast lijeve snage. To vidimo ne samo u slučaju Kine, s kojom je SSSR zaratio kad su obje države bile socijalističke (okršaji na Amuru krajem šezdesetih) već i u slučaju jugoslavenskih partizana, koje materijalno pomaže tek kad je iz aviona bilo vidljivo da je većina stanovnika na Titovoj strani. Tada daje Jugoslaviji bespovratni kredit a najviši partijski rukovodioci partizanskog pokreta, kao Đilas i Kardelj posjećuju ga još za vrijeme rata.
I nije istina da je Staljin okupirao države, on ih je oslobodio od fašizma i nije im nametao nikakve upute što raditi.
Sukob između Staljina i Tita, što malo tko zna, nije proizašao iz nekakvih dubokih ideoloških pobuda, već u gluposti Tita da s Bugarskom i Albanijom stvori zajedničku državu, što je Staljin, kao izvrstan poznavaoc povijesti i realpolitičar kritizirao s punim pravom kao besmislicu i pozvao Tita u Moskvu na razgovor, koji uvrijeđeni maršal odbija i prelazi u protunapad otvaranjem sramotnog Golog otoka, po uzoru na NKVD i ubojstvom Hebranga, za kojeg se ni sada ne zna grob. Hebrang je bio Staljinov čovjek u politbirou. A da bi se prikazao kao veliki komunista Tito tek poslije Informbiroa započinje s osnivanjem zadruga, po uzoru na kolhoze, što isto tako neslavno svršava. Sukob Tita i Staljina prikazan je u jugosl. historiografiji crno/bijelo, gdje Staljin ima ulogu demona a Tito je u svemu u pravu.
A to da smo mi bili nekakvi ekon. Disneyland prema drugim zemljama socij. lagera proističe iz izdašnih kredita Zapada i činjenicom da Tito otvara granice i time riješava nezaposlenost a gastarbajteri šalju devize..
Mislim da ovo boldano nije točno, zadruge su odmah 1945. osnovane. Mislim.

A malo si mi ovdje pre pristran s obzirom na Staljina mardere, ali tebi ne zamjeram
Mihail Suslov is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2017., 22:44   #470
Quote:
marder kaže: Pogledaj post
Staljin dopušta svakoj "okupiranoj" državi manju ili veću samostalnost i reagira samo kod gluposti. Tako vrlo inteligentno zabranjuje u DDR-u da se partija nazove komunistička, jer zna za odioznost Nijemaca prema tom pojmu i tamo se ona zove SED. Isto tako Varšavski pakt nastaje tek kao reakcija na stvaranje NATO pakta.
Što se tiče broja strijeljanih i ubijenih za vrijeme Lenjina/Trockog i Staljina, ne volim se nabacivati velikim brojkama kao nažalost većina povjesničara, ali je žrtava za vrijeme Staljinove vladavine bilo barem za 90 % manje nego u doba plamenih revolucionara Lenjina i Trockog.
off topic: Što se tiče DDR-a zaista vidio sam da se Partija zvala Partija socijalističkog jedinstva Njemačke (Sozialistische Einheitspartei Deutschlands SED) i nije bilo petokrake na državnoj zastavi i na grbu. Zanimljivo, nisam taj podatak znao.
Mihail Suslov is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2017., 15:48   #471
Staljinov mozak istraživao je Aleksandar Mjasnikov.

U dnevnik je zapisao;

„Mislim da su Staljinova okrutnost i sumnjičavost, strah od neprijatelja, u velikoj mjeri bili posljedica ateroskleroza mozga..Zemlju je, zapravo, vodio bolesnik.“
__________________
Što misliš da Aleksandar pustošeći svijet traži usred užasa, lomljave i rata? Moren dosadom koju ne može da ukroti boji se da ostane sam sa sobom i teži da izbjegne sebe - Neoantigona
E-Absynthe is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2017., 17:38   #472
Ja se je naježim na gluposti koje piše korisnik E-Avsynthe;
Nikakvih čistki nije bilo u periodu od 1930-33 a te nekakve lažne "srceparajuče" podatke izvukao je iz američko-jeljcinovske propagandne kuhinje. SAD ,koje su nekima uzor demokracije (tamo je demokracija samo za vrlo bogate) imala je daleko više ljudi u zatvorima nego SSSR. Samo se to u SSSR-u zvao Gulag a u SAD "chain gang). Vjerojatno su svi vidjeli mnogo američkih filmova gdje zatvorenici imaju neka željeza oko nogu da ne pobjegnu. Bio je i jedan vrlo popularan film sa Steve McQueenom
Tisuću puta sam rekao i iza toga stojim da Staljin nije započeo čistke 1937 na 38. već njegovi neprijatelji komunisti, da ga diskreditiraju. Staljina nisu dirali jer ga je narod obožavao. Veći broj represiranih osoba te 37. i 38. godine rezultat je borbe između trockista i sljedbenika Staljina. To je bio međupartijski sukob komunista internacionalista i recimo uvjetno "staljinista", gdje komunisti internacionalisti prelaze na individualni teror. Koja normalna država prihvaća teror i na njega ne reagira?
Obični ljudi, izvan politike, nisu stradavali. Staljin je znao koliko tu ima ološi među političarima, koji nisu željeli dobro Rusiji i imao je stopostotnu podršku naroda. Država je pod vodstvom Staljina imala gigantski rast bruto nacionalnog proizvoda, koji nije zabilježen nikad u povijesti čovječanstva, ni prije ni kasnije.
Spiskove za zatvore ili strijeljanja radili su ljudi na terenu, predsjednici CK raznih oblasti, okruga i rajona. Zašto je glavni čovjek staljingradske oblasti represirao te 1937. samo stotinjak ljudi a Hruščov je u Moskovskoj oblasti represirao 80.000 kulaka!! u predjelu gdje isključivo postoje industrijski gradovi.
A sve je to bila reakcija visokopozicioniranih komunista, koji su se usprotivili prijedlogu Staljina da izbori budu uvijek otvoreni, tajni i sa više kandidata za bilo koju poziciju, i na kojima su se mogli natjecati čak i nečlanovi partije. Naravno da su se mnogi osjetili ugroženim za svoje pozicije i državom je potekla te 1937 rijeka krvi. Staljin im se je iduće godine osvetio, ali neki su se lukavci kao Hruščov izvukli. Ah, mogao bi do sutra. Čitajte ruske autore kao Jurij Žukov ili Aleksandar Jelisejev, koji ne pišu "romane" o ludom Staljinu, već mukotrpno kopaju po arhivima i proučavaju materijale s raznih plenuma i kongresa.
marder is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2017., 19:40   #473
https://plus.google.com/u/0/
marder is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2017., 19:58   #474
Quote:
E-Absynthe kaže: Pogledaj post
Staljinov mozak istraživao je Aleksandar Mjasnikov.

U dnevnik je zapisao;

„Mislim da su Staljinova okrutnost i sumnjičavost, strah od neprijatelja, u velikoj mjeri bili posljedica ateroskleroza mozga..Zemlju je, zapravo, vodio bolesnik.“
Da da, zamisli zemlju u kojoj zatvor nije hotel vec podrazumeva prinudni rad, gde robijas nema teretanu i 3 obroka na dan o trosku drzave vec dug oduzuje rmbanjem.
A sto se tice cistki, ja sam u Srbiji, zamisljam koji bi gubitak za Srbiju bio da recimo cela garnitura dzabalebarosa koji se rotiraju u foteljama vec decenijama zavrsi pred streljackim vodom i da im bude konfiskovana sva imovina koju su stekli tako sto su jedni drugima namestali pozicije.
ccaterpillar is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2017., 12:57   #475
Proučavanjem Staljina ja san stekao dojam da je Staljin sredinom 30-ih poludio zbog samoubojstva supruge Nađe i ubojstva bliskog prijatelja Kirova. Takodjer sam zaključio da se krajem tog desetljeća oporavio, mada su to samo moja razmišljanja
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2017., 22:04   #476
Na kraju balade, vrag uvijek dođe po svoje.

Veseli me činjenica da je umirao satima, sam, nemoćan, prestravljen i upišan... jednako kao i da su Jagoda, Ježov i Berija zapomagali i vrištali ko curice kad su ih vodili na smaknuće.
__________________
Uvijek uz dlaku!
fgzcvijetic is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2017., 14:40   #477
Napoleon, Stalin, Hitler, Mussolini, Mao Tse Tung...i jos mnogi ostali su bili nista drugo nego Imperatori.
Jedni od tih su pobjednici a drugi porazeni, jedni od tih imaju spomenike do dan danas a druge pokusavaju izbrisat iz povijesti.

Interesantno je samo da to jedva 5 posto povijesnicara prihvaca.
Simunonuno is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2017., 06:14   #478
Kao i uvijek Staljin pobjeđuje u anketama, iako ga vlasti ne vole:

https://www.voanews.com/a/russians-j...l/3916559.html
marder is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2017., 06:38   #479
Bolestan um

Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
Na kraju balade, vrag uvijek dođe po svoje.

Veseli me činjenica da je umirao satima, sam, nemoćan, prestravljen i upišan... jednako kao i da su Jagoda, Ježov i Berija zapomagali i vrištali ko ice kad su ih vodili na smaknuće.
Bolesno je da neko uživa u nečijoj smrti, pogotovo ako je ona rezultat nepružanja medicinske pomoći i trovanja. Veselite se vjerojatno zbog činjenice da je za vladavine Staljina država od nivoa siromašne Afrike postala super sila s drugim najvećim bruto-nacionalnim dohotkom na svijetu, što nije bilo nezaposlenih, što su nauka, kultura i sport dostigli neslućene razmjere itd
A možda žalite i to što je pobijedio Hitlera (čitaj ujedinjenu Europu) a znamo kakvu je sudbinu Hitler namjenio Rusima u slučaju njegove pobijede.
marder is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2017., 11:07   #480
Quote:
marder kaže: Pogledaj post
Bolesno je da neko uživa u nečijoj smrti, pogotovo ako je ona rezultat nepružanja medicinske pomoći i trovanja. Veselite se vjerojatno zbog činjenice da je za vladavine Staljina država od nivoa siromašne Afrike postala super sila s drugim najvećim bruto-nacionalnim dohotkom na svijetu, što nije bilo nezaposlenih, što su nauka, kultura i sport dostigli neslućene razmjere itd
A možda žalite i to što je pobijedio Hitlera (čitaj ujedinjenu Europu) a znamo kakvu je sudbinu Hitler namjenio Rusima u slučaju njegove pobijede.
SSSR država s drugim najvećim BDPom u svijetu?
Oprosti, ali na čemu si ti?
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:50.