Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.12.2009., 23:54   #21
Quote:
dodolina kaže: Pogledaj post
zanima me koje to slatko vrhnje koristite za kuhanje, npr Ana uvik spominje slatko vrhnje i sad ja jedanput kupila u casici slatko vrhnje i radila pire od karfiola..preslatko je bilo tako da mislin da san falila kupit...
koje vi slatko vrhnje kupujete, koja marka???
Pire od karfiola? Slatko vrhnje? Ja bih dodala kiselo vrhnje, crveno, masnije. Ili kako je gore netko spomenuo, mileram. Pri kraju pripreme.
regica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2009., 00:12   #22
Quote:
regica kaže: Pogledaj post
Pire od karfiola? Slatko vrhnje? Ja bih dodala kiselo vrhnje, crveno, masnije. Ili kako je gore netko spomenuo, mileram. Pri kraju pripreme.
pa da...ja san eto postupila po receptu i kupila to bayerlandovo ali ocajan mi je okus..ne znan valjda meni osobno to ne pase ali mi je bilo stvarno too much...

kiselo vrhnje volin cak i ovako sa zlicon pojest pa cu eto provat sa tin...
a sta se tice kuhanja...do sad bi koristila bas vrhnje za kuvanje ali zobeno iz bio ducana...
fala ekipa, sad mi je sve jasnije dosta
dodolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2009., 00:20   #23
Quote:
x-type kaže: Pogledaj post
ovo na slici je isto biljno vrhnje, ista stvar kao Hole. ne smije pisati "za šlag" i onda je to mliječno. nisam siguran da sam vidio slatko vrhnje o kojemu se priča od naših proizvođača. znam da je Bayerlandovo nekak najčešće (ovo)
nije točno. iman ga u frizideru i evo sat pise na njemu- vrhnje za šlag 36%MM
kratkotrajno stabilizirano, homogenizirano slatko vrhnje. SASTOJCI: slatko vrhnje sa 36% mlječne masti, stabilizator.

ja sm danas u plodinama uzela od vindije, a odma do je bilo i od dukata. cjena im je oko 15 kn, dok su oni biljnog podrekla oko 7-8 kn.
__________________
kuvanje i kuzinavanje
njasa is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2009., 02:29   #24
ali slatko vrhnje i vrhnje za slag nisu isto. dukat je nekad proizvodio to spomenuto sa zlatnim poklopcem u casici od 2 deca.
onda je bilo od simun milka, dobro, ali vise ga isto nema. danas ima od megglea, bayernlanda, tonka iz rijeke i jos jedno,
ne mogu se sjetiti koje. ana koristi slatko vrhnje, a ne ono za slag.
Lola is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2009., 04:18   #25
Samo slatko vrhnje, meni je najbolje od bayernlanda. ovo vrhnje za kuhanje je govno.
SV mi spada u top 5 must have namirnica u frižideru.
Nanidia is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2009., 08:31   #26
Quote:
Lola kaže: Pogledaj post
ali slatko vrhnje i vrhnje za slag nisu isto. dukat je nekad proizvodio to spomenuto sa zlatnim poklopcem u casici od 2 deca.
onda je bilo od simun milka, dobro, ali vise ga isto nema. danas ima od megglea, bayernlanda, tonka iz rijeke i jos jedno,
ne mogu se sjetiti koje. ana koristi slatko vrhnje, a ne ono za slag.
Slatko vrhnje se može umutiti za šlag pisalo to na ambalaži ili ne.
Proizvodi koji imaju različita tržišna imena su jedna ista stvar - vrhnje s više od 35% masti.
Ja kupujem slatko vrhnje ili Vindijino u teterapaku ili iz jedne male privatne mljekare ( Veronika) pakirano u čašicama od 2dl.
I jedno i drugo se umute u šlag bez ikakvih dodataka.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2009., 09:01   #27
Quote:
dlap1307 kaže: Pogledaj post
Slatko vrhnje se može umutiti za šlag pisalo to na ambalaži ili ne.
Proizvodi koji imaju različita tržišna imena su jedna ista stvar - vrhnje s više od 35% masti.
Ja kupujem slatko vrhnje ili Vindijino u teterapaku ili iz jedne male privatne mljekare ( Veronika) pakirano u čašicama od 2dl.
I jedno i drugo se umute u šlag bez ikakvih dodataka.
Veronika ima odlicno kiselo mlijeko i namaz Ja na placu uglavnom pokupujem bocice, na vrhnje zakasnim (Jarun)
regica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2009., 09:17   #28
Quote:
regica kaže: Pogledaj post
Veronika ima odlicno kiselo mlijeko i namaz Ja na placu uglavnom pokupujem bocice, na vrhnje zakasnim (Jarun)
Ja kupujem na Dolcu.
Blizu sam pa skoknem kad stignem.Imaju i jako dobro mlijeko od kojeg pravim basu.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2009., 09:30   #29
Quote:
dlap1307 kaže: Pogledaj post
Ja kupujem na Dolcu.
Blizu sam pa skoknem kad stignem.Imaju i jako dobro mlijeko od kojeg pravim basu.
Sto je to? Moje nije briga za mlijeko. Ja ga mrzim. Al drago mi sve ostalo. Dakle, basu?
regica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2009., 11:33   #30
Quote:
regica kaže: Pogledaj post
Sto je to? Moje nije briga za mlijeko. Ja ga mrzim. Al drago mi sve ostalo. Dakle, basu?
Basa je vrsta svježeg sira koji se radi od kiselog mlijeka.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2009., 12:09   #31
Kako? Jel klasicno dodavanje jogurta u mlijeko ili?

Edit: U kiselo mlijeko?
regica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2009., 14:02   #32
Quote:
regica kaže: Pogledaj post
Kako? Jel klasicno dodavanje jogurta u mlijeko ili?

Edit: U kiselo mlijeko?
Prokuhaš mlijeko od Veronike,neka se hladi dok ne bu mlako,umiješaš nutra kiselo mlijeko oko 1dl na 2l mlijeka.
Pustiš da se ukiseli.
Neka stoji jedan dan tako ukiseljeno.
Ondak cijediš.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2009., 14:05   #33
I sta dobijes?
regica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2009., 14:13   #34
Quote:
regica kaže: Pogledaj post
I sta dobijes?
vritnjak,ak tak nastaviš.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2009., 15:03   #35
Quote:
dlap1307 kaže: Pogledaj post
Basa je vrsta svježeg sira koji se radi od kiselog mlijeka.

Dlap, hvala što si me podsjetila na basu :nostalgična:

Već sam bila zaboravila na nju. A puno sam je jela kao klinka kod bake u Lici. S palentom. Ili s toplom pogačom koju bi baka ispekla... Imala je onako pomalo kiselkast okus, svakako kiseliji od vrhnja.

Dugo nema bake... nema ni one Like... pa nema ni base... tako da je više nikada nisam jela. A nisam je vidjela ni po dućanima.

Baš lijepo da si napisala recept Probat ću je jednom sama napraviti.


EDIT: Joj, ovo je topic o slatkom vrhnju! Rijetko koristim vrhnje, a kada da, onda je to ono crveno, Dukatovo, 'Brzo i fino'.
__________________
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2009., 15:24   #36
Quote:
fermina-daza kaže: Pogledaj post
Dlap, hvala što si me podsjetila na basu :nostalgična:

Već sam bila zaboravila na nju. A puno sam je jela kao klinka kod bake u Lici. S palentom. Ili s toplom pogačom koju bi baka ispekla... Imala je onako pomalo kiselkast okus, svakako kiseliji od vrhnja.

Dugo nema bake... nema ni one Like... pa nema ni base... tako da je više nikada nisam jela. A nisam je vidjela ni po dućanima.

Baš lijepo da si napisala recept Probat ću je jednom sama napraviti.


EDIT: Joj, ovo je topic o slatkom vrhnju! Rijetko koristim vrhnje, a kada da, onda je to ono crveno, Dukatovo, 'Brzo i fino'.
Peso je presladak,narančasta prostirka kao moja.
Basa može okvirno u vrhnje...hehehe
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2009., 17:17   #37
Ne koristim niti slatko vrhnje, niti vrhnje za kuhanje. Svi umaci sa time su jednostavno preteški i daju karakterističan neugodan okus jelima.
Npr. nisam još niti u jednom restoranu jeo ukusnu tjesteninu sa škampima ili kozicama na bijelo, uvijek to upropaste sa slatkim vrhnjem.

Umjesto toga koristim ili kiselo vrhnje ili otopim neki sir, npr. svježi kravlji ili još bolje neki lagani kozji. I jogurt u nekim umacima nije loš za eksperimentiranje.
Martinn is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2009., 17:48   #38
srecom mnogi profesionalni kuhari se ne slazu s tobom martine, pa i dalje koriste slatko vrhnje u svojoj kuhinji.
a i amateri.
ja obicno mijesam slatko i kiselo.
Lola is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2009., 22:28   #39
Quote:
Lola kaže: Pogledaj post
srecom mnogi profesionalni kuhari se ne slazu s tobom martine, pa i dalje koriste slatko vrhnje u svojoj kuhinji.
a i amateri.
ja obicno mijesam slatko i kiselo.
Neka i dalje koriste, ali ja to ne jedem

Inače isto mišljenje dijeli dosta prijatelja, tak da nisam usamljen u bojkotu slatkog vrhnja u kuhinji.
Martinn is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2009., 08:48   #40
Quote:
Martinn kaže: Pogledaj post
Neka i dalje koriste, ali ja to ne jedem

Inače isto mišljenje dijeli dosta prijatelja, tak da nisam usamljen u bojkotu slatkog vrhnja u kuhinji.
Ako se upotrijebi na ispravan način,slatko vrhnje se u jelu ne smije osjetiti.
Daje samo punoću i kremastu teksturu.
Istina je da se po našim restoranaima krka u sve i svašta i to krajnje neumjereno.
A ambiciozni kuhari amateri vrhuncem umijeća smatraju kad se pile udavi u lokvi "vrhnja za kuhanje".
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:53.