Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.08.2008., 12:02   #201
ha cuj, ako naidjes na nekakve ludjake, nema nacina da budes siguran u bilo sto
tako da ako te prilicno brine sta ce biti s stanom i stanarima - mozda bolje da niti ne iznajmljujes

ja npr. iznajmljujem iskljucivo s ugovorom i to iskljucivo na vremensko razdoblje od 3 mj.
kazem ljudima mozete tu biti koliko vas volja - naravno ako ce sve biti u redu i zadovoljni s obje strane, ali dulji ugovor nemozete dobiti
mozda ovime u biti pravno nista ne postizem (nisam siguran), ali ipak imam na papiru medjusobna prava i obveze, i ugovor istekne brzo tako da bi u slucaju "nezeljenih" situacija ipak trebao imati manje problema s iseljavanjem
znatizeljan is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2008., 12:03   #202
...

izgleda da zaista ne shvaćam

valjda sam zbog te svoje neukosti i tuposti u ovih dvadesetak godina selila manje nego netko drugi u dvije godine.

gle zaista, najmodavci traže te jebene pologe i ne žele znati ni za prijave ni za ugovore i ne mogu reći da je to fer i korektno. nije.

ali ovdje na forumu sam pročitala izjave nekih najmodavaca tipa: ŠTA SI NE UZMEŠ KREDIT PA SI NE KUPIŠ VLASTITI STAN.
i to onako, bahato i bezobrazno...pa što si ne bih uzela kredit i napravila to da imam mogućnosti?
dobra plaća,stalni radni odnos i jamac ne nalaze se na svakom ćošku...mislim, ako će mi neki od tih napuhanih velikih gazdi biti jamac - može, uzimam sutra.
to je ono što mene živcira.

ja sam samo protiv te bahatosti i na jednoj i na drugoj strani, a pod bahatošću najmoprimaca mislim na ono: ma baš me briga za prostor, pa nije moje, skupo to plaćam pa mogu...udri Mujo!
jasno da želim živjeti u urednom i normalnom prostoru, ali to sam već rekla i ne želim ponavljati.

hoću samo reći da zaista ima još najmodavaca s kojima se sve možeš dogovoriti i kod kojih ti ne trebaju ni javni bilježnici, ni promjene brave ni prozirni razlozi pro et contra.

neki ljudi još uvijek dobro znaju što znači riječ.
ya rayeh is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2008., 12:42   #203
...

a možeš i dići stanarinu kako ti se sprdne, jel da?
ya rayeh is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2008., 12:57   #204
Kak stoje stvari s pričuvom? Moje je mišljenje nakon dugogodišnjeg podstanarstva da je plaćanje iste u svakom slučaju stvar vlasnika stana (osim ak ugovorom nije drugačije uređeno). Kaj mislite o tome?
POdStanarka is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2008., 13:39   #205
Hajde procitaj zakon koji ti je gospodin frlet postao, pa ces vidjeti da ne mozes dici stanarinu kako hoces.
rosalina is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2008., 14:14   #206
Iz pričuve se plaća održavanje zajedničkih dijelova zgrade. Podstanar živi u toj zgradi, rauba itd., a sigurno mu je ljepše kada ima interfon, lift koji radi, svjetlo u stubištu koje je čisto, vrata od zgrade i poštanske sandučiće koji ne lamataju jer su brave porazvaljivanje. Tako da smatram da bi to podstanar trebao plaćati. I ja sam plaćao dok sam bio podstanar.

Vezano za ugovore i prijave. Mislim da stanodavci koji ne žele ugovor nisu fer jer su onda obje strane sumnjičave, pravo i zaštitu ima onaj koji je veći "šerif", a ni podstanar ne može koristiti poreznu olakšicu.

O prijavi mislim drugačije iz obiteljskog iskustva. Stric je iznajmljivao stan, ugovor i sve, ali je i prijavio podstanara. Ispalo da je ovaj neki krimos sa 30-ak prekršajnih i 10-ak kaznenih prijava. Pobjegao u pola noći ne plativši, a sad svi ti sudski papiri i pozivi i rješenja stižu na njegovo (podstanarovo) ime u taj stan. Sad su u stanu neki drugi ljudi i ide im na ku*rac (da oprostite) što im malo-malo policija ili poštar zvoni (česo i u neki ludi sat, npr. 5 ujutro subotom) i traži onog prvog. Vlasti kažu: "da vam ta pisma ne stižu više bivši podstanar se sam mora odjaviti i prebaciti negdje drugdje, što se nas tiče ovo je njegova službena adresa". I možeš plakati. Slažem se ja da u takvi u manjini, ali eto nekom se i zalomi takav podstanar, platiš državi porez i onda ti vlast kaže: "boli nas džon".
Neuson is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2008., 14:25   #207
Bezimeni, nazalost od najgoreg tesko. Meni je jedan poznanik pricao, kako je isao na more zivjeti, ostavio je stan u Zg. Ekipa mu provalila u stan i naselila se. 2g se natezao s njima da ih makne.

Fascinantno je kako stanodavci u velikom broju imaju neke fiks ideje koje su nevazne, kao sto je emotivna povezanst sa stanom, iznajme ga a i dalje se ponasaju kao da oni u njemu zive, zele odgajati svoje podstanare jer ih mame nisu odgoile i slicne stvari, ulaze u stan, kontroliraju. Uzas i jedna velika glupost. Umjesto da procjene ljude kojima iznajmljuju (da su situirani i da imaju sto izgubiti) i puste ih na miru, oni se bave ovakvim glupostima. Jednom kad im ulete neki ludjaci, najebat ce samo tako. Ja bi isla na sto kraci ugovor, sto cisce racune i dobru procjenu stanoprimaca.
rosalina is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2008., 14:33   #208
Quote:
elegant kaže: Pogledaj post
Lindelia .... ukratko, ne radi ono što ne bi željela da rade u tvom stanu u kojem bi imala podstanare!

Mi smo imali višegodišnje podstanarsko iskustvo i nismo imali nikakvih problema sa stanodavcima. Novac smo uglavnom uplaćivali na rn, ali je bilo i situacija kada smo ga mjesečno odnosili rođakinji od gazdarice. Nikad nije bilo problema.
Sve režije smo plaćali i nikad nismo odlazili iz stanova, a da je netko drugi za nama plaćao naše reačune. Imali smo kućnog ljubimca i to smo uvijek na lijep način rješavali sa stanodavcem i nije bilo problema ... dogovorili smo da ćemo o svom trošku sanirati eventualnu štetu.
Sve manje popravke ko stanu smo uvijek riješavali sami ... ako nije išlo, dogovorno smo pozvali majstore i trošak bi podijelili ili bi ga snosio stanodavac (već prema vrsti popravka).
Stan smo održavali urednim ... bez pretjerivanja.
Sa susjedima se nismo družili, ali smo poštivali dogovore u stubištu (i znali tko nam je predstavnik stanara, pa ako nam kaj nije bilo jasno ....).
Stanodavci nam nisu dolazili u nenajavljene posjete i to je bilo dogovorno. Brave nikad nismo mijenjali, jer nam se to nije činilo korektnim. Btw u stanu smo imali i većih vrijednosti, ali to nam se nije činio dovoljan razlog da na tuđem stanu mijenjamo bravu!
Gotovo uvijek smo uz stran dobili i šupu na korištenje, koju smo odražavali u urednom stanju.


Nadam se da sam ti pomogla ... ukratko, sve je stvar dogovora i obostranog fer odnosa.
Sretno
Ajd hvala bogu ,barem jedna normalna izjava.
Reci im za psa,pretpostavljam da nije neki telac od 150kg ,nego neki osrednji cucak koji je naviknut na stan.
evang is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2008., 14:37   #209
Quote:
Dolores_Claiborne kaže: Pogledaj post
Uskoro selim u podstanare i zanima me da li imam pravo na vlastitu ruku sam promjeniti bravu u budućem stanu ili to prvo moram pitati stanodavca?
Jednostavno ne želim razmišljati dok me nema u stanu da li mi se tamo netko smuca i kopa po stvarima .
Imam jednu bolju ideju od mijenjanja brave.
Takodjer sam podstanar, ali imam stvarno ok stanodavce za koje vjerujem da ne ulaze u stan. Vec smo mijenjali bravu jer je stara stekala, ali smo svejedno rezervni kljuc dali vlasnicima.
Kako zivim s momkom koji je poprilicno paranoican a i razumi se u elektroniku, on je izradio malu plocicu spojenu na magnetski senzor na vratima i na mobitel koja je isprogramirana da salje poruku kada se otvore vrata te se moze porukom na taj mob aktivirati odnosno deaktivirati. Stvar se pokazala dosta korisna u vise situacija (cuvanje stana od strane prijatelja, dolazenje majstora itd) te je potvrdila da stanodavci stvarno ne dolaze u stan... Nadalje, on sada radi na novoj verziji koja bi imala i tipkovnicu pa ne bi slala poruku svaki put vec samo ako pravodobno ne upises sifru (ovo se vec naveliko koristi, pogotovo vani...).



Ne znam, ali ako se razumis u elektroniku ovo se dosta jeftino napravi, a ako ne onda se sigurno moze kupiti samo ne znam koliko kosta....
Zora is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2008., 14:38   #210
Ne znam zasto se ljudi zamaraju oko toga tko placa pricuvu. Zbroji sve troskove u glavi i to je cinjena koju placas za stan. Ako ti ne pase, ides dalje. Zar je bitno koji je dio od tih troskova pricuva i je li uopce dio? Recimo, radje cu uzeti isti stan koji kosta 300 Eur, a da moram placati pricuvu, nego isti takav stan od 350Eur, a da ne moram placati pricuvu.
rosalina is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2008., 15:19   #211
Quote:
Neuson kaže: Pogledaj post
Iz pričuve se plaća održavanje zajedničkih dijelova zgrade. Podstanar živi u toj zgradi, rauba itd., a sigurno mu je ljepše kada ima interfon, lift koji radi, svjetlo u stubištu koje je čisto, vrata od zgrade i poštanske sandučiće koji ne lamataju jer su brave porazvaljivanje. Tako da smatram da bi to podstanar trebao plaćati. I ja sam plaćao dok sam bio podstanar.
U dio pričuve idu i zajednički popravci npr. krova i slična veća održavanja nekretnina. Po meni takvo "popravljanje" nekretnine nije nešto što bi trebao plaćati podstanar jer on nije suvlasnik zgrade, već korisnik (no naravno, da, s te druge strane, u redu je da plaća održavanje lifta i sl.)
Svojevremeno sam sa svojim stanodavcem raspravljao o ovome, tako da smo mi plaćanje pričuve podijelili (ionako se plaća u dva oblika - jedno preko uplatnice na račun u GSKG-u, a drugo cashom predstavniku stanara).
marqox is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2008., 16:04   #212
Quote:
Zora kaže: Pogledaj post
Imam jednu bolju ideju od mijenjanja brave.
Takodjer sam podstanar, ali imam stvarno ok stanodavce za koje vjerujem da ne ulaze u stan. Vec smo mijenjali bravu jer je stara stekala, ali smo svejedno rezervni kljuc dali vlasnicima.
Kako zivim s momkom koji je poprilicno paranoican a i razumi se u elektroniku, on je izradio malu plocicu spojenu na magnetski senzor na vratima i na mobitel koja je isprogramirana da salje poruku kada se otvore vrata te se moze porukom na taj mob aktivirati odnosno deaktivirati. Stvar se pokazala dosta korisna u vise situacija (cuvanje stana od strane prijatelja, dolazenje majstora itd) te je potvrdila da stanodavci stvarno ne dolaze u stan... Nadalje, on sada radi na novoj verziji koja bi imala i tipkovnicu pa ne bi slala poruku svaki put vec samo ako pravodobno ne upises sifru (ovo se vec naveliko koristi, pogotovo vani...).



Ne znam, ali ako se razumis u elektroniku ovo se dosta jeftino napravi, a ako ne onda se sigurno moze kupiti samo ne znam koliko kosta....
super fora...pa može mi slobodno tvoj dragi složiti jednu, platim mu i sve 5
za početak ćemo postaviti kameru koja se pali na detekciju pokreta i šalje slike na mejl
Dolores_Claiborne is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2008., 21:41   #213
Bas mi kaze da ti za to postoje ip video kamere koje sve to same rade; pale se na pokret i salju mejl sa slikom.
Misli da kosta par tisuca kuna ali mozda postoje i jeftinije...
Zora is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2008., 16:02   #214
Quote:
Dolores_Claiborne kaže: Pogledaj post
super fora...pa može mi slobodno tvoj dragi složiti jednu, platim mu i sve 5
za početak ćemo postaviti kameru koja se pali na detekciju pokreta i šalje slike na mejl
A da bi kamera imala smisla, onda obavezno, na vidljivom mjestu istakni natpis da je objekt pod videonadzorom. Mislim da naljepnicu možeš kupiti u NN ili sličnim papirnicama .

Članak 131.
(1) Tko neovlašteno i kriomice snimi drugoga filmski, televizijski, videokamerom ili fotoaparatom, kaznit će se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do jedne godine.

Odnosno, možeš ti snimati, ali s tim ne možeš ... ništa

(2) Kaznom iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se tko posebnim napravama neovlašteno prisluškuje ili snimi razgovor ili izjavu koji mu nisu namijenjeni ili tko omogući nepozvanoj osobi da se upozna s razgovorom ili izjavom koja je neovlašteno prisluškivana ili snimana.
Marja is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2008., 00:30   #215
Quote:
Zora kaže: Pogledaj post
Bas mi kaze da ti za to postoje ip video kamere koje sve to same rade; pale se na pokret i salju mejl sa slikom.
Misli da kosta par tisuca kuna ali mozda postoje i jeftinije...
možeš staviti i običnu kameru (spojenu na komp), fora je u programu
Dolores_Claiborne is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2008., 00:32   #216
Quote:
Marja kaže: Pogledaj post
A da bi kamera imala smisla, onda obavezno, na vidljivom mjestu istakni natpis da je objekt pod videonadzorom. Mislim da naljepnicu možeš kupiti u NN ili sličnim papirnicama .

Članak 131.
(1) Tko neovlašteno i kriomice snimi drugoga filmski, televizijski, videokamerom ili fotoaparatom, kaznit će se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do jedne godine.

Odnosno, možeš ti snimati, ali s tim ne možeš ... ništa

(2) Kaznom iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se tko posebnim napravama neovlašteno prisluškuje ili snimi razgovor ili izjavu koji mu nisu namijenjeni ili tko omogući nepozvanoj osobi da se upozna s razgovorom ili izjavom koja je neovlašteno prisluškivana ili snimana.
Haloooo? govorim o postavljanje kamere U STAN u kojem živim, a ne ispred susjedovih vrata...
po ovom tvom kad god snimiš lopova moš se hebat
Dolores_Claiborne is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2008., 08:48   #217
Quote:
Dolores_Claiborne kaže: Pogledaj post
Haloooo? govorim o postavljanje kamere U STAN u kojem živim, a ne ispred susjedovih vrata...
po ovom tvom kad god snimiš lopova moš se hebat
Upravo tako
Nisam ja pisala zakon.
Ukratko, možeš ti snimati, no sa snimkom nemreš niš osim, ukoliko ti gazda zaviruje, dignut sidro i otić. Ak mu i veliš da ga je kamera snimila, tužil bu te za neovlašteno snimanje.

Isko kao kad lopova zatekneš u svom stanu ... ne smiješ ga iscipelarit jer bu te tužil
Marja is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2008., 10:19   #218
Marja, si ti sigurna u to?!
Po tome to bi se onda odnosilo i na sve trgovine i kladionice i sl. koje su pod videonadzorom. A to baš i nije tako... Tu su videosnimke i te kako od pomoći organima nadzora, a ne da te još i kazne jer si svoj privatni objekt zaštitio.
Isabella is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2008., 10:45   #219
Quote:
Isabella kaže: Pogledaj post
Marja, si ti sigurna u to?!
Po tome to bi se onda odnosilo i na sve trgovine i kladionice i sl. koje su pod videonadzorom. A to baš i nije tako... Tu su videosnimke i te kako od pomoći organima nadzora, a ne da te još i kazne jer si svoj privatni objekt zaštitio.

A jesi ti primjetila da je na većini tih objekata koje spominješ istaknut natpis da je objekt pod videonadzorom? Pročitaj citat iz zakona koji sam stavila par postova iznad.

Najžalosniji primjer su ti npr. nadzorne kamere u tunelima. Pretjecanje preko pune duple, polukružno okretanje, zaustavljanje, ... svi ti evidentni prekršaji su snimljeni, a institucija može sjedit i plakat nad tim slikama/snimkama. Na sudu one ne vrijede kao dokaz.
Marja is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2008., 11:05   #220
htio bi samo reci da nesavjetujem promjenu brave na stanu bez znanja i suglasnosti vlasnika(ja da to primjetim odmah bi izbacio podstanara van-iz razloga sto mu vise nebi vjerovao i to odmah povlaci neke crne slutnje-tipa da hoce se nastanit..)
a vidim da je ovdje pun forum paranoika s kamerama i senzorima-mislim malo nekog povjerenja u ljude i opcenito neke socijalizacije nikome nije skodilo-pa u krajnju ruku rent a car,hoteli,podatci koji se daju okolo po bankama(od kojih mozes imat vise stete..) i hrpa drugih stvari-vi valjda svaku salamu koju kupite u ducanu prvo odnesete na provjeru u lab pa onda pojedete jer nevjerujete pecatu veterinara..
ali jednostavno moras imat neko odredeno povjerenje u ljude-to je bit svega,a naravno da ima gazda koji su voajeri..
comi1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:19.