Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.09.2010., 23:56   #381
Quote:
mobberzg kaže: Pogledaj post
Koliko se sjećam, 101. brigada je bila oko Komareva.
Prvi dan, zamjenila je gardisku koja je vršila prodor prema Petrinji i kasnije je preuzela teren oko Gvozda, baš ne pamtim imena tih mjesta jer smo brzo išli pa me ne držite za riječ. Uglavnom ona je držala ljevu stranu prema Kostajnici (ulazila u prazan prostor).
Oko gline je od nas teren preuzimala Jaskanska brigada, neznam joj broj...
102 nakon debakla pri forsiranju Kupe mislim da više nije ni bila operativna (bar ja više nisam čuo za nju)....
Zato sumljam u podatak o 102. brigadi na tom djelu...
koka36 is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2011., 20:59   #382
Quote:
D.I.V kaže: Pogledaj post
NINJA 07... o ovoj postrojbi se malo govori SATNIJA TAKTICKIH SNAJPERA. Jesu oni bili zasebna postrojba ili pod zdrugom?
STS je bila zasebna postrojba pod izravnim zapovijedništvom generala Gotovine!
MB kutina is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2011., 16:37   #383
zanimaju me borbe u novom Tenju...dali netko zna nesto o tome?
jeli bilo puno ulične borbe?...tenkovskih napada...itd
wert1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2012., 20:22   #384
rpg7,ti si izgleda nalozen samo na tvoje uspjehe pa te smeta ako netko nesto napise da je bilo sitnica .Za zacka1 je to stvarno bila sitnica .O.K. pa sta mu ne odgovaras gdje si bio 1991.?Sigurno nisi bio gdje i on jer znam da je on bio od Vukovara -Gospica do Pakracke poljane a ti sada razmisljaj.Po nasem zacku1 se zvala nasa bojna /a sta da ti se ispovijedam/,i dobro zapamti da si naletio ne na obicnog branitelja /ne umanjujem niciju vrijednost molim!/vec na zapovjednu osobu.Reci da on laze je u najmanju ruku neukusno ako ne znas citavi put te osobe.Dok si ti mozda sa nekim pi*darijama bio opterecen /hahaha/zacko je bez crijeva zakrpan dosao da ti pomogne da izvuces dupė.Ni ja ne volim takve napuhane kao sto si ti al sam te pustio da s**es do mile volje.Skini kapu kad sa zackom1 pricas ,zapamti to .
zabac56 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2012., 16:49   #385
Quote:
mobberzg kaže: Pogledaj post
Koliko se sjećam, 101. brigada je bila oko Komareva.
Koliko se sjećam u knjizi Davora Marijana Oluja,pročitao sam kako je 101-a trebala preuzeti Komarevo od 57-e brigade,ali nisu uspjeli

Možda netko zna nešto više o tome?
teac-tascam is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2012., 17:43   #386
Quote:
teac-tascam kaže: Pogledaj post
Koliko se sjećam u knjizi Davora Marijana Oluja,pročitao sam kako je 101-a trebala preuzeti Komarevo od 57-e brigade,ali nisu uspjeli

Možda netko zna nešto više o tome?
Ma uspjeli su kako nebi uspjeli, neš ti nauke preuzeti položaj koji je utvrđen prije 3-4 godine... Nisu uspjeli u nepotrebnoj avanturi probijanja linije...
koka36 is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2012., 11:06   #387
dal su se mozda u ranom periodu domovinskog rata u daruvaru vodile nekakve ulicne borbe?
sjecam se dok sam bio prije koju godinu tamo da postoji spomen ploca poginulim policajcima blizu centra grada, ubijeni s ledja negdje u sedmom mjesecu 1991.
vin09mon is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2012., 01:54   #388
Quote:
D.I.V kaže: Pogledaj post
Prvi post pa u sridu

Malo mi je dosadno ,pa reko da malo pogledam preko google erth.

Od crkve do mosta ima 1 km ,a do prve kuce 1.2 km . Ispod crkve 500 m ima cijeli red kuca (sa obadvije strane ulice) koja zavrsava sa sumom . Ta suma krece od obale Kupe pa do jedne ceste. Dalje se nastavlja jos veca suma. Tako da ti cestitam na gadjanju iz sabati puske ,ta firma proizvodi vecinom lovacke puske (dvocijevke) za lov.


Malo sam i to trazio po netu ,ali nema je kao da je u zemlju propala

Mislim na sabbati u kalibru 7,62x67.

Ako netko zna da postoji ,molim da netko kaze ili da link da pogledam .
Sabati radi obrtnočepne karabine u dosta kalibara 30 .
Dobar dio izvozi u USA pa nevidim razloga da neradi u
300 Win. mag. , koji je iza 7mm Rem. mag. najpopularniji
magnum kalibar u USA .


http://www.sabatti.it/lista.php?gruppo=4&categoria=8
đeram is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2012., 02:21   #389
Quote:
buljma kaže: Pogledaj post
Prvi post je stvarno u sridu

Sa časnom namjerom sam ovo napisao misleći da će se već netko naći "tko je ovaj događaj bar vidio ako ne i promatrao, a možda i sudjelovao u njemu ". Mislio sam da je moguće na forumu naći još ljudi koji bi svjedočili ovoj temi, onih koji su u to doba stvarno bili na tom mjestu. Svaka ti čast, ali jedini si primjetio još jednu "lovačku" od svih iskusnih snajperista. Namjerno sam stavio u tekst jedu pušku koja je više nego poznata i jednu koja uopće ne postoji. Naime tvrtka Sabatti Gardone NIKADA nije napravila pušku u takvom kalibru. A i daljina je pozamašna. Događaj se uistinu zbio 1992 i to u vrijeme primirja, ali nitko nije pucao po posadi BST-a, već su naši u to doba igrali košarku poviše od crkve prema ulazu u selo na cesti koja dolazi od Velike Gorice. Jedino što nisi računao a nije moguće vidjeti na googlu je to što u to doba nije bilo toliko puno vegetacije

Pozdrav ti lijepi !
"Buljma"
Buljma ako je događaj kako kažeš istinit , zanima me dali je
druga puška u tvom postu postojala , tj. Steyr Mannlicher sa
prigušivačem i na kojoj daljini izvršen potvrđeni pogodak .
Model puške mi i nije toliko bitan koliko dali je imala prigušivač
pucnja i o kojoj je daljini riječ .
đeram is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2012., 12:17   #390
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Nažalost nigdje se nemože doči do pravih podataka, konfuzija je bila ogromna, mi smo s BVP-ima izvlačili mrtve i ranjene i tome nikad nije bilo kraja. možda sam zato dobio takav dojam o velikom broju mrtvih. recimo kad smo izvukli jednog našeg iz pogođenog tenka (mlaz je doslovno prošao kroz njega) još je bio živ ali po ozljedama mu nismo davali prevelike šanse za preživljavanje. Čak su nam rekli da je umro na putu do bolnice. tek smo kasnije (10 dana kasnije) saznali da je ipak živ. Tjelo jednog našeg tenkiste nikad nije ni nađeno.
Sad ko je kriv, Basarac je ipak bio tamo glavni i upiro je ko sivonja a znalo se da se tamo nemože proči. Ko je kriv što su tenkisti ušli u borbu a da večina nije spavala noč prije (držali su stražu u vojarni u Dugom selu???) i u noči napada jer smo direktno s vlaka krenuli u napad. Uz to večer prije i tokom cjele akcije nismo dobili ni hranu ni vodu. Kako objasniti da Zeko koji je cjeli rat u tenku zapovjeda domobranskom pješadijom a oklopnom bojnom zapovjeda Kundid koji se u tenku vozio jedino na mimohodu na Jarunu. Ne tvrdim da Kundid nije bio sposoban zapovjednik ali se u oklopnoj bojni nije snašao....
Tu je i loše izviđanje pa su tenkovski vod izviđači umjesto kroz šumu odveli u lanaru i tamo ih zaglavili u bazenima lanare. Uglavnom velika konfuzija koja je koštala glave mnoge, nažalost nepotrebno...
Službeni podaci o gubicima TS-2 (Taktička skupina) koja se sastojala od ojačane bojne 2.gbr i manjih sastva 12.dom.puk, 5 protuoklopnog top-raket. divizijuna i 31. inžinjerijske bojne.
Gubici 2.gbr u Češkom Selu: 6 mrtvih,teško ranjenih 10 i lakše ranejnih 20.
Dva tenka T-55 uništena,BVP M-80 uništen, jedan tenk T-55 s uređajem za razminiranje se zaglavio a jedno borbeno oklopno vozilo zarobljeno.
Ukupni gubici 2.gbr. u Oluji 18 mrtvih.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2012., 02:13   #391
Quote:
ac_thunder kaže: Pogledaj post
...
Zapovjednik tog prijedorskog voda zvučao je vrlo profesionalno za razliku od domaćih četnika, naime na čistom srpskom naglasku (lokalni srbi nemaju ni približan srpski naglasak i nema šanse da ga oponašaju, niti su se trudili) imao je samo jednu rečenicu, koju je ponavljao: "Opkoljeni ste, predajte se, govori vam oficir jugoslovenske narodne armije!!" (za one koji nisu bili u DR, ovdje se radi o dovikivanju kada ste prilično blizu s čedekima pa onda jedni drugima hebemo mame i ostale bedastoće).
pa eto pozdrav tebi od zapovijednika tog voda....

Zadnje uređivanje rezon@tor : 04.12.2012. at 10:45. Reason: citat, skraćen
istinajejedna is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2013., 01:09   #392
Quote:
vin09mon kaže: Pogledaj post
dal su se mozda u ranom periodu domovinskog rata u daruvaru vodile nekakve ulicne borbe?
sjecam se dok sam bio prije koju godinu tamo da postoji spomen ploca poginulim policajcima blizu centra grada, ubijeni s ledja negdje u sedmom mjesecu 1991.
u samom Daruvaru nije bo uličnih borbi ali zato u kompletnoj okolici je, svako selo je bila bojišnica govorim o prsa u prsa borbi
frch is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2013., 02:24   #393
Quote:
vin09mon kaže: Pogledaj post
dal su se mozda u ranom periodu domovinskog rata u daruvaru vodile nekakve ulicne borbe?
sjecam se dok sam bio prije koju godinu tamo da postoji spomen ploca poginulim policajcima blizu centra grada, ubijeni s ledja negdje u sedmom mjesecu 1991.
U sred noći 20. 7. ubijena su u Daruvaru 3 policajca. Ako je vjerovati nekoliko internet stranica to su Miroslav Polak, Ivan Rončević i Robert Zilli. Nisam siguran koliko je riječ o pravim uličnim borbama, čini mi se da je riječ o zasjedi, smaknuću, terorističkom činu.
danguba2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2013., 02:50   #394
Glina

Od 26. lipnja do 27. srpnja u Glini se vode ulične borbe. Policija se nalazi u Jukincu-ulazu u grad iz smjera Petrinje, zatim u zgradi policijske postaje i uz nasip rijeke Gline preko koje je sagrađen improvizirani prijelaz kako bi se ljudstvu u postaji i uz nasip moglo dopremati hranu, municiju i vršiti smjene. Postaja i položaji oko nje su bili izolirani jer su preko puta nje u gradskom parku tenkovi i oklopna vozila JNA iz garnizona u Petrinji što je prekinulo vezu između postaje i policijskih snaga smještenih na ulazu u Glinu (Jukinac ) iz smjera Petrinje.
danguba2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2013., 01:10   #395
Quote:
zabac56 kaže: Pogledaj post
rpg7,ti si izgleda nalozen samo na tvoje uspjehe pa te smeta ako netko nesto napise da je bilo sitnica .Za zacka1 je to stvarno bila sitnica .O.K. pa sta mu ne odgovaras gdje si bio 1991.?Sigurno nisi bio gdje i on jer znam da je on bio od Vukovara -Gospica do Pakracke poljane a ti sada razmisljaj.Po nasem zacku1 se zvala nasa bojna /a sta da ti se ispovijedam/,i dobro zapamti da si naletio ne na obicnog branitelja /ne umanjujem niciju vrijednost molim!/vec na zapovjednu osobu.Reci da on laze je u najmanju ruku neukusno ako ne znas citavi put te osobe.Dok si ti mozda sa nekim pi*darijama bio opterecen /hahaha/zacko je bez crijeva zakrpan dosao da ti pomogne da izvuces dupė.Ni ja ne volim takve napuhane kao sto si ti al sam te pustio da s**es do mile volje.Skini kapu kad sa zackom1 pricas ,zapamti to .
Gle,njegovo je demokratsko pravo da eskivira,(kada je već krenuo,pa stao...) .
Fakat mi je glupo pričati o nekim stvarima,za koje se ispotavljaju kao nepoznanice drugima....nikome ništa,ne zamjeram.
pozdrav!
žaccko is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 12:04   #396
Quote:
siniša kaže: Pogledaj post
ajde stisni tamo di piše web i tamo ukucaj FM 3-06-11 ili samo FM, stisni tamo gdje piše stranice na hrvatskom i onda tamo imaš sa prijevodom i tamo malo tiskaj i nači češ spisak sa svim FM .

prijevod je malo lošiji ali se može dobro skužit o čemu se radi .

Znam da je ovo malo starije ali trebam fm 3-06 sa prijevodom pa ako moze link na stranicu
hrgamonster is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2020., 10:12   #397
Ne mlati ljebati
obicni is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2020., 11:06   #398
Quote:
buljma kaže: Pogledaj post
Prvi post je stvarno u sridu

Sa časnom namjerom sam ovo napisao misleći da će se već netko naći "tko je ovaj događaj bar vidio ako ne i promatrao, a možda i sudjelovao u njemu ". Mislio sam da je moguće na forumu naći još ljudi koji bi svjedočili ovoj temi, onih koji su u to doba stvarno bili na tom mjestu. Svaka ti čast, ali jedini si primjetio još jednu "lovačku" od svih iskusnih snajperista. Namjerno sam stavio u tekst jedu pušku koja je više nego poznata i jednu koja uopće ne postoji. Naime tvrtka Sabatti Gardone NIKADA nije napravila pušku u takvom kalibru. A i daljina je pozamašna. Događaj se uistinu zbio 1992 i to u vrijeme primirja, ali nitko nije pucao po posadi BST-a, već su naši u to doba igrali košarku poviše od crkve prema ulazu u selo na cesti koja dolazi od Velike Gorice. Jedino što nisi računao a nije moguće vidjeti na googlu je to što u to doba nije bilo toliko puno vegetacije

Pozdrav ti lijepi !
"Buljma"
Mozda nije u 7,62x67mm ali te dimenzije odgovaraju kalibru .300 Winchester Magnum sto je koristen kalibar i u vojnim snajperima gdje su zabiljezeni pogoci 1+km ali za to je potrebna i jebena oprema(skup scope, eventualno i mjerac vjetra) te vrhunski skill strijelca.

http://www.snipercentral.com/history-300wm-sniping/
T-3000 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:05.