Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.01.2009., 14:14   #41
Ljudi... dosta je bilo. Od sad inzistiram da na ovoj temi pišu ljudi koji su osobno sudjelovali u stvarima o kojima pišu, a ne čuli ud prijatelja Pere, ujaka Tomice i susjede Marice...
Ajde da se ne prepucavamo. mene, a smatram i veliku večinu ostalih zanimaju detalji Domovinskog Rata... konkretne situacije, taktike, načine kako su se odprli napadima i sl. A ne jer JRM bila humana ili nije... bila jebeno humana nema šta ali šta je ona i mogla... časno zahrđati
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2009., 14:26   #42
Quote:
siniša kaže: Pogledaj post
pa napiši nešto o obrani i napadu u groznom .
Pa postojao je napad(u stvari više njih),obrana je bila kao i kod mačke koju gladni doberman stjera uz zid.Ili što bi stari Rimljani rekli veni,vidi,vici.
Obranu možeš organizirati samo ako imaš kakve takve resurse kojima se možeš oduprijeti neprijatelju.Rusi su ih Staljingradu imali,mi smo ih u Dubrovniku imali,Vukovarci su ih dok nisu bili opkoljeni i nadjačani imali,Čečeni ih nisu imali,Drnišani također.
Glede mog grada,koliko god bijasmo inferiorni i neorganizirani u početku,svakim danom naša logistika je jačala,a srpska stagnirala,jer njih je prošao onaj prvi zalet i gdje god su naišli na iole intenzivniji otpor(ovo nije nužno značilo i organizirani),stali su i tražili podršku topništva do iznemoglosti.I kad smo se povukli(a nekolicina nas i ostalo) ulazili su ko pi....ce sa onim kacigama sa kupusom na glavi i pancirkama ko da ulaze u predvorje pakla.A sve to u prigradskom naselju.Što bi bilo da su ušli u Grad(a mogli su) možemo samo nagađati.
Međutim ne valja podcijeniti neprijatelja,to je česta greška.Pametno su oni odigrali jer su procijenili da bi u gradskim borbama izgubili više ljudstva i MTS-a nego ukupno do tada.A i njih nisu vodili budale nego profesinalni vojnici koji su znali svoj posao.
__________________
Power to surprise.
alfa146 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2009., 19:05   #43
Quote:
siniša kaže: Pogledaj post
jel se može reći da obrana nije ni postojala , a kamoli organizirana obrana grada po nekom vojnom kriteriju?
Postojala je obrana, osobito u okolnim selima, gdje su se napadi redovito odbijali sve dok se nisu umješali tenkovi JNA. U početku bi inače samo stali ispred sela, uperili cijevi a čede su preko njih onda derale rafale i minobacačko paljbu. Nedostajalo je ljudstva i oružja da bi se ta sela obranila, a pošto je teren brdovit, svako malo su komunikacije prekidane (čede su ispadale iz šuma na prometnice), pa ni sustav logistike nije bio dobro sređen.
Kad su sela osvojena, jer se nisu mogla na taj način branit, nabrzinu se organizirala obrana samog grada, samo problem je bio što nije postojao front, jer je jedna vojarna u samom gradskom centru, preko puta policijske postaje, i iz nje je izišlo puno pobunjenih srba i tehnike u svakom od tri napada na grad.

Specijalna policija i ZNG se držao na nekim točkama u gradu, ali kako su to bili više džepovi, a ne linija, bilo je jasno da se ne mogu održati. Naoružanja je stiglo jako malo, uglavnom je podjeljeno ono što se imalo u policijskoj postaji.

Znači, ne može se reći da obrana nije postojala, ali svakako je bila daleko od učinkovite.
Tolko se mogu sjetit sad, ak nađem knjigu lupit ću par citata.
__________________
The Sydney was a Chatham class light cruiser, capable of 25.5kts and armed with eight 6in guns. By now the Emden was somewhat below peak condition, and her own top speed was probably somewhat below its 24.1kt best. When the Sydney appeared at 9.15 am on 9 November, the Emden stood and fought.
otompotom is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2009., 11:08   #44
Quote:
alfa146 kaže: Pogledaj post
Pa postojao je napad(u stvari više njih),obrana je bila kao i kod mačke koju gladni doberman stjera uz zid.Ili što bi stari Rimljani rekli veni,vidi,vici.
Obranu možeš organizirati samo ako imaš kakve takve resurse kojima se možeš oduprijeti neprijatelju.Rusi su ih Staljingradu imali,mi smo ih u Dubrovniku imali,Vukovarci su ih dok nisu bili opkoljeni i nadjačani imali,Čečeni ih nisu imali,Drnišani također.
Glede mog grada,koliko god bijasmo inferiorni i neorganizirani u početku,svakim danom naša logistika je jačala,a srpska stagnirala,jer njih je prošao onaj prvi zalet i gdje god su naišli na iole intenzivniji otpor(ovo nije nužno značilo i organizirani),stali su i tražili podršku topništva do iznemoglosti.I kad smo se povukli(a nekolicina nas i ostalo) ulazili su ko pi....ce sa onim kacigama sa kupusom na glavi i pancirkama ko da ulaze u predvorje pakla.A sve to u prigradskom naselju.Što bi bilo da su ušli u Grad(a mogli su) možemo samo nagađati.
Međutim ne valja podcijeniti neprijatelja,to je česta greška.Pametno su oni odigrali jer su procijenili da bi u gradskim borbama izgubili više ljudstva i MTS-a nego ukupno do tada.A i njih nisu vodili budale nego profesinalni vojnici koji su znali svoj posao.
jel mogu reči da je kod vas napad JNA i TO ličio na njihovo riješenje po doktrini onor tj da izvrše napad na grad (uključujuči predgrađa kao sastavni dio grada) iz pokreta ,pa kad ste ih vi iako malobrojni i slabo naoružani odbili , oni vrše pregrupiravanje i opet pokušavaju napad na grad i opet ih odbijate i onda oni prelaze na opsadu. to što se tiče kopnenog dijela bez ulaženja u pomorski dio operacije iako je on sastavni dio cjele operacije .

e sad dali ste vi ta predgrađa i djelove gdje ste vi očekivali da če biti njihovi pravci prodora, zaprečavali u po , pp , smislu i kako je to izgledalo ?

dali se svi ovi napadi mogu okarakterizirat kao pravi napadi , a ne recimo kao nasilna izviđanja ?

dali ste ojačavali i uređivali pojedine zgrade, grupe kuća , možda neke važnije rejone između utvrđenih rejona , dali je obrana imala barem kakvu takvu dubinu (nemislim na klasični borbeni poredak već dali je po dubini prostora bilo utvrđeno nkoliko "linija obrane" unutar grada , tj dali je sam grad bio uređen za obranu u smislu utvrđivanja ,zaprećavanja , po i pp .... obrane)dali je bio uređen za kružnu obranu , dali je mogao biti bolje obrana organizirana s obzirom na okolnosti.

koliko je ljudi sudjelovalo u obrani dubrovnika ( uključujuči sve i logistiku , i vatrogasce , bolnicu i policiju i narodnu zaštitu...) , dali je po tebi moglo se više ljudi uključit u onaj borbeni dio obrane i dali je to uopče bilo potrebno s obzirom da ste vi grad uspiješno obranili i u ovakvom sastavu ?

zašto si napisao da nisu ušli u grad, a da su mogli , koji bi tu bio razlog dali je naša obrana bila jaka ili što su oni bili pre slabi (neorganizirani , loše vođeni , slabog morala ....)?

dali ste vi bili spremni na prave gradske borbe (koje su u stvari i bile moguče), s obzirom da njih karakterizira velika dinamika , odlučno i čvrsto zapovijedanje na najnižim razinama , brze promjene i nejasne situacije , izmiješanost jedinica , visok mmoral i psihička naprezanja ....?
siniša is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2009., 16:17   #45
Quote:
siniša kaže: Pogledaj post
jel mogu reči da je kod vas napad JNA i TO ličio na njihovo riješenje po doktrini onor tj da izvrše napad na grad (uključujuči predgrađa kao sastavni dio grada) iz pokreta ,pa kad ste ih vi iako malobrojni i slabo naoružani odbili , oni vrše pregrupiravanje i opet pokušavaju napad na grad i opet ih odbijate i onda oni prelaze na opsadu. to što se tiče kopnenog dijela bez ulaženja u pomorski dio operacije iako je on sastavni dio cjele operacije .
Možda da se i ja ključim pa da ti odgovorim na pitanja a Alfa može kasnije dat svoje viđenje koje se, ja mislim, neće puno razlikovat od mog. U biti ja ne iznosim mišljenje nego osobna iskustva.
Dakle njihovo rješenje je bilo topništvom, topovnjačama, avionima i svim ostalim naoružanjem koje su posjedovali izvršiti brzi prodor prema Dubrovniku iz svih pravaca napada:
1. Debeli brijeg - Konavle - Župa dubrovačka - Dubac
2. Ivanica - Brgat - Komolac - čajkovići
3. Hum - Vukovići - Osojnik - Mokošica
4. Ravno - Čepikuće - Slano - Dubrovačko primorje.
Iako smo ih, s obzirom na odnos snaga, poprilično usporavali te tako uspjevali dobiti na vremenu za bolju pripremu samog grada za obranu, nigdje nisu doživjeli neki veći otpor osim na Brgatu, a i na Brgatu je otpor posustao kad su iz pravca Župe izbili na Dubac i tako obranu Brgata doveli u nepovoljan položaj. Kad su sami grad doveli pod opsadu više nisu imali potrebe za pregrupiranjem. Imali su dovoljno snaga (neke procjene kazuju od 15000 do 30000 redovnih vojnika, rezervista i dragovoljaca) da im na prvim crtama uvijek budu odmorne i svježe snage. S nama to nije bio slučaj.

Quote:
siniša kaže:
e sad dali ste vi ta predgrađa i djelove gdje ste vi očekivali da če biti njihovi pravci prodora, zaprečavali u po , pp , smislu i kako je to izgledalo ?
Nakon opsade grada jedini mogući pravci njihovog djelovanja su bili preko mjesta Sustjepan sjeverozapadno; padinama brda Srđ, gdje su tenkovi obična gvožđurija, sjeverno; starom cestom preko Orsule i Belvederea istočno te magistralom prema samom ulazu u grad sjeveroistočno. Bitno je napomenuti da na svim tim pravcima djelovanja nisu mogli koristiti tenkove jer se radi o cesti širine 10-tak metara na kojoj je tenk lagana meta. Pješaštvom su nekoliko puta pokušavali probiti obranu Sustjepana (u kojem sam bio osobno) no to bi se prije moglo nazvati ispipavanjem terena nego nekim ozbiljnijim i masovnijim napadom jer u nijednom tom napadu nisu sudjelovali sa značajnijim brojem ljudi. Maksimalno pedesetak. Naravno, svi ti napadi su imali topničku, mitraljesku i snajpersku podršku sa druge strane Rijeke dubrovačke. Mislim da im je namjera bila ispitati koliko daleko smo spremni ići u obrani grada. Protuoklopne zapreke su bile na samom ulazu u Dubrovnik, na predjelu Kantafig, a radilo se o desetak PO mina ukopanih u asfalt. Ista je stvar sa drugim mogućim tenkovskim pravcem napada na magistrali iznad starog grada. Osim toga na Kantafigu i u Kabogi je bio bestrzajni top a mi smo bili naoružani protuoklopom (RBR, zolje, ose i trombloni). Protuoklopnih sredstava smo imali malo, ali dovoljno da zaustavimo svaki malo jači napad u prvom, možda i drugom, pa čak i trećem valu. Ono što četnici nisu znali je da je ta količina PO naoružanja bila ograničena. 06.12. je general Marinović zapovjedio da se ispuca svo preostalo topničko streljivo. Radi se o količinama dostatnim za jedan do najviše dva dana otpora. Na sreću ni to četnici nisu znali.

Quote:
siniša kaže:
dali se svi ovi napadi mogu okarakterizirat kao pravi napadi , a ne recimo kao nasilna izviđanja ?
Već sam naveo da su ti napadi na sami grad meni izgledali kao ispipavanje terena i naše spremnosti na obranu. U tim napadima su imali gubitaka pa su se redovno povlačili na polazne crte. Naravno, mi nismo imali kuda tako da je obrana bila grčevita a svi smo bili spremni poginuti u pokušaju da ih zaustavimo.

Quote:
siniša kaže:
dali ste ojačavali i uređivali pojedine zgrade, grupe kuća , možda neke važnije rejone između utvrđenih rejona , dali je obrana imala barem kakvu takvu dubinu (nemislim na klasični borbeni poredak već dali je po dubini prostora bilo utvrđeno nkoliko "linija obrane" unutar grada , tj dali je sam grad bio uređen za obranu u smislu utvrđivanja ,zaprećavanja , po i pp .... obrane)dali je bio uređen za kružnu obranu , dali je mogao biti bolje obrana organizirana s obzirom na okolnosti.
Da. Mnoge zgrade i odgovarajuće višekatnice su preuređene u improvizirane zaklone, a rađeni su i betonski bunkeri na svim bitnijim punktovima u gradu. Djelovanje iz takvih zaklona je moglo biti jako učinkovito. Jedan čovjek sa dostatnom količinom streljiva je mogao kontrolirati kompletan vod četnika, a čovjek sa mitraljezom i satniju. Pravci pješačkog napada su išli nama na ruku, i to debelo, jer, već sam o tome pisao u jednom postu, četnici prilikom napada nisu imali nikakve zaklone. Radi se o potpuno goloj padini brda s jedne i magistrali sa druge dvije strane mogućeg napada. Napada i eventualnog desanta s mora se nismo plašili jer u Dubrovniku nema nijednog pogodnog mjesta za bilo kakav desant.

Quote:
siniša kaže:
koliko je ljudi sudjelovalo u obrani dubrovnika ( uključujuči sve i logistiku , i vatrogasce , bolnicu i policiju i narodnu zaštitu...) , dali je po tebi moglo se više ljudi uključit u onaj borbeni dio obrane i dali je to uopče bilo potrebno s obzirom da ste vi grad uspiješno obranili i u ovakvom sastavu ?
Točna brojka branitelja, uključujući logistiku, topništvo i sanitet je nešto malo preko 800 ljudi. Naravno, pričam o vremenu pod opsadom do onog najžešćeg napada 06.12. Važno je napomenuti da se povlačenjem u sami grad policija povukla sa prvih crta obrane pa su obavljali svoje redovne zadaće (iako je u tim okolnostima to bila nemoguća misija). Pripadnici specijalne policije, a radi se o izuzetno hrabrim momcima, su bili raspoređeni na prve crte i redovito izlazili na intevrencije. Što se tiče vatrogasaca oni su svoj obol dali gašenjem požara pa je tako prilikom gašenja požara u hotelu Libertas, u kojem su bile smještene izbjeglice, poginulo njih petorica ili šestorica, ne sjećam se točno. No sa samom obranom grada nisu imali ništa. Nisu bili naoružani.
Poznata je činjenica da je 06.12. tijekom najžešćeg napada, Dubrovnik na prvim crtama obrane (Sustjepan-Nuncijata Lokvice-magistrala-Srđ-Orkanski visovi-Belvedere) branilo i obranilo točno 163 branitelja. Po toj brojci je dubrovačka brigada kasnije nosila oznaku 163. brigada HV.

Quote:
siniša kaže:
zašto si napisao da nisu ušli u grad, a da su mogli , koji bi tu bio razlog dali je naša obrana bila jaka ili što su oni bili pre slabi (neorganizirani , loše vođeni , slabog morala ....)?
Tri su razloga zašto oni nisu ušli u grad. Prvi je bila njihova namjera da nas iscrpe, kako glađu i žeđu tako i moralno. Zato su i držali grad pod opsadom. Tijekom najvećeg napada su imali popriličan broj žrtava a da nisu uspjeli osvojiti niti milimetar prostora. Jesu došli na tvrđavu Imperijal ali je uz podršku našeg topništva (na zapovijed generala Marinovića da se ispuca svo raspoloživo topničko streljivo samo da se odbije napad) ali je sve ostalo na tome. Borba na tvrđavi je ušla u povijest kao jedna od najvećih pobjeda HV. Četnici su bili na, a naši branitelji u tvrđavi. Tamo su se doslovno dobacivali bombama. Tijekom napada im je uništen jedan tenk pa su se ostali tenkovi povukli. Na kraju je naše topništvo, na zahtjev branitelja iz tvrđave a uz odobrenje generala Marinovića, tuklo po tvrđavi. Branitelji su bili pri kraju snaga a počelo im je nedostajati streljiva. Iz grada je jedna grupica od 6 ljudi specijalne policije i HV sa dodatnim streljivom krenula na Srđ i pod jakom četničkom vatrom ti su momci uspjeli izaći gore i dati podršku našim braniteljima. Ono što je slomilo četnički moral je bila pjesma. Naime, na kraju snaga, potpuno iscrpljeni i gotovo bez streljiva naši su branitelji iz utvrde zapjevali "zovi samo zovi". Nakon pola sata četnici su se, odnoseći svoje poginule, povukli na polazne položaje.
Drugi razlog njhovog neulaska u grad su bili ogromni gubici u Vukovaru. U Dubrovniku bi zbog konfiguracije terena, uz uvjet da smo mi imali dovoljnu količinu streljiva (oni nisu znali kolike su naše zalihe), prošli još i gore.
Treći je razlog neuspješni napad 06.12. nakon kojeg je cijeli svijet osudio direktno gađanje starog grada koji je bio pod zaštitom UNESCO-a. Dakle, tada su ispucali sve adute i to je, po mom, bio njihov najveći poraz tijekom opsade.

Quote:
siniša kaže:
dali ste vi bili spremni na prave gradske borbe (koje su u stvari i bile moguče), s obzirom da njih karakterizira velika dinamika , odlučno i čvrsto zapovijedanje na najnižim razinama , brze promjene i nejasne situacije , izmiješanost jedinica , visok mmoral i psihička naprezanja ....?
Da, većina branitelja je bila spremna na sve. Osim položaja na prvim crtama postojali su i alternativni položaji za ulične borbe. Ne slažem se da njih krasi bilo koja od tih odlika koje si naveo. Baš suprotno, mi smo bili ti koji smo bili spremni na sve. Moral nam nijednog trenutka nije pao unatoč tome što su nas čak i neki dubrovački političari putem lokalne radio postaje pripremali na predaju. Jedan je od njih tijekom emisije od jednog našeg suborca dobio cijev u usta pa su prestali sa tim sranjim.a. Znaš da je životinja stjerana u kut najopasnija životinja. E tako nekako smo mi izgledali tih dana. I ne preuveličavam nimalo.
Nadam se da sam odgovorio na sva tvoja pitanja. Napisao sam cijeli referat jebga

Zadnje uređivanje bracodbk : 02.02.2009. at 16:33.
bracodbk is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2009., 17:56   #46
Quote:
Legion kaže: Pogledaj post
Ljudi... dosta je bilo. Od sad inzistiram da na ovoj temi pišu ljudi koji su osobno sudjelovali u stvarima o kojima pišu, a ne čuli ud prijatelja Pere, ujaka Tomice i susjede Marice...
Hmm,ovo nije podforum "braniteljska sjećanja" nego "vojna povijest", dakle dok pričamo o temi-ulične borbe,ne vidim problema, a za offtopic,neka se brišu...
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2009., 19:20   #47
bracodbk.

najljepša hvala na odgovorima i trudu.

samo da kažem kada sam rekao da njih karakterizira ...., mislio sam na borbe u gradu ne na četnike.
siniša is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2009., 19:39   #48
Quote:
siniša kaže: Pogledaj post
bracodbk.

najljepša hvala na odgovorima i trudu.

samo da kažem kada sam rekao da njih karakterizira ...., mislio sam na borbe u gradu ne na četnike.
Jebga, krivo sam shvatio
bracodbk is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2009., 14:59   #49
moj stari bio u Lipiku kad su jna zašli sa par tenkova i transportera..kaže da je taj dan mislio da se neće živ izać iz grada bili su na ulazu u grad u hotelu njih 15-tak i ovi počeli napadat..imali par zolja i tromblona i to ispucali, oštetili 1 tenk i 1 đip uništili, zarobili jednog četnika i u podrum. kaže da je čedi lik na srbskom naglasku vikno 'dođi bre vamo tamo su ustaše' i ovaj pravo na kundak,bio je neki rezervista iz srbije sa bradom do pupka..došlo još par tenkova, oštećenog zakačili i odvukli a jedan tuko 10-tak minuta po hotelu i otišo, a ovi gledaju sa podrumskih prozora..sačekali noć i povukli se, trebalo doć pojačanje u toku dana ali nije i za par dana grad pao

bilo je još nekih okršaja u gradu ali za to neznam točno kak je bilo...
dema is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2009., 21:13   #50
Quote:
alfa146 kaže: Pogledaj post

ulazili su ko pi....ce sa onim kacigama sa kupusom na glavi i pancirkama ko da ulaze u predvorje pakla.
ah ovo su mi najjace sprehe iz rata... kacige i pancirke su za pickice a pravi jebaci kopljima jurisaju na tenkove
Or7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2009., 16:38   #51
Quote:
Davor71 kaže: Pogledaj post
ah ovo su mi najjace sprehe iz rata... kacige i pancirke su za pickice a pravi jebaci kopljima jurisaju na tenkove
A vidiš li svrhu pancirke i kacige u uličnim borbama???Ja ne.A post je o ULIČNIM BORBAMA.
Na tenk se ne juriša.Obično on juriša na tebe.
2 Braco-Bravo sve si napisao kao što i ja mislim.
2 Siniša-slažem se sa tvojom konstatacijom da su suprotnu stranu vodile trezvene i mudre glave.One su promislile i stavile na vagu što dobijaju ulaskom u Grad(ogorčeni i žilav otpor,premda neorganiziran),velike žrtve,usudio bih se reći neprihvatljive.Suprotna strana (barem njihov intel sektor) je bio svjetlosnim godinama ispred nas.
Kad sam rekao da su mogli ući nisam lagao,jbg.bio tamo(400 metara iza Braca).
__________________
Power to surprise.
alfa146 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2009., 16:49   #52
Quote:
siniša kaže: Pogledaj post
jel mogu reči da je kod vas napad JNA i TO ličio na njihovo riješenje po doktrini onor tj da izvrše napad na grad (uključujuči predgrađa kao sastavni dio grada) iz pokreta ,pa kad ste ih vi iako malobrojni i slabo naoružani odbili , oni vrše pregrupiravanje i opet pokušavaju napad na grad i opet ih odbijate i onda oni prelaze na opsadu. to što se tiče kopnenog dijela bez ulaženja u pomorski dio operacije iako je on sastavni dio cjele operacije .

e sad dali ste vi ta predgrađa i djelove gdje ste vi očekivali da če biti njihovi pravci prodora, zaprečavali u po , pp , smislu i kako je to izgledalo ?

dali se svi ovi napadi mogu okarakterizirat kao pravi napadi , a ne recimo kao nasilna izviđanja ?
To ti je izgledalo ovako.Ispucaj sve kalibre što imaš po našim položajima i pošalji izviđače.Ako naiđu na otpor(najčešće nisu),opet sve ispočetka.Ako ne ide, tražili su pojačanja,i dobili.Zbijali su nas tako sve dok mi nismo imali nigdje nazad.E onda je počela opsada.Naša odbrana je svakim danom dobijala na vjerodostojnosti,jačini,organiziranosti,dobro si primijetio-PP zapreke,PO zasjede,svi mogući i nemogući pravci djelovanja su bili zapriječeni,i to kvalitetno.Njima je moral svaki dan padao,a nama se dizao.Po meni je to bio jedan od odlučujućih čimbenika.
I da glede pomorske blokade-da nije bilo Odreda Naoružanih Brodova ja vjerovatno ovo danas ne bi pisao.Ni Braco također.
__________________
Power to surprise.
alfa146 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2009., 23:30   #53
Kako kaciga i pancirka nemaju previše smisla u uličnio borbi?
Pa tamo im se povećava korisnost.
Sve je puno građevina koje eksplodiraju i sav taj materjal leti zrakom,pa još i rikošet.
zacky is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2009., 15:19   #54
Quote:
zacky kaže: Pogledaj post
Kako kaciga i pancirka nemaju previše smisla u uličnio borbi?
Pa tamo im se povećava korisnost.
Sve je puno građevina koje eksplodiraju i sav taj materjal leti zrakom,pa još i rikošet.
Svugdje im se povećava korisnost.Ali se u gradu smanjuje mobilnost i percepcija.Jbg skinuo sam i pancirku i kacigu prije sat i pol pa valjda znam nekog ku...a o njima.Nosim ih zadnjih 12 godina(proklet bio dan kad su ih izmislili ).U ratu ih nisam koristio nikad.
Toliko o tome,ubiće me mod radi skretanja teme.
Siniša....pucaj pitanja .
__________________
Power to surprise.
alfa146 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2009., 20:21   #55
I to što kažeš.
Mada je baš bezveze da ti cigla razbije glavu.
zacky is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2009., 22:38   #56
Quote:
alfa146 kaže: Pogledaj post
Svugdje im se povećava korisnost.Ali se u gradu smanjuje mobilnost i percepcija.Jbg skinuo sam i pancirku i kacigu prije sat i pol pa valjda znam nekog ku...a o njima.Nosim ih zadnjih 12 godina(proklet bio dan kad su ih izmislili ).U ratu ih nisam koristio nikad.
Toliko o tome,ubiće me mod radi skretanja teme.
Siniša....pucaj pitanja .
hrvatski vojnici su supci i pickice jer nose pancirke u afganistanu...
se slazes samnom?
Or7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2009., 09:54   #57
jel pancirka standardni dio opreme kod amerikanaca u urbanim operacijama? znam da su one naočale i rukavice dodatni dio kao i lojtre , kuke , konopci ...

oni u urbanim operacijama nose svu tu opremu ali nenose recimo ranac u kojem nose rezervnu uniformu , sdo ..... njihova opskrba je uvijek iza njih i dostavlja i municiju i hranu tako da nemoraju na leđima vuči višak opreme i to im daje veliku mobilnost na samom bojištu.

rusi nakon 1. čečenskog rata , reorganizacije pa u drugom ratu rade isto i njihova taktika je slična američkoj u urbanim operacijama (to se najviše primeti u združivanju u borbene grupe što sliči na američke borbene grupe) .
siniša is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2009., 10:13   #58
star post o staljingradskoj bitci koja je primjer urbanih operacija.

komanda je masovnim angažiranjem snaga na pravcima izabranim za za napad i maksimalno iskorištavajući svoje zračne snage bojevima u gradu pristupilo na uobićajen način odnosno kao na manevarskom zemljištu.uboj su ubacivane jake snage koje u gradskim ulicama nisu imale mogućnostda iskoriste svoju nadmoćnost u ljutstvu i materijalu.njemci usljed velikih gubitaka mijenjaju svoju taktiku (smanjuju širinu fronte i divizija i pukova) u napadu.prije svakog napada imali su kratku artiljerisku i zračnu pripremu.odustaju od prakse da sa tenkovima vrše duboke prodore jer se po njihovom zaključku to teško moglo sprovest(pazite radi se o 42g.).počinju koristit taktiku nastupanja od objekta do objektauz sadejstvo pešadijei oklopnih vozila svih vrsta uz redovnu artiljerisku podršku. dok je trajala vatrenih priprema vršena su izviđanja(izviđaćke grupe,izviđačkim vozilima...)u cilju otkrivanja cjelokupne obrane neprijatelja, odnosno nasilna izviđanja radi otkrivanja vatrenog sistema obrane.radi obmanjivanja neprijatelja o mjestu i vremenu napada vršenasu razna pregrupiranja i lažni pokreti .usljed čvrste obrane često se mjenjalo težište napada.nakon prilagođavanja svoje taktike njemci takođe organiziraju jurišne grupe za izvođenje napada po zgradama.po mojim saznanjima grad je bio skoro cijeli u rukama njemaca dok su rusi držali nekoliko manjih mostobrana.u pripremi operacija sa ciljem okruženja jedinica angažiranih u samom gradu,ruske jedinice u samom gradu imaju zadatak aktivnom obranom vezat što više njemačkih jedinica za sebe a radi olakšanja jedinicama u napadu na bokove.100.lovaćka i 79 pejšadiska(ućijem sastavu su bili privremeno)borila se naša 369.ojačana pješaćka pukovnija u samom gradu,uvedena je u borbu 27 9 42g.u rejon tvornice crveni oktobar,au vrijeme kada njemci prebacuju težište ofanzive sa središta na sjever grada.njen zapovijednik(pavičič)po mom mišljenju je bio nesposoban makar je bio zapovijednik domobranske akademije,nema podataka da je ikad obišao vojnike na liniji obrane ili tokom napada.naši vojnici su bili večinu vremena raspoređeni po drugim jedinicama i nisu imali zasebni rejon djelovanja.pokazali su iznimnu hrabrost u borbama(bilo je izuzetaka) ali su u vrlo kratkom roku desetkovani i korišteni su za obranu.
siniša is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2009., 10:59   #59
Quote:
Davor71 kaže: Pogledaj post
hrvatski vojnici su supci i pickice jer nose pancirke u afganistanu...
se slazes samnom?
Prijatelj mi je poginuo od komada cigle 1993. , mina je zdrmala u zid.Pancirka je zastitila sve osim vrata...
Markanm is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2009., 17:45   #60
Da li je netko možda ratovao u Sunji? Čuo sam da je obrana tog mjesta, kad uzmemo u obzir broj branitelja i četnika koji su ih napadali, veće čudo i od Vukovara?
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:24.