Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.12.2002., 11:58   #1
Kako se radi pohani sir? (a ima i o kokicama)

Netko je na z.k. spominjao pohani sir pa sam se sjetila kako sam to jela jednom u Ceskoj i kako mi je bilo fino.
Jel zna netko kako se to radi i od kojeg sira?
Hvala.
Kiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2002., 12:01   #2
Tja...to ide nekako ovako:

sir - ovisno o vlastitim preferencijama (ne kravlji, naravno) - npr. ementaler, gouda, edamer...

1. Narezes ga na snite, mogu biti i malo deblje, dapace, pozeljno je (recimo pola cm, ugrubo).
2. Zatim snitu sira uvaljas u razmucena jaja.
3. Nakon toga to prebacis u krusne mrvice (prezle, kako vec ).
4. Stavis na vruce ulje i peces kao i svaku "pohariju" dok vise manje ne zazuti (ovisno o preferencijama..


posluzujes npr. s tartar-umakom, majonezom....kako volis
shef Sale is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2002., 12:08   #3
Bolje je cak da je snita debela oko 1 cm, ako je pretanka, sir se hoce rastopiti pa ispuzi ispod prezli. Za pojesti je isto fino, ali malo manje estetski izgleda ako je nekome i to vazno.

I da, tartar umak uz to mora biti.
Ludi Nijemci to jedu s pekmezom! Bljak! Nije zapravo pekmez, ali ja to tak zovem... shefe, kak se na naski vele Preiselbeeren? Nekakav zele od tih bobica, ne pada mi sad hrvatska rijec na pamet...
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2002., 12:09   #4
A to je tako jednostavno. Meni se cini da je onaj sir u Ceskoj imao jos nesto unutra, al ne mogu se sa sigurnoscu sjetit jer je bilo daaaaavnooooo, daaavnoooo.
U svakom slucaju, probat cu tvoju metodu (i to vec danas). Hvala.
Kiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2002., 12:10   #5
uh, oh..... i ja s epitam. Tih *beeren nekako u nemeckom ima puno vise no u rvackom

Fakat nemam pojma, brusnice (?!)
shef Sale is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2002., 12:12   #6
Quote:
Originally posted by Gospon Pes

Ludi Nijemci to jedu s pekmezom! Bljak! Nije zapravo pekmez, ali ja to tak zovem... shefe, kak se na naski vele Preiselbeeren? Nekakav zele od tih bobica, ne pada mi sad hrvatska rijec na pamet...
Mozda je to cranberry jelly ili cranberry sauce. Ako je to to, onda je jako fino. Englezi to jedu s puricom.
Ne znam bas kako bi bilo sa sirom, al mozda bi se isplatilo probat.
Kiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2002., 12:15   #7
Ha cuj...kao i svako jelo uostalom, nije nuzno drzati se striktno recepta.
Vlastite inovacije uvijek su dobro dosle
shef Sale is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2002., 12:18   #8
Quote:
Originally posted by Kiki
Mozda je to cranberry jelly ili cranberry sauce. Ako je to to, onda je jako fino.
Da to je cranberry....Na hrvatskom se kaze brusnica.
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2002., 12:19   #9
Oboje ste u pravu, prekopala sam rjecnike.
Preiselbeeren = cranberries = brusnice

I ovdje ih jedu s puricom, pecenjem, divljaci...ma sa sto stvari, ali meni nikak ne pase. U kuci ih nemam, a ako jedem vani nesto gdje su dodatak, trazim klopu bez.
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2002., 12:24   #10
Eto, kak smo svi pametni

Slazem se sa cudnim ukusom, to mi dodje nekako ko u sjevernoj Americi Maple sirup...probao jednom, ma bljak.
ali dobro, dok mozes sam birati hoces ili neces, stavis lijepo tartar
shef Sale is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2002., 12:30   #11
shef Sale: Da u pravu si za to....Ali tako se ne moze raditi bas kad se prvi put nesto sprema vec kasnije kad se dobije filing.
Gospon Pes: Naravno da je to normalno jedno Nijemcu jer je tako naucen. Krvavica sa pekmezom...bljak. Ali njima je normalno jer su tako radili od prvog dana.
Jel se neko sjeca teorije o heterosexualcu kom poslije 20 min sexa sa homosexualcem odlutaju misli na nesto drugo...
Da znam nema bas veze s gastronomijom
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2002., 12:37   #12
el, slazem se potpuno da je to vjerojatno stvar navike. Kad mi muz veli da oce sufnudle s kasicom od jabuka, dobijem napadaje, ali oni to fakat jedu.
Meni u djetinjstvu nitko nije servirao voce s mesom i kaj mogu, od toga mi se zeludac dize. Ne samo tak, nego sam probala i ne valja mi.
Ali od svega je najgore sto ovdje jedu slatke kokice! U jednom jedinom kinu dobis slane i to tek u zadnjih godinu-dvije.
Kokice si uvijek moram sama peci.
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2002., 12:46   #13
Ha, izgleda da sam ja ovdje jedini weirdo kojem su slano-slatko kombinacije dobre.
Sjecam se da su mi jos mama i tata kao maloj klincezi solili pamet o tome kako voce i meso i opcenito slano-slatke kombinacije ne idu. Kad god bi se vratili s puta po nekoj stranoj zemlji, glavna fora im je bilo pricat o katasrofalnim kombinacijama francuske/njemacke/austrijske/engleske itd...kuhinje kojim god gostima sto bi nam se namjerili u stan.
To je ovako nekako islo:"Ma Rade/Matija/Zrinka...vi ne mozete vjerovat sto oni jedu! To je nesto...stave sos od jabuke/brusnice na meso/salatu/pohani sir/sunku/whatever..."
Naravno, kad sam ja prvi put probala slano-slatke kombinacije meni je to bilo supeeeer zaaakooon mraaak.
I to ne iz prkosa roditeljima, nego mi je stvarno super.
A da tebe, Pesica, zgrozim jos vise, reci cu ti samo da kad ja odem u kino, narucim najveci skarnicl mijesanog salno-slatkog popcorna.
Za ozbac!
Kiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2002., 12:49   #14
Quote:
Originally posted by Gospon Pes

Ali od svega je najgore sto ovdje jedu slatke kokice! U jednom jedinom kinu dobis slane i to tek u zadnjih godinu-dvije.
Kokice si uvijek moram sama peci.
Pa naruci nesto drugo. Kod nas u kinu prodaju sve i svasta. Od hot dogs, do nachos, slatkisa, slanih i slatkih kokica, sladoleda i stojaznamcegasvene
Jebem ti kapitalizam.
Kiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2002., 12:50   #15
Ma i kod nas, ali meni uz kino idu kokice i to slane. A njih nema.
Onda jedem sladoled, pijem nesto, ali to sve nije ono pravo.
Uf, te proklete navike iz djetinjstva!

Joj, te slano-slatke kokice skupa sam si i ja jednom narucila. Pisalo je da imaju slatke i slane, ali nisam skuzila da SKUPA. Prvih deset su bile slane, a kad sam nakon toga na slatku natrcala, skoro je i onih prvih 10 izaslo van. Ostatak vrecice (maxi velicina ) nisam vise taknula...

Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2002., 12:54   #16
a da Kiki preimenuje temu u "kako se rade kokice?"
shef Sale is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2002., 12:56   #17
A cuj, pitala je za sir, odgovor je dobila i sad ili zatvoriti ili cavrljati o tko zna cemu.
Osim toga, ako netko ima jos kakvu ideju za sir, lako napise.
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2002., 12:56   #18
Ma meni je to najbolja kombinacija.
Cim pojedem prvi centimetar, dva kokica iz skarnicla, ja onda dobro protresem da se jos malo izmjesaju. Nema mi veceg gusta nego u istom zalogaju uzet i slatku i slanu kokicu.
Kad sam tek pocela bit sa svojim deckom, prvo me cudno gledao i narucivao odvojeni popcorn za sebe (slatki), a onda kad je jednom probao moj, nije mu bilo povratka.
Kiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2002., 12:58   #19
Svaka cast tko moze. Ne znam zakaj je meni toliki problem. Nije da nisam probala, jednostavno nikak progutat... Da mi je onu slatku kokicu bilo pljunuti, ali usprkos mraku u kinu bi me vidli....
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2002., 12:59   #20
Preimenovala sam prvi post (naslov ne mogu ) tako da sad uredno mozemo i o kokicama i o siru bez da smo offtopic.
Kiki is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:52.