Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.06.2016., 05:18   #3481
Pazite se toga...
Obrt bi vam ustvari trebao ić u stanje mirovanja, jer trenutno nema zaposlenih.
Dakle ni za boga ne pisat nikakve račune inače bi vam mogli drapit kaznu...
The Best F1 Driver is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2016., 09:34   #3482
na B strani obrasca, pod rednim brojem 8 je oznaka prvog/zadnjeg mjeseca u osiguranju po istoj osnovi. Imam informaciju da za ovaj mjesec trebam staviti oznaku 3 a prošli mjesec je bila 1, pa me zanima što to znači ?
__________________
" Stupid people do stupid things. Smart people outsmart each other, then themselves." - " The more wisdom you attain and the more conscious you become the crazier you will appear to others. "
Usuditi se je cijena napretka.
john newman is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2016., 11:27   #3483
Quote:
john newman kaže: Pogledaj post
na B strani obrasca, pod rednim brojem 8 je oznaka prvog/zadnjeg mjeseca u osiguranju po istoj osnovi. Imam informaciju da za ovaj mjesec trebam staviti oznaku 3 a prošli mjesec je bila 1, pa me zanima što to znači ?
1 je oznaka za prvi mjesec a 3 je oznaka za ostale mjesece (2 je oznaka za zadnji mjesec)

ili kako to Porezna objašnjava

Oznaka 0 - ukoliko po osnovi isplaćenog primitka/obračunane naknade ili osnovice za obračun doprinosa ne postoji obveza prethodnog obveznog mirovinskog osiguranja ili utvrđivanja prava po toj osnovi (npr. isplata drugog dohotka i slično).
Oznaka 1 - ukoliko je to prvi mjesec obveznog mirovinskog osiguranja/korištenja prava iz mirovinskog osiguranja prema osnovi za koju je izvršen obračun (npr. radniku se obračunava plaća za prvi mjesec rada za poslodavca- obveznika podnošenja).
Oznaka 2 - ukoliko je to zadnji mjesec obveznog mirovinskog osiguranja/korištenja prava iz mirovinskog osiguranja prema osnovi za koju je izvršen obračun (npr. radniku se obračunava plaća za zadnji mjesec rada za poslodavca- obveznika podnošenja – radnik je dobio otkaz ili ide u mirovinu i sl.).
Oznaka 3 - ukoliko su to ostali mjeseci unutar obveznog mirovinskog osiguranja/korištenja prava iz mirovinskog osiguranja prema osnovi za koju je izvršen obračun (npr. radniku se obračunava plaća za ostale mjesece rada za poslodavca- obveznika podnošenja – najčešći slučaj).
Oznaka 4 - ukoliko obvezno mirovinsko osiguranje/korištenje prava iz mirovinskog osiguranja prema osnovi za koju je izvršen obračun počinje i završava unutar jednog (izvještajnog) mjeseca (radnik je počeo raditi i dobio otkaz unutar istog mjeseca ili je bolovanje na teret Zavoda počelo i završilo unutar jednog mjeseca).
Oznaka 5 – ukoliko je obveza doprinosa nastala nakon prestanka obveznog mirovinskog osiguranja i ne odnosi se na određeni mjesec proveden u tom osiguranju (npr isplata prema sudskim presudama ili isplata otpremnine kada je radnik već počeo koristiti pravo na mirovinu ili radi za drugog poslodavca).
Oznake od 1 do 5 unose se za sve skupine stjecatelja primitka/osiguranika za koje se pod razdoblje za koje se obračunava obveza doprinosa i/ili razdoblje za koje se primitak isplaćuje (pod 10.1. i 10.2.) upisuje mjesec dana ili kraće od mjesec dana, odnosno više od mjesec dana ako se isplaćuju zaostale plaće i mirovine, te za ostale primitke od nesamostalnog rada iz članka 22. stavka 3. Zakona o doprinosima.
babicana4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2016., 11:29   #3484
ok, hvala.
__________________
" Stupid people do stupid things. Smart people outsmart each other, then themselves." - " The more wisdom you attain and the more conscious you become the crazier you will appear to others. "
Usuditi se je cijena napretka.
john newman is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2016., 07:59   #3485
Molim pomoć: koje se šifre za JOPPD koriste kod poreza na dohodak 40% zbog izuzimanja?
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2016., 12:58   #3486
POZDRAV,

isplaćujem tr, poz.n.br.primatelja: hr69 400002-oib platitelja-210
a poziv na broj platiteja mi ne mora sadržavati oib-jppp-x kao za isplatu plaće , budući da ne znam br.joppa koji ce biti?
jel tako ili griješim?
latica7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2016., 14:09   #3487
Pozdrav! Predsjednik sportskog kluba je podigao sa ž.r. gotovinu za putni trošak i sada me zanima da li se mora to prikazati u JOPPD obrascu pošto je podigao gotovinu? Hvala
Milky2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2016., 17:21   #3488
Quote:
latica7 kaže: Pogledaj post
POZDRAV,

isplaćujem tr, poz.n.br.primatelja: hr69 400002-oib platitelja-210
a poziv na broj platiteja mi ne mora sadržavati oib-jppp-x kao za isplatu plaće , budući da ne znam br.joppa koji ce biti?
jel tako ili griješim?
??
latica7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2016., 23:03   #3489
Quote:
latica7 kaže: Pogledaj post
POZDRAV,

isplaćujem tr, poz.n.br.primatelja: hr69 400002-oib platitelja-210
a poziv na broj platiteja mi ne mora sadržavati oib-jppp-x kao za isplatu plaće , budući da ne znam br.joppa koji ce biti?
jel tako ili griješim?
Naknada za odvojeni život u visini neoporezivog primanja nije isplata plaće (niti obustava) pa ne treba imati poziv na broj platitelja, već samo poziv na broj primatelja kojeg si dobro navela.

Quote:
Milky2 kaže: Pogledaj post
Pozdrav! Predsjednik sportskog kluba je podigao sa ž.r. gotovinu za putni trošak i sada me zanima da li se mora to prikazati u JOPPD obrascu pošto je podigao gotovinu? Hvala
Dizanje gotovine za putni trošak se ne prijavljuje u JOPPD, već će se prijaviti obračun puta kada bude napravljen.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2016., 11:15   #3490
Ja sam obrtnik i od polovine ovog mjeseca koristim rad s polovicom punog radnog vremena, a polovica je roditeljski dopust. Zanima me na koji naćin poslati JOPPD obrazac i po tome ja plaćam samo pola dorinosa ???
miba is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2016., 15:50   #3491
Jel imao netko problem da mu je joppd pogrešan zbog ove greške:

Obrazac s oznakom podnositelja 4 mogu podnositi fizičke osobe koje ne obavljaju samostalnu djelatnost

Prije sam sve isto slao i uvijek je bio ispravan a sad odjednom je pogrešan. Kaj su možda mijenjali nešto ovaj tjedan jer sam jedan obrazac već poslao ovaj mjesec i bio je ispravan.
Ja sam freelancer, šaljem obrasce putem eporezne(imam finin certifikat).
damir12pr is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2016., 16:30   #3492
Mislim da se ništa nije mijenjalo, ja isto pišem "4" pod oznaku podnositelja - "ostale fizičke osobe". Eventualno ako ste pisali pod druge rubrike nešto drugo što je karakteristično za one koji obavljaju samostalnu djelatnost.
gugolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2016., 18:04   #3493
Quote:
gugolina kaže: Pogledaj post
Mislim da se ništa nije mijenjalo, ja isto pišem "4" pod oznaku podnositelja - "ostale fizičke osobe". Eventualno ako ste pisali pod druge rubrike nešto drugo što je karakteristično za one koji obavljaju samostalnu djelatnost.
Zvao sam ih, mijenjali su neke šifre, pa mi zato nije prošla provjera. Ali sad mi je referentica to zamijenila i sad je sve ok.
damir12pr is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2016., 22:58   #3494
Ja danas procitala da se promijenila osnovica za obracun doprinosa kod osoba koje su na strucnom osposobljavanj od 1.1.! Znaci moram ispraviti sve joppdove i obracune u ovoj godini. Koju ste osnovicu vi koristili?
maja1002 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2016., 23:16   #3495
Molim za pomoć, trebam potvrdu od PU o stanju duga pa sam danas uplatila =0,23 lipe kamata na MIO 2 .stup i povezala to sa zadnjim JOPPD-om za plaću za 05/2016 (kasnije sam skužila da se te kamate vuku od prošle godine ) i sad me zanima mogu li to staviti pošto je stvarno mali iznos samo na jednog djelatnika kad budem slala jopac za te kamate??
cura na zadatku is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2016., 09:41   #3496
Quote:
maja1002 kaže: Pogledaj post
Ja danas procitala da se promijenila osnovica za obracun doprinosa kod osoba koje su na strucnom osposobljavanj od 1.1.! Znaci moram ispraviti sve joppdove i obracune u ovoj godini. Koju ste osnovicu vi koristili?
Bruto 2.812,95 kn
__________________
I'm an accountant... What's your super power? :D
mala-vidra is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2016., 14:35   #3497
Imam pitanje,poslan je joppd obrazac za place dan nakon isplate placa ali s datumom isplate. Da sad ne duljim zasto je doslo do tog zapleta,zanima me je li to pogreska s obzirom da sam cula da se joppd moze slati i dan nakon isplate? Hvala
rokokoko is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2016., 14:59   #3498
Rok je 24 sata za slanje joppda
__________________
You should be careful what you wish for.
axal is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2016., 12:11   #3499
Quote:
rokokoko kaže: Pogledaj post
Imam pitanje,poslan je joppd obrazac za place dan nakon isplate placa ali s datumom isplate. Da sad ne duljim zasto je doslo do tog zapleta,zanima me je li to pogreska s obzirom da sam cula da se joppd moze slati i dan nakon isplate? Hvala
Pa sa datumom isplate i treba biti poslan. Tako je ista šifra datuma na nalozima za plaćanje neto plaće, poreza i prireza i doprinosa i na JOPPD obrascu.
Da si stavila datum i šifru sljedećeg dana kad si slala JOPPD uplate i obrazac bi ti bili nepovezani zbog različite šifre pa bi morala kroz SNU napraviti povezivanje.
babicana4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2016., 15:06   #3500
Pozdrav
Radila sam nešto prek neta i sad si moram povući zaradu na devizni žiro
Čista sam fizička osoba bez obrta, d.o.o.,, djelatnosti i to
Ne znam da li mogu rukom ispisati joppd i predati ga u poreznu budući da ne koristim e-porezna
No da si pomognem koristim od regosa aplikaciju za joppd
I sad unijela sam sve iznose i podatke direktno u obrazac i sad mi stalno javlja ovu grešku:


B 12 osnovica za obračun doprinosa Za oznaku primitka iznos u koloni 12 mora biti manji ili jednak najvišoj godišnjoj osnovici RL_B12_7
Validacija XXII

Gledala sam i ta objašnjenja greška i još uvijek ne mogu skužiti gdje je greška

Ima netko iskustva s ovime?

Hvala
__________________
Cash Only
PennyPenny is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:52.