Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.04.2005., 16:00   #1
Zadnjih dana digla se bura zbog izjava gđe Babić iz Ministarstva rada, koja je najavila izmjene zakona kako bi se omogućilo da se za jednak rad dobije jednaka plaća. Dio problema leži u tzv „naknadi za minuli rad“. Radi se o poznatih 0,5% koji se prema kolektivnim ugovorima u RH dodaju plaći za svaku godinu staža. Što u praksi znači da npr. radnik sa 15 godina staža za potpuno isti posao dobije veću plaću nego radnik sa 5 godina staža.
Ako radite u državnoj firmi stvari postaju još i gore, jer je sistem takav da se ljudi vrednuju isključivo prema radnom stažu. Nije bitno koliko se trudiš, napredovati možeš samo kada „dođe tvoje vrijeme“ (ili ako imaš nekoga na visokom položaju, što je posebna tema).
Ja popizdim kada mi stariji kolege objašnjavaju kako je nekadašnji sistem bio super jer se točno znalo kada ćeš napredovati. Znači radio/ne radio dođe ti na isto. I što je najgore takav sistem još uvijek važi u glavama ljudi koji dijele plaće i položaje. Dakle mlađi radnik može prema svim mjerljivim parametrima znanja, učinkovitosti, važnosti posla itd. biti ispred starijeg kolege, ali kod promoviranja stariji radnici imaju prednost. Jer „oni su tu već toliko-i-toliko godina pa je red da ih se nagradi“. Pa makar se isticali samo po neradu, izbjegavanju odgovornosti, neznanju, lažnim bolovanjima i sličnim tekovinama socijalizma! Što je najgore nakon nekog vremena mlađi zaposlenici ili odu iz firme ili se prestanu truditi i čekaju da dođe njihovo vrijeme. Vidio sam to i previše puta.
S druge strane sindikati se žestoko suprotstavljaju najavljenim izmjenama, jer da se time dira u stečena prava radnika. Što vi mislite?
Monty Burns is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2005., 19:01   #2
Quote:
Monty Burns kaže:
Zadnjih dana digla se bura zbog izjava gđe Babić iz Ministarstva rada, koja je najavila izmjene zakona kako bi se omogućilo da se za jednak rad dobije jednaka plaća. Dio problema leži u tzv „naknadi za minuli rad“. Radi se o poznatih 0,5% koji se prema kolektivnim ugovorima u RH dodaju plaći za svaku godinu staža. Što u praksi znači da npr. radnik sa 15 godina staža za potpuno isti posao dobije veću plaću nego radnik sa 5 godina staža.

u čem je problem ? Moj stari ima 25 godina staža i stručnjak je za svoj posao. Radi u državnoj službi. Prije 2 godine je dobio kolegu koji sad ima 10 godina staža i ima negdje 500 kn manju plaću upravo zbog dodatka. Al stari za razliku od njega nešto zna i hoće i morao je učiti njega poslu jer je ovaj prije radio kao električar koji je došao na poslove održavanja telekomunikacijskih sistema i elektronike. Pa pokaži mu nauči ga... i još radi svoj posao. S tim da taj dečko ni dan danas nije sve svladao nego mora još učiti. Srećom vrijedan je i želi naučiti pa će bit nešto od njega. S druge strane ima par godina mlađeg kolegu kojeg "boli ***** za posao" svaki dan ode u podne doma na pivu i ručak i ne hebe ga. I taj ima isto koliko i stari koji odradi svojih 8 sati pošteno i dođe kad nekaj rikne i nedjeljom i blagdanom.
mobyXXL is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2005., 21:29   #3
stvar je u tome da bi plaća trebala biti proporcionalna rezultatima rada, a to kod nas nije slučaj. dakle meni je OK da tvoj stari ima veću plaću ako je stručniji i bolje radi, ali to ne bi trebao biti automatizam nego procjena od slučaja do slučaja.
recimo da taj klinjo koji svaki dan bježi doma ima 25 godina staža (za to vrijeme ne bi niš naučio jer je takav kakav je) imao bi dodatak na plaću isto ko i tvoj stari.
staž nije uvijek garancija stručnosti. u mojoj firmi ima hrpa likova koji godinama nisu ulagali u svoje znanje, misleći da će zauvijek biti na položaju. pa tako nisu naučili radit na kompjuteru, ne znaju jezike, nove tehnologije, procese, niš...ali plaća ide. a kad ih ipak maknu s položaja onda im se izmisli neko dobro plaćano mjesto na kojem baš niš ne rade osim što čekaju penziju. istovremeno ljudi sa 3-10 godina staža koji znaju jezike, posao, imaju magisterije itd imaju duplo manju plaću. i što je najgore masa ekipe misli da je to OK jer tak je bilo prije 20 godina.
Monty Burns is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2005., 10:04   #4
minuli rad je zamišljen kao naknada za vjernost i bolju osposobljenost u jednoj firmi.. to je imalo smisla u industrijskim firmama i još nekim.


ipak zamislite učitelja početnika i onog pred penziju...što bi tu trebao značiti minuli rad, iskustvo ili?
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2005., 10:54   #5
iskustvo. kod učitelja je to vrlo bitna stvar, uostalom imali smo svi zamjenske učitelje pretpostavljam pa znate na šta je to ličilo.
meni je OK da se iskustvo kod nekih poslova vrednuje kod određivanja plaća. Al ponekad je to besmisleno. Recimo kod najjednostavnijih poslova tipa čistačice, tipovi koji pečatiraju dokumente (to sam i ja radio prek student servisa ) itd- za par dana skužiš cijelu priču i dalje samo šibaš. tu se iskustvo nema šta vrednovat. DA ne spominjem da je cijeli koncept vrlo sporan jer tijekom cijelog staža radnici primaju plaću za taj "minuli rad" (iznimka su sretnici u nekim firmama koji rade za ništa, to je opet posebna priča).

Mislim da je ideje najavljene reforme da se cijeli sustav liberalizira na način da poslodavac sam odredi parametre po kojima će se vrednovat plaća. u nekim strukama gdje se tehnologija užasno brzo razvija mlađi ljudi koji su bili u doticaju sa novom tehnologijom znaju više nego netko tko radi 25 godina a ne zna takve nove tehnologije.
Monty Burns is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2005., 00:31   #6
Mene sam zanima kaj se neko još uopće pali na tih 0,5%?
Mislim, lijepo to sve zvuči, da, ali u hrvatskim relacijama plaća, kad je npr. meni prošli mjesec zbog tih 0,5% plaća porasla za ciglih 18 kn (što nije ni blizu cijene pola pizze sa Coca Colom)...nije da me baš previše dira.
S tim, bez toga.

Druga je stvar politika (posebice u državnim ustanovama) platnih razreda gdje osoba A i osoba B primaju istu plaću s obz. na stručnu spremu i raspored mjesta, a osoba A se npr. pretrgava od posla, dok osoba B na poslu drka *****.

E, po meni je u TOM grmu problem, a ne u onih faking pola posto gore ili dolje, i to je bit problema.
Ali kad bi se u državnim službama postavilo pitanje plaćanja po učinku, eeeeee.......ali to nitko ne povlači već desetljeće i pol, jer znamo svi dobro gdje riba smrdi.
__________________
Bottom/top is the place where you change your mind only to find you were right before.
shef Sale is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2005., 00:49   #7
u pravu si 100%, ta naknada za minuli rad je samo simptom pogrešnog pristupa vrednovanju (ne)rada. Problem je puno ozbiljniji.
Ali može se gledati to i ovako- tih 0,5% po godini staža na razini cijele firme može iznositi dosta veliku količinu novaca. Što je kadar stariji više se izdvaja za minuli rad. Ta masa para mogla bi se i trebala raspodijeliti po radnom učinku, i onda se možda ne bi radilo o 18 kuna nego o dosta više, ovisno o tvom trudu.
Monty Burns is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2008., 20:07   #8
kada stari radnik mora učiti novog radnika znajem koji je on samostalno stekao?ne kod svog sadašnjeg poslodavca!
dracula385 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2008., 08:15   #9
to definitivno neće proći. Sigurna sam
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2008., 10:02   #10
a jeste izvukli temu iz naftalina

zasto radnik ne bi bio nagradjen zbog svoje vjernosti firmi?

dodatak za minuli rad nije reguliran zakonom - iskljucivo je predmet pregovora poslodavaca i sindikata pa socijalni partneri ne bi nikad pristali na tako nesto niti vlada smije uciniti tako nesto.

kada govorimo o drzavnim sluzbama, njima taj dodatak na ionako crkavicu od place jos i dobro dodje, pa ako im jos i to ukinu, onda stvarno ne znam. a da se bas nista ne radi u drzavnoj sluzbi, nije istina. ovisi o tome gdje radite. sto ste blize "vrhu" vlasti, vise cete se nasljakati, osobito s obzirom na broj projekata i obveza koje smo preuzeli zbog eu. ali, i da ima i onih koji se "slepaju" i napreduju temeljem automatizma, a da pojma nemaju o svom poslu, dakako da ima. na zalost, zbog malih placa drzavna sluzba nije bas atraktivna, pa se takvi neradnici vole zavuci tamo jer ionako im nitko nece dati otkaz.

osim toga, oni koji nisu vidjeli prijedlog novog zakona o placama drzavnih sluzbenika i pratece uredbe, ne znaju da se njime zeli uvesti nagradjivanje te napredovanje u visi platni razred na temelju uspjesnosti (i inace novi zakon zeli uvesti platne razrede, kao sto je nekada bilo drzavnim sluzbama). a sindikati (drzavnih sluzbi) su se tome opet usprotivili jer takav sustav ostavlja prostor za manipulacije i pogodovanje onima koji "pasu" sefu.

uostalom, novost je da nije prosao prijedlog vlade za ukidanje 0.5 % na staz u drzavnim sluzbama.

a niti taj dodatak poslodavcima stvara neke velike troskove
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2008., 10:29   #11
ako to ukinu mislim da bi mogli izazvati nemire u Hrvatskoj.

Jer jednom radniku koji u državnoj upravi radi 20 godina i ima 3000 kuna plaću itekako taj dodatak na minuli rad znači.

iako mi socijalna politika i sindikati jebeno idu na živce (stalno nešto seru) sorry kolegice Suey (nije osobno molim te nemoj to shvatiti) ovaj put sma totalno na njihovoj strani. Strani sindikata
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2008., 10:50   #12
Quote:
lara35zg kaže: Pogledaj post
ako to ukinu mislim da bi mogli izazvati nemire u Hrvatskoj.

Jer jednom radniku koji u državnoj upravi radi 20 godina i ima 3000 kuna plaću itekako taj dodatak na minuli rad znači.

iako mi socijalna politika i sindikati jebeno idu na živce (stalno nešto seru) sorry kolegice Suey (nije osobno molim te nemoj to shvatiti) ovaj put sma totalno na njihovoj strani. Strani sindikata
i ja isto mislim tako

ah, ima vise sindikalnih sredisnjica, i meni isto idu neki sindikati na zivce
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2008., 15:10   #13
Ja sam ovaj put na strani dijametralno suprotnoj od sindikata. Naime, u drzavnoj upravi mi se naknada za minuli rad cini besmislena. Dapace, dobro je da se netko sjetio dokinuti nesto takvo. Ono sto bi trebalo napraviti je ostaviti ukupnu sumu placa istu, ali preraspodijeliti tako da oni koji kvalitetnije rade dobiju vise. Briga mene sto je netko 20 godina radio lose i sad ce mu propast egzistencija, neka se potrudi pa zaradi, dobar način da dobijemo kvalitetnu državnu upravu.
Inače, Kinezi su imali velikih problema s niskom produktivnosti (isto kao i SFRJ), ali su to jako dobro riješili svojim sustavom stimulacija, nikakva kvantna fizika, jako jednostavan model i primjenjiv po našu državnu upravu.
sandro.m is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2008., 18:51   #14
Quote:
Suey kaže: Pogledaj post
kada govorimo o drzavnim sluzbama, njima taj dodatak na ionako crkavicu od place jos i dobro dodje, pa ako im jos i to ukinu, onda stvarno ne znam.
Kada bi oni koji ne rade apsolutno nista na kraju mjeseca i dobili apsolutno nista, onima koji dobro rade place bi se mogle visestruko povecati. Tako bi se jednim potezom rijesilo pitanje motivacije, malih placa i prekobrojnih u drzavnim sluzbama. A nestalo bi nepotizma i korupcije, jer nitko ne bi trazio vezu za posao na kojem se treba raditi i placu zaraditi, a puno teze bilo bi potkupiti nekoga tko je zadovoljan svojom placom. A i ne bi trebalo nekoga potkupljivati kako bi obavljao posao za koji je ionako vec placen...
Neznadar is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2008., 19:07   #15
zanimljivo je kako prema prijedlogu zakona o plaćama državnih dužnosnika taj dodatak za minuli rad bi i dalje imali državni dužnosnici dok bi se ukinuo samo za ostale zaposlenike.
__________________
Mis enteroscas estallan del entusiasmo!
castanea is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2008., 19:33   #16
Quote:
Neznadar kaže: Pogledaj post
Kada bi oni koji ne rade apsolutno nista na kraju mjeseca i dobili apsolutno nista, onima koji dobro rade place bi se mogle visestruko povecati. Tako bi se jednim potezom rijesilo pitanje motivacije, malih placa i prekobrojnih u drzavnim sluzbama. A nestalo bi nepotizma i korupcije, jer nitko ne bi trazio vezu za posao na kojem se treba raditi i placu zaraditi, a puno teze bilo bi potkupiti nekoga tko je zadovoljan svojom placom. A i ne bi trebalo nekoga potkupljivati kako bi obavljao posao za koji je ionako vec placen...
Eh kad bi to tako bilo. A meni se sve čini da bi bilo samo noš više nepotizma i korupcije, i da bi se stimulacije dobivale po rođačkim vezama i vezicama i po podobnosti.
Lajavica is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2008., 19:42   #17
Quote:
lara35zg kaže: Pogledaj post
ako to ukinu mislim da bi mogli izazvati nemire u Hrvatskoj.

Jer jednom radniku koji u državnoj upravi radi 20 godina i ima 3000 kuna plaću itekako taj dodatak na minuli rad znači.

iako mi socijalna politika i sindikati jebeno idu na živce (stalno nešto seru) sorry kolegice Suey (nije osobno molim te nemoj to shvatiti) ovaj put sma totalno na njihovoj strani. Strani sindikata
i za 30 godina minulog rada dobiješ 15% na 3000 dakle cca 450 kn Početnik ima 3000 dakle a ovaj sa 30 godina staža samo 450 više. Bitno da uravnilovka o plaćama funkcionira. A funkcionira jer će svatko dobit svoju plaću bez obzira radio taj mjesec išta ili ne radio. A nagrađivanja nema. Osim za uvlačenje šefovima...
-mobyXXL- is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2008., 20:22   #18
Quote:
Lajavica kaže: Pogledaj post
Eh kad bi to tako bilo. A meni se sve čini da bi bilo samo noš više nepotizma i korupcije, i da bi se stimulacije dobivale po rođačkim vezama i vezicama i po podobnosti.
Pa i rad drzavnih sluzbenika lako je mjerljiv - broj rijesenih predmeta, presuda, zalbi, necega = ucinkovitost. Vise odradjenog posla znaci vecu placu, tako da nema previse prostora za muljanje. Zamisli kako bi porasla produktivnost na gruntovnici kada bi tamo placu dobivali srazmjerno broju rijesenih predmeta, ili kada bi tako bilo na sudovima na osnovu broja pravomocnih presuda - tada ne bi svaku zalbu razmatrali godinama, na izdavanju gradjevinskih i lokacijskih dozvola... Nikome ne bi palo na pamet strpati neciji predmet na dno ladice, jer bi time sami sebi izbili novac iz dzepa...
Neznadar is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2008., 00:12   #19
Quote:
Neznadar kaže: Pogledaj post
Pa i rad drzavnih sluzbenika lako je mjerljiv - broj rijesenih predmeta, presuda, zalbi, necega = ucinkovitost. Vise odradjenog posla znaci vecu placu, tako da nema previse prostora za muljanje.
Jako loša metoda. Onda dolaziš do onoga što imamo kriminalizacijom marihuane - pokupiš 10 njih što "duvaju" u studentskom domu i imaš 10x veću učinkovitost od onog što je uhvatio velikog dilera. Ja sam npr. radio u par radnih skupina za donošenje zakona. Po čemu bi tu mjerio učinkovitost? Duljini propisa? Količini? Ili činjenici da li se zakon oživotvorio, za što treba jedno 5 godina za dobro procijeniti...
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2008., 11:50   #20
Quote:
Neznadar kaže: Pogledaj post
Pa i rad drzavnih sluzbenika lako je mjerljiv - broj rijesenih predmeta, presuda, zalbi, necega = ucinkovitost. Vise odradjenog posla znaci vecu placu, tako da nema previse prostora za muljanje. Zamisli kako bi porasla produktivnost na gruntovnici kada bi tamo placu dobivali srazmjerno broju rijesenih predmeta, ili kada bi tako bilo na sudovima na osnovu broja pravomocnih presuda - tada ne bi svaku zalbu razmatrali godinama, na izdavanju gradjevinskih i lokacijskih dozvola... Nikome ne bi palo na pamet strpati neciji predmet na dno ladice, jer bi time sami sebi izbili novac iz dzepa...
na taj nacin nije moguce mjeriti ucinkovitost jer ne rade svi sluzbenici u drzavnim sluzbama upravne postupke. ovisi kakav je djelokrug rada pojedinog tijela. isto kao i zakoni koji se izradjuju u radnim skupinama sastavljenim od sluzbenika iz resora u koji zakon spada te vrlo cesto i socijalnih partnera, tako ce i pojedini projekti, koji imaju svoje trajanje kada su u "pokusnoj" fazi, zazivjeti tek za par godina.

osim toga, u prijedlogu novog zakona o placama stoji odredba da uspjesnost ocjenjuje sef, sto opet otvara prostor za manipulacije te pogodovanje onih koji su podobni kao i onih koji idu niz dlaku sefu.

i na kraju, uspjesnost ce se nagraditi samo ako ima sredstava u proracunu
ako celnicima tijela bude naredjeno da ne ocjenjuju svoje sluzbenike na nacin da isti na temelju ocjene ostvare nekakvo promaknuce jer u proracunu nema sredstava za to, itekako ce se paziti da ocjene ne budu previsoke.
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:35.