Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.06.2005., 20:21   #1
Kalij

Hm, zanimalo bi me gdje ide kalij u organizmu nakon što se u njega unese te koliko bi ga bilo previše ?

već jedno dosta dugo vrijeme imam jedno čudno 'nestajanje' kalija 'opravdano' uzimanjem kortikosteroida/imunosupresiva i osnovne bolesti...

od poćetka ga nadoknađujem umjetnim putem ....

počelo je sa nekim malim tableticama koje se tope u ćaši vode no jedna kutijica vrlo brzo ode te sam prešao na Kalinor koji je trebao to sredit jer valjda u jednoj šumećoj ima 2 g kalija...

ako se dobro sječam prvo je išlo:
2x1 pa onda
3x1 pa
2x2 da bi onda u terapiju bio uveden 1 Aldactone od 100mg na dan no kako je i dalje situacija na donjoj granici doza Kalinora je rasla na 2x2 +1x1
....te poslje na 3x2 (uz Aldactone)
i sad zadnje na 3x3 šta mi nikako nije jasno...

pa to je 18 g Kalija na dan ????

a na onom papiru u Kalinoru piše da je normalno uzet 1-2 na dan te da se nebi smjelo uzet više od 1 odjednom ...


sad mi samo netko treba reći: " neće ti bit ništa i nastavi to tako pit jer kalija nikad viška " ?
__________________
...
Images is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2005., 22:32   #2
Kalij se prirodno unosi hranom. A "ide" u metaboličke procese organizma gdje je nezamljenjiv. Naročito u funkcioniranju nervnog sustava gdje s natrijem tvori tkz. "K-Na pumpu" koja je osnova za prijenos živčanih impulsa u cijelom organizmu. I manjak ali pogotovo višak kalija ozbiljno je stanje koje može imati fatalne posljedice ( tetanije, poremećaji srčanog ritma, zastoj srca...).

Za promet kalija u organizmu podosta su važni bubrezi.
Vidim da si napisao Aldactone koji je diuretik tj. lijek koji pospješuje izlučivanje urina pa pretpostavljam da ti bubrezi nisu u najboljem stanju. Obično se oko bubrega "vrte" i dijabetes i hipertenzija. Spominju se i kortikosteroidi i osnovna bolest tako da uzrok tvom problemu može biti koješta.
Stoga, teško je ovako na osnovu par informacija pisati o nečemu a naročito o vjerojatno kompleksnijem zdravstvenom problemu.

Mislim da je ko tebe bitno koga slušaš u liječenju. Da li liječnika opće prakse ili nekog specijalistu i kojeg?
Liječnika opće prakse odmah zaobiđi. Ne zato što ja tako mislim nego jednostavno zato što nije dovoljno kompetentan da rješava ovakve situacije bez specijalističkog mišljenja.

Ja bih bez razmišljanja otišao kod nefrologa ali onih koji rade na odjelima hemodijalize. Ljudi imaju puno više u rukama malo da tako kažem invazivniju medicinu i suvereno vladaju metaboličkim disbalansima svih fela a naročito vezanih uz funkciju bubrega, status kalija, natrija i sl.
Raspitaj se malo po bolničkim kuolarima kad radi nekakav pametan internista-nefrolog-"dijalizator"...siguran sam da nećeš pogriješiti.
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2005., 13:52   #3
Kad smo kod kalija jučer sam baš dobila nalaz tamo piše 3.9 mmol/l jeli to premalo?
Jedem rajčice svaki dan, bananu također skoro svakodnevno, ali nekako mi se ovo čini nisko.
Tinkili is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2005., 08:08   #4
Nije nisko, možda tek blizu donje granice. Referentne vrijednosti kalija variraju ovisno o pojedniom laboratoriju al možeš uzeti da je normala vrijednost kalija od 3,7 ili 3,8 pa do recimo 5,5 mmol/l.
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2007., 10:04   #5
Question

Hm , još sve isto a ja opet ulazim u razdoblje znatiželje.

Još nisam nigdje bio (kod kakvog stručnjaka ) jer kako več 'lječim' nešto ozbiljnije ovaj problem nekako uvjek ostane postrani jer se djelom time objašnjava te rješava sistemom 'nedostaje kalija u organizmu - trpaj u organizam više kalija'

Ustvari promjenilo se to da sam odustao od Aldactonea jer sam primjetio da od njega nema nikakve koristi te se zadržao samo na 9g kalija na dan / 3x3 Kalinora ( s čime sam uspio držat razinu kalija u krvi na donjoj granici ) dok sam ga podnosio zbog gastritisa.
Tada sam se prebacio na KalijKlorid kojeg želučano bolje podnosim jer koliko shvačam nema nekakvi citrat kao Kalinor.
No s opcijom KalijKlorida sam trošio kutiju toga na dan i još mi je gastroentrolog zabranio da ga uzimam u relativno malo vode več je tražio da ga topim propisno.
A to po njoj znači 3 puta na dan uz svaki obrok (valjda se tako bolje to upija u organizam) rastopit u 1.2l vode 3g / 6 tableta i to pit a meni se gadi ta opcija lokanja preko 3 litre kalij vodurine po cjeli dan svaki dan.
Pa mi je zbog nepodnošljivosti spuštena doza za duplo tj na 3x1.5g s čime mi se kalij vrti oko 3.5 pa me zanima što se ustvari može desit zbog manjka pošto ga ja ne primječujem na bilo koji način?


Isto me zanima gdje to ustvari može nestajat jer ovako banalno razmišljajuči : ako ja u organizam ubacim 9g kalija ako to ne ode u krvotok mora negdje drugo završit kao da ga organizam izbaci u urinu no opet nalaz 24satnog urina kaže da je kalij u granici normale ....

btw, postoji još nekakvi način nadoknade kalija u organizam?
__________________
...
Images is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2009., 10:18   #6
Hej imagine!
Kako je sada tvoje stanje?
Ja imam isti problem, samo bez nekih dodatnih bolesti. Nefrologa obavila, ležala na endokrinologiji, sve ok, kad mirujem kalij je ok, ali fizički napor i kalij pada svakodnevno i uz Kalinor. Stalno povećavam doze ( samoinicijativno ), jer kad mi je na hitnoj kalij bio 3.0 - poslali me psihijatru!
Na endokrini mi je aldosteron kao jedini uzrok vezan uz psihu, eliminiran, tj. normalan. U 24 satnom urinu, kalij je i snižen, znači da ga bubrezi još manje i izlučuju!
Kamo se troši kalij???
Kodazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2009., 16:27   #7
kalij se većinski odstranjuje bubrezima, djelomično preko stolicom, koristi uglavnom za unutarstanični gradijent, ali i druge funkcije ima, ne bi se složio da se preskoči liječnik primarne zaštite, ali vjerojatnije je da će biti potrebno konzultirati se sa nefrologom, a što se tiče Aldactone, spironolaktona, njegovo korištenje je čisto u ovom slučaju vezano uz uštedu kalija a ne uz poremećaj bubrežne funkcije koji zahtjeva primjenu diuretika
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2009., 12:33   #8
Quote:
Kodazu kaže: Pogledaj post
Hej imagine!
Kako je sada tvoje stanje?

Hm....

Moje stanje je rješeno.
Doduše povremeno me muči isti problem ali to nije ništa što nemože rješit malo kalija

Inače, pošto mi je bilo dosta tog trpanja kalijem bez granica prošao sam na kraju stručnu bolničku obradu raznih specijalista uključujuči nefrologa ,endokrinologa itd..te sam prošao i razno razne testove te ih i ponovio dok su oni razbijali glavu o tko zna kakvim boleščinama. I na kraju je zaključak bio da je razlog moje hipokalemije nepoznat što mi je napisano i u otpusnom uz obavezan nastavak terapije kalijem kao do tada.

A kad se uzme u obzir moje stanje iz par gore postova samo rješenje koje je došlo je toliki apsurd da nemam rječi da se izrazim. I nebi ga preporučio nikom tko ima mrvicu pameti u svojoj glavi. A iz istog razloga bi ga prešutio da nitko nebi dobio lude ideje a da ne govorim da ovde ima i doktora koji bi se nad tim rješenjem naprvu dobro za mene zabrinuli.
Ako te zanima tu je PM
__________________
...
Images is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2009., 06:54   #9
Normalno da me zanima, kalij i dalje pada...
Poslah ti PM, javi se please...
Pozdrav
Kodazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2011., 18:48   #10
evo i ja imam manjak kalija
nisam dobila nikakav dodatak prehrani ni ništa od liječnika osim savjeta da jedem rajčice,banane i goji bobice(ako sam dobro zapamtila)
najsmiješnije je to kaj ja i inače jedem puno banana i paradajza,pogotovo paradajza,i ljeti i zimi,stalno je u frižideru pa mi nije jasno odakle sad ovaj manjak kalija
moram samo provjeriti aldosteron koji bi mogao biti kriv za ovo
liječnik nije baš odlučan u traženju uzroka jer vjerojatno misli da sam bulimičarka s obzirom na to da imam i GERB
ne osjećam neke simptome,ili ih ne znam prepoznati,imam problema s aritmijama-ali to je od prije,jedino možda u zadnje vrijeme još umor i manjak energije,ako to ima veze s tim...pošto je kalij bitan za nervni sustav,zanima me da li je moguća nervoza i razdražljivost kao posljedica manjka kalija?
__________________
tzv.blog:-D
Ida Bauer is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2011., 18:06   #11
pod nervnim sustavom podrazumijevaju se ovdje prvenstveno živci i prijenos impulsa, a ne psihičko stanje. dakle, u manjku kalija (značajnom) nastaju poremećaji osjeta (trnci, mravinjanje) i grčenje mišića, najčešće udova i lica.
__________________
Optimist says this is the best of worlds. Pessimist believes him.
Khan is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2011., 00:56   #12
Quote:
Khan kaže: Pogledaj post
pod nervnim sustavom podrazumijevaju se ovdje prvenstveno živci i prijenos impulsa, a ne psihičko stanje. dakle, u manjku kalija (značajnom) nastaju poremećaji osjeta (trnci, mravinjanje) i grčenje mišića, najčešće udova i lica.
aha,thx...mislila sam da sam nervozna zbog toga,valjda si tražim ispriku
__________________
tzv.blog:-D
Ida Bauer is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2011., 14:43   #13
ja imam višak kalija..bila sam i u bolnici, ali nisu otkrili zašto..
svaki mjesec vadim krv, kalij je povišen..dobijem uputnicu za vađenje krvi idući mjesec. i to je to.
funkcija bubrega je navodno u redu.

zna li netko nešto o višku kalija?


__________________
ajmo (ne) filozofirat ak mogu birat
Talija007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2012., 10:22   #14
Meni je uvijek kalij na donjoj granici. Jucer sam vadila krv zbog temeprature i kalij je 3,52 ( 3,9-5,1).
Da li je to jako nisko?
Trebam li ga unositi putem tableta ili?

Baš sam primjetila zadnjih 10 ak dana težinu u nogama noću. Možda je od toga.
kismo is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2012., 12:01   #15
Quote:
kismo kaže: Pogledaj post
Meni je uvijek kalij na donjoj granici. Jucer sam vadila krv zbog temeprature i kalij je 3,52 ( 3,9-5,1).
Da li je to jako nisko?
Trebam li ga unositi putem tableta ili?

Baš sam primjetila zadnjih 10 ak dana težinu u nogama noću. Možda je od toga.
Nalaz nije patološki. Jedino malo pojačati prehranu bogatu kalijem.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2012., 13:00   #16
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
Nalaz nije patološki. Jedino malo pojačati prehranu bogatu kalijem.
hvala! Evo baš sam sredila jednu bananu
kismo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2012., 20:23   #17
Za hipokalemiju..sto je recimo tako "zdravije"uzimati..kalij klorid ili Kalinor (kalijev citrat)?
dalmmat is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2014., 00:12   #18
Nemam problema sa kalijem, jedem dosta voća, povrća, ribe, grožđica, marelica i tako.
Dobio od Natural Wealth-a šumeće tabletice Kalij Magnezij + C, pa me zanima ako ih budem pio umjesto soka, hoće li to šta utjecati loše?
Mislim, hoću li time (s obzirom na dobru prehranu) unijeti previše Kalija u sebe ?
Hvala !
sarko is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2014., 09:38   #19
Quote:
sarko kaže: Pogledaj post
Nemam problema sa kalijem, jedem dosta voća, povrća, ribe, grožđica, marelica i tako.
Dobio od Natural Wealth-a šumeće tabletice Kalij Magnezij + C, pa me zanima ako ih budem pio umjesto soka, hoće li to šta utjecati loše?
Mislim, hoću li time (s obzirom na dobru prehranu) unijeti previše Kalija u sebe ?
Hvala !
Ako imaš u redu bubrege ništa lošeg,a ako nemaš puno lošeg-)
hatrick is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2018., 12:02   #20
Quote:
Images kaže: Pogledaj post
Hm, zanimalo bi me gdje ide kalij u organizmu nakon što se u njega unese te koliko bi ga bilo previše ?

već jedno dosta dugo vrijeme imam jedno čudno 'nestajanje' kalija 'opravdano' uzimanjem kortikosteroida/imunosupresiva i osnovne bolesti...

od poćetka ga nadoknađujem umjetnim putem ....

počelo je sa nekim malim tableticama koje se tope u ćaši vode no jedna kutijica vrlo brzo ode te sam prešao na Kalinor koji je trebao to sredit jer valjda u jednoj šumećoj ima 2 g kalija...

ako se dobro sječam prvo je išlo:
2x1 pa onda
3x1 pa
2x2 da bi onda u terapiju bio uveden 1 Aldactone od 100mg na dan no kako je i dalje situacija na donjoj granici doza Kalinora je rasla na 2x2 +1x1
....te poslje na 3x2 (uz Aldactone)
i sad zadnje na 3x3 šta mi nikako nije jasno...

pa to je 18 g Kalija na dan ????

a na onom papiru u Kalinoru piše da je normalno uzet 1-2 na dan te da se nebi smjelo uzet više od 1 odjednom ...


sad mi samo netko treba reći: " neće ti bit ništa i nastavi to tako pit jer kalija nikad viška " ?
Budite jako oprezni sa Kalinorom,meni je dizao šećer u krvi na preko 15,a normalizirao se tek nakon 15 sati,obavezno preko dana kontrolirat šećer u krvi ako uzimate Kalinor šumeće tablete.Kvalitetnija zamjena je Kalijev klorid u tabletama.
starčevič is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:53.