Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.03.2006., 15:52   #21
Quote:
Riječanka2 kaže:
Kolega dragi, nažalost ja znam puno naših kolega kojima je cilj ispasti faca pred očima pacijenta, sve u nadi da će se pacijent njima, tako brižnima i skrbnima te angažiranima znati odužiti .
Ne tako davno, imala sam jednog pacijenta koji je na skijanju u Bosni pao i slomio klavikulu. Prijelom je bio tipičan na granici medijalne i lateralne trećine, ali je preklapanje ulomaka bilo oko 4-5 cm. Obrađen je u Dubrovniku, dobio je neku špigetu umjesto stelle dorsi.
Klinički je bilo strašno - defekt platoa ramena za oko 7 cm, descenzus ramena, kretnje u ramenom zglobu ozlijeđene strane reducirane oko 90%.
Meni je došao u prolazu (lik je iz Istre), poznanik neke sestre koja radi kod nas, i to tjedan dana nakon ozljede.
Kako se ja bavim malim zglobovima, šakom, a ne velikom traumatologijom, probala sam mu reponirati, no nije išlo, postavila sam mu cellacare clavicula rigidni pojas i zategla ga ne bi li se uspjelo štogod dobiti na duljini...ali sam mu rekla da vjerujem da će se to morati operirati i da konzervativno nije vjerojatno dobro cijeljenje bez nastanka pseudoartroze.
Pa sam mu preporučila da se u Puli poslika i da ga vidi traumatolog.
Uglavnom, lik se poslikao, 2 tjedna nakon frakture nije bilo naznaka nastanka kalusa već samo ubrzana resorpcija krajeva ulomaka, a ortoped koji ga je pogledao (nedavno je imao tešku prometnu i bio u komi petnaestak dana, pa je donekle, ali samo donekle za oprostiti, iako je alkohol isto učinio svoje) je rekao : ŠTO JE, ŠTO SI DOŠAO? KOJA JE TO BUDALA REKLA DA OVO NIJE DOBRO??!!?? SVE JE OK, IDI KUĆI, VRATI SE ZA 2 TJEDNA...
Lik je došao opet meni pokazati nalaze, klinički je i dalje bilo isto...ja sam mu preporučila Lovran, gdje je operiran.
Dalje ne znam što je bilo.

Molim Vas odgovorite mi na moj upit pod reumatidni art..
 
Odgovori s citatom
Old 20.03.2006., 16:41   #22
ja sam imao ruku mjesec dana u gipsu,s tim da su mi nakon tri tjedna išli ponovo namještat,što je naravno prekasno.trebo sam doć slikat nakon 6 tjedana samostalnog razgibavanja,al mi se nije dalo.šaku mogu normalno stisnut i ispružit,a kvrga je vidljiva.koliko mi je sada angulacija nemam pojma,vjerojatno malo manje nego po skidanju gipsa,al ako je funkcija ok.kut i nije tolko bitan.
tzar is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2007., 15:26   #23
Arrow Jedan latinski izraz...

Ovako... Zanima me, ako neko zna, točno značenje dijela dijagnoze
koji glasi: male sanata.

P.S. Radilo se o frakturi.

Unaprijed zahvaljujem!
S McQueen is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2007., 19:58   #24
znači da prijelom kosti nije pravilno zacijelio, vjerojatno se radi o pseudoartrozi ilitiga lažnom zglobu...ak te zanima više slobodno pitaj
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2007., 22:07   #25
Quote:
ante dumbledore kaže: Pogledaj post
znači da prijelom kosti nije pravilno zacijelio, vjerojatno se radi o pseudoartrozi ilitiga lažnom zglobu...ak te zanima više slobodno pitaj
Hvala.

To je nije dijagnoza ortopeda (mesara) koji je sanirao ozljedu (peta metakarpalna-midshaft), nego liječnika koji je kirurg za šaku a inače predaje kao profesor na fakultetu.

Međutim, nije se radilo o pseudoartrozi iako su bile sve šanse za to.
Kost je srasla pod kutem od 30 stupnjeva a nakon 2 mjeseca (kad sam posjetio kirurga) bili su vidljivi znakovi nastajanja kalusa.

prije "sanacije":
http://i15.tinypic.com/2gtvmhg.jpg

mjesec dana poslije:
http://i15.tinypic.com/2z5509d.jpg

Što da ja sad radim? Da tužim zbog nesavjesnog liječenja ili što?

Čitava dijagnoza (2 mjeseca nakon prijeloma) glasi:
Fractura ossis metacarpalis manus dex. Male sanata.
Klin: Nepotpuna fleksija malog prsta, angulacija pete metakarpalne kosti. Palp. Bolnost iznad krivog sraštavanja kao i iznad odgovarajuće ekstenzorne tetive. Edem iznad dorzuma i s ulnarne strane pete metakarp. kosti desne šake s angulacijom oko 30 st. Dorzalni rub prijelomne pukotine oštar i prominira tako da je ugrožena ekstenzorna tetiva malog prsta. Nema indikacije za operativno liječenje. Stanje je definitivno.
S McQueen is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2007., 22:09   #26
kaj se ti svakih godinu dana sjetis svoje pete metakarpalne?

spojeno sa starim topikom
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2007., 22:19   #27
Quote:
kemik kaže: Pogledaj post
kaj se ti svakih godinu dana sjetis svoje pete metakarpalne?

spojeno sa starim topikom
Rado bih ja moju kosku zaboravio ali ona mene ne želi
Imam sr*nja s rukom, još uvijek.
S McQueen is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2007., 22:48   #28
ehh.. da se i ja ukljucim .. hmm ja sam slomila obje kosti u gleznju.. ali doktor mi nije dao slike.. koje mi i ne trebaju da bi vidjela koliko su mi kosti razlicite od zdrave noge.. i vec je od toga proslo pola godine.. kao da mi je sve pomaknuto malo ukoso.. zapravo dosta..
sad da vas jos pitam, jel mogu ja trazit te slike? i zasto ih nisam dobila??
corinne is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2007., 23:42   #29
naravno da možeš, ako niš dr da ideš na kontrolu kod dr liječnika...
sada svim traumatolozima i ortopedima:ako se radi o loše zarasloj kosti kako to da se ne može intraoperacijski reponirat kost,naravno nakon refrakture....ako su živci očuvani, zar ne bi trebao anatomski položaj kost vratit u određenom postotku funkciju ekstenzora?A vjerojatno i kupirat bol konačno...
pogledat ću rtg ponovno, neš mi se ne čini da se radi o bilo kakvom kalusu,al evo pogledat ću pa ponovno pa javim
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2007., 23:46   #30
evo pogledo sam ponovno, i nema znakova osifikacije, nikakve, mislim da treba provjerit radi li se o biomeh.čimbenicima isključivo ili u kombinaciji sa dr čimbenicima npr gubitak a.nutricije i posljedičnom produženom okoštavanju...
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2007., 12:15   #31
Quote:
ante dumbledore kaže: Pogledaj post
evo pogledo sam ponovno, i nema znakova osifikacije, nikakve, mislim da treba provjerit radi li se o biomeh.čimbenicima isključivo ili u kombinaciji sa dr čimbenicima npr gubitak a.nutricije i posljedičnom produženom okoštavanju...
Gledaj, ono slike nisu skenirane nego uslikane fotoaparatom preko monitora i bijele pozadine tako da se detalji baš i nevide.

Snaga ruke se je 95 % vratila ali problem je u tome što mi ponekad (najčešće ujutro) čitava šaka bude lagano otečena i ukočena, a to traje po sat vremena pa bude ok. Inače, kad prislonim jagodice prstiju lijeve ruke poviše prijeloma i od otvorene desne ruke napravim šaku, osjeti se jedan "kljuk/tup".
Vjerovatno neki ligament ili tetiva preskoči na drugu stranu "brda".

U petak ću nanovo slikati ruku pa ću postat rtg snimku.
S McQueen is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2008., 00:58   #32
Prijelom

17.12.2007.

Dijagnoza :
Fractura sub capitalkis ossis metacarpalis V manus dex a.d.ll
Contusio art radiocarpalis et pollicis sin a.d.ll

Imobilizacija :
Longeta za IV i V prst

20.12.2007.

Na desnoj saci prisutan jos diskretan otok.
RTG : desna saka : zadovoljavajuci polozaj frakturnih ulomaka, te da se produzi imobilizacija longetom.

27.12.2007.

Taj dan su mi namjestali metakarpalnu kost V prsta desne sake i nakon toga
RTG : zadovoljavajuci polozaj ulomaka, zatovir se gips, kontrola za 2 tjedna.

10.1.2008.

Imobilizacija dijelom ostecena te da se popravi, kontrola i skidanje za 1 tjedan.
Na tom pregledu sam ocekivo da ce mi slikat da se nije opet slucajno pomakla kost ali nista samo je pogledo ruku ni 2 sekunde i rekao da je to ok.

17.1.2008.

Na kontrolnom pregledu nema se uvid u ranije RTG snimke jer nije pronadjen karton bolesnika u arhivi... svi su zbunjeni pa di je moglo nestat ??? i na to :
Nek se skine imobilizacija i ucini se kontrolni RTG : vidljiva blaza angulacija na mjestu prijeloma subkapitalno V metakarpalne kosti.
No klinicki prijelom cvrst.
Min. pal. bolnost.
Nek se postavi protektivna longeta za IV i V prst, kontrola za 6 dana.
Kad mi je skinuo gips, poslje snimanja je pritisnio rukom na to mjesto i pitao dali me boli, rekao sam mu da skoro ni ne boli, jako sitna bol ali nisam mogao bas najbolje pomicat sa ta 2 prsta iako IV nije nista, osjecaj ko da ih nemam.
Nista nije nateceno, ruka izgleda isto ko i lijeva, barem koliko sam ja sam mogao procijenit.

Ovo sve sto sam napisao citiram sa traumatoloskog lista.
Moje pitanje je sljedece jel vise ni sam neznam sta da radim, dali me ljece dobro ili lose jel meni sve ovo nema smisla toliko puta ici tamo vamo da bi na kraju sve isto ostalo?
Dali da idem za tih tjedan dana jel mi je frend reko da je moguce da ga lome pa opet mjesec dana provodit u gipsu ili da pustim da zarasta kako god, jel sam cuo da nebi imo nikakvih problema, pa ako moze neki koristan savijet na sve ovo ?
Hvala ~

Zadnje uređivanje heavYCRO : 18.01.2008. at 01:48.
heavYCRO is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2008., 20:29   #33
ja bi na osnovu ovog što si napisao ostavio kako je sad osim ako nemaš problema a opisuješ da ih nemaš.
S tim da je mjesec dana ipak relativno malo vremena da se prijelom potpuno sanira.
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2008., 16:50   #34
Imam problema nemogu spavat od bolova a tek u srijedu imam pregled.
Ne boli mene sada mjesto di je pukla kost vec kost iznad kojoj nije nista, i od te boli u kosti cijela ruka me pocne przit ko da je na vatri... izgleda da nije dobro postavio longetu ... neznam ni sam MRAK!
heavYCRO is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2008., 12:56   #35
https://www.forum.hr/attachment.php?a...1&d=1205927694

Ja ovo ne razumijem. Ti imas dva loma a ovaj gore ti je ukrivo, a ovaj dole je ok
Attached Images
File Type: jpg pmkkpi1.jpg‎ (5.8 KB, 429 views)
sasho is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2009., 16:01   #36
Exclamation Kolko dugo se treba ovo lijeciti?

Dijagnoza: VLC pollicis sin
sectio tendinis extensior pollicis longus, brevis et abductor pollicis sin

Status:lacerokontuzna rana u području metakarpofalangaelnog 1. zgloba, nemogućnost ekstenzije i abdukcije palca lijevo.Eksploracijom rane nađe se presjećene ekstenzorne duge i kratke tetive i abduktor lijevog palca te ozljeđena kapsula zgloba.

Nalazi-Rtg lijeve šake: bez sigurno vidljive svježe koštane traume!
stockolo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2011., 02:16   #37
Također imam frakturu 5 metakarpalne kosti, samo nakon ozljede nisam išao na hitno jedno tjedan dana. Dali mogu imati kakve probleme jer sam zakasnio sa slikanjem i liječenjem ili? ne izgleda strašno, ni ne boli, izgleda kao da je napuklo, a da nije skroz puklo...
__________________
Life is a bitch and Im gonna fuck it
Lion_punk is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2011., 18:13   #38
Quote:
Lion_punk kaže: Pogledaj post
Također imam frakturu 5 metakarpalne kosti, samo nakon ozljede nisam išao na hitno jedno tjedan dana. Dali mogu imati kakve probleme jer sam zakasnio sa slikanjem i liječenjem ili? ne izgleda strašno, ni ne boli, izgleda kao da je napuklo, a da nije skroz puklo...
Ne bi trebalo da bude problema...
Miloshke is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2011., 19:36   #39
Ja sam imala prijelom 4 metakarpalne i nakon mjesec dana nosenja gipsa mi nije bilo do kraja zacijelilo, al ja sam odbila dalje nosit gips, sva sreca pa mi se nije nista iskompliciralo, jedino sam vjezbala malo u slanoj vodi inace nista posebno, ne znam sto da ti kazem , to su jako komplicirani prijelomi, u smislu sporog zarastanja, ocito nisi imao srece
__________________
I don't hate pople...I just feel better when they're not around." — Charles Bukowski (The Movie: Barfly)
yaya is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2012., 21:42   #40
Pozdrav, nigdje na netu ne nadzoh postove o lomu kost i to baš kosti šake. Ima neko protumačit ove snimke. Lom prsta nastao 4.1.2012 posije nošenja gipsa (longete) od 16 dana, drugi ortoped zaključuje da je prst loše usmjeren i postavlja prst u ovu poziciju kao na slici. Zajedno s ortopedom komentarišem ovaj snimak i da ne želim da se na mome prstu eksperimentira ponovno. Ortoped odgovara da je ovo odstupanje prihvatljivo. Kako se prsti mnogo pokreću, interesira me da li je ovo prihvatljivo i da ostavim prst da ovako zaraste.


linkovi

http://img3.imageshack.us/img3/4674/20120123150155.jpg
http://img811.imageshack.us/img811/4...0123150231.jpg
http://img685.imageshack.us/img685/7...0123150238.jpg
ameer is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:14.