Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.05.2010., 15:00   #61
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Kaj got...onda imamo i trgovački brak, pa liječnički brak pa hrvatski brak i kolumbijski...pa surferski brak pa filatelistički brak...sve puno brakova... a brak samo jedan i jedini.
Mislim da smo to već apsolvirali do sada.
Govorimo o jednom braku, no postoji građanski brak, sklopljen u matičnom uredu i crkveni brak, sklopljen u crkvi.
Za takav brak se može reći da je kršćanski ili onaj koji se zasniva na kršćanskim ili crkvenim vrijednostima.
No, mislim da se ne moramo više oko toga vrtiti, da ovo pitanje nije bitno ni presudno za bilo koga, a ni relevantno u odnosu na našu temu.
Daniel91 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2010., 15:06   #62
@Zehra

-------------------------------------

@Nemruth nisam mislio na takve, vec krscanski brak ili bilo koje dr. religije
---IvAn--- is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2010., 15:27   #63
Evo nešto malčice izvan teme.
Nadam se da će mi moderator oprostiti.
Jedna od najomiljenijih pjesama moje supruge, što je vjerojatno dobar znak.
Znači da je još uvijek u ljubavi!

http://www.youtube.com/watch?v=7ppc_dT-J5E

Mislim da su i ovakvi, mali znakovi pažnje, jako važni za sretan i uspješan brak.
Ne mora to biti nešto veliko!
Istinita ljubav pobjeđuje sve.
Daniel91 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2010., 16:31   #64
Quote:
mimoza40 kaže: Pogledaj post
Super

Drago mi je čuti da ima i sretnih brakova...i ljudi koji se ne osjećaju zarobljeni u njima....
Tebi želim da nađeš djevojku koja će dijeliti tvoje stavove i razmišljanja

Samo,brine me što ima jako puuuno nesretnih ljudi u braku, zlostavljanih,ponižavanih...a na nedjeljnoj propovijedi slušaju kako to moraju trpjeti...supružnik ne poduzima ništa da se stanje popravi....

Kako tim ljudima savjetovati da ostanu u braku sa siledžijom jer je to pred Bogom zauvijek

Bilo bi licemjerno....neki se ljudi ne žele ili ne mogu promijeniti
Vjernica sam, udana i mogu reći da imam dobar brak, ali da dođem do ove "faze" braka, trebalo mi je puno strpljenja!
Ajmo priznat, rijetko koji brak je savršen, ne znam dali takav i postoji uopće!
Ali, kad zaljubljenost prođe i realnost pokaže svoje lice potrebno je mnogo tolerancije, strpljenja i ustupaka s obje strane, ako toga nema brak postaje zatvor koji zna gušiti. Najlakše je nakon svađe dignuti ruke, rastati se, djecu izložiti stresu, sebi pronaći novog partnera... I što onda? Ruže će cvijetati neko vrijeme i onda opet "jovo nanovo"!
Po pitanju zlostavljanja u braku i vjere koja "nalaže" u dobru i zlu!?
Ma ne bi me ni sami dragi Bog natjerao da budem s kretenčinom koja bi me maltretirala ili omalovažavala! Iskreno, kad bih to doživjela, rastava ne bi uopće bila upitna!
Ono " u dobru i zlu" ne shvaćam baš doslovno, jer ako nema poštivanja nema ni dobrog braka, a "trpjeti" nekoga i život pretvoriti u vječnu prepirku i nezadovoljstvo, ni pod koju cijenu!
Valerija79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2010., 16:48   #65
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Kaj got...onda imamo i trgovački brak, pa liječnički brak pa hrvatski brak i kolumbijski...pa surferski brak pa filatelistički brak...sve puno brakova... a brak samo jedan i jedini.

Ovdje je tematsko pitanje:Svetost braka!

Na religijskoj, a ne svjetovnoj osnovi....dakle ne utvrđujemo činjenicu što je brak ...
jer onda temi nije ovdje mjesto!

PS: a svi ovi od tebe imenovani nazivi brakova,postoje i u uporabi su...
A od svih mi je najdraži: kraljevski brak!..
__________________
Kamo vodi plovidba ne ovisi o tome kamo puše vjetar, već kako su postavljena jedra.

Stara njemačka uzrečica

Zadnje uređivanje VeronikaN : 29.05.2010. at 16:53.
VeronikaN is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2010., 16:51   #66
Quote:
mimoza40 kaže: Pogledaj post
Pozivam autora da malo pojasni cilj ove teme....

Također da iznese svoja iskustva iz bračnoga života, bilo svojega, ili iz ispovijednih priča ljudi koji su bili u nedoumici ili iskušenju...

Što on savjetuje za prevladavanje bračnih teškoća uzrokovanih nerazumijevanjem među supružnicima
Dobro bi bilo da se javi,točno...mada je već naglasio da misli na brakove sa stajališta religija...(post 62)
no ponovljam ovako postavljena tema nije bračno savjetovalište,
već tema bi trebala iznijeti rasprave o svetosti(na osnovi sakramenta)braka!
__________________
Kamo vodi plovidba ne ovisi o tome kamo puše vjetar, već kako su postavljena jedra.

Stara njemačka uzrečica

Zadnje uređivanje VeronikaN : 29.05.2010. at 16:57.
VeronikaN is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2010., 17:01   #67
Quote:
Valerija79 kaže: Pogledaj post
Vjernica sam, udana i mogu reći da imam dobar brak, ali da dođem do ove "faze" braka, trebalo mi je puno strpljenja!
Ajmo priznat, rijetko koji brak je savršen, ne znam dali takav i postoji uopće!
Ali, kad zaljubljenost prođe i realnost pokaže svoje lice potrebno je mnogo tolerancije, strpljenja i ustupaka s obje strane, ako toga nema brak postaje zatvor koji zna gušiti. Najlakše je nakon svađe dignuti ruke, rastati se, djecu izložiti stresu, sebi pronaći novog partnera... I što onda? Ruže će cvijetati neko vrijeme i onda opet "jovo nanovo"!
Po pitanju zlostavljanja u braku i vjere koja "nalaže" u dobru i zlu!?
Ma ne bi me ni sami dragi Bog natjerao da budem s kretenčinom koja bi me maltretirala ili omalovažavala! Iskreno, kad bih to doživjela, rastava ne bi uopće bila upitna!
Ono " u dobru i zlu" ne shvaćam baš doslovno, jer ako nema poštivanja nema ni dobrog braka, a "trpjeti" nekoga i život pretvoriti u vječnu prepirku i nezadovoljstvo, ni pod koju cijenu!
A jesi li u braku sklopljenom u crkvi?
Pa kako onda(ne shvati osobno) ne shvačaš baš to:u dobru i u zlu baš doslovno... a to jeste osnova kršćanskog braka..... ili se varam?
__________________
Kamo vodi plovidba ne ovisi o tome kamo puše vjetar, već kako su postavljena jedra.

Stara njemačka uzrečica
VeronikaN is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2010., 22:25   #68
Quote:
---IvAn--- kaže: Pogledaj post
Bog, stvorivsi muskarca i zenu, ustanovio je brak; savez dvaju supruznika koji su ravnopravni u Gospodinu. To je najintimnija zajednica ljubavi, vjere i nade...
ne razumijem zašto smatraš da bi intiman međuodnos dvoje ljudi morao ovisiti o nečemu što je netko ili nešto stvorilo u nekom trenutku u prošlosti
kor-im is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2010., 22:36   #69
Quote:
---IvAn--- kaže: Pogledaj post
Bog, stvorivsi muskarca i zenu, ustanovio je brak; savez dvaju supruznika koji su ravnopravni u Gospodinu. To je najintimnija zajednica ljubavi, vjere i nade...
Kad je to bog ustanovio brak??
Imaš li u biblijskom postanku gdje brak spominje pisac biblije??
Ako nema onda je ta tvoja pretpostavka kao da ja kažem Petko ustanovio brak i ljudi trebaju se toga držati.
Kitim is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2010., 22:42   #70
Što Bog združi čovjek nek ne rastavlja
Ali današnje vrijeme je nezgodno, jer se žene mladi i glupi a opet ako se ne ožene mladi i glupi neće se nikad oženit :-)
salamala
tea000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2010., 22:58   #71
Quote:
Kitim kaže: Pogledaj post
Kad je to bog ustanovio brak??
Imaš li u biblijskom postanku gdje brak spominje pisac biblije??
Ako nema onda je ta tvoja pretpostavka kao da ja kažem Petko ustanovio brak i ljudi trebaju se toga držati.
"Bog stvorio čovjeka, napravio ga je na priliku svoju; stvorio je muško i žensko. A kad ih je stvorio, blagoslovi ih i nazva - čovjek" Post 5,1-2
"Bog je ljubav i u sebi živi otajstvo osobnog zajedništva i ljubavi. Stvarajući ljudsku narav muškarca i žene na svoju sliku... Bog u nju upisuje poziv, pa prema tome sposobnost i odgovornost ljubavi i zajedništva"
KKC
---IvAn--- is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2010., 23:02   #72
Quote:
kor-im kaže: Pogledaj post
ne razumijem zašto smatraš da bi intiman međuodnos dvoje ljudi morao ovisiti o nečemu što je netko ili nešto stvorilo u nekom trenutku u prošlosti
Ako nisi krscanin tada ne ovisi, ali krscanima je brak jedan od vaznijih sakramenata, ustanovljen od Boga i ima veliku vaznost.
---IvAn--- is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2010., 23:17   #73
Quote:
VeronikaN kaže: Pogledaj post
*cut*
već tema bi trebala iznijeti rasprave o svetosti(na osnovi sakramenta)braka!
Mislim da sam iznjeo u predzadnjem postu, ali cu ponoviti... repetitio est mater studiorum;
"Bog stvorio čovjeka, napravio ga je na priliku svoju; stvorio je muško i žensko. A kad ih je stvorio, blagoslovi ih i nazva - čovjek" Post 5,1-2
"Bog je ljubav i u sebi živi otajstvo osobnog zajedništva i ljubavi. Stvarajući ljudsku narav muškarca i žene na svoju sliku... Bog u nju upisuje poziv, pa prema tome sposobnost i odgovornost ljubavi i zajedništva"
KKC
---IvAn--- is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2010., 23:26   #74
Quote:
VeronikaN kaže: Pogledaj post
A jesi li u braku sklopljenom u crkvi?
Pa kako onda(ne shvati osobno) ne shvačaš baš to:u dobru i u zlu baš doslovno... a to jeste osnova kršćanskog braka..... ili se varam?
Da, naravno da je to brak sklopljen u crkvi.
Ali, želim reći, da u mom slučaju u "dobru i zlu" ne podrazumjeva i zlostavljanje! Jel ti misliš da bi netko tko je vjernik, zbog vjere morao trpjeti nasilje, bilo psihičko ili fizičko? Ja ne. Prošla su vremena kad su naše bake ili mame zbog vjere morale trpjeti sranja, zar ne misliš?
Valerija79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2010., 23:55   #75
Quote:
---IvAn--- kaže: Pogledaj post
"Bog stvorio čovjeka, napravio ga je na priliku svoju; stvorio je muško i žensko. A kad ih je stvorio, blagoslovi ih i nazva - čovjek" Post 5,1-2
"Bog je ljubav i u sebi živi otajstvo osobnog zajedništva i ljubavi. Stvarajući ljudsku narav muškarca i žene na svoju sliku... Bog u nju upisuje poziv, pa prema tome sposobnost i odgovornost ljubavi i zajedništva"
KKC
Kao što sam i mislio nigdje nema pomena o braku.
Kitim is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2010., 23:57   #76
Quote:
tea000 kaže: Pogledaj post
Što Bog združi čovjek nek ne rastavlja
Ali današnje vrijeme je nezgodno, jer se žene mladi i glupi a opet ako se ne ožene mladi i glupi neće se nikad oženit :-)
salamala
To je novijeg doba produkt a brak je bio dosta prije ustanovljen.
Prje nove ere stotinama godina.
Tako da to ne pije...
Kitim is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2010., 00:03   #77
Quote:
Kitim kaže: Pogledaj post
Kao što sam i mislio nigdje nema pomena o braku.
Ispricavam se, trebao sam nac nesto ocitije.
"Stoga ce covjek ostaviti oca i majku da prione uza svoju zenu i bit ce njih dvoje jedno tijelo." Post 2,24

Zadnje uređivanje ---IvAn--- : 30.05.2010. at 00:19.
---IvAn--- is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2010., 00:41   #78
Quote:
---IvAn--- kaže: Pogledaj post
Ispricavam se, trebao sam nac nesto ocitije.
"Stoga ce covjek ostaviti oca i majku da prione uza svoju zenu i bit ce njih dvoje jedno tijelo." Post 2,24
I gde tu vidiš brak??
Samo će da se privinu jedno uz drugo.voljeti če se.
Kitim is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2010., 01:12   #79
Quote:
Kitim kaže: Pogledaj post
I gde tu vidiš brak??
Samo će da se privinu jedno uz drugo.voljeti če se.
Napustajuci oca i majku zapocinju samostalan zivot, zivot ljubavi i jedinstva, brak. Brak je simbol toga i vidljivi znak Bozje ljubavi. Njegov cilj je ucvrstiti ih u ljubavi.
---IvAn--- is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2010., 01:52   #80
Quote:
---IvAn--- kaže: Pogledaj post
Napustajuci oca i majku zapocinju samostalan zivot, zivot ljubavi i jedinstva, brak. Brak je simbol toga i vidljivi znak Bozje ljubavi. Njegov cilj je ucvrstiti ih u ljubavi.
Pa ok je to.
Samo iz toga se ne nazire brak već samostalni život .
Brak je nešto drugo.
Ugovor.
A gdje se tu nazire ugovor??
Kitim is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:05.