Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.11.2017., 14:34   #2541
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
A projekt Patria u Hrvata dogodine ulazi u 13 godinu trajanja.
Daj Bože da uđe i u 26. godinu trajanja i da ih nabavimo još, kao zamjenu za M80 ( znam da se to nekima ne sviđa, ali bolje da Đuro radi, nego KMW ili BAE ).
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2017., 14:37   #2542
Đuro je svoje za HV glede proizvodnje Patria odradija
Obuka,održavanje, rezervni dijelovi......
__________________
Pola sata ćete ostati na ručku i onda možete otići, Franjo Tuđman generalima, Brijuni 31. VII 1995.
"Prije će Sava uzvodno poteći nego Hrvati dobiti državu", J. B. Tito, Karađorđevo, 2. XII 1971.
"Republika Hrvatska najveći je pobjednik u ovom ratu, najveći su gubitnik hrvatski Srbi, najviše zbog vlastite nesposobnosti i tvrdoglavosti", lord David Owen, 27. I 1996, UN, New York. "Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, na blagdan sv. P&P 1942.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2017., 14:39   #2543
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
Đuro je svoje za HV glede proizvodnje Patria odradija
Obuka,održavanje, rezervni dijelovi......
Pa eto, znam da je, ali mislim da nam je bolje imati još 120-ak Patria nego 120 M-80.
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2017., 14:50   #2544
Quote:
MadMax- kaže: Pogledaj post
Očekivao sam stručan odgovor u kojem ćeš mi objasniti napadne, obrambene operacije, operacije zadržavanja ...
Evo odmah, samo dok mi se pjena od pive slegne u čaši..

Važno je da znaš da tenkovi u koloni moraju ući u naseljeno mjesto (po mogućnosti omanji gradić), jedan iza drugoga i to sa pješaštvom na čelu. Svaki malo bolji strategos bi to trebao znati.
Knosos is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2017., 15:19   #2545
Quote:
Knosos kaže: Pogledaj post
Evo odmah, samo dok mi se pjena od pive slegne u čaši..

Važno je da znaš da tenkovi u koloni moraju ući u naseljeno mjesto (po mogućnosti omanji gradić), jedan iza drugoga i to sa pješaštvom na čelu. Svaki malo bolji strategos bi to trebao znati.
Strategos?
Htio si napisati taktičar?
Zar ne znaš ni koja je razlika među njima?
Svaka čast.
__________________
There are no good guns, There are no bad guns. A gun in the hands of a bad man is a bad thing. Any gun in the hands of a good man is no threat to anyone, except bad people.
MadMax- is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2017., 16:10   #2546
Quote:
MadMax- kaže: Pogledaj post
Strategos?
Htio si napisati taktičar?
Zar ne znaš ni koja je razlika među njima?
Svaka čast.
Naravno da znam, ali s obzirom na količinu pokazanog znanja stekao sam dojam da u najmanju ruku komuniciram sa vojnim genijem. Kako da te degradiram u taktičara kad je Igman već pao..
Knosos is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2017., 16:19   #2547
Quote:
Knosos kaže: Pogledaj post
Naravno da znam, ali s obzirom na količinu pokazanog znanja stekao sam dojam da u najmanju ruku komuniciram sa vojnim genijem. Kako da te degradiram u taktičara kad je Igman već pao..
Još čekam da iz tebe progovori struka.
Do sad ni na jednoj temi ništa od tebe osim teorija zavjere.
Ne daju srbi, ne daju talijani, ne daju amerikanci, ne daju izraelci ...
__________________
There are no good guns, There are no bad guns. A gun in the hands of a bad man is a bad thing. Any gun in the hands of a good man is no threat to anyone, except bad people.
MadMax- is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2017., 16:22   #2548
Quote:
MadMax- kaže: Pogledaj post
Ne daju srbi, ne daju talijani, ne daju amerikanci, ne daju izraelci ...
Zato mi dajemo svakome, čisto da kompenziramo..
Knosos is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2017., 10:23   #2549
Quote:
Knosos kaže: Pogledaj post
Evo odmah, samo dok mi se pjena od pive slegne u čaši..

Važno je da znaš da tenkovi u koloni moraju ući u naseljeno mjesto (po mogućnosti omanji gradić), jedan iza drugoga i to sa pješaštvom na čelu. Svaki malo bolji strategos bi to trebao znati.
Ja, kao laik, bilo u ulozi stratega ili taktičara, ne bih poslao kolonu tenkova u omanji gradić, makar s pješaštvom na čelu.
Odnosno, prvo bih tražio kontekst cijeloj toj raboti.

Kroz povijest to je uvijek bio školski primjer da žrtvuješ snage, pa još snaga za spašavanje ostataka žrtvovanih snaga. Drugi par postola je kada to rade vrsni taktičari, koji su čin "zaradili" plavom krvlju (dakle kroz povijest neki aristokrati), ili vojne zvijezde u meteorskom usponu (kasnije u još spekatularnijem padu, ili kada se u današnje vrijeme smatra da stvari rješavaš ad-hoc, jurišem u centar, a svaki vojnik se mora truckat u nekakvom vozilu, ne daj bože da propješači 20m, što je američka specijalnost u recentnijim sukobima.

Šta bi me nagnalo da pošaljem kolonu oklopa u centar nekog naselja?
Malo ili ništa, osim neke rescue operacije, ali onda bi trebalo jebat mater onome tko je to toga doveo.
Jer napreduješ po nekom području, tu je neko naselje, prepuno civila, izvjesnih dugih uličnih borbi, ili zaobiđeš i potražiš dominantnu poziciju u okolici, čisto za kontrolu naselja i prilaza, i naselje dođe samo tebi...
električni_zec is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2017., 10:38   #2550
Quote:
električni_zec kaže: Pogledaj post
Ja, kao laik, bilo u ulozi stratega ili taktičara, ne bih poslao kolonu tenkova u omanji gradić, makar s pješaštvom na čelu.
Odnosno, prvo bih tražio kontekst cijeloj toj raboti.

Kroz povijest to je uvijek bio školski primjer da žrtvuješ snage, pa još snaga za spašavanje ostataka žrtvovanih snaga. Drugi par postola je kada to rade vrsni taktičari, koji su čin "zaradili" plavom krvlju (dakle kroz povijest neki aristokrati), ili vojne zvijezde u meteorskom usponu (kasnije u još spekatularnijem padu, ili kada se u današnje vrijeme smatra da stvari rješavaš ad-hoc, jurišem u centar, a svaki vojnik se mora truckat u nekakvom vozilu, ne daj bože da propješači 20m, što je američka specijalnost u recentnijim sukobima.

Šta bi me nagnalo da pošaljem kolonu oklopa u centar nekog naselja?
Malo ili ništa, osim neke rescue operacije, ali onda bi trebalo jebat mater onome tko je to toga doveo.
Jer napreduješ po nekom području, tu je neko naselje, prepuno civila, izvjesnih dugih uličnih borbi, ili zaobiđeš i potražiš dominantnu poziciju u okolici, čisto za kontrolu naselja i prilaza, i naselje dođe samo tebi...
Sve je obrađeno u združenim operacijam u urbanom okruženju, taktika mehaniziranog voda i des...

Ozbiljno se pristupa problemu borbe u naseljenom mjestu od vremena ruskog "uspjeha" u Čečeniji. Ubačena su i iskustva iz Vukovara.
__________________
There are no good guns, There are no bad guns. A gun in the hands of a bad man is a bad thing. Any gun in the hands of a good man is no threat to anyone, except bad people.
MadMax- is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2017., 12:40   #2551
Quote:
električni_zec kaže: Pogledaj post
Ja, kao laik, bilo u ulozi stratega ili taktičara, ne bih poslao kolonu tenkova u omanji gradić, makar s pješaštvom na čelu.

Kroz povijest to je uvijek bio školski primjer da žrtvuješ snage
Na stranu neshvaćeni sarkazam, ali to je točno.

Krute formacije su uglavnom predvidljive, treba biti bez oblika. Što više neprijatelju djeluješ neorganizirano i kaotično, tim bolje.
Knosos is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2017., 17:19   #2552
Quote:
MadMax- kaže: Pogledaj post
Sve je obrađeno u združenim operacijam u urbanom okruženju, taktika mehaniziranog voda i des...

Ozbiljno se pristupa problemu borbe u naseljenom mjestu od vremena ruskog "uspjeha" u Čečeniji. Ubačena su i iskustva iz Vukovara.
To se obrađuje još od Staljingrada i Berlina, domaći primjeri su BRK M79 i Zolja M80.
Napravljene za urbano ratovanje i teoriju utvrđenih gradova.

pozdrav
__________________
freedom is just another word for nothing left to lose
Nikakodopenzije is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2017., 17:32   #2553
Quote:
Nikakodopenzije kaže: Pogledaj post
To se obrađuje još od Staljingrada i Berlina, domaći primjeri su BRK M79 i Zolja M80.
Napravljene za urbano ratovanje i teoriju utvrđenih gradova.

pozdrav
Pa gdje si bio dok su Rusi jurišali na Grozni?
__________________
There are no good guns, There are no bad guns. A gun in the hands of a bad man is a bad thing. Any gun in the hands of a good man is no threat to anyone, except bad people.
MadMax- is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2017., 12:52   #2554
Eto izgleda da je ekipa na Jankomiru uključena u razvoj različitih dodataka za Patrije pa je za potrebe HKoV-a razvijen nosač opreme na vanjskom djelu BOV-a i nosač dodatnih kutija streljiva za povečanje borbenog kompleta... naravno ne zbog potreba doma nego za eFP.... Čudno je jedino što riješenje nije traženo od proizvođača vozila, ili je možda kao takvo bilo preskupo....
krunch is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2017., 12:57   #2555
Quote:
krunch kaže: Pogledaj post
Eto izgleda da je ekipa na Jankomiru uključena u razvoj različitih dodataka za Patrije pa je za potrebe HKoV-a razvijen nosač opreme na vanjskom djelu BOV-a i nosač dodatnih kutija streljiva za povečanje borbenog kompleta... naravno ne zbog potreba doma nego za eFP.... Čudno je jedino što riješenje nije traženo od proizvođača vozila, ili je možda kao takvo bilo preskupo....
..naučene lekcije...Tigrovi i Gromovi iza sebe imaju preko nekoliko vježbi i vježbica što doma što prek grane pa su nešto i skužili...inače već je bila jedna slična intervencija na vozilu,spremnik za ceradu oli prikrivnu mrežu...samo tad se radilo o nekoj vanjskoj usluzi ako se ne varam
jedangrafitni is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 20:03   #2556
Patrie

Patria izgleda stravično ali je spora zbog svojih Točkova i ne može se svugdje provući kao primjer oklopni gusjeničar kojeg danas imaju mehanizirane bojne "Tigrovi" , "Sokolovi" i "Pume" , da se mene pitalo za Motorizirane bojne "Pauci" i "Vukovi" bi također uzeo Oklopne gusjeničare , a ne patrie... Gusjeničar izgleda slabo ali je super brz i dobar je lanser raketa...
Rob Halford is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 20:44   #2557
Quote:
Rob Halford kaže: Pogledaj post
Patria izgleda stravično ali je spora zbog svojih Točkova i ne može se svugdje provući kao primjer oklopni gusjeničar kojeg danas imaju mehanizirane bojne "Tigrovi" , "Sokolovi" i "Pume" , da se mene pitalo za Motorizirane bojne "Pauci" i "Vukovi" bi također uzeo Oklopne gusjeničare , a ne patrie... Gusjeničar izgleda slabo ali je super brz i dobar je lanser raketa...
Ajmo redom.
Tigrovi koriste patriu.
Gusjeničari se na veće udaljenosti transportiraju tegljačima, vlakovima ...
Patria ima veću autonomiju i niže troškove.
Gusjeničari i "točkaši" imaju istu vatrenu moć koja ide sve do topa 120 mm.
Kad gusjeničar ostane bez gusjenice - staje.
Kad patria ostane bez kotača ili 2 - nastavlja dalje.
Pokretljivost na teškom terenu im je gotovo jednaka.
__________________
There are no good guns, There are no bad guns. A gun in the hands of a bad man is a bad thing. Any gun in the hands of a good man is no threat to anyone, except bad people.
MadMax- is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 22:45   #2558
Quote:
MadMax- kaže: Pogledaj post
Kad gusjeničar ostane bez gusjenice - staje.
Kad patria ostane bez kotača ili 2 - nastavlja dalje.
Pokretljivost na teškom terenu im je gotovo jednaka.
Mislim da je po definiciji vozilima s kotacima pokretljivost bitno manja na mekanom terenu.
Kotaci su osjetljiviji na srapnele i metke od gusjenica.
Novi kotac je bitno skuplji nego novi clanak gusjenice...
Adelholzener is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 06:47   #2559
Quote:
Adelholzener kaže: Pogledaj post
Mislim da je po definiciji vozilima s kotacima pokretljivost bitno manja na mekanom terenu.
Kotaci su osjetljiviji na srapnele i metke od gusjenica.
Novi kotac je bitno skuplji nego novi clanak gusjenice...
Ponovit ću još jednom ali malo opširnije.

Kotači
Posebna tehnička rješenja otklonila su problem osjetljivih kotača, a naročito guma na vanjska oštećenja. Za manja oštećenja dovoljan je sustav za središnju regulaciju tlaka koji ubacuje zrak u oštećenu gumu. Za teža oštećenja koriste se run flat umeci koji omogućuju nastavak vožnje. Konstrukcijska rješenja omogućuju i vožnju bez 1-2 kotača.
Problem kretanja van puteva riješen je neovisnim sustavom oslanjanja, usavršenom transmisijom i središnjom regulacijom tlaka u kotačima.

Čak smo i mi provjeravali na testu ovo što piše.


Kad ti se ošteti gusjenica, staješ i popravljaš.
Kad ti pukne guma ili ostaneš bez kotača ideš dalje.

Da zaključim.
Oboje imaju prednosti i mana. Na kraju se svodi na taktiku. Zato smo i napisali taktiku mehaniziranog voda BOV Patria.
__________________
There are no good guns, There are no bad guns. A gun in the hands of a bad man is a bad thing. Any gun in the hands of a good man is no threat to anyone, except bad people.
MadMax- is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 17:43   #2560
Odlična slika, lijepo se vidi odnos veličine Patrije i M80.

pozdrav
__________________
freedom is just another word for nothing left to lose
Nikakodopenzije is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:38.