Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.09.2017., 11:19   #41
Quote:
Templarski red kaže: Pogledaj post
Nisam te razumio... pojasni?!

Oni koji ne pripadaju nikakvom kultu, religiji i slično...a imaju pak mistična iskustva.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2017., 11:36   #42
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Oni koji ne pripadaju nikakvom kultu, religiji i slično...a imaju pak mistična iskustva.
Neki ljudi bez senzacionalnog iskustva neće vjerovati u Boga i u transcedentalno, pa su nebesa za njih namjenila takav put
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2017., 12:03   #43
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Neki ljudi bez senzacionalnog iskustva neće vjerovati u Boga i u transcedentalno, pa su nebesa za njih namjenila takav put
Mislim da imati mistična iskustva daje samo više pitanja bez odgovora nego što te priblizava bogovima...odnosno tek onda vidiš kako malo znaš.

A što je manje znanja to je više supstituta

pa ljudi (za)brazde po religijama.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2017., 12:34   #44
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Oni koji ne pripadaju nikakvom kultu, religiji i slično...a imaju pak mistična iskustva.
Pretpostavljao sam da misliš na to, no nisam bio siguran. Bog je dostupan svima, tako da ne smatram tvoju (ili nečiju drugu) potragu ništa manje vrijednom.

Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Mislim da imati mistična iskustva daje samo više pitanja bez odgovora nego što te priblizava bogovima...odnosno tek onda vidiš kako malo znaš.

A što je manje znanja to je više supstituta

pa ljudi (za)brazde po religijama.
Vjera i znanje ne bi trebali isključivati jedno drugo. Što se tiče samog mističnog iskustva on je teško prevodivo u smislu mogućnosti neke masovne indetifikacije kroz doživljaj pojedinca, no s druge strane je jako poticajno za samog čovjeka, koji ga onda artikulira kroz svoje djelovanje u stvarnom životu.
Templarski red is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2017., 13:38   #45
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Mislim da imati mistična iskustva daje samo više pitanja bez odgovora nego što te priblizava bogovima...odnosno tek onda vidiš kako malo znaš.

A što je manje znanja to je više supstituta

pa ljudi (za)brazde po religijama.
S ovim se slažem. Nemam pojma što su bogovi i je li uopće postoje. Mislim da su najsličniji Schrödingerovoj mački. Onak, i ima ih i nema ih.

A i inače mi je simptomatično koliko su ta iskustva tabuizirana. Čim kažeš da si vidio ili doživio nešto što iskače iz uobičajenog odmah te gledaju kao da ti nije dobro. Pa je generalno bolje šutjeti. No, blažena bila virtuala, tu se možemo opustiti.

Ponekad me zapanji koliko se nečiji tuđi simboli slažu s mojima. Tipa, razmišljam ili sanjam o nečemu, a ujutro pročitam post o tome. Ili zakeljim neku sliku iz vica, pa dobijem poruku u stilu "hvala, baš mi je to trebalo". Ti si mi, recimo, svojedobno linkala jednu mantru koju sam ranije stavila u bookmarkse da je poslušam i zaboravila na nju. Doduše, u drugoj izvedbi.

Vrtila sam je par mjeseci i dobro mi je poslužila.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2017., 14:40   #46
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Mislim da imati mistična iskustva daje samo više pitanja bez odgovora nego što te priblizava bogovima...odnosno tek onda vidiš kako malo znaš.

A što je manje znanja to je više supstituta

pa ljudi (za)brazde po religijama.
Rekao je Platon da filozofija počinje s pitanjem.

Ako te neodgovoreno pitanje pomakne milimetar na duhovnoj razini, isplatilo se
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)

Zadnje uređivanje Srebrni-medvjed : 07.09.2017. at 15:20.
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2017., 15:00   #47
Quote:
Templarski red kaže: Pogledaj post
Pretpostavljao sam da misliš na to, no nisam bio siguran. Bog je dostupan svima, tako da ne smatram tvoju (ili nečiju drugu) potragu ništa manje vrijednom.



Vjera i znanje ne bi trebali isključivati jedno drugo. Što se tiče samog mističnog iskustva on je teško prevodivo u smislu mogućnosti neke masovne indetifikacije kroz doživljaj pojedinca, no s druge strane je jako poticajno za samog čovjeka, koji ga onda artikulira kroz svoje djelovanje u stvarnom životu.
Dostupnost je više termin za religijske prakse; tamo je bog dostupan svima pripremljen za brzu konzumaciju.

Gdje nema znanja ima vjerovanja, prepostavaka i sličnih mentalnih akrobacija.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2017., 15:12   #48
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post


Ponekad me zapanji koliko se nečiji tuđi simboli slažu s mojima. Tipa, razmišljam ili sanjam o nečemu, a ujutro pročitam post o tome. Ili zakeljim neku sliku iz vica, pa dobijem poruku u stilu "hvala, baš mi je to trebalo". Ti si mi, recimo, svojedobno linkala jednu mantru koju sam ranije stavila u bookmarkse da je poslušam i zaboravila na nju. Doduše, u drugoj izvedbi.

Vrtila sam je par mjeseci i dobro mi je poslužila.
https://www.youtube.com/watch?v=MtjrIx87DNQ

Ovo mi je odlično. Bolje od tvoje mantre:klap:

Što reći nego da je sve relativno; moja frendica i njen tadašnji partner su se iz Splita gdje su bili na službenom putu uputili u Međugorje.
Idu vidjeti što je tamo a uopće nisu vjernici već pripadaju stadu "ma ima tamo gore nečega a što je to ne znamo".

Međugorje u veljači je pusto pa su se oni popeli na brdo ukazanja sami. Oko njih nikog, a oni tumaraju po brdu amo tamo.
I onda ugledaju Gospu (ne kip!)
svjetli ko reflektor odjevena u bijelo-plavo, titra u zraku, i nogama ne dodiruje tlo.
Odmah su se međusobno pogledali, ostavši svako za sebe u čudu.
Prikaza je trajala dvadesetak sekundi a onda je nestala...

Sišli su dolje posve zbunjeni. I dalje ne idu u crkvu niti su postali vjernici.
Egregori su moćne stvari...
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2017., 16:24   #49
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Ovo što se kod nas prakticira nije kršćanstvo nego neki hibrid između tog podzemnog rimskog kuta i izvornih europskih tradicija. Crkve su mahom građene na temeljima razorenih poganskih hramova, stari bogovi su postali svetci, a hrvatski pobožni napjevi puni su aluzija na nekadašnji mitski svjetonazor. Kod Belaja ima primjera koliko voliš. I ne brini, nećeš završiti na lomači ako ga pročitaš.

Tako da poganske prakse nikada nisu nestale - samo su promijenile oblik. Pojednostavljeno, u tom se misticizmu ne teži za sjedinjenjem s Bogom nego s Prirodom.

O tome i govorim kad spominjem podneblje - čovjek čiji su preci generacijama živjeli okruženi šumama moćnih hrastova i od njih gradili kuće i brodove, na dubljoj razini funkcionira posve drugačije od onog koji je povijesno i emotivno vezan uz oskudne pustinjske predjele, da ne velim kozojebine.

Iz nekog misterioznog razloga, Europa se srami svoje baštine. I to će biti uzrok njezine propasti. Primila je Kršćane, prima Muslimane i dopušta da svjetonazori došljaka kroje njezine zakone, a sve u ime nekakve multikulturalnosti. Zapravo, iza toga stoji ono s čim smo i odlutali u ovu diskusiju - sve je bolje nego naše.
Što ne spomenu i Židove? Neugodno zvuči?
Gadna je ta današnja korektnost, ne možeš ni sve abrahamce sterat nekamo bez izuzetaka.

Da, toliko je sve bolje nego naše da ćemo preskočiti tisuću i više godina s gađenjem i zapeti negdje u Bijeloj Hrvatskoj između balkanske pustinje i indoeuropske.

Quote:
Germane još i razumijem - njihovi simboli zloupotrijebljeni su od strane nacizma. I sama se borim s izvjesnom nelagodom dok proučavam neke rune, kao da će me one iz vatrene ljevičarke transformirati u Hitlera. Svjesna sam da je to glupo, ali refleks je i dalje tu. No Slavensko naslijeđe nije opterećeno kolektivnom krivnjom i nije mi jasno zbog čega se ljudi boje upustiti u malo dublje istraživanje. Da, lakše je obilaziti kršćanske bogomolje, moliti krunicu i slušati gregorijanske korake, ali lakši put u duhovnosti ne vodi nikamo, osim u samozaborav.
Ne, nego, to je jednostavno prošlost.
Da je čemu vrijedilo, preživjelo bi.
Stapanje s Mati Zemljom, super inspirativno. Ali njuejdž čarabaranja su isto tako udaljavanje od spoznaje koliko i površno kršćansko inzistuiranje na patnji. Oboje, naime, podrazumijeva neki jači entitet umjesto spoznanja sebe.
Pravi duhovnjak će ti uvijek reći da Boga tražiš u sebi i bližnjem.

Quote:
Bit će da je tu presudna ta kršćanska indoktrinacija prema kojoj se dobar vjernik mora odreći sebe i živjeti za volju nekog stranog boga. Taj negativni misticizam koji veliča patnju, žrtvu, mučeništvo, odricanje, trpljenje i bolest. A moguće je i da su neki ljudi (pa čak i narodi) jednostavno rođeni da budu robovi. A možda i ne. Možda su u šumi.
To je površno tumačenje.
Stvarno kršćanstvo treba poraditi na istinskoj duhovnosti da je prezentira ispravno kakva i jest, to stoji.
To je reforma koju samo mora prijeći do kraja.
__________________
Agni Parthene Despina I believe. Heroji žive vječno. .
Uranija is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2017., 17:19   #50
Quote:
Uranija kaže: Pogledaj post
Što ne spomenu i Židove? Neugodno zvuči?
Gadna je ta današnja korektnost, ne možeš ni sve abrahamce sterat nekamo bez izuzetaka.
Ne. Stvar je u tome što su Židovi prilično nenametljivi, drže se za sebe i ne gnjave. Ne hodaju zamotani po Kauflandu, ne guraju mi pamflete u ruke. Jedini Židovi za koje znam su u Americi i kul su mi. Naravno, znam da ih ima i ovdje, ali kao da ih nema. Prilagodili su se. Kako god, i taj njihov Judaizam isto nabijem na kurac.

Quote:
Uranija kaže: Pogledaj post
Ne, nego, to je jednostavno prošlost.
Da je čemu vrijedilo, preživjelo bi.
Stapanje s Mati Zemljom, super inspirativno. Ali njuejdž čarabaranja su isto tako udaljavanje od spoznaje koliko i površno kršćansko inzistuiranje na patnji. Oboje, naime, podrazumijeva neki jači entitet umjesto spoznanja sebe.
Pravi duhovnjak će ti uvijek reći da Boga tražiš u sebi i bližnjem.
Pa preživjelo je. Ne možeš samo tako izbrisati desetke tisuća godina šamanskih praksi.

Što se tiče "pravih duhovnjaka" nemam pojma što je to. Je li to nešto kao Jeti, samo depilirano?
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2017., 22:49   #51
Tema je dobro krenula,nisam se navrijeme ukljucivao,pa evo da i ja dadem prinos sa svog stajalista.Definicija krscanske mistike uvelike bi se razlikovala od one opcenite o mistici.Iako rijec mistika u svom korijenu predstavlja tajnost,ovdje se ne radi o otkrivanju tajni na nacin na koji se ovdje u temi razradila.Nakon Isusa Krista Objava je konacna,tj.nista drugo nam nije potrebno da bi zadobili svoje spasenje(to uostalom navodi i jedan od najvecih mistika sv Ivan od Križa).Krscanska mistika se prije svega opisuje kao transcedentno(misticno,tajanstveno)sjedinjenje duse sa Bogom.Pojedini mistici govore o sjedinjenju,Bozanskim zarukama,ili Bozanskim brakom u trazenju "ljudskih" opisa za takva stanja.
Takodjer,sto je bitna razlika od istocnjackih duhovnosti,put misticnosti je dar Bozje milosti,ne moze se steci nikakvim znanjima,tehnikama(zanimljivo je da nitko o mistika ne navodi nacine tj tehnike molitve kao instrumenta),i dana je samo nekim dusama koje odgovore na poziv.Upravo je i to jedan od razloga zbog cega je Crkva imala "problema" sa misticima,zato sto jednostavno njihova duhovnost nije za siri broj vjernika.Zato ne mozes reci poput sv.Ivana od Kriza da je u sredistu duse Bog,Ili Ecartovo da je sve u Bogu,i da je sve Bog nekim koji se jos bave npr. savladavanjem teskih grijeha etc,a da nemas "problema" sa Crkvom.Misticare Bog izabire kako njemu odgovara,u svim svecenickim redovima,i u svim stupnjevima obrazovanosti,pa ce stoga sv.Bonaveture biti teoloski ispunjena,dok ce mistika brata Lovre biti potpuno jednostavna.Ali srz kod jednog i drugog je ista.
hatrick is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2017., 23:09   #52
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Judaizam, Islam, hinudizam i budizam pored razrađene i strukturirane teologije imaju i iracionalnu i mističnu komponentu izraženu kroz magiju ili kroz transcedentalne tehnike.

Zašto kršćanstvo nema takvo lice svoje religije?
Jel to vražja rabota ili jednostavno pripadamo takvoj strani Svijeta?
Ima misticizma. samo moraš promijeniti kršćansku školu:


http://www.nytimes.com/2007/03/04/ar...ce/04bloo.html
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2017., 11:55   #53
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Ima misticizma. samo moraš promijeniti kršćansku školu:

http://www.nytimes.com/2007/03/04/ar...ce/04bloo.html
Uz ovakvog svećenika, odmah.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2017., 06:34   #54
Quote:
Uranija kaže: Pogledaj post
Zanima me sad taj misticizam u islamu...
Link

kada to pažljivo poslušaš, bujrum (izvoli)
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2017., 10:41   #55
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Što se tiče "pravih duhovnjaka" nemam pojma što je to. Je li to nešto kao Jeti, samo depilirano?
Pa, otprilike. Ali ovi se nekad i ukažu, što jest, jest.


Hvala Kudume.
Ne bi škodilo da si ubacio i baklavu.
__________________
Agni Parthene Despina I believe. Heroji žive vječno. .
Uranija is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2017., 05:59   #56
uranija, ne smijem da stavim baklavu jer možda nećeš doć odma,
a drugi je ne bi dirali pošto znaju da je za tebe i ubajatila bi se.
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2017., 09:32   #57
Je to H. Kung rekao da ako kršćanstvo ne postane mistično na svojem putu da će nestati...?
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2017., 15:03   #58
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Je to H. Kung rekao da ako kršćanstvo ne postane mistično na svojem putu da će nestati...?
Kad se sukobe razum (religije) i razum (znanosti) to neće utjecati na ljudske emocije
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2017., 15:08   #59
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Kad se sukobe razum (religije) i razum (znanosti) to neće utjecati na ljudske emocije
Ako je nešto mistično na djelu onda tu i započinje put duhovnosti koja je univerzalni princip za razliku od religije koje je uzak, parcijalni prolaz prema sreći uzrokovano strahom od smrti i od života.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2017., 16:35   #60
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Ako je nešto mistično na djelu onda tu i započinje put duhovnosti koja je univerzalni princip za razliku od religije koje je uzak, parcijalni prolaz prema sreći uzrokovano strahom od smrti i od života.
Ja to kažem: ne predajem se religiji nego se predajem Bogu
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:19.