Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje

Život u dvoje Prizori iz bračnog i izvanbračnog života.
Podforumi: Vjenčanja, Rastave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.01.2004., 11:12   #21
Quote:
nn-st1 kaže:

a meni je žalosno to što ti o tome razmišljaš.
to praktično znači da ti itekako sumnjaš u tu tvoju vanbračnu zajednicu i već sada praviš sebi nekakvu "obranu i zaštitu" u slučaju raspada..
što bi se reklo ti u to ulaziš s figom u đepu..
a to je nezdravo.
zivot sucks vrlo cesto, vjerovao ti ili ne. jednom smo se razisli mozda cemo opet, a mozda i necemo, nitko ne zna.

malo off topic (iako povezano), frendica je ostala udovica bez djece i njegovi starci je tuze za dio stana koji je na kredit koji glasi na nju i ona ga sad sama otplacuje. ne bi li bio jednostavnije da su napravili oporuku?
tonka is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2004., 11:34   #22
Quote:
Vojky kaže:
A ljudi, zar je tako teško ukucati www.nn.hr i pogledati što piše u Obiteljskom zakonu:

Članak 3.

Odredbe ovoga Zakona o učincima izvanbračne zajednice primjenjuju se na životnu zajednicu neudane žene i neoženjenog muškarca koji ne žive u drugoj izvanbračnoj zajednici, koja traje najmanje tri godine ili kraće ako je u njoj rođeno zajedničko dijete.


Članak 206.

Uzdržavanje je dužnost i pravo roditelja i djece, bračnih i izvanbračnih drugova i srodnika u ravnoj lozi, kada je to pred_viđeno ovim Zakonom.

Članak 217.

Bračni drug koji nema dovoljno sredstava za život ili ih ne može ostvariti iz svoje imovine, a nije sposoban za rad ili se ne može zaposliti, ima pravo na uzdržavanje od svoga bračnog druga.

Članak 222.

(1) Ako je prestala izvanbračna zajednica žene i muškarca koja je trajala dulje vrijeme, izvanbračni drug koji ispunjava pretpostavke iz članka 3. i 217. ovoga Zakona ima pravo na uzdržavanje od drugoga izvanbračnog druga.

(2) Tužba za uzdržavanje može se podnijeti u roku od šest mjeseci od prestanka izvanbračne zajednice.

Članak 223.

Sud može odbiti zahtjev za uzdržavanje izvanbračnog druga, ako bi uzdržavanje predstavljalo očitu nepravdu za drugoga izvanbračnog druga.

Članak 224.

(1) Sud može odlučiti da obveza uzdržavanja izvanbračnog druga traje do godine dana, osobito kad je tužitelj u mogućnosti u dogledno vrijeme osigurati na drugi način sredstva za život.

(2) U opravdanim slučajevima sud može produljiti obvezu uzdržavanja.

(3) Tužba za produljenje uzdržavanja može se podnijeti samo do isteka vremena za koje je uzdržavanje određeno.

Članak 225.

(1) Pravo na uzdržavanje prestaje ako izvanbračni drug sklopi brak.

(2) Pravo na uzdržavanje prestaje sudskom odlukom ako sud utvrdi da uzdržavani izvanbračni drug živi u novoj izvanbračnoj zajednici ili da je postao nedostojan tog prava ili ako više ne postoji koja od pretpostavki iz članka 217. ovoga Zakona.

(3) Sud će odrediti da pravni učinak odluke o prestanku uzdržavanja iz stavka 2. ovoga članka nastaje prije njene pravomoćnosti od dana kad su nastupile pretpostavke za prestanak uzdržavanja.

Članak 226.

Otac izvanbračnog djeteta dužan je uzdržavati djetetovu majku godinu dana od rođenja djeteta ako ona skrbi o djetetu, a nema dovoljno sredstava za život.

Članak 258.

Izvanbračna zajednica žene i muškarca koja ispunjava pret_po_stavke iz članka 3. ovoga Zakona stvara imovinskopravne učinke na koje se na odgovarajući način primjenjuju odredbe ovoga Zakona o imovinskim odnosima bračnih drugova.
pa jel stvarno tako tesko bilo da moras i prigovarat?
__________________
baš me briga što misliš, bitno da misliš.....
Grof_Drkula is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2004., 12:12   #23
"zivot sucks vrlo cesto, vjerovao ti ili ne."

znam ja to, a i po primjeru rastave moje sestre..
i tamo je bilo "ni zrna žita neprijatelju"....
bilo je i onog:
"to je moje ja sam to kupila od svoje plaće.. a to što je on kupio je zajedničko, moje je pola.."
da ne pišem sad, al' jadno je to..

drugo.

"..frendica je ostala udovica bez djece i njegovi starci je tuze za dio stana koji je na kredit koji glasi na nju i ona ga sad sama otplacuje. ne bi li bio jednostavnije da su napravili oporuku?"

na osnovu ovih šturih informacija se ne ne može ni procjenjivat ni sudit', možda ti njegovi starci imaju i pravo i želju za pravdom? a?
nn-st1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2004., 00:03   #24
Quote:
xxGaladrielxx kaže:
Vojky, di je tu odgovor na ovo pitanje?
Pa u onom dijelu fett pisanog teksta piše lijepo 3 godine bez djece, a ako se rodi dijete onda i manje, vanbračna zajednica postaje zajednica s istim pravima i obvezama kao i bračna.
__________________
Bare kaže:A sto je politika? Nacin da najinteligentniji, najobrazovaniji i najsposobniji ljudi drustva stvore blagostanje za siroke mase. Zato po meni trebamo imati povjerenja u sve nase politicare, postivati ih i vjerovati da rade za nase dobro. Bez obzira na stranku. ....
baka is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2004., 00:55   #25
Dobro, znači, imali ste problema, napravili ste to kaj ste napravila, ali niste prethodno dovoljno razmislili o tome. Ako je stan pripao tebi, dakle, ako i gruntovno glasi na tvoje ime, predlažem ti da zasnujete podstanarski odnos. Tako on može biti u "tvom" stanu, ali se ni u kom slučaju ne može pozvati na prava koja mu pripadaju u vanbračnoj zajednici.
BILJEŽNIK is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2004., 18:06   #26
Ak' se ne varam morate zivjeti skupa dvije godine, nisam citala mozda je netko vec to napisao.

nist, sad sam vidjela. da je napisano

uvijek se zaletim,blesa.

sorry.
Vera Pavladoljska is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2004., 07:14   #27
"Odredbe ovoga Zakona o učincima izvanbračne zajednice primjenjuju se na životnu zajednicu neudane žene i neoženjenog muškarca koji ne žive u drugoj izvanbračnoj zajednici, koja traje najmanje tri godine ili kraće ako je u njoj rođeno zajedničko dijete."

kao sto pise odredbe se primjenjuju na zivotnu zajednicu neudane zene i n.muskarca koji ne zive u nekoj drugoj izvanbracnoj zajednici(kolko sam skuzio ocito da onda ima vise "vrsta" izvanbracnih zajednica???) i koja traje najmanje tri godine( iz toga nebi bas zakljucio da izvanbracna zajednica mora trajati tri godine, nego da mora trajati tri godine da bi se te odredbe primjenjivale) - ne znam mozda sam ja to sve krivo skuzio iako mi je hr prvi jezik.

a kad smo vec kod izvan bracnih zajednica evo link o ovo dvoje i njhovoj "zajednici" u kojem pise "U hrvatskom pravosuđu, zajednički život muškarca i žene, dulji od šest mjeseci tretira se kao izvanbračna zajednica"

http://www.index.hr/clanak.aspx?id=180774
(nisu bas narodne novine al valjda vrijedi nesto)
bilde is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2004., 11:33   #28
Quote:
bilde kaže:

a kad smo vec kod izvan bracnih zajednica evo link o ovo dvoje i njhovoj "zajednici" u kojem pise "U hrvatskom pravosuđu, zajednički život muškarca i žene, dulji od šest mjeseci tretira se kao izvanbračna zajednica"

http://www.index.hr/clanak.aspx?id=180774
(nisu bas narodne novine al valjda vrijedi nesto)
Novinari kod nas često pišu i pričaju gluposti, pa tako i u tom članku. Recimo jučer je Gojanica na Dnevniku rekla da se protiv Jacksona vodi parnica, a vodi se kazneni postupak.
__________________
Neki ljudi ne zaslužuju da ih nazovete pičkama. Nemaju tu dubinu, a ni toplinu. IVO ANDRIĆ
baobab is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2004., 15:43   #29
Nema tu nikakve dvojbe. Kao sto je vojky rekao potrebno je 3 godine zajednickog zivota ili zajednicko djete.
Vespazijan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:44.