Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.09.2008., 16:03   #41
Naravno da se topovnjačama ne patrolira. Zapravo, bilo kakvim većim plovilima, to bi bilo bacanje novaca. Na stranu to što sadašnja flota stoji umjesto da svako malo ima nekakvu vježbu, da posada održava spremnost, da su podsustavi na brodu razrađeni, itd. I svakako se ne smije gledati na potrebe svake grane oružanih snaga zasebno nego na potrebe cijelokupnih OS, u globalu. Jer svakako mornarici i zrakoplovstvu postoje brojna preklapanja i treba se pomno odrediti koji je najisplativiji pristup za ispunjenje određene potrebe. Najskuplja i najneisplativija verzija bi bila da postoji flota koja stoji u luci, ali odmah iza nje stavio bih i flotu koja konstantno fizički patrolira morem kao neisplativu. Eventualno bi se moglo kontinuirano patrolirati jako malim komadićem jadrana, no koje dobro od toga? Kako odrediti kojih 5% jadrana će dobiti stalni nadzor?
el Duderino is offline  
Old 07.09.2008., 16:54   #42
Kad ulazimo u EU ili Schengen, Hrvatska ce morati investirati velike novce u nadzor mora. Ali za to su dovoljni oni tipicni brzi "coast-guard brodovi", civilnog izgleda sa laksem naoruzanjem (narko mafija, sverceri, izbjeglice itd.). Vojnu obranu Jadrana bi oslanjajo na zracne snage, mogu se simbolicno dodati 2 manja brodova. Jednostavno su nam financijske mogucnosti pre male, da imamo ozbiljnu mornaricu koja se bi nosila recimo Italijom ili Turskom. Ako ce nam na Jadranu neko zaprijetiti, mi tu sa mora nemozemo nista (i ne mislim na Slovence, BiH ili Crnu Goru - oni to nemogu nikada).
__________________
Transparent na jednoj Anti-Bush Demonstraciji:
bombing for peace is like fucking for virginity
Rick23 is offline  
Old 07.09.2008., 17:32   #43
Nema više smisla raspravljati...
__________________
Πόλεμος πάντων μὲν πατήρ ἐστι πάντων δὲ βασιλεύς, καὶ τοὺς μὲν θεοὺς ἔδειξε τοὺς δὲ ἀνθρώπους, τοὺς μὲν δούλους ἐποίησε τοὺς δὲ ἐλευθέρους
von_ungern is offline  
Old 07.09.2008., 18:53   #44
Nama prvo treba nova strategija odbrane mora i pomorskog dobra kao i njegove zaštite te kontrole pomorskih puteva.
Imamo ogromnu morsku površinu a nju ne možeš kontrolirati malim plastičnim brodicama i gliserima,također ni nadzor iz zraka nije dovoljan a tu govorimo samo o površinskoj kontroli,di je još podmorje Za učinkoviti nadzor i eventualnu odbranu potrebno je više,puno više.
Najveću stratešku grešku učinili smo odustajanjem od podmorničarstva(zašto,zbog koga bolje da ne ulazim) ali smo zbog toga prisiljeni imati i puno veći broj površinskih brodova.HRM mora dobiti podmornice(izgraditi,kupiti,nebitno) za kontrolu Otranta i vanjskog djela Jadrana kao i za eventualno djelovanje u Mediteranu -MORA!!! Kome to nije jasno nema šta tražit u vojno-političkom vrhu
Da imamo podmornice koje bi vršile izviđanja i nadzor,bilo bi dovoljno imati 4-5Korveta/OPVa za nadzor vanjskog djela Jadrana(famozni ZERP) a unutarnji pojas(između obale i otoka) bi mogli nadzirati manji brodovi(do 60m) kao i brodice i gliseri.Uz pomoć HRZ-ovih BPL i Pilatusa vršio bi se nadzor iz zraka a na strateškim točkama na obali i otocima imali bi manja zrakoplovna uzletišta za PPD(ASW) helikoptere koja bi se djelom koristila i u civilne svrhe(PP,GSS,Medic) Za kontrolu podmorja dovoljne bi bile hidro-akustičke plutače u kombinaciji sa podmornicama i sonarom opremljenim brodovima koje sam gore naveo IMHO ovo je ono osnovno što RH mora imati s obzirom na geostrateški položaj i morske resurse,sve ostalo su šuplje priče
Nemojmo zaboraviti da je neki dan odlučeno da se ide u realizaciju NLG terminala a kako stvari stoje lako je moguće da i projekt "Družba Adria" dobije zeleno svjetlo.To će drastično povećati brodski promet u našem djelu Jadrana a treba imati na umu da su svi ti brodovi potencijalni brodolomi,havarije,ekološke katastrofe ali i teroristički ciljevi
Mi danas nažalost nismo sposobni odgovoriti na takve pa i na puno manje izazove Pomorska Policija i Kapetanija danas nisu u mogućnosti izaći na intervenciju kad je more jačine 4 na više a HRM nemože borbeno djelovati niti po moru jačine 3 pametnom dosta.
Šta će biti dalje nemam pojma.IMHO trebali bi zajedno sjesti politički neopterećeni predstavnici zainteresiranih institucija(HRM,Policija,OBST,...itd.) i visokokvalificirani stručnjaci i početi sve iz početka,napraviti dugoročnu strategiju kao i nekoliko kratkoročnih a uzimajući u obzir naše interese,potrebe,specifičnosti,kao i naše mogućnosti.Ali i novonastale promjene u svijetu i kao i naš geostrateški položaj u odnosu na iste.Tek nakon toga mogli bi krenuti u nabavu i opremanje,jer ovo sada ne liči na ništa Takve bi korake po meni morala poduzeti jedna ozbiljna država a da li mi spadamo u tu kategoriju vidjećemo uskoro,nažalost nisam optimista
Ri-con is offline  
Old 07.09.2008., 22:51   #45
Kako s flotom od 5 korveta nadzirati vanjski dio jadrana? Fizički je neizvedivo da preko 60-70% flote bude vani na moru, na kontinuiranim misijama. Budimo veoma optimistični i recimo da svaka korveta može gledati radarom i do 30 km od sebe. Budimo optimistični i recimo da će ići amo-tamo po 50 km (makar tako ostavljali rupe u svom nadzoru) To nam je cca 6 velikih plovila vani na moru, 24 sata na dan, 365 dana u godini. Za takvo nešto bi trebala flota od barem 9 takvih plovila, a da o broju ukupnih posada, utrošenom gorivu i basnoslovnim novcima koji bi sve to zahtijevali da i ne govorimo. Okej, možemo uštedjeti na gorivu i ne patrolirati amo tamo nego ostati na poziciji, no onda nam treba cca 10 plovila, odnosno 15ak u cijeloj floti. Bojim se i pomisliti što bi onda još sve trebalo za unutarnji pojas i flotu manjih plovila...

Naravno da to nitko ne radi. Jer ima i učinkovitijih načina nadzora i presretanja.

Slažem se utoliko da bi se trebala napraviti ozbiljna studija potencijalnih prijetnji i strateških zahtijeva hrvatske kao države. Pa onda nakon toga ići u određivanje potreba vojske te nakon toga odrediti i ukupni vojni budžet. Dakako da se to nikada neće dogoditi.
el Duderino is offline  
Old 07.09.2008., 23:27   #46
Quote:
el Duderino kaže: Pogledaj post
Kako s flotom od 5 korveta nadzirati vanjski dio jadrana? Fizički je neizvedivo da preko 60-70% flote bude vani na moru, na kontinuiranim misijama. Budimo veoma optimistični i recimo da svaka korveta može gledati radarom i do 30 km od sebe. Budimo optimistični i recimo da će ići amo-tamo po 50 km (makar tako ostavljali rupe u svom nadzoru) To nam je cca 6 velikih plovila vani na moru, 24 sata na dan, 365 dana u godini. Za takvo nešto bi trebala flota od barem 9 takvih plovila, a da o broju ukupnih posada, utrošenom gorivu i basnoslovnim novcima koji bi sve to zahtijevali da i ne govorimo. Okej, možemo uštedjeti na gorivu i ne patrolirati amo tamo nego ostati na poziciji, no onda nam treba cca 10 plovila, odnosno 15ak u cijeloj floti. Bojim se i pomisliti što bi onda još sve trebalo za unutarnji pojas i flotu manjih plovila...

Naravno da to nitko ne radi. Jer ima i učinkovitijih načina nadzora i presretanja.

Slažem se utoliko da bi se trebala napraviti ozbiljna studija potencijalnih prijetnji i strateških zahtijeva hrvatske kao države. Pa onda nakon toga ići u određivanje potreba vojske te nakon toga odrediti i ukupni vojni budžet. Dakako da se to nikada neće dogoditi.
Dvije korvete i dvije podmornice + BPL,Pilatusi i naravno radar bi morali biti dovoljni s tim da ti je 1brod na remontu,1čeka za remont a 1 je u pripravnosti.Bez uvrede ali tvoja priča o patroliranju tamo-vamo samo pokazuje kako malo znaš o RM i o načinu na koji ona funkcionira tako da na to nemam komentara Zaista ne znam o kakvom ti gorivu pričaš pa to je najmanja stavka(barem bi trebala biti) ili misliš da kad dižu Mi-8 (koji guta ko lud) neko izračunava koliko će potrošit na nečije spašavanje o izletima vrhuške da ne govorim.U svakoj iole normalnoj državi gorivo je potrošna roba,rashod tako da.... E moj Duderino po tebi će mo morat na jedra a kad nema vjetra vesla u ruke Ja sam isto mona što ti idem odgovarat na ovakav post
Pozdrav
Ri-con is offline  
Old 08.09.2008., 00:21   #47
Moja priča je čista ludost. Naravno da to nitko tako ne radi. Zato sam to i dao kao primjer, jerbo brojnost ratne flote ovisi o mnogim važnijim faktorima od duljine morske granice. Sami brodovi, odnosno radari na njima nisu primarno sredstvo nadzora. Jednom kad se uspostavi normalna radarska mreža koja će nadzirati jadran, ondak možemo upućivati brodove u presretanje. I ta presretačka flota može biti dosta skromnija od 5 korveta i bogtepitaj koliko manjih plovila. Inače, na gorivu se ne bi *trebalo* štedjeti, no u konkretnom slučaju OSRH-a, danas se nažalost štedi upravo i na gorivu, između ostalih stvari.
el Duderino is offline  
Old 08.09.2008., 00:58   #48
Quote:
el Duderino kaže: Pogledaj post
Moja priča je čista ludost. Naravno da to nitko tako ne radi. Zato sam to i dao kao primjer, jerbo brojnost ratne flote ovisi o mnogim važnijim faktorima od duljine morske granice. Sami brodovi, odnosno radari na njima nisu primarno sredstvo nadzora. Jednom kad se uspostavi normalna radarska mreža koja će nadzirati jadran, ondak možemo upućivati brodove u presretanje. I ta presretačka flota može biti dosta skromnija od 5 korveta i bogtepitaj koliko manjih plovila. Inače, na gorivu se ne bi *trebalo* štedjeti, no u konkretnom slučaju OSRH-a, danas se nažalost štedi upravo i na gorivu, između ostalih stvari.
Pa OK,u čemu je onda problem znam i ja da nam je radar trenutno za kurac(da je volje odavno bi bio rješen) ali ja sam govorio o tome kako bi stvari morale izgledati
Nikako se ne slažem da nema love,ima samo se loše raspređuje(razbacuje se) od 2000. na ovamo proračun je narastao otprilike 5x a izdvajanja za vojsku kao i sama vojska konstantno se smanjuju vojni objekti umjesto da se prodaju ili daju u koncesiju oni se poklanjaju,ne bi li tako kupili političke bodove dižu mostove koji se nikad neće isplatiti a grade ih ljudi koji iza sebe već imaju totalne promašaje a o vilama,stanovima i satovima da i ne govorimo
Ri-con is offline  
Old 08.09.2008., 01:01   #49
Problem je u tome što sto ljudi ima sto različitih pogleda kako HRM može i treba ići naprijed. A već se ni nas dvojica ne možemo složiti. Da bi se uopće moglo odrediti kako dalje s HRMom, treba prvo odrediti kako dalje s OSRH, u globalu. A da se to odredi, treba se odrediti koje su realne prijetnje za RH i na koje od tih prijetnji treba odgovoriti na koji način. Nažalost, opet će sto ljudi tu imati sto ideja... Tako da...
el Duderino is offline  
Old 08.09.2008., 17:22   #50
To što je brod HRM uhvatio taljansku brodicu je bilo onako usput.
Patrole koje trebaju prve zaustavljat takvu vrstu prekšitelja su policijske ili obalne straže.
zacky is offline  
Old 08.09.2008., 21:12   #51
Quote:
zacky kaže: Pogledaj post
To što je brod HRM uhvatio taljansku brodicu je bilo onako usput.
Patrole koje trebaju prve zaustavljat takvu vrstu prekšitelja su policijske ili obalne straže.
Ma daj čovječe pa to je bila najobičnija namještaljka i to po 2. put,samo Hrvati imaju kratkoročno pamčenje ili od silnih muljaža više ne stignu popamtit sve
Po meni je vojna OBST promašaj,na žalost mislim da se u to išlo da bi pro-forma zadržali RM
Ri-con is offline  
Old 08.09.2008., 23:15   #52
jedno malo pitanjce,
zašto se uopće ne spominje mornaričko zrakoplovstvo, mislim i zračni prostor iznad mora je hrvatski zračni prostor i po meni bi bilo jednostavnije (pametnije) ojačati zrakoplovstvo općenito da imaju po recimo dvije mješovite eskadrile u zadru (dubrovniku) i puli i plus eskadrile "klasičnog" zrakoplovstva. tako bi hrz za recimo 20 godina dobio nekih 50-ak zrakoplova (i helikopter je zrakoplov) pa bi taj problem bio rješen a za ophodnju i presretanje na moru normalno koristiti ophodne brodove
lovac luka is offline  
Old 09.09.2008., 00:01   #53
Da se ima para, to bi svakako bilo jako zgodno rješenje za eventualne ofanzivne akcije. S time da, što se napadačkih zrakoplova tiče, nema potrebe raditi jasnu podjelu na mornaričko i drugo zrakoplovstvo. Takva jedna flota s eventualnom podrškom još par obalnih lansera bila bi vrlo isplativa snaga. A *ako* bi npr jedna korveta došla i po četvrt milijarde dolara, onda bi se zaista moglo isplatiti dio tih para iskoristiti za financiranje duplo većeg zrakoplovstva. (koje bi doduše zahtijevalo i poštenu infrastrukturu, a ne da npr dijele Pleso s civilinom zračnom lukom) No, budući da jedva ima para za tucet aviona i par većih plovila (ako veličinom blizu korvetama onda svakako ne opremljenih kao prave korvete) onda sve to, realno, možemo zaboraviti.
el Duderino is offline  
Old 09.09.2008., 00:52   #54
Samo da napomenem,nije toliki problem u lovi već u tome što Jedan Jedini,Alfa i Omega,Njegovo Napuhano Visočanstvo - Dr.Ivo nema nikakvog interesa za vojsku,njega to ne zanima on vam je više renesansni tip
A sad bez zajebancije,cjela je država pod kontrolom jednog čovjeka ako on kaže da se nešto kupuje ili nabavlja onda se beskičmenjaci i potrude da izvrše zapovjed Najljepšeg Međutim problem je što njega vojska ne tangira baš previše,On je više tip za kazališta,nekretnine i naravno satove
Tako da teško da će mo se nauživat novih stvari za OSRH uvjek će bit važnijih stvari dok je Njega(dizanje spomenika samom sebi i HDZu) Sorry ako sam otišao previše u off ali mi samo palamudimo a nikako da netko kaže kako stvari doista stoje
Evo neću više - časna pionirska
Ri-con is offline  
Old 09.09.2008., 09:23   #55
Mislim da je dobra usporedba s renesansnim dinastima! Misle da se sve može rješiti diplomaciom ijako je poznato da je diplomacija bez vojske ništa...
__________________
Πόλεμος πάντων μὲν πατήρ ἐστι πάντων δὲ βασιλεύς, καὶ τοὺς μὲν θεοὺς ἔδειξε τοὺς δὲ ἀνθρώπους, τοὺς μὲν δούλους ἐποίησε τοὺς δὲ ἐλευθέρους
von_ungern is offline  
Old 09.09.2008., 19:39   #56
Quote:
el Duderino kaže: Pogledaj post
Da se ima para, to bi svakako bilo jako zgodno rješenje za eventualne ofanzivne akcije. S time da, što se napadačkih zrakoplova tiče, nema potrebe raditi jasnu podjelu na mornaričko i drugo zrakoplovstvo. Takva jedna flota s eventualnom podrškom još par obalnih lansera bila bi vrlo isplativa snaga. A *ako* bi npr jedna korveta došla i po četvrt milijarde dolara, onda bi se zaista moglo isplatiti dio tih para iskoristiti za financiranje duplo većeg zrakoplovstva. (koje bi doduše zahtijevalo i poštenu infrastrukturu, a ne da npr dijele Pleso s civilinom zračnom lukom) No, budući da jedva ima para za tucet aviona i par većih plovila (ako veličinom blizu korvetama onda svakako ne opremljenih kao prave korvete) onda sve to, realno, možemo zaboraviti.
pod ovo "mornaričko zrakoplovstvo" sam mislio uglavnom prilagođene da mogu nositi protubrodske rakete (ne znam ima li RBS verziju zrak-brod) po mome skromnom mišljenju bi bilo dovoljno 6-8 "mornaričkih verzija"

(sjetim se argentine da je imala koji avion i raketicu više)
lovac luka is offline  
Old 09.09.2008., 19:54   #57
Quote:
lovac luka kaže: Pogledaj post
pod ovo "mornaričko zrakoplovstvo" sam mislio uglavnom prilagođene da mogu nositi protubrodske rakete (ne znam ima li RBS verziju zrak-brod) po mome skromnom mišljenju bi bilo dovoljno 6-8 "mornaričkih verzija"

(sjetim se argentine da je imala koji avion i raketicu više)

Gripen može nositi RBS-15F i MkII a uskoro i MkIII
Ri-con is offline  
Old 09.09.2008., 20:58   #58
pa gripen i RBS stvarno mogu ponijet velik dio tereta produbrodske obrane i presretanja na moru, to stoji, al imamo mi previše mora pa da je odnos prema RM takav kakav je.

uz to, koliko je realna kupnja RBS zrak - more sustava, kad nam je i 12 Gripena (ako će bit Gripen) preskupo, pa se brojka već lagano smanjuje na 8 i ne nužno na 8 platformi...
__________________
The Sydney was a Chatham class light cruiser, capable of 25.5kts and armed with eight 6in guns. By now the Emden was somewhat below peak condition, and her own top speed was probably somewhat below its 24.1kt best. When the Sydney appeared at 9.15 am on 9 November, the Emden stood and fought.
otompotom is offline  
Old 09.09.2008., 21:48   #59
Dobro, sad baš 8 komada osposobljenih za protubrodske, ako ne imademo drugih platformi za lansiranje, baš mi se i ne čini dostatno. Ali jedno 12-16 komada plus par obalnih lansera - to da. Ili pune dvije eskadrile, pa ne treba ni obalnih ni morskih lansera. (karikiram, uvijek bi bilo dobro imat još nešto, a obalni su lanseri povoljnija opcija)

Gripen, ko što Ri-con kaže, dolazi s podrškom za RBS rakete, što je zgodan plus. Zapravo, vjerojatno dolazi, tako to ispada kada čitaš navode po netu. Izričitog dokaza nisam našao. Za F-16 bi se vjerojatno moralo dodatno platiti ugradnja podrške za harpoone. U oba bi slučaja, dakako, valjalo osigurati i dovoljan broj projektila, inače džaba sve to.

EDIT: Inače, ako ćemo baš realno, nekako imam osjećaj da će se za nove avione (koji će se kupiti, to vjerujem) nabaviti tek najosnovnije. Npr ako kupe 12 komada, dobavit će nekih 40ak sidewindera, 20ak amraama i recimo 40ak mavericka. Kada pogledam čehe i mađare, nekako se bojim da će nabaviti išta drugo, neke precizne bombe ili nedajbože protubrodske rakete.
el Duderino is offline  
Old 09.09.2008., 22:28   #60
Quote:
el Duderino kaže: Pogledaj post
Kada pogledam čehe i mađare, nekako se bojim da će nabaviti išta drugo, neke precizne bombe ili nedajbože protubrodske rakete.
Kada pogledaš Mađare ili Austrijance se moraš zabrinuti. Nemaju ništa osim AIM-9M (Mađari) i AIM-9/IRIS-T (Austrijanci). Ni AMRAAM, ni Maverick, ništa. Mi smo sretni ako i to nabavimo.
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:15.