Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.09.2009., 22:44   #81
Quote:
ML_croman kaže: Pogledaj post
Nismo samo mi takvi, općenito cijeli balkan...
Bilo bi lijepo kad bi se mi prvi riješili tog sindroma...
__________________
Pesimist je optimist s iskustvom!
“Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience.”
Hawk75 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2009., 22:48   #82
A bome, ono što je Hawk prije napisao je istina. Ali puška na prvoj mu slici djeluje premoćno, što je to bio neki prototip, zašto se takva nije proizvodila?
__________________
Chuck Norris doesn't know who I am...
ML_croman is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2009., 22:51   #83
Quote:
Hawk75 kaže: Pogledaj post
Bilo bi lijepo kad bi se mi prvi riješili tog sindroma...
Urođeni smo s tim
A ako pratiš sport, nogomet rukomet ili nešto sl. sumnjam da nikad nisi za igrača rekao "nema pojma, vadi ga vani", a nakon 5 min, ako zabije gol "to care, najbolji je!"

Još jedan naš sindrom
__________________
Chuck Norris doesn't know who I am...
ML_croman is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2009., 22:53   #84
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
Ovako u našoj Hrvatskoj nitko ništa (i bolje je tako) a ovdje se piljevina drobi i bar neke koristi od nje imaju telekomunikacijska poduzeća.
Lako za piljevinu, molim te za link službene stranice HS Produkta.
Hollow Point is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2009., 23:19   #85
Quote:
U vojsci nije demokracija ali ni u Hrvatskoj nije vojna hunta ili Hugo Chavez... hvala Bogu.
A kako je MORH već uložio novce u pušku za očekivati je da će je hvaliti i hvaliti jer gdje si ti vidi kod nas da je netko priznao da je pogriješio
A ko je spominjao kakve vojne hunte.
Samo sam htio kazati da nemože svako odlučivati šta će dužiti iz čega će pucati itd.
A kako ti možeš tvrditi da je neko pogriješio kod ove puške ili što bi morali blatiti je i blatiti onda bi to bilo ispravno.

Ja nisam pucao iz nje neću je hvaliti ali ni blatiti.
Ali ovdje ima stručnjaka koji su samo na osnovu slike u novinama zaključili da ta puška nevalja i da je najbolje za HV da se kupi nešt izvana po mogučnosti iz arsenala H&K.

Ono što drži ona manekenka slići na mješavinu SAR-21 i Tavor
kopriva-vk is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2009., 06:41   #86
[QUOTE=kopriva-vk;22495038]Pa sam si potencirao to pitanje kazavši koliko si ti metaka ispucao.
Koriste SA vz 58 isti klinac drugo pakovanje.

i drugo pakovanj i drugi klinac
jedino sto je zajednicko vz58 i ak je metak i izgled na 100m daljine
cak spremnik s vz ne pase na ak a unutrasnja konstrukcija je totalno drugacija
vz58 je slicniji pap-ovki
Mustang51 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2009., 06:50   #87
Ja nisam pucao iz nje neću je hvaliti ali ni blatiti.
Ali ovdje ima stručnjaka koji su samo na osnovu slike u novinama zaključili da ta puška nevalja i da je najbolje za HV da se kupi nešt izvana po mogučnosti iz arsenala H&K.

ovo vrlo vjerojatno ide mene
ja sam je drzao u rukama i radio s njom na suho(jer vojska i nije imala prilike pucati iz nje osim par ljudi i to vrlo malo).
dok sam radio s njom na suho uocio sam par konstrukcijskih gresaka koje bi mogle gadno zakomplicirati vojniku zivot posebice u kriticnim momentima a posebice mi se nije sviđao sustav kocnice i selektora paljbe i umjesto da se napravi brz i efikasan spao je spor i nezgodan za rad
prvi model je bio vizualno kopija tavora a iz tavora sam pucao i nisam bio previse odusevljen no izgleda da su izraelci promjenili dosta toga na njemu nakon tog vremena i jos uvijek nije poostao standardno oruzje(malo su pametniji od nas i ne forsiraju nesto neprovjereno kao sto bi neki kod nas htjeli)
Mustang51 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2009., 11:00   #88
Quote:
ja sam je drzao u rukama i radio s njom na suho(jer vojska i nije imala prilike pucati iz nje osim par ljudi i to vrlo malo).
A odakle je tih par ljudi iz čije su oni vojske.
Zašto bi im Tavor postao standardno oružje kada ih ameri opskrbljuju sa M-4 (vjerojatno za bagatelnu cjenu i ja bih bio tako pametan),ali ipak se Tavor počinje sve više koristiti u IDF i još nekim vojskama.
Ajde samo nabroji još tih par konstukcijskih grešaka naveo si samo jednu,a i ta se nesviđa ni meni.

Nemogu jedno shvatiti ovdje kukate,a niste izgleda ništa poduzeli da to ispravite.
Imate novinare pišite njima neka naprave jedno istraživanje,tako su se žalili iz BSD-a na FN F2000 i više je izgleda nema nigdje.
Nego zašto su naši dragi susedi između G36 i FN F2000 odabrali ovu drugu koja isto nije baš provjerena.

Nervira me samo što se domača pamet prvo uvijek popljuje na sva zvona.
Kada se nešt napravi nama nevalja ali strancima valja to je zanimljivo.
Primjer su brodovi koji se rade za Libijsku mornaricu,našoj obalnoj straži su možda premali ili neznam šta ustvari imamo li uopće obalnu stražu (izgleda samo na papiru kao i još neke postrojbe ali papir sve trpi)

Zadnje uređivanje kopriva-vk : 11.09.2009. at 11:11.
kopriva-vk is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2009., 18:03   #89
[QUOTE=kopriva-vk;22501592]A odakle je tih par ljudi iz čije su oni vojske.


pucali su generali koji pojma nemaju o nicem drugome od pjesackog naoruzanja vec samo o m70
nisam uopce protiv neceg naseg ali nismo dovoljno bogati da bi kupovali nesto sto je neprovjereno
sa vhs netreba zuriti i treba je popraviti i prepraviti da bi mogla uopce u predserijsku proizvodnju(ako zadovolji kvalitetne provjere)
Mustang51 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2009., 18:47   #90
Pa dobro ti generali su kao i ja prvo u životu pucali iz M70 (JNA).
Nismo ni dovoljno bogati da kupujemo strano osobno naoružanje,ovako barem dio novca ostaje ovdje onako bi sve otišlo prema zapadu (to su istinite činjenice od kojih se nemože pobjeći).
Jer vidječeš ako budemo kupovali nove zrakoplove napravi anketu među građanima dali je to trebalo kupiti odgovor će sigurno biti NE jer šta će to nama ima drugih važnijih stvari.
Već sam napisao ako je to toliki falš od puške uvijek se može anonimno novinarima dojaviti pogotovo iz JL ima tamo jedan baš za vojna pitanja on je i pisao o F2000.
kopriva-vk is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2009., 20:51   #91
Ma uzalud nam trud svirači.
Ja isto tako mogu reći da sam od dečki iz SPN VP (nekada ATJ VP) čuo (osobno) da VHS sigurno neće koristiti. I nisu imali baš nekih lijepih riječi za nju. Drže se oni svojih G36C. Da G 36 ima neki trzaj, pa baš i nema. Možda je u rafalu malo žešća, ali kao što rekoh oružije kojemu nemaš što zamjeriti. I zvuči ka top.
Zanimljivo je da nisam nigdje vidio podatak da su VHS poslali kao, recimo drugo, zamjensko oružije negdje u misiju (znam nošenje dva oružija komplicuira neke stvari,ali barem po jedan u timu ili desetini). Dečki se tamo (mislim na Afgan) uglavnom voze u autima, pa zašto da ne ponesu dvije puške pa da se vidi kakva je VHS na terenu.
Kako se nadam raditi još neko vrijeme (osim ako me ne protjeraju zato što tu piskaram), nadam se da ću vam moći prenjeti i dojmove o VHS.
Grga-os is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2009., 21:18   #92
VHS je testiran u Afganistanu 2007.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2009., 22:05   #93
Quote:
Ja isto tako mogu reći da sam od dečki iz SPN VP (nekada ATJ VP) čuo (osobno) da VHS sigurno neće koristiti. I nisu imali baš nekih lijepih riječi za nju.
Pa dobro njima je možda draža G36 i boje se da če im oduzeti te G36.
A to hoće li ili neće zna se ko ima zadnju ili će šta dati otkaz možda ali nemoraju se oni toliko brinuti i dalje če se šminkati sa G36C jer su ipak specijalna postrojba koja može koristiti razno naoružanje.
Ni ja nebih imao ljepih rjeći da mi umjesto G36 daju nešt drugo,meni su uvijek davali AK i niko sretniji od mene
Već sam pisao ako ima toliko nezadovljnika pa neka pišu nekom novinaru recimo ovom
http://www.jutarnji.hr/clanak/art-2008,9,14,,133234.jl

Ili se samo ovdje mlati prazna slama ili niko nema muda za to

Najbolje bi bilo da dođe neki strani stručnjak i da dade svoje mišljenje o VHS jer ovako imamo samo mišljenje par ljudi sa nekim svojim motivima

Ili novinari napišu ovako
Quote:
JURIŠNA PUŠKA H&K G-36: Brzopleta rastrošnost
E da on je i napisao cjenu
http://www.jutarnji.hr/clanak/art-2009,5,31,,165199.jl

Zadnje uređivanje kopriva-vk : 11.09.2009. at 22:21.
kopriva-vk is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2009., 22:25   #94
Quote:
VHS JURIŠNA PUŠKA: Projekt uz veliki rizik

Nakon pištolja u tvornici HS Produkt razvili su i jurišnu pušku u NATO kalibru 5,56 mm. Prema tvrdnjama stručnjaka Glavnog stožera, puška je prošla opsežna i rigorozna testiranja prema NATO-ovim standardima.

POZITIVNO Strateška važnost proizvodnje vlastite jurišne puške, izrađena je po NATO-ovim standardima i prošla je složena testiranja

NEGATIVNO Prerano je tvrditi kakva će biti borbena iskustva s konačanim proizvodom i upitna inozemna tržišta
Dobro napisano
kopriva-vk is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2009., 10:55   #95
Lightbulb

Možda bi bilo bolje da su krenuli u razvoj SMG-a, pa nakon toga, ako bi bilo uspješno, krenuti u razvoj jurišne puške
__________________
Chuck Norris doesn't know who I am...
ML_croman is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2009., 12:22   #96
kad oruzane snage imaju potrebu za novim oruzjem onda se u normalnim zemljama raspise međunarodni natjecaj i zadaju se specifikacije koje zele da oruzje ima.
na taj natjecaj se onda javi nekoliko proizvođača pa bi se valjda javio i hs produkt sa vhs-om i ako oruzje zadovolji opsezne testove i to testove koje provode ljudi koji su strucni i to po tocno propisanom programu koji traje mjesecima pa cak i preko godinu dana(a ne 2 dana probi na strelistu jamadol)lijepo se izbistri koje oruzje zadovoljava ili je barem najblize onome sto vojsci treba.
sve ovo nije urađeno kod nas i zato sam jako skeptican prema vhs a posebno kad sam pricao sa ljudima koji su bili prisutni na prezentacijama i tzv probama
Mustang51 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2009., 19:23   #97
Kada bolje razmislim i bolje da se kupilo G-36,ali poznavajući naš mentalitet opet bi bilo "koliko je ko uzeo provizije","zašto se ne kupuje domaće" itd. itd.,a sretni bi bili jedino vojnici dok bi državna blagajna bila lakša za 500 eura po pušci.
Ako država učestvuje u projektu onda nije potreban natjećaj jel tako?
A kako je kupljeno sada već sigurno 800 G-36 po kojem to natječaju i dali je ispitivanje bilo ono što su prezentirala dva zaposlenika H&K na streljani Vrapće jesu li to ti opsežni testovi.
Znam to je provjereno oružje ali imali možda i boljeg na tržištu,pa i jeftinijeg jer to je samo prijelazno ono koje se koristi u Afganistanu neće baš dugo trajati.

Puno pitanja za svaku nabavu ali malo odgovora.
kopriva-vk is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2009., 21:19   #98
Nešto o testiranju i cijeni.

Kod H&K u cijenu je uračunato i ime. Oni si to mogu priuštiti zato što iza sebe dugogodišnje iskustvo i tradiciju. Sva njihova oružja spadaju u vrhunska i među najboljima su u svijetu. To HS produkt nema.

U cijenu G36 je uračunato i testiranje, glede testiranja tvrtka H&K ne ovisi Američkom angažmanu u kriznim područjima (već samo zarađuje na njima), G36 je prvo prošla sve testove pa je tek onda otišla u Afganistan.

HS produkt si nemože priuštiti takvo testiranje (inače testiranje kvalitete svakog proizvoda ga značajno poskupljuje) pa šalje puške u Afganistan nadajući se da će tamo dobro proći tj. da će im se uočeni nedostaci isplatiti popraviti (zapravo tome se nadaju krajnji korisnici).

HS produkt je na početku testiranja pa je razumljivo da će koliko može "ograničiti pristup", za razliku od G36 koji su i ispitivali i vojnici HV koji nisu posebno odabrani za ovu priliku.

Vlasnicima HS produkta nije cilj dobiti podršku svakog vojnika, jer oni ne donose odluke, pa su si osigurali podršku tamo gdje treba, a sve zato što si nemogu priuštiti nepotpisivanja ugovora za VHS (ovo je javno izrečeno od strane vlasnika i od strane ministara obrane).

BTW, cijene G36, ona se ugovara za svakog naručioca posebno, znači ovisi o izvedbi (H&K nudi mogućnost i djelomičnog zadiranja u dizajn), opremi i naravno količini (ima još nekih finesa, ali ovo je glavno).
ac_thunder is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2009., 21:27   #99
Quote:
kopriva-vk kaže: Pogledaj post
Kada bolje razmislim i bolje da se kupilo G-36,ali poznavajući naš mentalitet opet bi bilo "koliko je ko uzeo provizije","zašto se ne kupuje domaće" itd. itd.,a sretni bi bili jedino vojnici dok bi državna blagajna bila lakša za 500 eura po pušci.
Ako država učestvuje u projektu onda nije potreban natjećaj jel tako?
A kako je kupljeno sada već sigurno 800 G-36 po kojem to natječaju i dali je ispitivanje bilo ono što su prezentirala dva zaposlenika H&K na streljani Vrapće jesu li to ti opsežni testovi.
Znam to je provjereno oružje ali imali možda i boljeg na tržištu,pa i jeftinijeg jer to je samo prijelazno ono koje se koristi u Afganistanu neće baš dugo trajati.

Puno pitanja za svaku nabavu ali malo odgovora.
ja svakako nisam za nabavu na nacine kako se to odrađuje u hv
javni međunarodni natjecaj sa unaprijed pripremljenim zahtjevima i specifikacijama pa ko je bolji neka posluje sa nama a vojnici neka dobiju najbolje a ne da se na njihovoj kozi u afghanistanu planira isprobavat pusku
da ja u nekoj sljedecoj rotaciji dobijem u afghanistanu vhs i da mi zasteka u najkriticnijm momentu a da imam srece vratiti se, mislim da bi se nahebo mamice nekome
Mustang51 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2009., 22:21   #100
@ac thunder
Bravo ti si usporedio tvornicu koja postoji 60 godina i HS koji postoji 18.
Pitam ko im je isprobavao oružje naravno Afrika bio je to izvrstan besplatni poligon,naravno tu je i Turska.
Gdje je to H&K omogučio svakom vojniku testiranje,pa isto je pucalo par ljudi na streljani Vrapće dok su generali gledali sa tribine.
Nemislim da je G36 loša puška mislim da je među najboljima,ali je kupljena samo zbog imena i da se ima za Afganistan,doduše kad vidim šta nose drugi po Afganistanu naši su manekeni,a imamo na tone AK neznamo šta sa njima i kao u Afganistanu nema streljiva 7,62 ima ga na svakom čošku vjerojatno ga ima za kupiti na pijaci.

Quote:
a ne da se na njihovoj kozi u afghanistanu planira isprobavat pusku
Znam da su neke stvari vojna tajna ili kakva već,ali u kojim to akcijama učestvuje HV nisam baš vidio,mislim da bi polako trebalo raditi izlaznu strategiju iz Afganistana.
Britanci bi mogli prvi (žele se rješiti osiguranja stožera NATO-a)njemci drugi (usrali sa ovim bombardiranjem),poljaci (kojima su u par dana poginula dva vojnika i desetak ranjeno) a talibani sve žešći.

Zašto su slovenci izabrali FN F 2000 dali je u pitanju cijena,kvaliteta,uvjeti?
kopriva-vk is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:28.