Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Politička scena

Politička scena Stranke i osobe na političkoj sceni RH

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.11.2017., 00:00   #181
Vrdoljak je jučer prepilio i posljednju granu koja ga je držala na životu. Pošto HDZ na izbore izlazi samostalno, HNS 2019 prestaje postojati (ne vjerujem da će ga HDZ staviti na listu za EU parlament)
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 18:05   #182
propast hns-a? malo morgen

utrpat će se oni u hdz-ov vlak, jaki su i u međimurju
imaju malu armiju uhljeba

treba računati i na birače sa amnezijom
milko84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 18:24   #183
Quote:
milko84 kaže: Pogledaj post
propast hns-a? malo morgen

utrpat će se oni u hdz-ov vlak, jaki su i u međimurju
imaju malu armiju uhljeba

treba računati i na birače sa amnezijom

bili su jaki, ali nakon koalicije s adezeom po kojem bi se prosječni međimurac vrlo rado ispišao...
El jefe is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 20:29   #184
čujo sam i za ovog da je okrenuo milijarde plinske,navodno preko nekog kuma

babarogac is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 21:14   #185
Za razliku od njemačkih liberala, HNS nema ni zrno stida i časti. Za nekoliko fotelja su žrtvovali svoju političku budućnost. Još im preostaje samo tri godine onda su politički mrtvaci.

Šteta što nemamo zabranu predizbornih koalicija, da se Hrvatska oslobodi od HNSa, HSSa, HSUa, HSLSa, Hrasta i sl. stranaka.
DJTcro is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 21:30   #186
Quote:
DJTcro kaže: Pogledaj post
Za razliku od njemačkih liberala, HNS nema ni zrno stida i časti. Za nekoliko fotelja su žrtvovali svoju političku budućnost. Još im preostaje samo tri godine onda su politički mrtvaci.

Šteta što nemamo zabranu predizbornih koalicija, da se Hrvatska oslobodi od HNSa, HSSa, HSUa, HSLSa, Hrasta i sl. stranaka.
I da napokon ostanu HDZ i SDP?
Ti si ga nalupao zadnjih godinu dana
KatarinaRi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 21:42   #187
Quote:
KatarinaRi kaže: Pogledaj post
I da napokon ostanu HDZ i SDP?
Ti si ga nalupao zadnjih godinu dana
Kate, stranke koje ne mogu ujediniti 5 posto birača oko sebe, nemaju što tražiti u Saboru. Uostalom, što to spriječava da se članovi manjih stranaka spoje? Zašto Mrak Taritaš ne bi ušla u SDP?

Da postoji izborni prag od 5 posto za cijelu RH i zabrana koaliranja, imali bismo četiri stranke u Saboru. SDP, HDZ, Most i Živi zid.
DJTcro is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 22:16   #188
Quote:
KatarinaRi kaže: Pogledaj post
I da napokon ostanu HDZ i SDP?
Ti si ga nalupao zadnjih godinu dana
On bi kaznio sve stranke zbog nečega što je jedna učinila. I za što im predviđa da će ih birači kazniti.

Quote:
DJTcro kaže: Pogledaj post
Kate, stranke koje ne mogu ujediniti 5 posto birača oko sebe, nemaju što tražiti u Saboru.
Ti si Pero Perić. Nađi 5% u cijeloj Hrvatskoj. Kako ćeš to izvesti?
Baš nikako.

Manje ruralnije sredine (ili, preciznije, ruralnije izborne jedinice) su rasute i već zacrtane za koga će glasovati.

Ti bi mogao imati vrlo dobar program i vrlo dobre ljude, lokalizirane npr. ondje gdje živiš (logično), i po tvome zato što ne možeš neke čobane s kojima veze nemaš privući k sebi ne bi mogao nikad u Sabor.

Zašto bi točno to imalo smisla?


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 22:28   #189
Quote:
Stipe23 kaže: Pogledaj post
On bi kaznio sve stranke zbog nečega što je jedna učinila. I za što im predviđa da će ih birači kazniti.



Ti si Pero Perić. Nađi 5% u cijeloj Hrvatskoj. Kako ćeš to izvesti?
Baš nikako.

Manje ruralnije sredine (ili, preciznije, ruralnije izborne jedinice) su rasute i već zacrtane za koga će glasovati.

Ti bi mogao imati vrlo dobar program i vrlo dobre ljude, lokalizirane npr. ondje gdje živiš (logično), i po tvome zato što ne možeš neke čobane s kojima veze nemaš privući k sebi ne bi mogao nikad u Sabor.

Zašto bi točno to imalo smisla?


-Stipe
Stipe, kako su Most i Živi zid uspjeli preskočiti 5%?

Ponudili su ljudima vjerodostojnu alternativu SDPu i HDZu.

Ja govorim o promjeni političkog sustava gdje bi Hrvatska bila jedna izborna jedinica.

Što se tiče čobana u ruralnim krajevima: Najlakše je čobane iz ZGa i velikih gradova vrijeđati i rugati se što su zaostali. Kada ne obilaziš tj. nemaš podružnice po ruralnim krajevima, ne možeš ni očekivati da čobani glasaju za tebe.

Da, ja bi kaznio sve stranke, koje nemaju pet posto podrške u Hrvatskoj.
DJTcro is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 22:46   #190
Quote:
DJTcro kaže: Pogledaj post
Za razliku od njemačkih liberala, HNS nema ni zrno stida i časti. Za nekoliko fotelja su žrtvovali svoju političku budućnost. Još im preostaje samo tri godine onda su politički mrtvaci.

Šteta što nemamo zabranu predizbornih koalicija, da se Hrvatska oslobodi od HNSa, HSSa, HSUa, HSLSa, Hrasta i sl. stranaka.
Ideja zabrane predizbornih koalicija je protuustavna, nedemokratska i opasna.

Doduše, slažem se s time da izborni prag za koalirane liste bude nešto višlji, možda 7%, kako je to u nizu europskih zemalja. Na taj način nam u Sabor sasvim sigurno ne bi bilo nakaradne Čačić-Bandićeve koalicije i vjerojatno Živog zida. Oboje bi bilo poput blagoslova.
rustaveli is online now  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 22:49   #191
Quote:
Cuka kaže: Pogledaj post
Tri godine i sitno će brzo proletit i HNS će nestat.
jedva čekam..ako postoji ljigavija stranka od hdza, to je hns..
__________________
santa maria della salute..
TheProvense is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 22:50   #192
Na koji način je zabrana predizbornih koalicija protuustavna, nedemokratska i opasna? Molim te objasni mi.
BrokenEmpire is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 22:55   #193
Quote:
BrokenEmpire kaže: Pogledaj post
Na koji način je zabrana predizbornih koalicija protuustavna, nedemokratska i opasna? Molim te objasni mi.
Kao prvo, izravno udara na pravo na slobodno udruživanje koje je zajamčeno više-manje svim konvencijama o ljudskim pravima. (nota bene, u nas su tu ideju lansirali Markićka i kasnije Šeks znajući da je SDP na vlast dospio isključivo u širokim predizbornim koalicijama kako bi lijevom centru dodatno otežali ako ne i onemogućili ikakvo buduće osvajanje vlasti).

Kao drugo, protudemokratska je stoga što predizborne koalicije birači odmah dobivaju na izjašnjavanje, što s postizbornima nije baš slučaj. Dapače, od 2015. godine nadalje imali smo prilike vidjeti svu prljavštinu trgovine koju postizborne koalicije izbace na vidjelo. Da i njih onda možda zabranimo?
rustaveli is online now  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 23:03   #194
Quote:
rustaveli kaže: Pogledaj post
Ideja zabrane predizbornih koalicija je protuustavna, nedemokratska i opasna.

Doduše, slažem se s time da izborni prag za koalirane liste bude nešto višlji, možda 7%, kako je to u nizu europskih zemalja. Na taj način nam u Sabor sasvim sigurno ne bi bilo nakaradne Čačić-Bandićeve koalicije i vjerojatno Živog zida. Oboje bi bilo poput blagoslova.
Ako je zabrana predizbornih koalicija opasna, onda je još opasnije što uopće postoji izborni prag.
Ukinimo onda izborni prag, pa da u Saboru imamo 30 stranaka.
DJTcro is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 23:08   #195
Možeš li mi navesti bar jednu od tih konvencija koja daje pravo slobodnog udruživanja, odnosno, da se zabranom predizbornih koalicija krše ljudska prava? Nego, zašto onda to jednostavno nije jedna stranka, ako se ne planira samostalno izlaziti na izbore?

Ne znam, ja više protudemokratskim smatram činjenicu da stranke zahvaljujući tim predizbornim koalicijama dobivaju nezasluženu političku moć. Nadalje, besmislen mi je taj koncept predizbornih koalicija jer se obično izlazi sa zajedničkim programom, pa ajte onda u jednu stranku i to je to. Al da, time se onda umanjuje potencijal za naknadno kurvanje, što je jedina prednost koju vidim u predizbornim koalicijama. Postizborne koalicije (u idealnom aspektu, jel) imaju definitivno više smisla: stranke izlaze samostalno na izbore, svaka dobiva određenu podršku od građana i onda idu kombinacije na način da se slaže zajednički program, ovisno o moći pojedine stranke i sukladnosti programa, kao i naglasaka na pojedine točke programa svake od stranaka koje slažu koaliciju.
BrokenEmpire is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 23:10   #196
Quote:
DJTcro kaže: Pogledaj post
Ako je zabrana predizbornih koalicija opasna, onda je još opasnije što uopće postoji izborni prag.
Ukinimo onda izborni prag, pa da u Saboru imamo 30 stranaka.
Može podrobnije objašnjenje? Izborni prag od 5% kakav je sad je sasvim OK, upravo je Most (nastranu svi njihovi promašaji) pokazao kako on ne predstavlja nesavladivo ograničenje za dotok svježe krvi u Sabor. Premda nisam fan ni jednog ni drugog, svakako mi je kao manje zlo prihvatljiviji nizozemski model gdje u parlament s pragom 0.67% ulazi maltene svatko tko zamoli, nego Erdoganov ili Putinov s pragom od 10% čija je svrha cementiranje položaja vladajuće partije.

Ponavljam, nama bi dobro došlo da proučimo izborne sustave Češke, Slovačke, Rumunjske, Poljske ili Litve gdje koalicijske liste imaju nešto veći prag - u rasponu od 7% do 10%.
rustaveli is online now  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 23:15   #197
Quote:
BrokenEmpire kaže: Pogledaj post
Možeš li mi navesti bar jednu od tih konvencija koja daje pravo slobodnog udruživanja, odnosno, da se zabranom predizbornih koalicija krše ljudska prava? Nego, zašto onda to jednostavno nije jedna stranka, ako se ne planira samostalno izlaziti na izbore?
U Hrvatskoj slobodu udruživanja jamče Ustav i Europska konvencija o ljudskim pravima.

Quote:
BrokenEmpire kaže: Pogledaj post
Ne znam, ja više protudemokratskim smatram činjenicu da stranke zahvaljujući tim predizbornim koalicijama dobivaju nezasluženu političku moć. Nadalje, besmislen mi je taj koncept predizbornih koalicija jer se obično izlazi sa zajedničkim programom, pa ajte onda u jednu stranku i to je to. Al da, time se onda umanjuje potencijal za naknadno kurvanje, što je jedina prednost koju vidim u predizbornim koalicijama. Postizborne koalicije (u idealnom aspektu, jel) imaju definitivno više smisla: stranke izlaze samostalno na izbore, svaka dobiva određenu podršku od građana i onda idu kombinacije na način da se slaže zajednički program, ovisno o moći pojedine stranke i sukladnosti programa, kao i naglasaka na pojedine točke programa svake od stranaka koje slažu koaliciju.
Zašto ti onda ne smeta i to što postizbornim koalicijama stranke dobivaju nezasluženu političku moć? U predizbornim koalicijama me se za taj kurvarluk barem pita je li mi prihvatljiv ili nije i lako ga mogu otkantati na listiću; kod postizbornih koalicija dobijem kurvarluk a da me se pritom ništa ne pita. Meni je jasno gdje sam više na gubitku.

ps. ne valja i ne možeš uspoređivati realno i idealno stanje. Uspoređuj realno s realnim.
rustaveli is online now  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 23:17   #198
Ja zaista ne vidim smisao postojanja stranke, koja se boji samostalnog izlaska na izbore.
Smatram da se stranke samostalno trebaju potruditi da postignu status parlamentarne stranke.
DJTcro is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 23:18   #199
Quote:
DJTcro kaže: Pogledaj post
Ja zaista ne vidim smisao postojanja stranke, koja se boji samostalnog izlaska na izbore.
Smatram da se stranke trebaju potruditi da postignu status parlamentarne stranke.
Slažem se. Samo nudim drugačije rješenje, koje je usto prokušano a i nije autoritarističko.

ps. mada bi HNS kao de facto neka vrst zagorske regionalne stranke s vrlo čvrstom klijentelističkom osnovom sama (prije ovog Vrdoljakovog brodoloma, jasno, jer njima više ni Svevišnji neće pomoći) mogla nabrati samostalno 2-3 mandata.
rustaveli is online now  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 23:22   #200
Quote:
rustaveli kaže: Pogledaj post
U Hrvatskoj slobodu udruživanja jamče Ustav i Europska konvencija o ljudskim pravima.
Nekako ne mislim da se to odnosi na predizborne koalicije...


Quote:
Zašto ti onda ne smeta i to što postizbornim koalicijama stranke dobivaju nezasluženu političku moć? U predizbornim koalicijama me se za taj kurvarluk barem pita je li mi prihvatljiv ili nije i lako ga mogu otkantati na listiću; kod postizbornih koalicija dobijem kurvarluk a da me se pritom ništa ne pita. Meni je jasno gdje sam više na gubitku.
Zato jer po meni, ne dobivaju. Dobili su određen broj birača s kojime ulaze u pregovore, za razliku od predizbornih koalicija gdje je sve stvar toga koliko mjesta na listama odlazi kojoj stranci. Doduše, to se dotiče i druge problematike koju smatram da bi trebalo mijenjati, obavezni preferencijalni glasovi na listićima i nema da mi u Sabor ulaze ljudi koji nisu prošli izborni prag od nekog postotka sveukupnih glasova na listi, a ne da mi ulazi šljam poput Sauche jer je četvrti na listi.

Evo uzmi Most, samostalno izašli na izbore i nose određenu težinu u postizbornom koaliranju, dok s druge strane imaš HNS koji ima toliko glasova čisto iz razloga jer je Milanović bio velikodušan + percipirani su kao dio lijevog spektra. Koliko misliš da ljudi koji su zaokružili kukuriku listu na zadnjim izborima podržava ovo što HNS radi?
BrokenEmpire is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:30.