Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.09.2017., 23:47   #81
Nakon najave na ovom forumu da je strava koje će sposobnosti Hrvatska dobiti sa novim UAV, ova informacija o natječaju je hladan tuš.
Inače je OK da nabavljamo UAV, makar i ovakav jadan. Cifra koju ćemo potrošiti za tako nešto je strava, a ne mogućnosti letjelica.
Sinji strijač is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2017., 23:52   #82
@điđi
Evo ti jedan primjer:
https://www.youtube.com/watch?v=eOtzgSVTFoI&app=desktop
Ova druga košta cca 2 k eura bez specijalne optike a stabilizira
sliku na čipu koji je povelik. Što pak znači da vanjski sustav može
biti jednostavniji i jeftiniji. Ovu kameru 99% nećeš kupiti na sustavu
koji se nabavlja...
Slično je i sa komunikacijom ili upravljanjem....

Drugim riječima i Elbit ili Leonardo moraju u dućan po komponente
bitno ih je uglazbiti te imati dostupan taj aranžman kada zagusti
9aplus is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2017., 00:00   #83
Quote:
dk1 kaže: Pogledaj post
potaknut ovom primjedbom, odlučio sam pogledati i na aliexpressu nisam našao ništa odgovarajuće ali na alibabi....

https://www.alibaba.com/product-deta...60338fb7p4ec2R
Što se tiče letnih karakteristika (radni radijus, autonomija), ovaj je bolji od od onoga što se traži u natječaju...
Sinji strijač is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2017., 00:18   #84
Quote:
dk1 kaže: Pogledaj post
potaknut ovom primjedbom, odlučio sam pogledati i na aliexpressu nisam našao ništa odgovarajuće ali na alibabi....

https://www.alibaba.com/product-deta...60338fb7p4ec2R
Ma i mislio sam na alibabu
__________________
"Ako te je žena ostavila jer si kladioničar, neradnik i debilčina, ti uzmi svoju pedestrojku i otresi rafalčinu!
Osjećat ćeš se bolje"
pinzgauer is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2017., 00:21   #85
Quote:
Sinji strijač kaže: Pogledaj post
Nakon najave na ovom forumu da je strava koje će sposobnosti Hrvatska dobiti sa novim UAV, ova informacija o natječaju je hladan tuš.
Inače je OK da nabavljamo UAV, makar i ovakav jadan. Cifra koju ćemo potrošiti za tako nešto je strava, a ne mogućnosti letjelica.
Quote:
9aplus kaže: Pogledaj post
@điđi
Evo ti jedan primjer:
https://www.youtube.com/watch?v=eOtzgSVTFoI&app=desktop
Ova druga košta cca 2 k eura bez specijalne optike a stabilizira
sliku na čipu koji je povelik. Što pak znači da vanjski sustav može
biti jednostavniji i jeftiniji. Ovu kameru 99% nećeš kupiti na sustavu
koji se nabavlja...
Slično je i sa komunikacijom ili upravljanjem....

Drugim riječima i Elbit ili Leonardo moraju u dućan po komponente
bitno ih je uglazbiti te imati dostupan taj aranžman kada zagusti
Ja vas dosita ne razumijem????

PA NITKO NIKADA NIJE NAPISAO da se nabavlja "Predator" !!!

EJ!!!

NE, nismo ni 1990. ni danas mogli 100% sklapati BPL.
Onda smo imali realtivni faktor iznenađenja, još kad smo sa počeli njuškati oko SB i mostarskog aerodroma...

Od tada je prošlo 20ak godina... par Bojnika (domaći airframe elektronik uvoz) koji se ne koriste je sve što imamo!

Osim aviomodelara i nešto na FSB ,te tvornici "Pastor" nitko se time nije bavio niti je bilo interesa.
Dakle u tom smislu i smislu mogućnosti ove je WOW!

Drugo , kao i sve ne ovom j...forumu - ljudi od muhe naprave svojom maštom "SLONČE".

Još jed... milinonti put ove letjelice su prvenstveno civilnog karaktera sa sekundarnom mogućnosti vojne (IZVIĐAČKE - dan, noć, razni meto uvjeti ) primjene. Za nas duugog dometa. Najavljeno 2014. /15. sada u realizaciju. NIŠTA VIŠE NIŠTA MANJE!

I izraelski Hermes 450 je u toj kategoriji i može se ispucavati s praćke.

Što god dođe biti će za izviđanje - WOW.
Ende.
__________________
Vojni kapelan prve klase
điđimiđi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2017., 09:56   #86
Baš tako. Mi smo preko desetljeće i po u takvom stanju da nam je i noga u dupe korak naprijed od sedam milja.

Znači nabavljaju se letjelice tzv "europskom" lovom, primarno za poljoprivredu, dio vremena moći će se koristiti u u MORHaste svrhe, i eto ti ga vraže, na - odmah drama što nije Mq9-reaper ili Global hawk.

Što bi ekipa koja je svoje bespilotne bacila u smeće s Reaperom? naoružanog do zuba ga tutnuli na zelenjavu pored Hindova, Mig21 novijih od onih koje sad letamo ili An-32?

Lako je razjebati neku sposobnost, pogotovo nama koji smo svjetski prvaci s najvećim iskustvom u samouništenju, obnoviti je mukotrpan je i dugotrajan proces. Ako se može potpomoći na ovakav način, odlično. A da nam treba nešto poput Hermesa 450, Predatora ili Reapera, treba, ALI, nama treba kompletna tehnika, od oklopa, preko zrakoplova i većeg dijela helikoptera, do brodova, PZO ne spominjem jer me uhvati žgaravica. Pokrij se koliko je pokrivač dug. U našem slučaju pokrivač je papirnata maramica, našim izborom, od ove godine odlučili smo ga povećavati za listić tariguza godišnje... To je koračić u pravom smjeru..
zdaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2017., 13:50   #87
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
Sve zeko potpisujem. Sve smo to zanemarili zadnjih 20 godina. Ali ne samo besposadne, nego tenkovi, podmornice, instituti, podvodne tehnologije.
Ali gledati samo u prošlost i kukati ne rješava sadašnje i buduće potrebe.
Da ne budem krivo shvaćen (a očito po posljednjim postovima jesam), moja kuknjava nije radi kuknjave, nego radi učenja lekcije: sada vidimo koja je cijena propuštenog vremena.
A umjesto da to smatramo konačnom cijenom, trebamo je poduplati: radi propuštenih prilika, godina neaktivnosti i neposjedovanja sposobnosti, propuštenog razvoja, te konačno cijene ove nabavke, to je ralna slika.

I umjesto da to bude lekcija, fokus je na priči da mi idemo naprijed. Bravo, poen za ministre, poen za političare, gem, set,...
Mi i s ovom nabavkom ne idemo naprijed, nego samo kaskamo za drugima, samo s nešto manjom razlikom.

I umjesto da se nađe modus kako prenijeti poruku odgovornima, kako im dati do znanja da rade potez zakašnjeo barem 20 godina, i da razmišljaju još brže i aktivnije na budućim projektima, mi ćemo im aplaudirati?

Ovu spomenutu prošlost i kuknjavu ne treba napraviti samu sebi svrhom (kako to obično radimo), nego kao kolektivnu svijest o totalnom nečinjenju svih ovih godina, to treba staviti kao teret, i poruku da stvari treba još ubrzati.

Da stvar ne završi: "Evo, odradili smo ovaj projekt, sad ležarina do kraja mandata..."

Quote:
điđimiđi kaže: Pogledaj post
Ja vas dosita ne razumijem????

PA NITKO NIKADA NIJE NAPISAO da se nabavlja "Predator" !!!

EJ!!!

NE, nismo ni 1990. ni danas mogli 100% sklapati BPL.
Onda smo imali realtivni faktor iznenađenja, još kad smo sa počeli njuškati oko SB i mostarskog aerodroma...

Od tada je prošlo 20ak godina... par Bojnika (domaći airframe elektronik uvoz) koji se ne koriste je sve što imamo!

Osim aviomodelara i nešto na FSB ,te tvornici "Pastor" nitko se time nije bavio niti je bilo interesa.
Dakle u tom smislu i smislu mogućnosti ove je WOW!

Drugo , kao i sve ne ovom j...forumu - ljudi od muhe naprave svojom maštom "SLONČE".

Još jed... milinonti put ove letjelice su prvenstveno civilnog karaktera sa sekundarnom mogućnosti vojne (IZVIĐAČKE - dan, noć, razni meto uvjeti ) primjene. Za nas duugog dometa. Najavljeno 2014. /15. sada u realizaciju. NIŠTA VIŠE NIŠTA MANJE!

I izraelski Hermes 450 je u toj kategoriji i može se ispucavati s praćke.

Što god dođe biti će za izviđanje - WOW.
Ende.
Nitko Predator nije ni tražio, o čemu pričaš...

90-ih se entuzijazmom nešto napravilo, kako kažeš van svih očekivanja. Danas se ne može napraviti ništa, i tu se slažem.
Ali zašto ne može?
Zato što je propušteno 20 godina evolucije jednog Bojnika.

Pa Hucaljuk je preko Pastora sam samcat dogurao do neke komercijale, je li to relevantno ili nije neka prosude verziraniji.
A koliki je interes bio?
Ništa, i to od istih ovih službi, kojima je to nuđeno, i kojima je sada navodno odjednom neophodna ta oprema. A realizira se i sada samo zato što je netko drugi pljunuo lovu, inače se ni sada toga ne bi sjetili.

E sad, lamentacije o tome koliki udio BPL smo sami u stanju odraditi, koliko kupiti i koji je to odnos. Danas je isti kao i prije 20 godina: trup sami, sve ostalo kupiti. Upravo zato jer smo ostali na istoj, početnoj poziciji, u stvari i malo nazad, jer smo i ono što smo imali, rasprčkali. Trebalo je kupiti Skylarke, onda ih skršiti i gotova priča.

I kupit ćemo onda npr od izraelaca, jer ljudi to rade dobro i kvalitetno.
Oni su se rodili s UAV-om u guzici?
Počeli su razvoj u XI. stoljeću?
Koliki je udio vlastitih komponenti u njihovim rješenjima, a koliko kupuju?
Koliko su u početku kupovali, a koliko su u međuvremenu usvojili kao "kućnu proizvodnju"?
Konačno, koliko je u onih 12 mil € dodane vrijednosti koju naplate na ime integracije svih upotrebljenih komponenti, a koliko je trošak samih komponenti?

Imali smo rijetku priliku da osjetimo na vlastitoj koži benefite (u tom trenutku relativno friške) tehnologije, bilo je to i pravo vrijeme da se i mi ukrcamo u taj vlak, jer malo stvari se dogodi gdje smo prisutni u začetcima neke djelatnosti.
Mi smo se toga odrekli, sada plaćamo cijenu odricanja.
Pa pobogu, radi se malom, taktičkim letjelicama...

I ima veze s vojskom, itekako. Ne samo nominalno, što je i ovoj nabavci sekundarni korisnik vojska, nego se nalazimo na vojnom pf-u i raspravljamo što bi trebalo toj vojsci. A trebalo bi svašta, a u tom svašta taktički UAV-i su stara priča, i podrazumijevana. Pogledaj malo statistike gubitaka recimo britanske vojske na mikro i malom UAV-ima u Afganistanu, njima je to potrošna roba, po rangu malo iznad streljiva...
električni_zec is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2017., 16:56   #88
Polagano ce pristizati sve sto nam je potrebno od bpl-ica, ali ne ocekujte da se o tome puno prica i jos manje naslikava.
Bahaticek is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2017., 17:54   #89
Quote:
zdaric kaže: Pogledaj post
Baš tako. Mi smo preko desetljeće i po u takvom stanju da nam je i noga u dupe korak naprijed od sedam milja.

Znači nabavljaju se letjelice tzv "europskom" lovom, primarno za poljoprivredu, dio vremena moći će se koristiti u u MORHaste svrhe, i eto ti ga vraže, na - odmah drama što nije Mq9-reaper ili Global hawk.

Što bi ekipa koja je svoje bespilotne bacila u smeće s Reaperom? naoružanog do zuba ga tutnuli na zelenjavu pored Hindova, Mig21 novijih od onih koje sad letamo ili An-32?

Lako je razjebati neku sposobnost, pogotovo nama koji smo svjetski prvaci s najvećim iskustvom u samouništenju, obnoviti je mukotrpan je i dugotrajan proces. Ako se može potpomoći na ovakav način, odlično. A da nam treba nešto poput Hermesa 450, Predatora ili Reapera, treba, ALI, nama treba kompletna tehnika, od oklopa, preko zrakoplova i većeg dijela helikoptera, do brodova, PZO ne spominjem jer me uhvati žgaravica. Pokrij se koliko je pokrivač dug. U našem slučaju pokrivač je papirnata maramica, našim izborom, od ove godine odlučili smo ga povećavati za listić tariguza godišnje... To je koračić u pravom smjeru..
Moram priznati da imaš talenta za satirični izričaj o bitnome. Probaj sabrati ova djela u zbirku:klap:
__________________
Pola sata ćete ostati na ručku i onda možete otići, Franjo Tuđman generalima, Brijuni 31. VII 1995.
"Prije će Sava uzvodno poteći nego Hrvati dobiti državu", J. B. Tito, Karađorđevo, 2. XII 1971.
"Republika Hrvatska najveći je pobjednik u ovom ratu, najveći su gubitnik hrvatski Srbi, najviše zbog vlastite nesposobnosti i tvrdoglavosti", lord David Owen, 27. I 1996, UN, New York. "Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, na blagdan sv. P&P 1942.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2017., 17:58   #90
Quote:
Bahaticek kaže: Pogledaj post
Polagano ce pristizati sve sto nam je potrebno od bpl-ica, ali ne ocekujte da se o tome puno prica i jos manje naslikava.
Teško je to objasniti izravno, pokušava čovjek neizravno u kondicionalu, da se razbistri priča o vizijama ali ide.... teško.
Jer kad bi ostali na praćkama nebi nam trebale baze za eskadrile besposadnih, isith onih koje piloti HRZ-a ne ljube iz nekog poznatog razloga
__________________
Pola sata ćete ostati na ručku i onda možete otići, Franjo Tuđman generalima, Brijuni 31. VII 1995.
"Prije će Sava uzvodno poteći nego Hrvati dobiti državu", J. B. Tito, Karađorđevo, 2. XII 1971.
"Republika Hrvatska najveći je pobjednik u ovom ratu, najveći su gubitnik hrvatski Srbi, najviše zbog vlastite nesposobnosti i tvrdoglavosti", lord David Owen, 27. I 1996, UN, New York. "Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, na blagdan sv. P&P 1942.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2017., 18:18   #91
Quote:
zdaric kaže: Pogledaj post
Baš tako. Mi smo preko desetljeće i po u takvom stanju da nam je i noga u dupe korak naprijed od sedam milja.
Ono što se sprema nije noga.

Quote:
zdaric kaže: Pogledaj post
Znači nabavljaju se letjelice tzv "europskom" lovom, primarno za poljoprivredu, dio vremena moći će se koristiti u u MORHaste svrhe,
Europa nije toliko glupa da vam dozvoli koristiti eventualno nabavljene letjelice u ikakve obrambene svrhe. Pokušate li, morati ćete vratiti pare.

Quote:
električni_zec kaže: Pogledaj post
Da ne budem krivo shvaćen (a očito po posljednjim postovima jesam), moja kuknjava nije radi kuknjave, nego radi učenja lekcije: sada vidimo koja je cijena propuštenog vremena.
Ako ne vidite da je manjak bespilota niti promil problema pred (MO)RH-om, ne vidite ništa.
Sova77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2017., 18:21   #92
60% mora vremena biti nadzor mora, 40% može raditi Morh za što misli da je korisno.
Tako 5 godina a onda....
__________________
Pola sata ćete ostati na ručku i onda možete otići, Franjo Tuđman generalima, Brijuni 31. VII 1995.
"Prije će Sava uzvodno poteći nego Hrvati dobiti državu", J. B. Tito, Karađorđevo, 2. XII 1971.
"Republika Hrvatska najveći je pobjednik u ovom ratu, najveći su gubitnik hrvatski Srbi, najviše zbog vlastite nesposobnosti i tvrdoglavosti", lord David Owen, 27. I 1996, UN, New York. "Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, na blagdan sv. P&P 1942.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2017., 19:54   #93
Quote:
Sova77 kaže: Pogledaj post

Ako ne vidite da je manjak bespilota niti promil problema pred (MO)RH-om, ne vidite ništa.
E sad, nije mi jasno ciljaš li na manjak pilota na besposadnim letjelicama, manjak BPL-ova, ili je cijela priča samo djelić potreba?
Kako bilo, svaka opcija stoji.

Ovako, jako laički, ipak smatram da put do pilota-operatera na BPL ipak može biti kraći nego put pilota mlaznog zrakoplova, već ih prostog razloga što pad BPL-a ne ugrožava automatski i pilota. aterijalna šteta, ne nužno totalna.

Osim onoga što sam tupio, a to je da izostanak bilo kakvog kontinuiteta ne samo da nas stavlja u podređen položaj po bilo kojoj stavci, nego traži da sve radimo tri puta brže od normalnog da bismo ovladali i raširenom tehnikom, a kamo li napredovali, sad MORH ima novi izazov: kako uopće animirati (prave) ljude da pristupe vojci.
Pri tome ne mislim na ove objave kako sada služenju vojske pristupa tri puta više nego lani, bla-bla... nego mislim na bilo kakav tehnički kadar van prašinara. Vojska je poželjna udavača onima koji posla nemaju, a nemaju ni nekih izraženih radnih vještina koje bi prodali na tržištu.
Neka mi oproste svi prašinari (i sam sam to bio), ali danas se vojska gleda kao prilično ugodna firma, s izvjesnim primanjima i radnim statusom, i dobrom kreditnom sposobnošću. Ništa više. To zadovoljava radnike na minimalcu.

Čime privoliti nekoga sklonijeg tehnici, vještijeg i s većim opsegom posebnih znanja da ide baš u vojsku, a ne bilo gdje vani?
električni_zec is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2017., 20:07   #94
60% znači civilni registar i osiguranje štete trećim osobama.
To ujedno znači da operator mora poznavati air law te ICAO Engleski.
Većinu plaća EU znači da navade Balkanske iz HRZa ne prolaze,
barem ne prvih 5 godina.

Quote:
električni_zec kaže: Pogledaj post
Čime privoliti nekoga sklonijeg tehnici, vještijeg i s većim opsegom posebnih znanja da ide baš u vojsku, a ne bilo gdje vani?
Agitpropom i najavama slanja KW nasred Jadrana, sigurno ne...
9aplus is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2017., 00:56   #95
ja ih nebi ni mica iz ministarstva poljoprivrede, osim u slučaju ugroze RH. lipo obavljamo nadzor civilima,za civile, osigurano, operater civilni. isti postaje vojnik u slučaju potribe za istim.
alo, ekipa. ako to sufinancira EU za civilne stvari i može se nešto dobit za to, zašto sve želite strpat pod vojsku? a da strpamo i vrtiće pod MORH? biće tu neki budući vojnik.
karabin is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2017., 19:43   #96
Vidim da finski Robonic (izmedju ostaloga) ima i katapult za Hermes 450....
__________________
Knowledge is power. Information is liberating. Education is the premise of progress, in every society, in every family.
SaleRi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2017., 20:46   #97
Quote:
zdaric kaže: Pogledaj post
Baš tako. Mi smo preko desetljeće i po u takvom stanju da nam je i noga u dupe korak naprijed od sedam milja.

Znači nabavljaju se letjelice tzv "europskom" lovom, primarno za poljoprivredu, dio vremena moći će se koristiti u u MORHaste svrhe, i eto ti ga vraže, na - odmah drama što nije Mq9-reaper ili Global hawk.

Što bi ekipa koja je svoje bespilotne bacila u smeće s Reaperom? naoružanog do zuba ga tutnuli na zelenjavu pored Hindova, Mig21 novijih od onih koje sad letamo ili An-32?

Lako je razjebati neku sposobnost, pogotovo nama koji smo svjetski prvaci s najvećim iskustvom u samouništenju, obnoviti je mukotrpan je i dugotrajan proces. Ako se može potpomoći na ovakav način, odlično. A da nam treba nešto poput Hermesa 450, Predatora ili Reapera, treba, ALI, nama treba kompletna tehnika, od oklopa, preko zrakoplova i većeg dijela helikoptera, do brodova, PZO ne spominjem jer me uhvati žgaravica. Pokrij se koliko je pokrivač dug. U našem slučaju pokrivač je papirnata maramica, našim izborom, od ove godine odlučili smo ga povećavati za listić tariguza godišnje... To je koračić u pravom smjeru..
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2017., 22:28   #98
Quote:
električni_zec kaže: Pogledaj post

Nitko Predator nije ni tražio, o čemu pričaš...

90-ih se entuzijazmom nešto napravilo, kako kažeš van svih očekivanja. Danas se ne može napraviti ništa, i tu se slažem.
Ali zašto ne može?
Zato što je propušteno 20 godina evolucije jednog Bojnika.
Puno pišeš o temi a ne govoriš ništa. I vrtimo se u krug.

Ti nisi spmenuo "Predatore" ali dobar dio forumaša je skočio ko klokan na spomen da nabavljamo BPLe kao da se radi o baš o tima.
Pritom "previdivši" da se stvar nabavlja iz EU fondova ( civilna svrha) još od 2014. i da je nosioc posla Ministarstvo riba , poljopirivrede i čega več...
Zbog iskustva ( sekundarno i primjene) praktični operator će biti OSRH ( ekipa koja i sad ima neke BPL).

Ovom nabavom ćemo dobiti to da "vraćamo" donekle dio uloga ( love koju plaćamo i tako za EU članarinu , dakle naše lova ) i drugo, dobiti ćemo ipak značajne sposobnosti izviđanja iz zraka, bez rizika po zdravlja posade. (Glede doleta i mogućnosti d/n, SMU i sl.). Stvar može polijetati sa stajnim trapom, a može se i ispucati u vjetar sa svakog obronka, što je bitno i dobro.


Glede domaćeg razvoja, a što bi ti to razvijao i kome prodavao ??
Tržište BPL drži par renomiranih igrača i ako ne misliš za svoje vlastite svrhe nabaviti 100 komada - piši kući propalo je!
Puno isplativije je kupiti 10ak renomiranih stvari i uzeti udio eventulano u održavanju i možda, ponekom sklopu.

1990- -95. smo imali, da entuzijazam, srce, volju, znanje, domoljubnlje i ....EMBARGO! Dakle, bilo je "snađi se druže" i "kvaliteta u seknudarnom planu".
Trup krilo i kotače može složiti svaki aeroklub i entuzijast u garaži.
Osigurati pouzdan ,tih i ekonomična motor ( dolet, uskladiti omjer težina /snaga), takvu sofisticiranu elektroniku i zaštićeni prijenos veze - več je malo teže.

Možda to ili nešto od toga može Končar, RIZ (ako postoji još) OiV, FER i PCE...ali sumnjam iskreno. Pogotovo za par komada koliko će naše male oružane snage koristiti.

Bi li ti kupio BPL Made in Croatia? Da imaš para...
Ja ne bi.

Neki će mi možda poželjeti replicirati sa VHS ali to je neusporedivo ...paralela se donkle može povući sa francuskim izborom za jurišnu pušku, di je naša VHS bila u "užem izboru" ali...
Tako bi prošle i BPL Made in Cro...


Budimo realni.
__________________
Vojni kapelan prve klase
điđimiđi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2017., 13:36   #99
Netko je dobro spomenuo da ključne komponente za vrhunsku BPL ne znamo proizvesti. Tu ima toliko zaštićene i napredne elektronike da bez toga nema smisla ići u posao. A ako se kupuju komponente od potencijalne konkurencije, onda ni cijena konačnog proizvoda ne može biti konkurentna za izvoz. Jedini način biti konkurentan je što više sam inovacijama i novom tehnologijom raditi finalni proizvod. HS produkt je primjer kod pušaka i pištolja.

Nama je prilika robotizacija ratovanja, odnosno daljinski upravljane borbene platforme za kopno, more i zrak (ne klasične BPL već dronovi koji nose strojnice i slično naoružanje kao izravna podrška). Imamo know-how, a prilika nam je i da budemo među prvima koji koriste blagodati električnog pogona na takvim platformama pošto smo tu relativno OK s razvojem tehnologije i znanjem koje trenutno posjedujemo.
Oberon1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 19:28   #100
Quote:
điđimiđi kaže: Pogledaj post
Puno pišeš o temi a ne govoriš ništa. I vrtimo se u krug.

Ti nisi spmenuo "Predatore" ali dobar dio forumaša je skočio ko klokan na spomen da nabavljamo BPLe kao da se radi o baš o tima.
Pritom "previdivši" da se stvar nabavlja iz EU fondova ( civilna svrha) još od 2014. i da je nosioc posla Ministarstvo riba , poljopirivrede i čega več...
Zbog iskustva ( sekundarno i primjene) praktični operator će biti OSRH ( ekipa koja i sad ima neke BPL).
Imaš pravo: puno pišem, malo meda dajem. Da napravim jednu BPL ranga Predatora, ovdje zalijepim kompletnu tehničku dokumentaciju, osnujem firmu, priložim sve patente korištene u proizvodnji i popis osoblja, rangiranog po proizvodnim sektorima, unutar toga po učešću u projektu, obrazložim porijeko temeljnog kapitala, financijsku konstrukciju projekta u razvojnoj, pa u proizvodnoj fazi i projekcije za 5 i 20 godina?
A ti mi zauzvrat odgovori s, recimo, taksativnim popisom svih komponenti bilo kojeg proizvođača BPL (izbor slobodan, tebi na volju), s naznakom , koje od njih su razvijene in-house, za koje kupljen know-how, koje čisto kupljene?

E vidiš, jednom da se i ja složim s @9aplus: ajde mi objasni kako će to praktično funkcionirati?
Mislim "praktični operater OSRH" radi civilne poslove, šta je s osiguranjima, pod kime će se ona voditi u inventaru, kad će primjena biti "primarna", kad "sekundarna", ili je sve ovo preslik PP i trenasportne eskadrile: ajmo malo balkanski, na crno, neće se nikome ništa dogodit?

BTW, moje opaske su bile vezane jedino za temu, dakle Vojnu tehnologiju, ne "Civilna tehnologija koja može biti i malo vojna...". Moderne vojske imaju hrpetinu malih, taktičkih letjelica iz cijelog spektra: od onih "potrošnih", mikro, do većih, nadalje i mid-range i full velikih. OSRH nema praktički ništa decidirano svoje...

Quote:
Ovom nabavom ćemo dobiti to da "vraćamo" donekle dio uloga ( love koju plaćamo i tako za EU članarinu , dakle naše lova ) i drugo, dobiti ćemo ipak značajne sposobnosti izviđanja iz zraka, bez rizika po zdravlja posade. (Glede doleta i mogućnosti d/n, SMU i sl.). Stvar može polijetati sa stajnim trapom, a može se i ispucati u vjetar sa svakog obronka, što je bitno i dobro.
Sve pet, muzimo svaku lipu koju možemo (i imamo pravo!), ali nemojmo onda udarit lakirovku kako je time i vojska namirena. Vojska je ovdje čisto usput...

Može ovako, može onako, ima ih i iz ruke... nikakvo čudo: prve francuske "BPL" su također lansirane s malih terenskih vozila sa šine, ali se tamo radilo o jednokratnim letjelicama. Naime, to su bile rakete, koje bi nakon odrađenog posla pale. Franci se furali na to da ih nitko neće moći skinuti u brišućem letu...

Quote:
Glede domaćeg razvoja, a što bi ti to razvijao i kome prodavao ??
Tržište BPL drži par renomiranih igrača i ako ne misliš za svoje vlastite svrhe nabaviti 100 komada - piši kući propalo je!
Puno isplativije je kupiti 10ak renomiranih stvari i uzeti udio eventulano u održavanju i možda, ponekom sklopu.

1990- -95. smo imali, da entuzijazam, srce, volju, znanje, domoljubnlje i ....EMBARGO! Dakle, bilo je "snađi se druže" i "kvaliteta u seknudarnom planu".
Trup krilo i kotače može složiti svaki aeroklub i entuzijast u garaži.
Osigurati pouzdan ,tih i ekonomična motor ( dolet, uskladiti omjer težina /snaga), takvu sofisticiranu elektroniku i zaštićeni prijenos veze - več je malo teže.

Možda to ili nešto od toga može Končar, RIZ (ako postoji još) OiV, FER i PCE...ali sumnjam iskreno. Pogotovo za par komada koliko će naše male oružane snage koristiti.

Bi li ti kupio BPL Made in Croatia? Da imaš para...
Ja ne bi.
Danas nikome... jer nemaš što. Vrijeme dosputno za razvoj je prošlo...
I da, puno isplativije je kupiti... sve...

I pod embargom je napravljeno nešto, istina s klasičnim fotićima i video navođenjem, dakle baš priručno. Koliko je pomoglo, to sam direktno vidio.

Primjerice:
Aeronautics Ltd, koji proizvodi Orbiter 3 (odnosno cijeli spektar od malih taktičkih do long-range BPL-ova, osnovan je 1997.g., danas ima 600 zaposlenih. Ima 45 kupaca.
Elbit Systems prvog Hermesa prodaje 1997.g., postaje operativna 2000.g.

Naše konkretno rade od 1993/94.g. Ring the bell?

Proizvođači su postajali otprilike u tom razdoblju, renomirani nešto kasnije. Koliko je složeno napraviti letjelicu da leti, dakle trup, krila, pogonska grupa, valjda to znaju naši entuzijasti, na istim principima je letjela i njihova, ista gravitacija je vladala.
Elektronika, operativna i komunikacijska, naravno da je dobar zalogaj. Ali to je, koliko znam, PCE temeljna djelatnost. Još sa znanstvenim instiutima...
Mislim da bi i ometačima, koji su se koristili 1995.g. u DR-u, dan-danas mogli puknut po cijelom spektru i ometat i ovaj ultramoderni Orbiter...

Bi li kupio BPL "Made in Croatia"?
Ne bih, jer ne mogu. Naime ne postoji.

Postoji već dugi niz godina nekoliko privatnih rješenja, primjerice Hucaljukov Fenix (čovjeka vidio 2 puta u životu, nisam mu odvjetnik, majke mi ), koji bi u domeni civilnog i malog taktičkog vojnog itekako imali smisla. Od civilnog sektora čovjek i živi, a generalno bi za red veličina bile jeftinije od onoga što ćemo kupovati za te namjene. Nuđeno ministarstvima i Policiji, demonstrirano, ali bez interesa, važnije je kupovat vozila za guzonje. Kad EU kaže morate kupiti, evo vam novci, onda može, ali strano...


Quote:
Neki će mi možda poželjeti replicirati sa VHS ali to je neusporedivo ...paralela se donkle može povući sa francuskim izborom za jurišnu pušku, di je naša VHS bila u "užem izboru" ali...
Tako bi prošle i BPL Made in Cro...

Budimo realni.
Realno, dvije neusporedive branše, s tehnološki neusporedivim zahtjevima, tu imaš potpuno pravo. Ali ne znači da je bilo lakše napravit HS Produkt.
Imao sam u rukama PHP, dakle njihov "rani" proizvod, koji se doslovno "rastavio" nakon par metaka. Ali imali su viziju, ulagali, država stajala iza njih i financijski i lobstički "kurac bi išta napravili da se od švaba nisu izlobrali strojevi), i dans 1.800 zaposlenih i poznati u svijetu oružja.
Bi li ti kupio puške i pištolje 1995.g. za potpuno opremanje OSRH od njih?
Ja ne bih.

Ja ne znam kako napisati (a očito nisam neki spisatelj) da me se razumije: nisam tražio da naše BPL budu danas vodeće u svijetu, ali s iskustvom iz DR-a, i prepoznavanje države, proteklih 20 godina se moglo složiti pristojne BPL do taktičke razine i civilnu uporabu, i time do danas opremiti skoro sve službe. Jeftinije. I mogle su se prodavat vani, nije to masovna proizvodnja, nego komadna.
Danas imamo situaciju da nam se MORH hvali nabavkom civilne opreme, koja tek sekundarno može poslužiti vojsci, i time zatvara poglavlje BPL za vojsku.

Quote:
Oberon1 kaže: Pogledaj post
Netko je dobro spomenuo da ključne komponente za vrhunsku BPL ne znamo proizvesti. Tu ima toliko zaštićene i napredne elektronike da bez toga nema smisla ići u posao. A ako se kupuju komponente od potencijalne konkurencije, onda ni cijena konačnog proizvoda ne može biti konkurentna za izvoz. Jedini način biti konkurentan je što više sam inovacijama i novom tehnologijom raditi finalni proizvod. HS produkt je primjer kod pušaka i pištolja.

Nama je prilika robotizacija ratovanja, odnosno daljinski upravljane borbene platforme za kopno, more i zrak (ne klasične BPL već dronovi koji nose strojnice i slično naoružanje kao izravna podrška). Imamo know-how, a prilika nam je i da budemo među prvima koji koriste blagodati električnog pogona na takvim platformama pošto smo tu relativno OK s razvojem tehnologije i znanjem koje trenutno posjedujemo.
Malo sam se pogubio: mi nismo u stanju konkuretno raditi BPL (u tome se slažem, dok su drugi to učili, mi smo raskopavali prastara groblja i jame, to i jest poanta moje pisanije), ali bi bili konkurentni raditi "daljnski upravljane borbene dronove"?
Ako misliš na kamikaze-dronove, još i stignemo, inače će sama ideja u startu kontradiktorna...
električni_zec is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:26.