Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje > Rastave

Rastave Read me first

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.01.2014., 18:25   #1
Raskid vanbracne zajednice

Molim vas za savijet. Zanima me kako raskinuti izvan bracnu zajednicu. Zivjeli smo zajedno 12 godina u kojih smo zajedno odgajali nase 12 godisnje djete.Prvih 7 godina nase zajednice, živjeli smo kod mojih roditelja, te smo nakon toga iznajmili stan kad nam je sin krenuo u skolu.Od prvog do zadnjeg dana naseg zajednicog zivota i ona i ja smo ostali prijavljeni na adrese, svako kod svojih roditelja te nikad nismo bili prijavljeni na zajednickoj adresi. Nemamo stecene nikakve zajednicke imovine.U nasem zajednickom zivotu ja sam jedini radio i skrbio za nas troje.Ona nikada nije bila u radnom odnosu te jos uvijek nista ne radi. Ja imam stalan posao i zadnjih nekoliko mjeseci moj sin i ja ponovo zivimo kod mojih roditelja. Imam jos 1 problem , planiram podici stanbeni kredit ali me je strah da nebi ostao bez polovine moga imanja. Molim vas pomozite mi i uputite me gdje i kako mogu raskinuti nasu zajednicu (KOJE VISE NEMA) i po adresi stanovanja nikad je nije ni bilo. Hvala B
bogibogi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2014., 18:42   #2
Quote:
bogibogi kaže: Pogledaj post
Molim vas za savijet. Zanima me kako raskinuti izvan bracnu zajednicu. Zivjeli smo zajedno 12 godina u kojih smo zajedno odgajali nase 12 godisnje djete.Prvih 7 godina nase zajednice, živjeli smo kod mojih roditelja, te smo nakon toga iznajmili stan kad nam je sin krenuo u skolu.Od prvog do zadnjeg dana naseg zajednicog zivota i ona i ja smo ostali prijavljeni na adrese, svako kod svojih roditelja te nikad nismo bili prijavljeni na zajednickoj adresi. Nemamo stecene nikakve zajednicke imovine.U nasem zajednickom zivotu ja sam jedini radio i skrbio za nas troje.Ona nikada nije bila u radnom odnosu te jos uvijek nista ne radi. Ja imam stalan posao i zadnjih nekoliko mjeseci moj sin i ja ponovo zivimo kod mojih roditelja. Imam jos 1 problem , planiram podici stanbeni kredit ali me je strah da nebi ostao bez polovine moga imanja. Molim vas pomozite mi i uputite me gdje i kako mogu raskinuti nasu zajednicu (KOJE VISE NEMA) i po adresi stanovanja nikad je nije ni bilo. Hvala B
Pozz,nemoj me uhvatiti za rijec,ali mislim da ona nema nikakva prava na tvoju imovinu. U slucaju da sin ostane zivjeti s njom,on ima pravo na alimentaciju. Eto,moje misljenje

Sent from my GT-S5670 using Tapatalk 2
alexc is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2014., 19:50   #3
Quote:
bogibogi kaže: Pogledaj post
Molim vas za savijet. Zanima me kako raskinuti izvan bracnu zajednicu. Zivjeli smo zajedno 12 godina u kojih smo zajedno odgajali nase 12 godisnje djete.Prvih 7 godina nase zajednice, živjeli smo kod mojih roditelja, te smo nakon toga iznajmili stan kad nam je sin krenuo u skolu.Od prvog do zadnjeg dana naseg zajednicog zivota i ona i ja smo ostali prijavljeni na adrese, svako kod svojih roditelja te nikad nismo bili prijavljeni na zajednickoj adresi. Nemamo stecene nikakve zajednicke imovine.U nasem zajednickom zivotu ja sam jedini radio i skrbio za nas troje.Ona nikada nije bila u radnom odnosu te jos uvijek nista ne radi. Ja imam stalan posao i zadnjih nekoliko mjeseci moj sin i ja ponovo zivimo kod mojih roditelja. Imam jos 1 problem , planiram podici stanbeni kredit ali me je strah da nebi ostao bez polovine moga imanja. Molim vas pomozite mi i uputite me gdje i kako mogu raskinuti nasu zajednicu (KOJE VISE NEMA) i po adresi stanovanja nikad je nije ni bilo. Hvala B
Ajde mi objasni bez čega bi ti to mogao ostati, o kakvoj imovini pričaš?
Kažeš da niste zajedno ništa stekli i da već neko vrijeme ne živite skupa.
anđeo tame is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2014., 20:04   #4
Nema se tu sto raskidati.
Posto niste bili prijavljeni na istoj adresi formalnopravno gledano niste nikad ni bili u vanbracnoj zajednici.
choupette is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2014., 20:52   #5
Zašto ne biste ovjerili neku izjavu (zajedničku) kod bilježnika,da je vaša izvanbračna zajednica prestala tad i tad..ili tako nešto.
To sto su vam adrese različite,ne znaci da izvanbračna zajednica nije postojala;..
AdrianaMole is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2014., 22:13   #6
A na kojoj adresi je dijete bilo prijavljeno?
__________________
Mali medo, 2011.
Perazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2014., 09:40   #7
Quote:
choupette kaže: Pogledaj post
Nema se tu sto raskidati.
Posto niste bili prijavljeni na istoj adresi formalnopravno gledano niste nikad ni bili u vanbracnoj zajednici.
Misliš?

Moja žena i ja živimo zajedno deset godina, u braku smo pola toga, a još uvijek nismo prijavljeni na iste adrese

Ta činjenica nema nikakvnog utjecaja na stvarno stanje i postojanje zajednice.

Vrijedi i suprotno, mogu biti 10g na istoj adresi prijavljeni, a da žive razdvojeni od prvog dana nakon prijave.
Mirko_M is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2014., 10:12   #8
Quote:
Mirko_M kaže: Pogledaj post
Misliš?

Moja žena i ja živimo zajedno deset godina, u braku smo pola toga, a još uvijek nismo prijavljeni na iste adrese

Ta činjenica nema nikakvnog utjecaja na stvarno stanje i postojanje zajednice.

Vrijedi i suprotno, mogu biti 10g na istoj adresi prijavljeni, a da žive razdvojeni od prvog dana nakon prijave.
Da,ali ti i tvoja supruga upisani ste u maticu vjencanih,sto dokazuje vasu zajednicu. Njihova zajednica ne postoji jer nema pravnog dokaza iste!

Sent from my GT-S5670 using Tapatalk 2
alexc is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2014., 10:15   #9
Quote:
alexc kaže: Pogledaj post
Da,ali ti i tvoja supruga upisani ste u maticu vjencanih,sto dokazuje vasu zajednicu. Njihova zajednica ne postoji jer nema pravnog dokaza iste!

Sent from my GT-S5670 using Tapatalk 2
Njihova zajednica ne treba pravne dokaze, već faktične. Životna zajednica se ne sastoji od iste adrese. već od zajedničkog života.

A imaju i dijete. On nek tvrdi da nisu živjeli zajedno, ona će reć, da nismo, dužan je platiti uzdržavanje pet godina unatrag
Mirko_M is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2014., 10:18   #10
Izvanbračna zajednica žene i muškarca koja ispunjava pretpostavke iz članka 3. Obiteljskog zakona stvara imovinskopravne učinke na koje se na odgovarajući način primjenjuju odredbe tog Zakona o imovinskim odnosima bračnih drugova.
A čl.3. glasi:
Odredbe ovoga Zakona o učincima izvanbračne zajednice primjenjuju se na životnu zajednicu neudane žene i neoženjenog muškarca, koja traje najmanje tri godine ili kraće ako je u njoj rođeno zajedničko dijete.

Savjet autoru bio bi otići na CZSS i tražiti da mu se povjeri dijete na čuvanje i odgoj (kako je to u uvodnom postu naveo) te da se odrede viđanja s majkom kao i alimentacija, a ukoliko gđa bude imala kakve zahtjeve po pitanju imovine, morat će sudskim putem dokazati pravo na to što bi eventualno tražila.

Ne savjetujem autoru da laže da vanbračna zajednica nije ni postojala i kao argument iznese da su bili prijavljeni na različitim adresama, ali može reći da ona nije utvrđena u izvanparničnom postupku na način kako se takva zajednica pravno uređuje. Na drugoj strani je da dokazuje postojanje vanbrančne zajednice, vrijeme njezinog trajanja kao i eventualne zajedničke imovine, gdje se btw ne uzima u obzir tko je radio a tko nije- sve što je stečeno u tom periodu dijeli se na pola.

Inače, ja bi da se mene pita, ovu temu stavila na pdf "Rastave"
-honey- is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2014., 10:28   #11
Da,djete svakako ima pravo na alimentaciju,ali da ona ima pravo na bilokakvu njegovu imovinu nije tocno..

Sent from my GT-S5670 using Tapatalk 2
alexc is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2014., 10:34   #12
Quote:
alexc kaže: Pogledaj post
Da,djete svakako ima pravo na alimentaciju,ali da ona ima pravo na bilokakvu njegovu imovinu nije tocno..
Pa ako u tih 12 godina nisu ništa stekli, onda nema.
Mirko_M is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2014., 10:40   #13
Quote:
alexc kaže: Pogledaj post
Da,djete svakako ima pravo na alimentaciju,ali da ona ima pravo na bilokakvu njegovu imovinu nije tocno..

Sent from my GT-S5670 using Tapatalk 2
Ako dokaže vanbračnu zajednicu, ima pravo na pola onoga što su stekli za vrijeme trajanja te zajednice.
Quote:
Mirko_M kaže: Pogledaj post
Pa ako u tih 12 godina nisu ništa stekli, onda nema.
Ovo mi je malo u SF sferi al ak autor veli da nisu, onda valjda nisu. Ko zna kaj gđa misli o tome

Quote:
Mirko_M kaže: Pogledaj post
Njihova zajednica ne treba pravne dokaze, već faktične. Životna zajednica se ne sastoji od iste adrese. već od zajedničkog života.

A imaju i dijete. On nek tvrdi da nisu živjeli zajedno, ona će reć, da nismo, dužan je platiti uzdržavanje pet godina unatrag :zubo:
Super da si ovo spomenuo, samo - u slučaju da ona dobije dijete onda može tražiti alimentaciju za 10 godina unazad pod pretpostavkom da je dijete priznao nakon rođenja.
Ja ponavljam da mu ne bi savjetovala da laže, a on kako hoće
I ne zaboravimo - može tražiti i alimentaciju za sebe s obz da ne radi.

Zadnje uređivanje -honey- : 22.01.2014. at 10:47.
-honey- is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2014., 11:06   #14
Quote:
choupette kaže: Pogledaj post
Nema se tu sto raskidati.
Posto niste bili prijavljeni na istoj adresi formalnopravno gledano niste nikad ni bili u vanbracnoj zajednici.
Ovo nije točno. Prijava na istoj adresi nije uvjet postojanja izvanbračne zajednice. To je samo jedan od mogućih načina dokazivanja iste. U sudskoj praksi se uzima da se radi o izvanbračnoj zajednici čim je u njoj rođeno zajedničko dijete. Tako da, ovo njihovo definitivno je izvanbračna zajednica.
Quote:
alexc kaže: Pogledaj post
Da,ali ti i tvoja supruga upisani ste u maticu vjencanih,sto dokazuje vasu zajednicu. Njihova zajednica ne postoji jer nema pravnog dokaza iste!
Ne dokazuje to nikakvu zajednicu, već brak. Brak i bračna zajednica su pravno dva odvojena pojma.

Plus, mislim da autor krivo shvaća što je bračna stečevina. Nema nikakve veze što si ti samo radio, a ona ne. Ako postoji neka imovina koju si ti stvorio svojim radom unutar trajanja zajednica - to je izvanbračna stečevina i ona ima pravo na pola. U tom slučaju ti žena može tražit podjelu imovine i to pravo ne zastaruje. Al ok, ak fakat nema takve imovine onda se nit nema što dijelit.
__________________
"Pa naspi još jednu..."
Glock is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2014., 11:59   #15
Quote:
Glock kaže: Pogledaj post
Ovo nije točno. Prijava na istoj adresi nije uvjet postojanja izvanbračne zajednice. To je samo jedan od mogućih načina dokazivanja iste. U sudskoj praksi se uzima da se radi o izvanbračnoj zajednici čim je u njoj rođeno zajedničko dijete. Tako da, ovo njihovo definitivno je izvanbračna zajednica.

Ne dokazuje to nikakvu zajednicu, već brak. Brak i bračna zajednica su pravno dva odvojena pojma.

Plus, mislim da autor krivo shvaća što je bračna stečevina. Nema nikakve veze što si ti samo radio, a ona ne. Ako postoji neka imovina koju si ti stvorio svojim radom unutar trajanja zajednica - to je izvanbračna stečevina i ona ima pravo na pola. U tom slučaju ti žena može tražit podjelu imovine i to pravo ne zastaruje. Al ok, ak fakat nema takve imovine onda se nit nema što dijelit.
Oke,mozda nisam dovoljno upucena. Daj mi molim te reci razliku izmedu braka i bracne zajednice!

Sent from my GT-S5670 using Tapatalk 2
alexc is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2014., 12:49   #16
Quote:
alexc kaže: Pogledaj post
Oke,mozda nisam dovoljno upucena. Daj mi molim te reci razliku izmedu braka i bracne zajednice!
Upravo ova razlika je bitna za određivanje što je bračna stečevina jer se pritom ne uzima u obzir kolko traje brak, već kolko traje bračna zajednica. Brak nastaje sklapanjem braka, što ne znači da tad automatski nastaje i bračna zajednica tj. suživot bračnih drugova i sve što taj suživot podrazumijeva. S druge strane, bračna zajednica (kad postoji) postoji jedino kao dio braka. Ako prestane brak, prestaje i bračna zajednica.
__________________
"Pa naspi još jednu..."
Glock is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2014., 13:16   #17
Quote:
Glock kaže: Pogledaj post
Upravo ova razlika je bitna za određivanje što je bračna stečevina jer se pritom ne uzima u obzir kolko traje brak, već kolko traje bračna zajednica. Brak nastaje sklapanjem braka, što ne znači da tad automatski nastaje i bračna zajednica tj. suživot bračnih drugova i sve što taj suživot podrazumijeva. S druge strane, bračna zajednica (kad postoji) postoji jedino kao dio braka. Ako prestane brak, prestaje i bračna zajednica.
Oke,ali tko ulazi u brak bez ulaska u bracnu zajednicu?

A i nije bitno,ovdje je bitno to da njegovo djete ima pravo na njegovu imovinu,a njegova bivsa partnerica i ne bas. Jedan od razloga je taj sto njih dvoje ne zive vise zajedno,a postoji rok za podnasanje podjele zajednicke imovine.. Neznam koliko oni ne zive zajedno,no znam da je rok 6mj. Uz to,djete zivi s njim,znaci da ona nema pravo niti upravljat djetetovom alimentacijom. Koliko vidim,nije joj to sve skupa niti bitno!
Dakle,da,kao njegova bivsa vanbracna supruga,imala bi ona pravo na svasta,ali u ovom slucaju,ona nema pravo na nista!

Sent from my GT-S5670 using Tapatalk 2
alexc is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2014., 13:28   #18
Quote:
alexc kaže: Pogledaj post
Uz to,djete zivi s njim,znaci da ona nema pravo niti upravljat djetetovom alimentacijom.
O čemu ti to?
Ako dijete živi s ocem, ona je ta koja mora plaćati alimentaciju.
anđeo tame is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2014., 13:39   #19
Quote:
andjeo29 kaže: Pogledaj post
O čemu ti to?
Ako dijete živi s ocem, ona je ta koja mora plaćati alimentaciju.
Pa da,to sam i mislil,krivo sam se izrazila. Ono sto sam htjela napisat je da ako djete zivi s njim,ona ne moze nista izvuci iz njega,cak dapace,upravo suprotno!

Sent from my GT-S5670 using Tapatalk 2
alexc is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2014., 13:44   #20
Quote:
alexc kaže: Pogledaj post
Oke,ali tko ulazi u brak bez ulaska u bracnu zajednicu?

A i nije bitno,ovdje je bitno to da njegovo djete ima pravo na njegovu imovinu,a njegova bivsa partnerica i ne bas. Jedan od razloga je taj sto njih dvoje ne zive vise zajedno,a postoji rok za podnasanje podjele zajednicke imovine.. Neznam koliko oni ne zive zajedno,no znam da je rok 6mj. Uz to,djete zivi s njim,znaci da ona nema pravo niti upravljat djetetovom alimentacijom. Koliko vidim,nije joj to sve skupa niti bitno!
Dakle,da,kao njegova bivsa vanbracna supruga,imala bi ona pravo na svasta,ali u ovom slucaju,ona nema pravo na nista!

Sent from my GT-S5670 using Tapatalk 2
Odakle takav zaključak? Ja to nisam vidjela iz autorovog posta.
Btw. ako si u pravu kaj se tiče boldanoga, čemu onda ova tema? Ja mislim da se autor boji njezinih prava i da traži način kako da joj uskrati njihovo ostvarivanje.
Činjenica da dijete trenutno živi s njim može proizlaziti iz milijun razloga, a pogotovo s obz da ona ne radi- možda je on našao drugu a nju izbacio ona nije imala kamo s djetetom pa ga je ostavila kod njega tj u roditeljskoj kući njegovih roditelja, dok se i sama ne snađe. Ako dokaže da je bila s njim u vanbračnoj zajednici u trajanju od 12 godina što nije teško s obz da imaju dijete, živjeli su zajedno, postoje svjedoci itd a i on sam je to priznao ali krivo smatra da je adresa na kojoj je nekoj prijavljen presudna, ona ima pravo na pola imovine stečene za vrijeme trajanja te zajednice, pa makar se radilo i o pola servisa za kavu, pola automobila, pola trosjeda ili 24 komada kvačica za rublje
Ako je u interesu djeteta da živi s majkom, dijete će imati pravo na alimentaciju od oca, a ona može tražiti i alimentaciju za sebe ako ne nađe posao ili se ne uda za drugog.

Nisam vidjela pravnu osnovu po kojoj dijete živi s njim i do tad je sve na hipotetskoj osnovi kaj se tiče prava na alimentaciju ovog ili onog - to je ionako pravo djeteta bez obzira s kim ono živjelo.
-honey- is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:02.