Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.12.2008., 08:02   #41
Je, zakasnila je
Po pravilima presađivanje treba biti u ljeti, a zamračivanje preko jeseni da u zimu bude crvena.

Jučer sam navratila kod mame pa sam se sjetila pogledati Božićnu zvijezdu - listovi su crveni i na toj mojoj iz 2006 i na prošlogodišnjoj Nevjerojatna biljka, mama ju čitavo vrijeme drži na prozoru, dakle - na svijetlu
Ilana is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2008., 22:46   #42
božićna zvijezda da bi pocrvenila treba se zamraćivati pet tjedana od 20.09. od pet popodne do devet ujutro. Ako.joj otpadnu listovi kad ju donesete doma znaći da je doživjela temperaturni šok jer je biljka iz toplih krajeva.Treba uvijek temperaturu oko dvadest stupnjeva.ponovno će prolistati ali za otprilike mjesec dana i bit će ljepša jer će se adaptirati u vašem prostoru.
anemesk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2008., 08:59   #43
Quote:
charlyse kaže: Pogledaj post
Ciao ljudi, ja sam kupila tri božićne zvijezde, baki, mami i sebi... Njihove su tako lijepe a mojoj iz dana u dan padaju listovi
Držim je na osvjetljenom dijelu, bez direktne svjetlosti, nije prevruće u kući, zalijevam je svaka 2 - 3 dana...
Što krivo radim
Najčešće se to dogodi zbog temperaturnog šoka. Dovoljno je da bude u autu (koji ne radi) sat vremena i čim dođe na toplo ona je gotova.Na žalost teško će se u tom slučaju oporaviti.
Inače ju treba držati blizu ali na na izravnoj svjetlosti, i traži dosta vlage, što znači redovito zalijevanje i prskanje listova, ali ne smiju se prskati cvjetovi (zaštiti ih rukom ili na neki drugi način prilikom prskanja).
__________________
SVE ZA HRVATSKU, A NAŠU JEDINU I VJEČNU HRVATSKU NI ZA ŠTO (prvi hrvatski predsjednik dr.Franjo Tuđman).
Sve one koji na bilo koji način vrijeđaju hrvatske branitelje ili Domovinski rat, kao i one koji im dopuštaju da to nekažnjeno čine nabijem na *urac.
casio is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2008., 20:00   #44
Više nikada neću kupiti božićnu zvijezdu jer mi je do sada svaka (ovo mi je druga) otegnula papke. Cvijet je prekrasan ali je malo preosjetljiv za mene.
slatkica555 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2008., 22:19   #45
Quote:
slatkica555 kaže: Pogledaj post
Više nikada neću kupiti božićnu zvijezdu jer mi je do sada svaka (ovo mi je druga) otegnula papke. Cvijet je prekrasan ali je malo preosjetljiv za mene.
Izbjegavaj kupovinu u trg.centrima,vjerujem da bi i ti otegnula papke kad bi te toliko prevrtali po rukama kao cvijeće u trg.centrima.Drži ju na toplom i umjereno zalijevaj i to je sve. Ja imam nekoliko b.zvijezda starih već 8 god,i mogu vam reći da je to rijetko izdržljiv cvijet.Jedino još nisam pokušao traktorom prijeći preko njih,sve drugo su već doživile.
__________________
tkošto
salel is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2008., 10:15   #46
Quote:
salel kaže: Pogledaj post
mogu vam reći da je to rijetko izdržljiv cvijet.Jedino još nisam pokušao traktorom prijeći preko njih,sve drugo su već doživile.
A jesi ti siguran/na da imaš Božićnu zvijezdu.
__________________
SVE ZA HRVATSKU, A NAŠU JEDINU I VJEČNU HRVATSKU NI ZA ŠTO (prvi hrvatski predsjednik dr.Franjo Tuđman).
Sve one koji na bilo koji način vrijeđaju hrvatske branitelje ili Domovinski rat, kao i one koji im dopuštaju da to nekažnjeno čine nabijem na *urac.
casio is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2008., 12:15   #47
Quote:
casio kaže: Pogledaj post
A jesi ti siguran/na da imaš Božićnu zvijezdu.
Poprilično,ove godine sam u proizvodnji imao 8500 kom.
__________________
tkošto
salel is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2008., 16:35   #48
Sitnica.
dubac is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2008., 20:14   #49
Quote:
salel kaže: Pogledaj post
Poprilično,ove godine sam u proizvodnji imao 8500 kom.
Aha, to sam i mislio.
__________________
SVE ZA HRVATSKU, A NAŠU JEDINU I VJEČNU HRVATSKU NI ZA ŠTO (prvi hrvatski predsjednik dr.Franjo Tuđman).
Sve one koji na bilo koji način vrijeđaju hrvatske branitelje ili Domovinski rat, kao i one koji im dopuštaju da to nekažnjeno čine nabijem na *urac.
casio is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2008., 21:12   #50
salel...ja bih onda savjet ako može

meni je moja preživjela od prošlog Božića i doista je dugo imala brakteje...nakon što su ocvale, nisam podrezala grane (jer sam negdje čitala da je to dobro, negdje da nije), ali sam ju presadila i povremeno gnojila... i od početka 11. mjeseca sam ju samo 8 sati držala na danjem svijetlu... i naravno od brakteja ni b.
ima hrpu listova, sitnijih nego prošle godine, ali nema brakteja
šta sad mogu napraviti da se ipak pojave do idućeg Božića...da ju ipak podrežem ili?
__________________
moj dućkas
Zvrksa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2008., 23:35   #51
Quote:
Zvrksa kaže: Pogledaj post
salel...ja bih onda savjet ako može

meni je moja preživjela od prošlog Božića i doista je dugo imala brakteje...nakon što su ocvale, nisam podrezala grane (jer sam negdje čitala da je to dobro, negdje da nije), ali sam ju presadila i povremeno gnojila... i od početka 11. mjeseca sam ju samo 8 sati držala na danjem svijetlu... i naravno od brakteja ni b.
ima hrpu listova, sitnijih nego prošle godine, ali nema brakteja
šta sad mogu napraviti da se ipak pojave do idućeg Božića...da ju ipak podrežem ili?
nemoj sada,sada ju polako uvodi u fazu mirovanja,što znači da se ne zamaraš previše s njom osim da joj osiguraš minimum vlage (ali samo minimum).Kada nastupe dugi dani odnosno sredinom travnja tada ju presadi u veću posudu i ošišaj na jednu trećinu.Počni nakon dva tjedna sa redovitom prihranom nekim vodotopivim gnojivom (npr kao za pelargonije) i redovito zalijevaj.Ja ti preporučam da kod svakog zalijevanja dodaš oko 0,5-0,8 grama gnojiva po litri vode.Kod jakih ljetnih vrućina malo ju zasjeni,sve u svemu izbjegavaj nagle promjene da biljka ne doživljava šokove pa tako ukoliko ti se ljeti jako zasušila tada kod zalijevanja nemoj dodati gnojivo ali čim se supstrat malo navlaži ti odmah dodaj malo gnojiva, na taj način ujednačuješ EC supstrata i biljka izbjegava stres.Ma ode ja preširoko.Najvažnije za stvaranje brakteja je slijedeće.Kao prvo sve današnje sorte na tržištu su kultivari čija je vremenska reakcija od 7-8 tjedana,što znači da bi prije eventualnog stvaranja brakteja božićna zvijezda trebala proći 7-8 tjedana kratkih dana.U našim uvjetima to znači da bi ona pocrvenila u prirodnim uvjetima već negdje oko 25.11.
Drugim rječima da bi vam pocrvenila morate joj osigurati u tom periodu da kada je vani dan da i ona ima svjetla odnosno još važnije kada je vani mrak da je i ona u mraku.Da pojasnim još jednom,otprilike oko 25.9.( Znači 8 tjedana unazad-vremenska reakcija) trebali bi početi sa zamračivanjem b.zvijezde (znači umjetno skraćivanje dana) a najjednostavnije bi bilo da ju držite u nekoj prostoriji gdje je dovoljno toplo(za današnje kultivare oko 16 stupnjeva ) a da nema umjetne rasvjete odnosno da se rijetko i kratko pali svjetlo pa da biljka ima prirodni ritam dana i noći.Možda djeluje komplicirano ovako kako sam ja to objasnio ali u stvari je vrlo jednostavno,samo prirodni ritam dana i noći.
__________________
tkošto
salel is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2008., 10:00   #52
puno ti hvala... ja sam ju i preselila u spavaću gdje joj je mrvicu hladnije nego u ostatku stana i gdje umjetnog svjetla ima tako samo kratko... a danje ima taman kolko danje i traje...možda i malo kraće
ja ju i sada puštam da joj se malo isuši zemlja, no odmah joj listići počnu žutjeti i padati, pa se bojim da mi se sva ne posuši....
__________________
moj dućkas
Zvrksa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2008., 14:20   #53
Quote:
Zvrksa kaže: Pogledaj post
puno ti hvala... ja sam ju i preselila u spavaću gdje joj je mrvicu hladnije nego u ostatku stana i gdje umjetnog svjetla ima tako samo kratko... a danje ima taman kolko danje i traje...možda i malo kraće
ja ju i sada puštam da joj se malo isuši zemlja, no odmah joj listići počnu žutjeti i padati, pa se bojim da mi se sva ne posuši....
Ako se listovi uvijaju i suše tada je supstrat ipak presuh,malo više zalijevaj odnosno češće što znači da bi trebalo držati ujednačenu vlagu a ne da prolazi kroz mokro suhe stresove.Ali nemoj se ni s tim previše zamarati,koliko god ti bila ružna i ukoliko odbaci i sve listove ipak ju nemoj baciti već ju u proljeće presadi (u kvalitetan supstrat.štender,klasman,gramoflor,hawita i sl.) i daj joj još jednu šansu.Mislim da će te ugodno iznenaditi.Najveća opasnost prijeti od prevelike količine vode,tada biljka uslijed zagušenja korijena (ostane bez kisika) i posljedičnog razvoja bolesti klone što u prvi mah izgleda kao da je suha i tada mnogi naprave katastrofalnu grešku pa ne provjeravajući još dodatno zaliju i po meni to je jedini način da ju ubiješ.
__________________
tkošto
salel is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2008., 17:44   #54
ok, puno hvala... budem probala...
__________________
moj dućkas
Zvrksa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2009., 23:48   #55
i kakva je situacija??
__________________
moj blog
vragolast is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 15.01.2009., 18:18   #56
ak se odnosi na mene... ok je, malo ju više zalijevam i ne padaju joj listići
al sad ni ne očekujem neke promjene do iduće zime
__________________
moj dućkas
Zvrksa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2009., 08:57   #57
evo samo da javim novost... moja zvijezda je prije 3 tjedna počela izbacivati male crvene brakteje i sad ne znam smijem li ju krajem ovog mjeseca rezati.... izgleda mi u biti dosta slabašno, tj. listovi su maleni, pa mi se čini da je bolje da ju podrežem bez obzira na brakteje, al ako netko ima bolji savjet, bila bih zahvalna
__________________
moj dućkas
Zvrksa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2009., 18:51   #58
Imaš sliku mozda da bolje vidimo??
__________________
moj blog
vragolast is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2009., 08:35   #59
"BOŽIĆNA ZVIJEZDA"

Bok!
molim pomoć, ili ako već na forumu ima negdje rasprava o ovoj biljci, da me se uputi.
naime, prošle godine sam za Božić dobila Božićnu zvijezdu (ne znam točan naziv), nakon Božića, negdje sredinom provg mjeseca otpalo mi svo lišće i cvjetovi sa iste. stavila sam ju u hodnik i jednostavno zaboravila na nju, nakon nekog vremena sam primjetila da tjera male listiće i biljka je u ovom času "ko nova" ima prekrasne listove, cvjetove...
e, sad..ja se uskoro selim, pa me zanima, kako se po školski ta biljka održava i koje mjesto u stanu je najbolje za nju?
Ako netko ima iskustva ili zna bila bi jako zahvalna!
šteta bi bila da mi propadne, a ne bih ju htjela ostaviti gdje je u ovom trenu!

hvala najljepša
__________________
DreamTeam
dublin is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2009., 10:39   #60
Ima rasprava , forumskom tražilicom se poprilično lako nađe
laella is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:22.