Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.07.2003., 15:56   #1
Kako prebaciti lovu u Hrvatsku?

koje su porezne implikacije, ako ja sebi doznacim sa svoga racuna u Irskoj na svoj racun u Hrvatskoj recimo €50,000?

Zna li tko?
Phil Lynott is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2003., 16:05   #2
Na ignore si mi, ali isto ću ti reći
Po svemu što vidim, nema implikacija.
__________________
Since 1999
sailor is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2003., 16:10   #3
Nemas nikakvih implikacija... Posaljes sebi 50k eura. pokupis 50k eura...

ja sam to napravio proshlog mjeseca sa 75k eura.. samo shto sam izgubio malo na ramjeni od £ u € poshto je euro jace momentalno
Decko UK is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2003., 17:42   #4
E, a kolko sam ja cuo ne postoji sporazum o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja izmedju Irske i Hrvatske, tako da se lako moze desiti da hrvatski taxman pozeli svoj dio. A banke imaju zakonsku obvezu alarmirati porezni ured za svaku doznaku iznad odredjenog iznosa.

Ako su lagali mene i ja lazem vas.

Zna li itko ista o tome?
Phil Lynott is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2003., 17:44   #5
Quote:
sailor kaže:
Na ignore si mi, ali isto ću ti reći
Po svemu što vidim, nema implikacija.


Evo obeco sam Potali danas da cu se kloniti zajebancije na SON-u. Al neke teme (i neki diskutanti) su mi tako smijesni da nekad ne mogu odoljet.
Phil Lynott is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2003., 17:46   #6
ma kazem ti covjece,

posalji pare u HR banku (jas sam u Rijecku banku u Senju). pokupi pare u hr banku i dobijash istu sumu...
Ja sam mom starom poslao 75k € u UK funtama i on je tamo pokupio oko 73.5k slideceg dana radi jacanja eura... Nema nikakvih poreza nit bilo shto
Decko UK is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2003., 18:57   #7
Quote:
Decko UK kaže:
ma kazem ti covjece,

posalji pare u HR banku (jas sam u Rijecku banku u Senju). pokupi pare u hr banku i dobijash istu sumu...
Ja sam mom starom poslao 75k € u UK funtama i on je tamo pokupio oko 73.5k slideceg dana radi jacanja eura... Nema nikakvih poreza nit bilo shto
To ne znaci da nema nikakvih poreza. Porez se placa na poreznoj prijavi , to sto si ti uzeo novce s racuna je jedna stvar ( banka nije ona koja ti uzima porez ) no druga stvar je sto ti moras prijaviti na kraju godine. Postoji granica u iznosu koji moze biti kao poklon clanu obitelji , nakon toga se placa porez. Pitaj nekoga strucnijega za tocne detalje i sto i kako se treba uciniti i sto si duzan ako si duzan HR.
cunac is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2003., 19:33   #8
Pogledaj si prvo na webu Narodnih novina sporazum o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja na koje se stavke točno odnosi....ne znam točno za odnose između Hr i Irske...
Crow Jane is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2003., 20:07   #9
Cunac,

Pitanje je bilo kakve su porezne implikacije ako si covek sam sebi doznchi novac. To sam upravo ja napravio samo shto moj stari ima punomocno na moji account u HR. On definitivno nije platio nikakav porez nikome kad je podignuo pare... Sa parama sam kupio plac za gradnju... tad sam verovatno platio porez al to nije na transakciju...

Porez bi trebao platiti ako radish za inozemnu tvrku a zhivish u HR ili kad radish u inozemstvu a oni te placaju u HR banku. Ondak moras biti pazhliv zato sto tad ce te obje drzave oporezati...

Covek si samo transferira novac od jedni u drugi account... zashto bi ga netko oporezivao???? Samo zato shto ima novca???
Decko UK is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2003., 20:50   #10
Quote:
Decko UK kaže:
Cunac,
Covek si samo transferira novac od jedni u drugi account... zashto bi ga netko oporezivao???? Samo zato shto ima novca???
Nisam rekao da trebas platiti porez (to ovisi o konkretnoj situaciji ) no moze se komotno desiti da te pitaju za porijeklo toga novca jer inace bi ljudi prali novac bez problema. Zato i postoje mehanizmi koji se pokrenu kada je transakcija preko nekoga iznosa. Kao i uvijek bolje se prije raspitati kod nekoga tko bi to trebao znati , porezna uprava npr.
cunac is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2003., 20:59   #11
Quote:
Decko UK kaže:

Porez bi trebao platiti ako radish za inozemnu tvrku a zhivish u HR ili kad radish u inozemstvu a oni te placaju u HR banku. Ondak moras biti pazhliv zato sto tad ce te obje drzave oporezati...

Covek si samo transferira novac od jedni u drugi account... zashto bi ga netko oporezivao???? Samo zato shto ima novca???
Da, to i ja mislim. Jer, ako mu je to prihod od samostalnog/nesamostalnog rada u Irskoj, na to je platio porez na dohodak tamo, i s tim HR nema veze. [odnosno, pretpostavljam, ušteđevina od plaće jel tako?]
Ako ima papire kojima to može dokazat, jasno, ako netko pita.
Crow Jane is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2003., 23:30   #12
vjerojatno bi trebao platiti porez na "interest" iliti ono sto zaradis kamatama ako novac drzis u banci ... i to vjerojatno u irskoj a ne u hr (jer kako sam shvatio zivis u irskoj)
 
Odgovori s citatom
Old 05.07.2003., 00:03   #13
Ma ljudi,


Kad popunish ovdje (u UK) formulare, vidi se da pare dolaze iz tvog rachuna iz te zemlje. To znachi da kako i da si dosho do tog novca, sigurno je oporezan (dali ti je od place ili si prodao kucu, mora da si platio porez - to vam je porez na dobit). E, kad pare stignu u HR, lijepo si odish do banke i pokupish si novac. U zavisnosti dali si platio transakciju ili ne (Barclays ti naplati neshto oko £100 za transakciju do €100000 cini mi se) u HR banku dobijash svotu koju si poslao -100 funti recimo... i to ti je to.... Ako bi ja platio porez na sav novac koji sam posla doma, HR bi bila puno bogatija no sto je sad


Ajmo Bok

PS. Porijeklo novca se ne proverava ako dolazi iz validnog izvora kao shto je bilo koja svujetska banka. Porezna uprava nemoze ti
nista posto oni oporezuju dobitak koji ti steces u HR. Novac koji ti poshaljes iz Irske ti nije dobitak, a i da je sigurno je oporezan u Irskoj prije no shto si ga dobio...
Decko UK is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2003., 03:43   #14
Quote:
Decko UK kaže:
Ma ljudi,
Ma covjece, bottom line je da li si ti pitao nekoga mjerodavnoga da li je tako ili je to tvoja vizija kako stvari funkcioniraju.

Inace to sto si ti napravi transfer iz banke u banku ne znaci da je
a) placen neki porez na taj novac
b) da to nije novac od sverca drogom
c) itd...

Ovako ja imam svoje misljenj ti svoje ,a sigurno je nesto trece
cunac is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2003., 09:03   #15
Quote:
Decko UK kaže:
To znachi da kako i da si dosho do tog novca, sigurno je oporezan (dali ti je od place ili si prodao kucu, mora da si platio porez - to vam je porez na dobit).
E nije nego je porez na DOHODAK.

Sad samo čekamo Phila da nam kaže porijeklo novca, tako da možemo dalje analizirat. Ako je od dilanja, je onda je situacija tricky....
Ali ako je od plaće -

Obično se u tim sporazumima o izbjegavanju dv. oporezivanja regulira porez na: dohodak, dobit, imovinu, zatim dividende, kamate i sl.
Crow Jane is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2003., 11:45   #16
Lovu sam zaradio prodavanjem svoga tijela.

Lova je djelomicno ustedjena od place i putnih troskova, a djelomicno od kratkorocnog kredita. Sve cisto.
Phil Lynott is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2003., 13:52   #17
Onda nema problema, ja mislim.
Crow Jane is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2003., 16:38   #18
Quote:
Decko UK kaže:
Nemas nikakvih implikacija... Posaljes sebi 50k eura. pokupis 50k eura...

ja sam to napravio proshlog mjeseca sa 75k eura.. samo shto sam izgubio malo na ramjeni od £ u € poshto je euro jace momentalno
E... ne mora li se to na kraju fiskalne godine prijaviti poreznom uredu?
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2003., 16:42   #19
Quote:
Phil Lynott kaže:
E, a kolko sam ja cuo ne postoji sporazum o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja izmedju Irske i Hrvatske, tako da se lako moze desiti da hrvatski taxman pozeli svoj dio. A banke imaju zakonsku obvezu alarmirati porezni ured za svaku doznaku iznad odredjenog iznosa.

Ako su lagali mene i ja lazem vas.

Zna li itko ista o tome?
Za ovo prvo ne znam, ali mogu potvrditi da banke alarmiraju porezni ured za sve sume iznad određenog iznosa. I ne samo banke nego i brokeri #$%!
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2003., 02:39   #20
Quote:
Phil Lynott kaže:
E, a kolko sam ja cuo ne postoji sporazum o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja izmedju Irske i Hrvatske, tako da se lako moze desiti da hrvatski taxman pozeli svoj dio. A banke imaju zakonsku obvezu alarmirati porezni ured za svaku doznaku iznad odredjenog iznosa.
1. Banke alarmiraju Ured za suzbijanje pranja novca samo na gotovinske uplate cija je pojedinacna vrijednost veca od 105.000 kn - bankovni transferi ne potpadaju pod tu kategoriju posto u njihovom slucaju novac ima "trag".

2. Ako imas u putovnici stranu radnu dozvolu ti u Hrvatskim bankama imas pravo otvoriti "nerezidentni" bankovni racun. Osim sto se stanje na tim racunima ne dojavljuje HR poreznicima niti oni imaju pravo automatskog uvida, prednost je i sto sa nerezidentnog racuna mozes slati i primati lovu u/iz inozemstvo bez ogranicenja koja su opisana u Zakonu o deviznom poslovanju (dnevne kvote itd)

3. Ne znam postoje li kakve nepovoljne implikacije cinjenice da izmedju IRL i HR nema zakona o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja, ali imam predosjecaj da bi s tim u svezi mogao vise problema imati sa irskim poreznicima nego sa Hrvatskim, pogotovo posumnjaju li da u Hrvatskoj drzis lovu na koju primas kamate. Sto se Hrvatske tice poreze na prihode koje ostvarujes u inozemstvu obavezan si platiti samo ukoliko u Hrvatskoj boravis duze od 183 dana u jednoj kalendarskoj godini. (pola godine + 1 dan)

4. Hrvatski zakoni omogucuju nasim bankama da se glede nasih drzavljana koji rade u inozemstvu, ponasaju manje vise kao Liechtenstajnske. Dakle Hrvatska ne dostavlja nikakve podatke o imovini Hrvatskih drzavljana ili njihovim bankovnim racunima u Hrvatskoj stranim sluzbama**. Ovo je jako korisno znati ukoliko ti Irski poreznici, kao sto su svojedobno britanski zatrazili od mene, zatraze pojedinosti o nekretninama u tvom vlasnistvu u Hrvatskoj ili novcu kojem tamo stedis. Ja sam im odgovorio da nemam nista i oni to nemaju nacina za provjeriti.

**Pridrzavanje ovog propisa nedavno je u Saboru problematizirao zastupnik HSP-a Tadic, koji je postavio pitanje da li se banke koje su u stranom vlasnistvu pridrzavaju propisa o zastiti poslovnih tajni njihovih klijenata ukoliko upite o istima postave porezne sluzbe u maticnim zemljama njihovih vlasnika. On je imao primjer da je Rijecka Banka odavala tajne o imovinskom stanju pojedinih klijenata sa nerezidentnim racunima Njemackim poreznm vlastima dok je bila u vlasnistvu Bayerische Landesbanke. Zato je mozda mudro takav racun otvoriti u Croatia banci ili u Hrvatskoj postanskoj koje su 100% u HR vlasnistvu.
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:02.