Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.09.2010., 22:34   #21
Quote:
Jolanda kaže: Pogledaj post
Ja kupujem tursku mermeladu od ruža. Jako je aromatična pa je treba malo stavljati.
a gdje ima toga?
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2010., 07:21   #22
Moja baka je pravila sok od ruza i bio je predivan.......
__________________
Jel bas moras da dises dok sam nervozna !!!?HA!??
mafri is online now  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2010., 14:02   #23
Probala sam caj od susenih ruzinih pupoljaka, jako lijepo. I ruzinu vodu Moj dragi ju dodaje u crni caj za zasladiti ga.
Laura Scott is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2010., 21:57   #24
Quote:
polly kaže: Pogledaj post
Slatko od ruža
250 g ružinih latica, 2 kg šećera, 1 limun.
oprati latice, i spustiti ih u kipuću vodu, na 2-3 minute
dobro ih procjediti kroz cjediljku i pomiješati sa sokom od limuna
posebno skuhati gusti sirup od šećera, pa preliti preko latica
kuhati na tihoj vatri uz povremeno miješanje, za vrijeme kuhanja skidati pjenu sa površine
skuhano uliti u staklenke, dobro zatvoriti, uviti u deku i ostaviti da se potpuno ohladi
Ah, to me vraća u djetinjstvo...moja nona je to radila...istovremeno mi je bilo odvratno ali i jako fino.
__________________
What do you mean, "I don't believe in God"?I talk to him every day.What do you mean, "I ain't kind"?I'm just not your kind.
Ereshkigal is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2011., 15:39   #25
Imamo latice ruza i ne znamo sto da radim s njim, kao neki dzem mozda bit ce.

Sto je to slatko od ruza ? Dzem, liker, sok koji se razrjeduje li ?
arubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2011., 15:53   #26
Quote:
arubi kaže: Pogledaj post
Imamo latice ruza i ne znamo sto da radim s njim, kao neki dzem mozda bit ce.

Sto je to slatko od ruza ? Dzem, liker, sok koji se razrjeduje li ?
Latice ruže od kojih se kuhaju džemovi,sokovi,likeri ili kolači moraju biti s ružina grma koji ničim nije tretiran.Znači : nikakvo prskanje,dohranjivanje,tjeranje lisnih ušiju.
Slatko je slatko- plodovi ( u ovom slučaju latice) u sirupu od šećera .
evo recepta:
Slatko od ruža pripremiti od nekalemljenih ruža. Pripravljati ga na ovaj način: 1 litru vode sipati u čistu šerpu za slatko. Kad voda prokuha, dodati 60 grama očišćenih svibanjskih ruža i kuhati ih u vodi četvrt sata. Neka ne plaši kućanicu što će voda biti zelena. U istu vodu dodati 1 kilogram šećera i odmah ucijediti sok od limuna ili komad otopljenog limuntosa. Zelena voda će se pretvoriti u rubinsku boju, a kad gustina bude dovoljna, skinuti slatko s vatre, opjeniti ga, pokriti mokrim ubrusom, pa teksutradan sipati u čiste staklenke, povezati celofanom i ostaviti.
U slučaju da se ne mogu dobiti crvene ruže, treba kanuti nekoliko kapi alkrmeza u već skoro gotovo slatko, te će i od bijelih ruža postati lijepo i ružičasto slatko.

a ovo sam isprobala:

Žele od ruža
Sastojci
15 ružinih cvetova
1/4 l crvenog vina
3/4 l vode
sok od 4 limuna
2 mala komadića đumbira
1 kg žele-šećera


Priprema
Odvojiti latice od ružinih cvetova, pa ih kratko i oprezno oprati u hladnoj vodi. Pustiti da voda otkaplje i staviti ih u posudu koja može dobro da se zatvori. Dodati crveno vino, vodu, sok od limuna i đumbir, pa zatvoriti posudu i ostaviti je preko noći. U jutro ugrejati masu dok ne provri i procediti je. Dodati žele-šećer, pustiti da provri i sve vreme mešajući pustiti da vri 4 minuta.
Još vruće sipati u tegle i odmah ih zatvoriti
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2011., 16:24   #27
Evo ti i jedan bosanski, meni paše jer od svih koje imam ovaj se radi s najmanje šećera.



Slatko od ruža ili đulbe-šećer

Za slatko od ruža koristi se posebna vrsta ruže, koju u Bosni nazivaju đulbešećerka. To je ona velika, mirisna ruža svijetlo roze boje, naravno uzgojena bez pesticida, nije ona sa razglednice u opjevanim avlijama.

Sastojci:

* 400 g ružinih latica
* 400 g šećera
* oko 300 ml vode
* sok 1 limuna

Priprema:

1.Odvojiti ružine latice od cvijeta, odstraniti one koje ne izgledaju zdravo. Isprati i raširiti da se posuše.
2.Izvagati suhe latice ruža i izvagati istu količinu šećera.
3.U veliku teglu staviti ružine latice, pa ih posuti šećerom i preliti vodom. Poklopiti i ostaviti da stoji na toplom mjestu 4-5 dana da se potakne vrenje.
4.Kada latice pobijele smjesu sa laticama i vodom u kojoj su stajale staviti u veliku posudu sa debelim dnom i na laganoj vatri kuhati uz miješanje dok se ne zgusne poput tečnog meda.
5.Dodati limunov sok, a zatim kuhati još 10-tak minuta.
6.Ostaviti da se ohladi i zgusne u posudi, a treba imati gustoću tekućeg meda, jer se služi u malenim posudicama sa žličicom.
7.Gotovo i ohlađeno izliti u čiste i suhe tegle.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:50.