Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.08.2011., 15:02   #161
Quote:
Arijela kaže: Pogledaj post
To ja mislim i za ono što se u kajkavskom redovito trpa u germanizme, iako su neki izrazi tipični samo za Austriju, i pitanje je jesu li baš svi germanskog porijekla. Riječ je o zajedničkoj, ili sličnoj, kulturi, ne nužno preuzimanju e baš svih izraza.

Usput, koliko ja znam, Armenci većinom pripadaju skupini J a ne G (to su baš pravi Kavkažani, Gruzijci, Oseti itd.)
Pa to ti je izgleda s jezicima svuda isto, treba pod hitno demistificirati sve te nacionalističke makro-jezične pre-definicije...

A preko Kavkaza je prešlo sve živo tako da ništa ne treba bit čudno na tom prostoru. Bit će tu i drugih grupa u điru, osim navedenih, bez brige.
__________________
ponedijak džigerice i zeja na uju za obid manistre u suvo za večeru, utorak nje š njon, srida hobotnice ispo cripnja za obid sardele u savur za večeru, četrtak nje š njon, petak šuga o losture š njokin za obid grancigule na buzaru za večeru, subota nje š njon, nedija nje š njon nje š njon
Liburn is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2011., 17:35   #162
Quote:
Arijela kaže: Pogledaj post
Usput, koliko ja znam, Armenci većinom pripadaju skupini J a ne G (to su baš pravi Kavkažani, Gruzijci, Oseti itd.)
točno...dapače, Armenci su večinom R1b (!!!)...uzeo sam ih kao lokalni primjer, i zbog činjenice da su bili u sukobima s Turcima...


što se tiče Mesapijaca, koliko ja znam oni su na apeninski poluotok prešli s istočne strane Jadrana...njihov jezik je vjerojatno bio dio šire grupe ilirskih jezika, a pisali su grčkim pismom...a ono što je najinteresantnije je da su većinom haplogrupa E
hexenkind is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2011., 20:42   #163
Quote:
hexenkind kaže: Pogledaj post
točno...dapače, Armenci su večinom R1b (!!!)...uzeo sam ih kao lokalni primjer, i zbog činjenice da su bili u sukobima s Turcima...
Otkud ti to? Baš ću provjeriti. Ali čak i ne bi bilo nelogično, ako imaju IE i genetsko a ne samo jezično porijeklo Meni svi zgledaju nevjerojatno slično, bila sam tamo, vjerojatno su prošli ono što kažu "bottleneck". Vjerojatno su raznim pomicanjima naroda Hetiti najvećma upravo među današnjim Armencima, kao i Urartu, koji su vjerojatno bili G, jer su govorili kavkaskim jezikom.
Arijela is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2011., 20:47   #164
Quote:
Liburn kaže: Pogledaj post
Pa to ti je izgleda s jezicima svuda isto, treba pod hitno demistificirati sve te nacionalističke makro-jezične pre-definicije...
Moram se raspitati o riče(r)tu U Hallstattu su našli toalete rudara i otkrili da su se uglavnom hranili ričetom. I brisali se nekim lišćem s dezinfekcijskim svojstvima. Mi uglavnom stalno otkrivamo toplu vodu
Arijela is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2011., 14:48   #165
Quote:
Arijela kaže: Pogledaj post
Otkud ti to? Baš ću provjeriti. Ali čak i ne bi bilo nelogično, ako imaju IE i genetsko a ne samo jezično porijeklo Meni svi zgledaju nevjerojatno slično, bila sam tamo, vjerojatno su prošli ono što kažu "bottleneck". Vjerojatno su raznim pomicanjima naroda Hetiti najvećma upravo među današnjim Armencima, kao i Urartu, koji su vjerojatno bili G, jer su govorili kavkaskim jezikom.
http://www.eupedia.com/europe/europe...logroups.shtml

skrolaj niže dolje za podatke o bliskom istoku pod što su stavili Armeniju...ispada da je jedino u današnjoj Gruziji nešto veći broj pripadnika haplogrupe G...zapravo vrlo rijetka haplogrupa s relativno malo nositelja...
...R1b se iz zapadne azije proširio u evropu i centralnu afriku...to bi moglo ukazivati da su armenski r1b-ovci možda ostatak najstarijih nositelja r1b haplogrupe...
...Urartu (Huriti, Mitani...) su nositelji G haplogrupe...ono što je mene osobno pododsta iznenadilo jest struktura kurdskog stanovništva koja se razlikuje od zemlje do zemlje, a posebno brojnost r1a haplogrupe kod turskih Kurda...no, to je druga tema...poznati nositelji G haplogrupe su Staljin i francuski kralj Luj XVI (iako za ovog drugoga ipak još nemamo potpunu potvrdu)
hexenkind is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2011., 17:27   #166
Prema prvoj teoriji koja za mene ima vise smisla, u kojoj se smatra da su Etruscani dolazili iz Lidije, pitam se zasto su izabrali mjesto naseljavanja bas gdje je danas moderna Toskana, na sjeveru koje je udaljeno od grckih kolonija na jugu Italije s kojima su kulturno povezani, vise nego sa ostalim italskim narodima? I to ako su dosli iz daleke Male Azije.
Laison is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2011., 22:59   #167
Quote:
Laison kaže: Pogledaj post
Prema prvoj teoriji koja za mene ima vise smisla, u kojoj se smatra da su Etruscani dolazili iz Lidije, pitam se zasto su izabrali mjesto naseljavanja bas gdje je danas moderna Toskana, na sjeveru koje je udaljeno od grckih kolonija na jugu Italije s kojima su kulturno povezani, vise nego sa ostalim italskim narodima? I to ako su dosli iz daleke Male Azije.
Pa i nisu se Etrušćani odmah naselili u Toskanu.

Nađeni su Etrurski tragovi južno od Rima, pa i u samom gradu Rimu, naravno stariji od "službenog" osnivanja Rima. Izgleda da su se prvo naselili južnije i lagano išli na sjever između Apenina i zapadne obale Italije i naravno došli i do današnje Toscane.

U dolini rijeke Po i u samoj Toscani u kasnom brončanom dobu je bila proto-Villanova (Villanova I) (1100 do 900 p.ne) kultura. Ta je kultura više Hallstadska i predstavlja početak željeznog doba na Apeninima, uz pokapanje u urnama. Naslučuju se istočnoalpski-keltski utjecaji. Tek negdje od 900-700 godine bez nekakvog naglog reza prelazi u Villanova II, odnosno osnivaju se etrušćanski gradovi (oko 800 g.p.ne.) i to na istim mjestima gdje je bila proto-Villanova. Negdje od 700 g.p.ne. se naglo pojavljuju tragovi kontakta s Helenima.
I tu je nađeno dosta Jantara s Baltika.

http://upload.wikimedia.org/wikipedi...Amber_Road.jpg

http://en.wikipedia.org/wiki/File:It...ture-900BC.png
mozak_free is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2014., 14:34   #168
Etrurski jezik i pismo su davno odgonetnuti,a preko njih i njihova pripadnost i porijeklo.Ko tvrdi drugačije neka pročita djelo"Staroslovenski jezik i pismo Etruraca"sveštenika Svetislava Bilbije,koje je štampano 1984. godine u Čikagu,a može se naći na našem jeziku na netu u fototipskom izdanju.Samo čitajte pažljivo i polako.Pozdrav!
bungi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:14.