Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.03.2017., 20:30   #1961
Evo jedno pitanje ....mozda je i glupo.Da li je moguće obaviti kadeturu sa 43 godine?
ugor11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2017., 22:32   #1962
Pitanje za pomorce

Ovako,nakon srednje škole(elektrotehničar) bi volio ići na brod.Hoću li tamo ostati ili neću,to je moja stvar...
Zanima me,šta ja to moram završiti da bih imao dobar posao na brodu,za koji nije potreban težak fizički rad i plaća je dobra.
Sa kakvim osobama bi radio,bili mi to išlo u moj staž,bili do 40-te godine mogao zaraditi toliko novaca,da budem miran do kraja života?
Isto tako imam i 2 člana bliže familije koji rade na brodu i potencijalno bi me mogli uvesti!

Samo malo pitance za sve koji se poznaju
Jelly02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2017., 12:37   #1963
Pozdrav!

Prvo da odgovorim covjeku iznad mene , Upravo sam se prvi puta iskrcao sa broda kao asistent stroja, samnom je bio mazac od 39 godina kojeg je kompanija ukrcala kao asistenta.On je radio posao mazaca i primao placu mazaca ali su mu u pomorsku knjizicu upisali da je asistent. Stoga eto, izgleda da je moguce..vjerojatno samo ovisi o kompaniji.

A sada moje pitanje, dakle iskrcao sam se pred 3 dana i sada, kako su mi rekli, trebao bih se prijaviti na kapetaniju , i na poreznu i na socijalno.

Mene interesira kojim redom da ja to obavim i koji sve papiri i dokumenti mi trebaju? Malo detalja ako moze.

Plovio sam na stranoj kompaniji pod liberijskom zastavom.

Mozda je ovo nekima ovdje rutina ali meni je prvi puta a nemam koga pitati , pa prije nego krenem volio bih da bar nesto shvatim.

Hvala unaprijed
ValterZz is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2017., 14:05   #1964
Quote:
ValterZz kaže: Pogledaj post
Pozdrav!

Prvo da odgovorim covjeku iznad mene , Upravo sam se prvi puta iskrcao sa broda kao asistent stroja, samnom je bio mazac od 39 godina kojeg je kompanija ukrcala kao asistenta.On je radio posao mazaca i primao placu mazaca ali su mu u pomorsku knjizicu upisali da je asistent. Stoga eto, izgleda da je moguce..vjerojatno samo ovisi o kompaniji.

A sada moje pitanje, dakle iskrcao sam se pred 3 dana i sada, kako su mi rekli, trebao bih se prijaviti na kapetaniju , i na poreznu i na socijalno.

Mene interesira kojim redom da ja to obavim i koji sve papiri i dokumenti mi trebaju? Malo detalja ako moze.

Plovio sam na stranoj kompaniji pod liberijskom zastavom.

Mozda je ovo nekima ovdje rutina ali meni je prvi puta a nemam koga pitati , pa prije nego krenem volio bih da bar nesto shvatim.

Hvala unaprijed
Prije svega da pitam, jesi primio DPOM?

Inace se u poreznu ide samo jednom godišnje, dakle ako si došao doma u veljači ili bilo kad nakon nje, u tom slučaju preporučam da poreznu odradis prvu. Iako, neki normalan redoslijed bi bio:

1. Kapetanija. Ponijeti pomorsku knjižicu, ugovor o radu i iskrcajnu listu (ili dokument potvrde navigacije od države pod čijom zastavom brod plovi, to si trebao dobit pri iskrcaju s broda) na ovjeru u ured LK.
Nakon toga, isto u kapetaniji prijavit iskrcaj, sa formom koju mozes skinut na stranicama ministarstva u doc formatu. Nju naravno valja popuniti, a kao ostalo će ti trebati ta ovjerena navigacija iz pomorske knjizice (kopija zadnje strane di se vidi)
Valja napomenuti da nije isto kad ideš direkt preko firme ili preko agenta. Tj formalnosti su iste samo ih u slučaju ukrcaja preko agenta odrađuje agent, a ne ti.

2. Socijalno

3. Porezna u slučaju da imaš svu prikupljenu dokumentaciju.

Ali pazi sad - off the record
Najbolje ti je otići odmah po iskrcaju sa poreznom prijavom u poreznu upravu i predati ju, pa sve i da nemaš DPOM, tako da dobiješ onu pisanu potvrdu da si prijavio. Ostatak (EPOM, DPOM, platne liste, ugovor i što sve ostalo ide uz to) možeš donijeti naknadno uz rok.
Iako preporučam da ipak skupiš svu dokumentaciju i onda se uputiš tamo.

Dakle rezime - u nekim slučajevima možeš, i pametnije je, otići prvo na poreznu, ponavljam, npr ako si se ukrcao recimo u Studenom, a iskrcao u Ožujku, preporučam prvo na poreznu ostaviti samu prijavu sa osnovnim podacima (sve i da nemaš DPOM) i uzest potvrdu, ostatak donijet naknadno
__________________
... need a chill pill

Zadnje uređivanje Huricanechaser : 19.03.2017. at 14:17.
Huricanechaser is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2017., 13:24   #1965
Pozdrav svima!
ispricavam se ako je glup ulet ovako nakon 99 stranica foruma, ali tribala bi mi "mala" pomoc.
Zelija bi pocet gradit karijeru pomorca, a pojma nemam odakle pocet.
Imam 32 godine, dip.ing sam elektroenergetike, sa 5 godina iskustva u struci (konkretno, relejna zaštita). Iman posao, nije poanta u tome, ali me provlaci pomorski zivot.
dakle: moze li me netko uputit odakle krenit?
koji mi konkretno breveti trebaju za prvi ukrcaj? di je najbolje trazit prvi ukrca? koliko je tesko dobit kadeturu? u kojem smijeru mi je uopce najbolje krenit? offshore ili brod? koje kompanije da kontaktiram? da ih kontaktiram odma ili tek kad polozim brevete? i jos more drugih pitanja.
znam da je puno i opcenito, al zahvaljujem se na svakoj pomoci.
kalm is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2017., 15:04   #1966
Taj ti fakultet koliko znam nece prihvatit za ETO morat ces ic na dodatnu edukaciju u "veleumna" ucilista. Logiraj se na pomorac.net forum imat ces tamo na tu temu sve vec napisano.
batelant is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2017., 16:58   #1967
Hvala Huricanechaser na odgovoru. Uspio sam sve prijaviti osim zdravstvenog i mirovinskog jer to moram tek za 10 dana kako su mi u kapetaniji rekli.

E sad kad sam otkrio ovaj forum, zajedno da pitam ako netko mozda zna koliko kosta polaganje klase za strojara? Breveti+ ispiti. Probao sam to potraziti po internetu ali nista konkretno nisam nasao a zanima me da znam koliko moram stavljati novca na stranu jer sam cuo da to dosta košta.

Hvala
ValterZz is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2017., 17:28   #1968
Valter



http://narodne-novine.nn.hr/clanci/s..._130_2834.html



Na tom linku ces nac potrebne brevete koji su uvjet za izac na klasu.



Cijena breveta varira od ucilista do ucilista pokusaj sve brevete odradit u istom trening centru i onda trazi popuste a moze se lipo ustedit.

Za cijenu ispita (klase) nazovi kapetaniju i pitaj.

Znaci trazi ponudu od razlicitih ucilista za sve brevete i zbroji sa ispitom i eto cijene pa onda izaberi koji ti najvise odgovaraju.
batelant is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2017., 20:54   #1969
Quote:
kalm kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima!
ispricavam se ako je glup ulet ovako nakon 99 stranica foruma, ali tribala bi mi "mala" pomoc.
Zelija bi pocet gradit karijeru pomorca, a pojma nemam odakle pocet.
Imam 32 godine, dip.ing sam elektroenergetike, sa 5 godina iskustva u struci (konkretno, relejna zaštita). Iman posao, nije poanta u tome, ali me provlaci pomorski zivot.
dakle: moze li me netko uputit odakle krenit?
koji mi konkretno breveti trebaju za prvi ukrcaj? di je najbolje trazit prvi ukrca? koliko je tesko dobit kadeturu? u kojem smijeru mi je uopce najbolje krenit? offshore ili brod? koje kompanije da kontaktiram? da ih kontaktiram odma ili tek kad polozim brevete? i jos more drugih pitanja.
znam da je puno i opcenito, al zahvaljujem se na svakoj pomoci.
Kolega batelant te uputio na pomorac.net što je OK, iako taj forum zna biti frustrirajuć, ali nedaj se obeshrabriti, ima masu masu korisnih informacija tamo.
Ja bi se samo nadovezao, gledaj karijeru za ETO-a. Logičan slijed događaja s obzirom na tvoju struku bi bio taj rank.
LNG flota je trenutno u jako jako velikoj ekspanziji i ljudi se traže. Dakako da prednost imaju ljudi s iskustvom međutim dosta se uzimaju trainee I asistenti ETO-a i trenutno uz ostale engineere ovo je jako tražen posao na LNG brodovima. ETO-i su naime ugrožena vrsta.
Firme tipa Teekay, NYK, K Line, MOL, STASCO(shell), Chevron, su najveći igrači tu i najbolje ti je krenut od tu.
Naravno LinkedIn i povezivanje ti itekako mogu olakšati potragu i ja bih ti svakako preporučio da otvoriš profil. Ne kažem da će biti lako naći posao (sigurno nece), ali šansi ima.

Offshore ti nikako nebi preporučio. Propalo, rigovi stoje i ne rade iako ima nekih naznaka da bi se moglo ponovo pokrenuti. Međutim sve i da se ponovo pokrene, offshore nikad više neće biti ono što je bio (čitaj: bezobrazno visoke plaće, beneficije i bonusi)

Pozz i sretno
__________________
... need a chill pill
Huricanechaser is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2017., 01:14   #1970
Šta nakon Pomorskog fakulteta?

Bok, druga sam godina Pomorskog faxa, smjer elektrotehnika i informatika pa je već polako došlo vrime za razmišljat šta nakon treće godine.

Više manje me zanima apsolutno sve šta će mi tribat nakon šta završin:
-Isplati li se upisivati diplomski(još dvi godine)
-Kako kadetura izgleda, koliko je plaćena i šta se točno tu radi
-Postoji li mogućnost neukrcavanja na brod nego rada s obale
-Općenito, kakva je plaća i koliko je zahtjevan posao

Unaprid fala
markoscouse is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2017., 03:36   #1971
Ja bi upisa pomorski i iša na brod radit.
Jel se može ići radit nakon samo 2 završene godine pomorskog faxa? To mi je neko reka.
lukaXXkralj is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2017., 10:44   #1972
Quote:
lukaXXkralj kaže: Pogledaj post
Ja bi upisa pomorski i iša na brod radit.
Jel se može ići radit nakon samo 2 završene godine pomorskog faxa? To mi je neko reka.
Prije se moglo dobit brevete nakon dvi godine i ic radit, vise ne mos
markoscouse is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2017., 19:26   #1973
Quote:
Huricanechaser kaže: Pogledaj post
@ JUPI11
1. Zavrsi što imaš završit i kreni u potragu.
Na mojoj firmi npr su iz nekog razloga počeli gurati zenske. Ima ih "masu". Tj u prosjeku po jedna na brodu, redom deck oficiri, a ima ih par i u engine departmentu.
Cure nemaju nikakvih problema, nitko ih ne maltretira, čak naprotiv, pruža im se maksimalni support.
2.
Zavrsi bilo koji fakultet, ovo rijeka je najbolji, Split nevalja, Zadar rula su gluposti. U Hrvatskoj su sve škole i učilišta jedanko priznata.
Uostalom niti jedna firma na svijetu ne pita u koju školu iso već im je bitan drzavni certifikat izdan od lučke kapetanije i to ti je primarni papir.
Nitko od pomoraca ne nosi diplomu s faksa sa sobom na brod jer je to bespotrebno, nit te to itko pita.

Što se žena bilo gdje tiče, poznate su po multitaskingu. Govore da su žene pedantne i odgovorne i da posao shvate ozbiljno. Valjda ima nešto u tome.
Vjerujem da cure imaju podršku na brodu. Ono malo pomoraca koje poznajem su zbilja gentlemeni, tako da me to ne čudi.
Trenutno radim, poslom zadovoljna, ali plaća... nakon što platim stanarinu, režije i osnovne životne troškove, dalje ništa ne mogu planirati. Ne mogu tako živjeti unedogled, moram nešto mijenjati. A i moram stalno papire rješavati da sredim produljenje boravka, to me živcira...
Zvala fakultete, ali ništa konkretno nisam saznala. Moram to otići osobno. Čekam još jednu kolegicu da diplomira pa ćemo zajedno upisati faks.
Ne znam ako se faks upiše izvanredno, da li su predavanja vikendom ili preko tjedna? Pitam konkretno za Rijeku. Bilo bi mi malo nezgodno to iskoordinirati uz posao ako su predavanja preko tjedna. Uostalom, hrvatski mi nije materinji (zato i jesam pomalo nepismena ), tako da ionako nikakve koristi od tih predavanja dok ne uzmem riječnik u ruke, naučim i dok ne odem na konzultacije. 70% predavanja uglavnom ionako samo čitaju sa slide-ova. To mogu i doma tako čituckati.
JUPI 11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2017., 20:28   #1974
Koliko znam ne postoji program za izvanredne studente ni u Splitu ni u Rijeci. To je bilo davno prije dok sam ja studira (po starom programu) pa su postojali redovni i izvanredni studenti. To se uvodjenjem "bolonje" ukinilo. sumnjam da postoji mogucnost preskakanja predavanja bar ne u velikoj mjeri. Eto, provjeri.

Znaci nema vise 2 god fakukteta i da mozes doc do najvisih pomorskih zvanja. To nisam zna.

Ovo generaliziranje po spolovima je totalno pogresno. Ima sposobnih zena i nesposobnih muskaraca isto tako obratno. Cega ima u vecoj mjeri tko to zna.
batelant is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2017., 19:31   #1975
Quote:
batelant kaže: Pogledaj post
Koliko znam ne postoji program za izvanredne studente ni u Splitu ni u Rijeci. To je bilo davno prije dok sam ja studira (po starom programu) pa su postojali redovni i izvanredni studenti. To se uvodjenjem "bolonje" ukinilo. sumnjam da postoji mogucnost preskakanja predavanja bar ne u velikoj mjeri. Eto, provjeri.

Znaci nema vise 2 god fakukteta i da mozes doc do najvisih pomorskih zvanja. To nisam zna.

Ovo generaliziranje po spolovima je totalno pogresno. Ima sposobnih zena i nesposobnih muskaraca isto tako obratno. Cega ima u vecoj mjeri tko to zna.
Zvala sam Split jer mi je prijateljici zgodnije tamo negoli u Rijeci. Meni je svejedno, Split ili Rijeka, ionako bi onda morala seliti i tražiti posao novi. Rekli su mi da izvanredni studij košta 8000 kn. Ovo mi je novost sada da nema izvanredni studij nigdje. Ništa mi nije jasno više.
Čim mi završi gužva na poslu, pokupim indeks, isprintam program za svaki kolegij i pravac Split i Rijeka, da vidim što će mi priznati uopće i kolika mi je razlika pa se u konačnici odlučim što mi više odgovara.
Javim koja je situacija ako bude zanimljivog nečeg.
JUPI 11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2017., 23:47   #1976
Zanima me kakvi su uvjeti rada na Topiću i kakav je ugovor za asistenta? Godina dana? 6-6?

Hvala puno!
__________________
Idem na sve. Ništa već imam!
adastram is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2017., 13:17   #1977
Quote:
adastram kaže: Pogledaj post
Zanima me kakvi su uvjeti rada na Topiću i kakav je ugovor za asistenta? Godina dana? 6-6?

Hvala puno!
Tamo ides kao cistac a pise ti se kao asistent.

Poslano sa mog SM-J500FN koristeći Tapatalk
crash1004 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2017., 14:30   #1978
Quote:
crash1004 kaže: Pogledaj post
Tamo ides kao cistac a pise ti se kao asistent.

Poslano sa mog SM-J500FN koristeći Tapatalk
Kao mazač misliš? Kako god da jest, znaš li kakvi su ugovori na asistenturi?
__________________
Idem na sve. Ništa već imam!
adastram is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2017., 14:49   #1979
A da, mazac... a 6 mjeseci ti je i dobivas placu mazaca. Ja isto trazim za asistenturu i osobno mi se ne svidja ideja ici kao mazac ma koliko ce ljudi reci: na isto ti dodje. Ja ipak mislim da nije isto.

Poslano sa mog SM-J500FN koristeći Tapatalk
crash1004 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2017., 14:58   #1980
Pozdrav!
zanima me cijena poručničkog?
Imam završene tri godine nautike i tehnologije pomorskog prometa, te sam od tog fekulteta dobio dosta certifikata!
Tino0412 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:31.