Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.01.2016., 14:07   #1
Ostavinska rasprava-pitanje

Majka je umrla,brat i ja smo bili opunomoćenici po njezinoj štednoj knjižici. Digli smo novac godinu dana prije smrti po majkinoj želji i stavili na svoje račune. Da li ostalo dvoje braće imaju pravo na taj novac ili se gleda samo zatečeno stanje na njezinom računu na dan smrti? Inače,imamo ugovor o doživotnom uzdržavanju u kojem se ne spominju štedni računi.
Detektor is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2016., 16:03   #2
Quote:
Detektor kaže: Pogledaj post
Majka je umrla,brat i ja smo bili opunomoćenici po njezinoj štednoj knjižici. Digli smo novac godinu dana prije smrti po majkinoj želji i stavili na svoje račune. Da li ostalo dvoje braće imaju pravo na taj novac ili se gleda samo zatečeno stanje na njezinom računu na dan smrti? Inače,imamo ugovor o doživotnom uzdržavanju u kojem se ne spominju štedni računi.
Gleda se zatečeno stanje na računu
Mirotta is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2016., 04:35   #3
Koliko nasljeđ.žena ako je kuća na ženi i na mužu, a pokretnine samo na mužu. , bez djece u braku.
jtvatn10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2016., 07:27   #4
U onome što je zajednička imovina - stoji vlasmnički na oboje - ona pola, u drugoj polovici se dijeli sa muževim rođacima - roditeljima ili braćom.
U njegovoj imovini - mislim da avnorarano sa roditeljima ili braćom (ne oboje, samo jednim nasljednim redom, koji je živ)
Ako je imovina koja vlasnički stoji na njega stečena u braku a nije proizašla iz njegove naslijeđene imovine ili njegove imovine stečene prije braka sa ženom, žena ima pravo na pola, a u polovini se dijeli sa rođacima. Ako je to njegova naslijeđena imovina, onda ne znam koji omjer sa rođacima dijeli u takvoj.
JOHABI is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2016., 11:39   #5
Dobar dan,otac(polubrat i ja) nam je preminuo nije imao nikakve imovine (stan kuca auto,nista)zivio je 27 godina u sestrinom stanu.primao penziju,jedino grob je imao pola na svoje ime i pola na ime njegove sestre.Imao je koliko smo informirani (nismo se polubrat i ja do neki dan znali,s ocem nismo bili u kontaktu ni s tetom,)ono sto smo od oceve sestre saznali(vrlo malo i oskudno) je da je imai neki manji kredit...polubrat i ja ne zelimo nista ne trazimo nista samo ne znamo da li se treba ili ne obavljat ost.rasprava?
nemamo ni namjeru kredite otplacivat?
Hvala Vam
tridvajedan321 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2016., 08:47   #6
Nasljdnici možete biti, ali nasljedstvo treba prihvatiti - ako vas pozovu na ostavinsku.
Ako prihvatite nasljedstvo prihvatili ste i moguće dugove ( za koje nitko ne zna).
Ako se na ostavinskoj odreknete nasljedstva onda ni s dugovima nemate brige.
Slanac is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2016., 08:58   #7
Da li postoji zakonski rok u kojem se mora odrzati ostavinska rasprava?Koliko nakon smrti pokojnika ili nije odredena ?

Hvala
__________________
Cemo ben, tr ni sila
Maremonti is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2016., 09:18   #8
Quote:
Maremonti kaže: Pogledaj post
Da li postoji zakonski rok u kojem se mora odrzati ostavinska rasprava?Koliko nakon smrti pokojnika ili nije odredena ?

Hvala
Nema roka.
ccaterpillar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2017., 09:45   #9
Pozdrav,

prije cca 2 mjeseca preminula nam je baka. Nužni nasljednici su mama i teta (one su jedina djeca od bake). Baka je ostavila oporuku koju je napisala ona ili netko bez ovjere javnog bilježnika ali sa dva svjedoka (susjedi) po kojoj sve ostavlja mom bratiću i teti s tim da oni moju mamu moraju isplatiti u iznosu xy kn. Mama nije bila u mogućnosti doći na ostavinsku zbog bolesti te smo poslali ispriku javnom bilježniku koji je bez obzira na to ostavinsku obavio. Teta se javila mami da moraju čim prije potpisati neke papire (vjerojatano gdje se mama odriče svega u zamjenu za xy iznos u korist bratića) jer kao oni javnog bilježnika plaćaju ako je slučaj "na čekanju" (što meni nema nikakve logike, ali dobro). Mama se s njom dogovorila da će prihvatiti oporuku ali da joj isplate iznos xyz na što teta i bratić pristaju ali na način da iznos xy isplate ove godine, a ostatak iduće što mami odgovara.

Moja pitanja glase:
1. Vrijedi li oporuka napisana na način na koji sam to iznad napisao?
2. Plaća li se stvarno javni bilježnik po dužini trajanja slučaja?
3. Hoće li iznos za koji su se usmeno dogovorile mama i teta biti sudski utemeljen kao "dug" tete i bratića prema mami ako to potvrde kod javnog bilježnika?
4. Što bi se dogodilo kada mama ne bi potpisala "taj neki" dokument koji su oni dobili nakon ostavinske (koji čekamo da nam kopiraju i pošalju)?

Unaprijed hvala.
cesar19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2017., 13:11   #10
1. Vredi

2. Ne znam

3. Hoce

4. Moze se desiti da zatraze utvrdjivanje prava u parnici.
ccaterpillar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2017., 14:03   #11
Kratko i jasno. Hvala
cesar19 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:47.