Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Audio i video tehnika

Audio i video tehnika HiFi, TV, HD, satelitska, kamere i ostala potrošačka elektronika
Podforum: Sam svoj elektroničar

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.06.2017., 15:00   #4121
Quote:
olif kaže: Pogledaj post
Jesi li probao zamijeniti mjesta zvučnicima (lijevi za desni), da vidiš da li možda zvučnik nije ipravan ?
Da probano je zato sam i rekao da desni izlaz ima problem.
hrgamonster is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2017., 15:57   #4122
Čisto da pitam kad na tv pukne ovako ekran to se odmah može baciti tv? Barem šta sam čitao na internetu da se popravci ne isplate. Mala se zaigrala
nestalo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2017., 03:56   #4123
Quote:
nestalo kaže: Pogledaj post
Čisto da pitam kad na tv pukne ovako ekran to se odmah može baciti tv? Barem šta sam čitao na internetu da se popravci ne isplate. Mala se zaigrala
lcd panel je teze fizicki ostecen kolko vidim i treba ga u potpunosti zamjeniti, vjerojatno najskuplja komponenta jednog tva pa stoga nema smisla
random101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2017., 07:06   #4124
Znaći kanta za smeće? Hvala na javljanju
nestalo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2017., 14:08   #4125
Kakva kanta za smece? Sve druge ispravne komponente imaju vrijednost i mogu se lijepo utrzit.

Ili nađes isti takav neispravan tv tj sa ispravnim ekranom pa od dva slozis jedan.

Kombinacija koliko hoces.

Koja marka i koji tocno model je u pitanju?
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2017., 01:50   #4126
Quote:
MaliZeleni10 kaže: Pogledaj post
Kakva kanta za smece? Sve druge ispravne komponente imaju vrijednost i mogu se lijepo utrzit.

Ili nađes isti takav neispravan tv tj sa ispravnim ekranom pa od dva slozis jedan.

Kombinacija koliko hoces.

Koja marka i koji tocno model je u pitanju?
ako autor nema iskustva sa elektronikom onda najbolje da novog kupi realno, da bi nasao neispravan tv sa ispravnim ekranom isto trebas imat znanja jer panel moze failat da se to ni ne vidi, onda trebas imat znanja da to zamjenis, u ovom slucaju bi serviser vjerojatno morao to raditi

kad odvagnes utroseno vrijeme, zivce i ostale varijable najbolje kupit novi tv koji ce vjerojatno biti i napredniji od ovoga po svemu, consumer elektronika u 21. stoljecu jbga

sto se tice salvageanja komponenti iz tva za preprodaju to ce mu jedino uzet neko ko se bas bavi time i nece neke prevelike pare moc okrenut, unutra osim lcd panela imas jedan il dva pcba i sve je visoko integrirano, nije da se nesto korisno moze spasiti osim napajanja za general purpose use
random101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2017., 23:04   #4127
Da li netko ima IC STV 93068 !? U pitanju je stariji CRT TV Grundig.....hvala
Grla is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2017., 14:51   #4128
Pozdrav,

danas sam popravljao 31 godinu stari CRT Telefunken televizor i nije radio programski dio koji mijenja programe/AV, i LED zaslon na kojem se gleda na kojem si programu nije radio. Uglavnom crkao je čip stabilizator napona L78M05CV kojeg sam zamijenio i sad ponovno sve radi perfektno, ali zanima me koji je uzrok da je crkao, da li ga je nešto oko njega potaknulo da crkne ili on zna s vremenom sam od sebe crknuti jer recimo tranzistor neće nikada sam od sebe crknuti, uvijek ga neka neispravnost oko njega dokosuri pa onda on strada, ali da li je tako i sa spomenutim čipom L78M05CV ili i on sam s vremena na vrijeme crkne?
PREDSJEDNIK is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2017., 15:49   #4129
Sve crkava, ništa nije vječno. 78xx regulatori su vrlo neučinkoviti i razliku između ulaza i izlaza disipiraju u obliku temperature. Moguće je da se pregrijao ili ima poveći ripple na ulazu, provjeri ulaznu voltažu na osciloskopu da i ovaj novi ubrzo ne rikne.
Imaš u datasheetu maximum ratings pa je moguće da je nešto od navedenog prešlo preko limita.
http://www.mouser.com/ds/2/389/l78m-974157.pdf

Zadnje uređivanje discoHR : 17.08.2017. at 16:08.
discoHR is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2017., 22:58   #4130
Naponi oko njega su u redu, budemo vidjeli ako opet crkne onda treba početi sumnjati na nešto oko njega. Osciloskop još na žalost nemam.
PREDSJEDNIK is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2017., 04:17   #4131
Quote:
PREDSJEDNIK kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

danas sam popravljao 31 godinu stari CRT Telefunken televizor i nije radio programski dio koji mijenja programe/AV, i LED zaslon na kojem se gleda na kojem si programu nije radio. Uglavnom crkao je čip stabilizator napona L78M05CV kojeg sam zamijenio i sad ponovno sve radi perfektno, ali zanima me koji je uzrok da je crkao, da li ga je nešto oko njega potaknulo da crkne ili on zna s vremenom sam od sebe crknuti jer recimo tranzistor neće nikada sam od sebe crknuti, uvijek ga neka neispravnost oko njega dokosuri pa onda on strada, ali da li je tako i sa spomenutim čipom L78M05CV ili i on sam s vremena na vrijeme crkne?
promjeni sve elektrolitske kondice u TVu ak ne zelis da pocnu kriticnije stvari rikavati, i nemoj kupit kineska govna od kondica nego nippon chemi-con ili tak nesto

ovo je znak da pocinju srati kondici, trebao bi ti leakage tester i ESR meter da provjeris kondice al vjeruj mi u opremi koja je 30+ godina stara vrijeme je doslo za zamjenu elektrolita, a nije neki trosak
random101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2017., 09:16   #4132


Ima li uopće kod nas kvalitetnih kondenzatora za kupit? Zadnji put sam kupovao elektrolitske kod nas prije par godina i to su sve bili neka kineska smeća od kondenzatora, još su mi i razvalili mosfet nekoliko puta. Od tada kondenzatore kupujem isključivo vani (Farnell) i to Panasonic, obično FC ili FR seriju, s njima nikad nikakvih problema.

@Predsjednik
S multimetrom ne vidiš dosta toga. Nabavi si nekakav osciloskop, ne mora bit novi, može i stari rabljeni od samo 20-40 MHz, nisu skupi.

Ovo niže je dobra stvarčica za testiranje kondenzatora, možeš i u krugu bez odlemljivanja (i bez napajanja, naravno) ukoliko je samo jedan, a ne više njih paralelno.
http://www.peakelec.co.uk/acatalog/jz_esr70.html

No, kao što je random101 već napisao, 30 godina stare elektrolitske kondenzatore ne moraš ni testirati, mijenjaj ih automatski.
discoHR is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2017., 15:43   #4133
Imam ja ESR metar MESR100 onaj crno-narančasti. Budem vidio ako opet rikne ovaj čip stabilizator napona 5V, onda se bacam na mjerenje kondića. Ako kupujem osciloskop ona mislim nešto pošteno za cijeli život.
Hvala na odgovorima.

Zadnje uređivanje PREDSJEDNIK : 18.08.2017. at 17:04.
PREDSJEDNIK is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2017., 00:03   #4134
Quote:
discoHR kaže: Pogledaj post


Ima li uopće kod nas kvalitetnih kondenzatora za kupit? Zadnji put sam kupovao elektrolitske kod nas prije par godina i to su sve bili neka kineska smeća od kondenzatora, još su mi i razvalili mosfet nekoliko puta. Od tada kondenzatore kupujem isključivo vani (Farnell) i to Panasonic, obično FC ili FR seriju, s njima nikad nikakvih problema.

@Predsjednik
S multimetrom ne vidiš dosta toga. Nabavi si nekakav osciloskop, ne mora bit novi, može i stari rabljeni od samo 20-40 MHz, nisu skupi.

Ovo niže je dobra stvarčica za testiranje kondenzatora, možeš i u krugu bez odlemljivanja (i bez napajanja, naravno) ukoliko je samo jedan, a ne više njih paralelno.
http://www.peakelec.co.uk/acatalog/jz_esr70.html

No, kao što je random101 već napisao, 30 godina stare elektrolitske kondenzatore ne moraš ni testirati, mijenjaj ih automatski.
nisam siguran gdje kod nas ista kvalitetno ima kupiti, obicno je i sve overpriced, najbolje je meni se cini bulk kupovati sa renomiranih web sajtova brand name stvari, ak je bas nesto hitno onda ok lokalna trgovina je jos uvijek najbolja al treba stvoriti zalihu kvalitetnih komponenti, tak se i jeftinije prodje

Quote:
PREDSJEDNIK kaže: Pogledaj post
Imam ja ESR metar MESR100 onaj crno-narančasti. Budem vidio ako opet rikne ovaj čip stabilizator napona 5V, onda se bacam na mjerenje kondića. Ako kupujem osciloskop ona mislim nešto pošteno za cijeli život.
Hvala na odgovorima.
na tvom mjestu nebih cekal da nesto rikne jer kak sam rekel moze riknut nesto skuplje od linearnog stabilizatora napona, naravno vidi koliko ti se isplati, na TVu koji je toliko star vjerojatno cijev polako odlazi pogotovo ako je TV stalno u uporabi, moj sony star 20 godina ima zestokih problema sa bojama i ostrinom slike, jednostavno cijev ode kad se TV koristi svaki dan
random101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2017., 00:44   #4135
Tebi je slika mutna jer već dugo nisi podesio; Screen greed G2 napon i Focus greed G3 napon . Ta dva trimera su ti ili na VN trafu ekrana ili na pločici katodne cijevi ili rijeđe na matičnoj ploči. Kad to podesiš slika ti je opet kao iz dućana.

Ne budem ništa dirao dok nešto opet ne crkne, pravilo je ne diraj dok radi!
PREDSJEDNIK is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2017., 21:05   #4136
Quote:
PREDSJEDNIK kaže: Pogledaj post
Tebi je slika mutna jer već dugo nisi podesio; Screen greed G2 napon i Focus greed G3 napon . Ta dva trimera su ti ili na VN trafu ekrana ili na pločici katodne cijevi ili rijeđe na matičnoj ploči. Kad to podesiš slika ti je opet kao iz dućana.

Ne budem ništa dirao dok nešto opet ne crkne, pravilo je ne diraj dok radi!
nije to problem sa mutnom slikom samo, tv je par puta "eksplodirao" i cijev je bljeskala ko luda i onda je osla boja prema zelenoj, neda mi se iskreno uopce otvarat to staro prasnjavo sranje, dok traje traje ne gledam tv ionak vise

nego kriva ti je logika s ovim dok radi diraj ak je u igri vrlo star uredjaj, pogledaj malo mr. carlsons lab na jubitou on se bavi restoracijom starih stvari i opisivo je jako detaljno probleme s kondicima
random101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2017., 23:54   #4137
Također smatram da bi trebao promijenit elektrolitske kondenzatore. Koliki je životni vijek kondenzatora, 10-20 godina? Ne samo da će ti zbog 30 godina starih kondenzatora riknut nešto jer su odavno izgubili svojstva nego će i procurit (90% sam siguran da već jesu procurili), korozija će pojest traceove po ploči i nastat će još veći kvar. Sva 30-35 godina stara 8-bit/16-bit računala i moja i frendova sam recappao, bilo je curenja kondenzatora na nekoliko ploča no srećom, ništa ozbiljnog pa sam samo morao očistit bez većih zahvata. Lako prepoznaš koji su već počeli curit po tome što lemni spojevi više nisu sjajni kao na ostatku ploče, a ako su baš pošteno procurili onda ćeš vidjet i koroziju i nagrižene traceove. Vjerojatno imaš i napuhnutih kondenzatora. Promjeniš sad kondenzatore i miran si sljedećih 20 godina.
discoHR is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2017., 01:39   #4138
Prije dvije godine sam na tom Telefunkenu preispitao sve elektrolitske kondenzatore, ali samo kapacitet metrom, pošto još onda nisam kupio ESR metar. Kompletnu matičnu ploču i kartice sam na novo polemio doslovce sve stare lemove sam likvidirao vakuum pumpicom i nalemio nove, tako da sam što se tiče toga miran sljedećih 50 godina. Jedino me sad iznenadio neispravan L78M05CV, možda zato što nisam mjerio ESR na elektrolitskim kondenzatorima, opet kažem, ne diraj dok dobro radi, ako loše radi onda diraj ili ako uopće ne radi opet diraj.

Tu su mi pomogli kod tog Telefunkena @KD Electronic i @Nikakodopenzije, neznam gdje su sad oni, valjda su dočekali penziju.
PREDSJEDNIK is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2017., 01:50   #4139
Quote:
random101 kaže: Pogledaj post
nije to problem sa mutnom slikom samo, tv je par puta "eksplodirao" i cijev je bljeskala ko luda i onda je osla boja prema zelenoj, neda mi se iskreno uopce otvarat to staro prasnjavo sranje, dok traje traje ne gledam tv ionak vise

nego kriva ti je logika s ovim dok radi diraj ak je u igri vrlo star uredjaj, pogledaj malo mr. carlsons lab na jubitou on se bavi restoracijom starih stvari i opisivo je jako detaljno probleme s kondicima
Meni je isto tako bljeskao ekran kao da će eksplodirati i uzrok su bili hladni lemovi i kad sam riješio ekran radi kao novi. Jedino me nervira taj stari format 4:3.
PREDSJEDNIK is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2017., 06:08   #4140
to je bilo prije dvije godine, mislim kapacitet metar ne moze nista reci, pravilno ispitivanje kondica se svodi na odlemljivanje jedne noge barem da se makne kond. iz kruga i ispitivanje el. curenja leakage testerom i ESR otpora uz to, i ovo kaj je reko discoHR je isto realan problem iako telefunken u to doba sigurno nije ugradjivao jeftine kondice pa mislim da nece bit drasticno cak i ak ima nekog curenja

a sad upitno je isto koliko se isplati sve, tak star TV je efektivno obsolete, jedino kaj ima retro vrijednost
random101 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:50.