Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.06.2017., 16:09   #1
Katolička Crkva u Kraljevini Jugoslaviji

Vrlo nedavno sam saznao da je nadbiskupe u KJ imenovao kralj!, a ne samo izravno Vatikan. Znajući koiko je krvi kroz povijest padalo kad bi se svjetovni vladari miješali u crkvene stvari, meni ova činjenica nema smisla.

Zna li netko razloge zašto je praktički srpski kralj to mogao raditi, a da mu Vatikan nije činio probleme?
Kojiro Izawa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2017., 00:07   #2
Iskreno ovo mi je prvi glas da je kralj u Kraljevini Jugoslaviji birao nadbiskupe. U moderno vrijeme jedini slučaj gdje znam da je to tako jest u Kini gdje mislim čak kardinale bira komunistička partija i Vatikan uredno potvrđuje kardinale izabrane na taj način, misle si bolje ikako nego nikako. A ovo što kažeš koliko je krvi padalo kad bi se svjetovni vladari miješali u crkvene stvari nema veze sa vezom u ovom kontekstu u kojem je postavljena tvoja tema.
Mihail Suslov is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2017., 11:59   #3
Nije ih imenovao kralj, nego Vatikan, ali je kralj morao dati odobrenje. Mislim da je ova praksa bila uobičajena kroz povijest, zbog toga što su biskupi bili ranije i svjetovni moćnici.

Kralj Aleksandar je odbio dati odobrenje za nekoliko kandidata za zagrebačkog nadbiskupa koadjutora, pa je na kraju pristao na Stepinca. Mislim da mu je to bila jedna od posljednjih odluka prije nasiilne smrti.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2017., 04:29   #4
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Nije ih imenovao kralj, nego Vatikan, ali je kralj morao dati odobrenje. Mislim da je ova praksa bila uobičajena kroz povijest, zbog toga što su biskupi bili ranije i svjetovni moćnici.
.
Itekako jest.

Uzmimo samo za primjer tzv. Galsku crkvu (katolicizam u Francuskoj do Revolucije).
lijencina1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2017., 14:08   #5
Odnos drzavnih vlasti prema Katolickoj crkvi u Lici "Narodu je o stvaranju drzave Srba Hrvata i Slovenaca govoreno kao o oslobodjenju, kao o vjekovnom snu i sl., ali pokazalo se ubrzo da su hrvatski vodje zapravo bili u snu, uhvaceni na spavanju kada se stvarala nova drzava. Posljedice takvoga 'sna' osjetila je, dakako i Lika, tim vise sto je u njoj stanovnistvo jako izmjesano. Srpske organizacije posegnule su svoje djelovanje na cijelo podrucje Hrvatske, a jako uporiste imale su izvan nje. Za ilustraciju evo nekoliko primjera" :
I. "Dekan Udbinskog dekanata Mile Stimac, zupnik u Sv. Roku, 6.11.1932. salje u ime dekanata prosvijed protiv knjige Hranislava Tomica iz Beograda pod naslovom 'Pazite - Rim se siri' Kaze kler je time uznemiren. Bilo je to vrijeme diktature kralja Aleksandra, kada je sa strane vlasti sve sto je bilo hrvatsko i katolicko bilo sumnjivo."
II. "U gospickoj gimnaziji 1932. imenovan je pravoslavni kateheta a katolicki nije"
III. "Svecenik Blaz Tomljanovic 1933. zatvoren je jer da je vrijedjao zandara."
IV. "Dr. Fran Binicki, zupnik u Lickom Osiku, pritvoren je 1934. jer nije izvisio crnu zastavu kada je ubijen kralj Aleksandar. Na sudu su nasli i drugih razloga. Za kaznu je dobio 10 mjeseci zatvora. A svoje iskustvo opisao je u knjizi 'Moje tamovanje' "
V. "Zupnik Gasparovic iz Siroke kule osudjen je na 8 mjeseci zatvora jer je vrijedjao zupljane",
str. 93., "Lika i njezina Crkva u proslosti i sadasnjosti", Mile Bogovic (obrazovanje, teologija u Pazinu i Zagrebu i crkvena povijest na sveucilistu Gregoriana u Rimu), Gospic 2014., CIP u Nacionalnoj i sveucilisnoj knjiznici u Zagrebu, 882074

Namjerno ne komentiram, jer moderatori ne trpe moje misljenje, pa mi i REFERENCA bude obrisana.
__________________
Smrt fašizmu sloboda narodu
The Instruktor is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2017., 14:26   #6
Prorocka opomena Katolicke crkve o komunizmu i demografiji u Kraljevini SHS, na kongresu 6.6.1936. i 7.6.1936. "Uz to su vlasti neizdavanjem dozvole ometale organizatore da zapocnu posao. Vrijeme kongresa se neprestano odgadjalo..."
Zakljucio je na kongresu predsjednik kongresnog odbora Ivan Murkovic medju ostalim "Ovdje je posebno istaknuta opasnost od komunizma i od bijele kuge, a trazi se da u skolama katolickoj djeci predaju katolicki odgojitelji te da se iz skolskih udjbenika izbaci sve sto je neprijateljsko prema vjeri i Crkvi. A bilo je toga dosta, napose protiv Katolicke crkve.", str. 97 "Lika i njezina Crkva u proslosti i sadasnjosti", Mile Bogovic (obrazovanje, teologija u Pazinu i Zagrebu i crkvena povijest na sveucilistu Gregoriana u Rimu), Gospic 2014., CIP u Nacionalnoj i sveucilisnoj knjiznici u Zagrebu, 882074

Odnos zapadne civilizacije s REFERENCAMA o komunizmu, te kljucna HISTRIOGRAFIJA o komunizmu u teoriji i praksi s REFERENCAMA, moze se pronaci na PDF Drustvene znanosti na temi 'Komunizam' koju sam otvorio. Moderatorica @Nice uredjuje temu, naime uklanja prijetnje ubistvima od strane gorljivih zakovornika komunizma i moderira. Nadam se da ce ostati REFERENCE. Evo jedne dok se ceka vracanje teme, https://www.cia.gov/library/readingr...00840089-9.pdf.
__________________
Smrt fašizmu sloboda narodu
The Instruktor is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2017., 14:41   #7
O organizacijama u Kraljevini SHS u Lici "U Buzimu je 1922. osnovano Djevojacko drustvo, a naredne godine i Vojska Srca Isusova, koje drustvo je, uz poboznost Srcu Isusovu, imalo i zadatak da se bori protiv psovke u nasem narodu.", 1937. osnovano u Kaludjercu i Klancu drustvo Apostolske molitve. U Lickom novom mjestu bila je Bratovstina krscanskog nauka, a bilo je aktivno i Djevojacko drustvo itd., str. 95., Mile Bogovic (obrazovanje, teologija u Pazinu i Zagrebu i crkvena povijest na sveucilistu Gregoriana u Rimu), Gospic 2014., CIP u Nacionalnoj i sveucilisnoj knjiznici u Zagrebu, 882074
__________________
Smrt fašizmu sloboda narodu
The Instruktor is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2017., 18:24   #8
Quote:
The Instruktor kaže: Pogledaj post
Ovdje je posebno istaknuta opasnost od komunizma i od bijele kuge, a trazi se da u skolama katolickoj djeci predaju katolicki odgojitelji te da se iz skolskih udjbenika izbaci sve sto je neprijateljsko prema vjeri i Crkvi.
Zamislite to...Opasnost od komunista...Riješenje ?
Religijski fanatizam koji graniči sa mentalnom retardacijom...
Strašno..
__________________
Što misliš da Aleksandar pustošeći svijet traži usred užasa, lomljave i rata? Moren dosadom koju ne može da ukroti boji se da ostane sam sa sobom i teži da izbjegne sebe - Neoantigona
E-Absynthe is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2017., 18:54   #9
Quote:
E-Absynthe kaže: Pogledaj post
Zamislite to...Opasnost od komunista...Riješenje ?
Religijski fanatizam koji graniči sa mentalnom retardacijom...
Strašno..
MOJ ODGOVOR NA PITANJE
A. Vezano za navod "Opasnost od komunizma", ispod su Vam komunizam i boljsevicka revolucija u praksi na podrucju Jugoslavije, posebno za Hrvate, a ima i za ostale. Kada procitate ponovno zakljucite o "opasnosti komunizma"
MOJA PITANJA I MOLBA VAMA
B. Moja molba Vama je da pojasnite zbog cega smatrate da je Katolicka crkva u Kraljevini Srba Hrvata i Slovenaca bila "fanaticna" i "mentalno retardirana"? Koliko ja znam nije.
C. Koja je bila alternativa za djelovanje Katolicke crkve, ako znamo da nije bila vojna sila? I ako znamo da se ono sto Katolicka crkva govori ne proucava i ne slusa s velikom paznjom.

Molim da prema pravilima PDF Povijset REFERENCIRATE izvore informacija.

REFERENCE ZA KOMUNIZAM prilikom nastajanja i u Jugoslaviji
1. Izvjestaj CIA: https://www.forum.hr/showpost.php?p=6...&postcount=685
2. O komunizmu i boljsevizmu: https://www.forum.hr/showpost.php?p=6...7&postcount=93
3. Jos malo o zlocinima (za Djilasa je pogreska nije ubijen nego je pritvoren, u knjozi je dobro): https://www.forum.hr/showpost.php?p=6...&postcount=513
4. Ovdje imate suceljavanje Gajger i Goldstain,
https://m.youtube.com/watch?v=uLGg80ofvm8
5. Ovdje imate emisiju Otvoreno:
REFERENCA Roman Leljak i ubijeni Hrvati u Sloveniji
Tko se zeli suocavati ovdje je emisija Otvoreno od 4.10.2016., https://m.youtube.com/watch?v=BQ27SnL9oJw
I. U Celju 30% zena i djece, Leljak
II. Govori se o otkrivenom tenkovskom rovu 15.000 koji je slucajno otkriven kad se radila obilaznica oko Maribora, Mario Jareb
III. Macelj nekoliko tisuca, Mario Jareb
IV. Barbarin rov do 3.000, Mario Jareb, 10% zena u rovu bez prostrijelnih rana
V. Stratista u Sloveniji ima 620, u 236 pokopani hrvatski vojnici Leljak
VI. Zivot u Sloveniji tada izgubilo barem 146 tisuca Hrvata, Leljak
VII. 46 stratista ima samo u Zagrebu
VIII. Jakovina procijenjuje malo se uzmuco i ogradio i procijenio od 40 do 45 tisuca ljudi koji su ubijeni
IX. U rudniku Pecovnik koji je zatvoren 1945. u svibnju u sahtu dubokom 210 metara sirine 7 metara napunjen je s 12.000 hrvatskih zrtava.
__________________
Smrt fašizmu sloboda narodu
The Instruktor is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:44.