Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.07.2017., 11:06   #81
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post

Ivan ima latinsko porijeklo.
A Tomislav u bibliji ?
Ivan Krstitelj i nevjerni Toma.

PS
Budi oprezan s kokicama da se ne zagrcnes.
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2017., 11:18   #82
Najduže prezimena imaju Srbu iz Hercegovine i Krajine, a najkraće Srbi iz Srbije (bez Vojvodine), u Srbiji su prezimena ustaljena tek sredinom 19-og veka u vreme vladavine Mihaila Obrenovića.

Na primer u okolini Gackog ima Srba Ratkovića koji se u istom tom kraju pod istim tim prezimenom spominju u 15-om veku, a Srbi Dragičevići iz Prebilovaca kod Mostara se spominju pod tim prezimenom u tom kraju još u poveljama iz 13-og veka.

Srba Dragičevića je u Prebilovcima i široj okolini Mostara bili sve do ustaškog genocida 1941-1945, a poneko ko je preživeo je počišćen u zadnjem ratu 1991-1995.
Rukma Vimana is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2017., 11:19   #83
Quote:
Rukma Vimana kaže: Pogledaj post
Najduže prezimena imaju Srbu iz Hercegovine i Krajine, a najkraće Srbi iz Srbije (bez Vojvodine), u Srbiji su prezimena ustaljena tek sredinom 19-og veka u vreme vladavine Mihaila Obrenovića.

Na primer u okolini Gackog ima Srba Ratkovića koji se u istom tom kraju pod istim tim prezimenom spominju u 15-om veku, a Srbi Dragičevići iz Prebilovaca kod Mostara se spominju pod tim prezimenom u tom kraju još u poveljama iz 13-og veka.

Srba Dragičevića je u Prebilovcima i široj okolini Mostara bili sve do ustaškog genocida 1941-1945, a poneko ko je preživeo je počišćen u zadnjem ratu 1991-1995.
Krajina?Mislis Dalmacija?
Jelly02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2017., 11:23   #84
Quote:
Jelly02 kaže: Pogledaj post
Krajina?Mislis Dalmacija?
Dalmacija, Lika, Kordun i Banija.
Rukma Vimana is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2017., 14:59   #85
Quote:
Zrakomlatski kaže: Pogledaj post
Kakva vam je to budalastina da su srpska prezimena nastala kasno?... sta znaci to KASNO?

Npr,ja znam da su se moji preci u Vojvodini jos u prvoj polovini 19 veka prezivali ovako kao i ja danas... najverovatnije je to bio i ranije slucaj,ali nemam vise podataka i izvora da bih isao dalje u proslost...

U srednjem veku,npr u 14 i 15 veku srpski plemici (nizi i srednji najcesce,oni krupniji su zadrzavali isto prezime generacijama)
Quote:
Zrakomlatski kaže: Pogledaj post
Radi se o skoro 200 godina "loze",jer seze do tamo 1820 i neke... i ne hvalim se time,samo navodim kao primer da neka srpska prezimena (kao npr moje) postoje bar 200 godina,jer je neko ovde odvalio kako maltene Srbi do pocetka 20 veka nisu ni imali prezimena,sto je notorna budalastina...
Jeste li vi uopće pročitali post na kojem vam citiram akademika Petra Šimunovića koji pritom citira srpske akademike (#20)? Zar vam je tako teško proštetati do knjižnice i pročitati stručnu literaturu? Znači, mogu ustvrditi kako ne priznajete znanost i samim tim prijaviti vas za trolanje?

Opće je poznata i znanstveno utvrđena činjenica kako srpska prezimena nastaju tek u 19. stoljeću, pod tim se ponajviše misli kako su se u određenom obliku tek od onda ustalila, dok Hrvati svoja prezimena mogu pratiti barem 500 godina i više. To što vama 200 godina znači kao neka velika i fascinantna brojka kojom se hvalite, kod Hrvata koji žele istražiti svoje genealoško porijeklo zapeti oko 19. stoljeća je pomalo razočaravajuće jer znaju da mnogi u istraživanju (bilo povijesni izvori ili matične knjige) mogu pratiti do 16.-15. stoljeća (recimo kada se netko doselio u Istru s Krka ili Dalmacije), a neki i dalje u prošlost. Vaš argument kako su srpski plemići imali prezimena - imali su ih i hrvatski plemići, samo što su ih imali i hrvatski seljaci ili puk, dok srpski nije.

Quote:
Rukma Vimana kaže: Pogledaj post
Najduže prezimena imaju Srbi iz Hercegovine i Krajine, a najkraće Srbi iz Srbije (bez Vojvodine), u Srbiji su prezimena ustaljena tek sredinom 19-og veka u vreme vladavine Mihaila Obrenovića.
Zato što "Srbi" iz Hercegovine i Krajine nisu bili Srbi već Vlasi koji su stoljećima bili pod utjecajem zapadno-europske civilizacije i rimokatoličanstva, posredstvom Dubrovnika i pri kontaktu s njima su zabilježeni (imenom, prezimenom, plemenskim-katunskim imenom) u povijesnim izvorima od barem 14. stoljeća na dalje, naravno u njima se ne nazivaju kao Srbi, a niti kao Hrvati, ili Slaveni ili Turci, nego kao Vlasi. Pod kasnim ustaljenim prezimenima kod Srba se ponajviše odnosi na Srbe iz Srbije, svi ostali niti nisu pravi Srbi već posrbljeni narod pod utjecajem SPC i određenog političko-povijesnog razdoblja. S obzirom kako Srbi zapadno od Srbije imaju prezimena najduže od svih Srba - to je samo dodatni (onomastički) argument kako taj narod nije mogao biti srpskog porijekla, već je bio naknadno posrbljen.
__________________
Čovječe, pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
You can neither remember nor forget what you do not understand.
Truth doesn't mind being questioned. A lie doesn't like being challenged.
MoroHr is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2017., 15:33   #86
Quote:
Zrakomlatski kaže: Pogledaj post
Kakva vam je to budalastina da su srpska prezimena nastala kasno?......sta znaci to KASNO?

Npr,ja znam da su se moji preci u Vojvodini jos u prvoj polovini 19 veka prezivali ovako kao i ja danas......najverovatnije je to bio i ranije slucaj,ali nemam vise podataka i izvora da bih isao dalje u proslost...

U srednjem veku,npr u 14 i 15 veku srpski plemici (nizi i srednji najcesce,oni krupniji su zadrzavali isto prezime generacijama) su uglavnom prezimena dobijali na osnovu imena svog oca,pa ispada da je svaka generacija menjala prezime u zavisnosti kako se otac zvao.......recimo postojao je sredinom 14 veka veliki zupan Altoman Vojinovic.....dobio je sina Nikolu,koji se posle zvao Nikola Altomanovic....itd,itd...

Najstariji "popis" stanovnistva u Srbiji je valjda turski defter iz 1476 godine i tamo se navode imena i prezimena ljudi......a 1842 naredbom kneza Aleksandra Karadjordjevica,prezimena se uvode kao obavezni vid indentifikacije ljudi u Srbiji.....sto ne znaci da prezimena nije bilo i ranije....

I uopste nije tacno da sva prezimena u Srbiji lice jedna na druga.......mozda medju onim standardnim srrpskim prezimenima tipa Petrovic,Popovic,Jovanovic itd,itd......koja se uglavnom zavrsavaju na vic,ali ima i jako puno nekih krajnje smesnih i neobicnih prezimena tipa Dzakula,Culibrk,Cabarkapa,Kutlaca,Rkman,Guzina,Svi rac,Segrt itd,itd....
Nemoj ocajavati, nije sve tako crno kako mislis. Zahvaljujuci kasnoj pojavi prezimena u Srbiji, danas Srbijanci imaju lijepa patronimska prezimena a ne kao ova nakaradna prezimena posrbljenih Vlaha koja si gore naveo.

Prezimena povjesnih licnosti je nesto sto su izmislili povjesnicari 19. vijeka da bi na taj nacin dali detaljniji opis osobe o kojoj pisu.
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2017., 15:37   #87
To me podsjetilo na onaj članak kada je neki srpski pseudo-povjesničar i etnolog (umjesto onomastičar!), ustvrdio kako su neki hrvatski nogometni igrači srpskog porijekla, ali fascinantna je razina mitomanije, neznanja i nerazumijevanja materije, zbog ideoloških razloga. Recimo, označuje hercegovačko-crnogorska plemena Bjelopavlići, i Maleševci (koji se izričito spominju kao Vlasi i Morlaci), kao srpskima, ili "Modrići su prezime dobili po Modrinom Selu odakle su nekada došli 1689. godine iz srednje Dalmacije (iz Bukovice) kada su naseljene srpske porodice", a kad ono prezime Modrić je nadimskog porijekla, spominje (http://www.rodoslovlje.hr/istaknuta-...prezime-modric) se kod Splita, Makarskog primorja i Hvara prije 1689. godine i vjerojatno je bunjevačkog porijekla iz zapadne Hercegovine ili Dalmatinske zagore ili Podvelebita, samo što se takvo što može zaključivati jedino ako se zanemari da su Modrići iz okolice Zadra (a vjerojatni i ostali iz Dalmacije) potomci plemićke obitelji Modrić iz Zadra koja se spominje prije 16. stoljeća. Tako bi se za svako prezime našlo mnogo smislenije objašnjenje, ali to je vrlo teško objasniti srpskim mitomanima.
__________________
Čovječe, pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
You can neither remember nor forget what you do not understand.
Truth doesn't mind being questioned. A lie doesn't like being challenged.
MoroHr is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2017., 15:57   #88
Quote:
MoroHr kaže: Pogledaj post
To me podsjetilo na onaj članak kada je neki srpski pseudo-povjesničar i etnolog (umjesto onomastičar!), ustvrdio kako su neki hrvatski nogometni igrači srpskog porijekla, ali fascinantna je razina mitomanije, neznanja i nerazumijevanja materije, zbog ideoloških razloga. Recimo, označuje hercegovačko-crnogorska plemena Bjelopavlići, i Maleševci (koji se izričito spominju kao Vlasi i Morlaci), kao srpskima, ili "Modrići su prezime dobili po Modrinom Selu odakle su nekada došli 1689. godine iz srednje Dalmacije (iz Bukovice) kada su naseljene srpske porodice", a kad ono prezime Modrić je nadimskog porijekla, spominje (http://www.rodoslovlje.hr/istaknuta-...prezime-modric) se kod Splita, Makarskog primorja i Hvara prije 1689. godine i vjerojatno je bunjevačkog porijekla iz zapadne Hercegovine ili Dalmatinske zagore ili Podvelebita, samo što se takvo što može zaključivati jedino ako se zanemari da su Modrići iz okolice Zadra (a vjerojatni i ostali iz Dalmacije) potomci plemićke obitelji Modrić iz Zadra koja se spominje prije 16. stoljeća. Tako bi se za svako prezime našlo mnogo smislenije objašnjenje, ali to je vrlo teško objasniti srpskim mitomanima.
Da, vidiš što fratri svojim mantijama učiniše.
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2017., 16:05   #89
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Ivan Krstitelj i nevjerni Toma.
PS
Budi oprezan s kokicama da se ne zagrcnes.
Da bar u životu pročitaš koju knjigu...
https://hr.wikipedia.org/wiki/Tomislav_(ime)
Nije svetačko već je narodno ime i potječe od latinske riječi dominus (vladar, gospodar) i slavus (Slaven, slavenski).

Srbi tvrde da je to iz biblije (barem po porEklu), btw;
http://www.znacenje-imena.com/tomislav
Imaš i poveznicu s Antom;
http://www.znacenje-imena.com/ante
Imaš ideju s Tomom II/blizancem, ali ime je drugačije;
https://en.wikipedia.org/wiki/Thomas_(name)
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2017., 16:20   #90
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Da bar u životu pročitaš koju knjigu...
https://hr.wikipedia.org/wiki/Tomislav_(ime)
Nije svetačko već je narodno ime i potječe od latinske riječi dominus (vladar, gospodar) i slavus (Slaven, slavenski).

Srbi tvrde da je to iz biblije (barem po porEklu), btw;
http://www.znacenje-imena.com/tomislav
Imaš i poveznicu s Antom;
http://www.znacenje-imena.com/ante
Imaš ideju s Tomom II/blizancem, ali ime je drugačije;
https://en.wikipedia.org/wiki/Thomas_(name)
Opet fantaziras. Evo sto kaze tvoja Wiki.
Quote:
Tomislav is a South Slavic male first name. The first known bearer was Tomislav of Croatia. It is also one of the most common given Croatian names.

The name is derived from the verb tomiti which means to suppress/torture, combined with slava meaning glory.
Onaj koji slavi torture? To je jos gore nego "onaj koji trpi mir".

Primjecujem da mi jos nisi dao svoje fantazije glede "latinskog" Ivana?
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2017., 16:26   #91
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Opet fantaziras. Evo sto kaze tvoja Wiki.
Onaj koji slavi torture? To je jos gore nego "onaj koji trpi mir".
Možda kod tvojih Srba, jbg.
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Primjecujem da mi jos nisi dao svoje fantazije glede "latinskog" Ivana?
https://hr.wikipedia.org/wiki/Ivan
Iohannes
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2017., 16:38   #92
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
[I]Nije svetačko već je narodno ime i potječe od latinske riječi dominus (vladar, gospodar) i slavus (Slaven, slavenski).
Mali ispravak (). -slav je od slavan, prevedenica od -mir koje je preuzeto od Germana i ima isto značenje:

Quote:
*mir/mer (...) mere (famous)
https://en.wikipedia.org/wiki/Vandalic_language
Liudewitus is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2017., 16:41   #93
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Možda kod tvojih Srba, jbg.

https://hr.wikipedia.org/wiki/Ivan
Iohannes
I to ime je porijeklom od kuda ....?

PS
Oprez s kokicama.
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2017., 16:44   #94
Quote:
Liudewitus kaže: Pogledaj post
Mali ispravak (). -slav je od slavan, prevedenica od -mir koje je preuzeto od Germana i ima isto značenje:



https://en.wikipedia.org/wiki/Vandalic_language
Ima tu i vise nego samo mali ispravak, ali neka, moramo vama dvojico gledati kroz prste.
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2017., 16:48   #95
Srbin sam, preci iz Vojvodine, prezime nepromenjeno od 1700 i neke. Po crkvenim knjigama, poslednji podatak nadjen u Petrovaradinskom arhivu. Nemam -ić. Pokojni deda je rekao da smo možda i imali, ali ako su mi jednog od deda sahranili u Pešti kao vojnika pod imanom Ištvan (a on bio Stevan), šta dalje da pričamo....
Zuta voda is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2017., 16:54   #96
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Ima tu i vise nego samo mali ispravak, ali neka, moramo vama dvojico gledati kroz prste.
Čini se da bi i Ljude-vit mogao imati germanski nastavak u sličnom značenju.

Quote:
*vult *wulþu- (Herrlichkeit, Glanz) (glory)
Liudewitus is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2017., 17:00   #97
Quote:
Zuta voda kaže: Pogledaj post
Srbin sam, preci iz Vojvodine, prezime nepromenjeno od 1700 i neke. Po crkvenim knjigama, poslednji podatak nadjen u Petrovaradinskom arhivu. Nemam -ić. Pokojni deda je rekao da smo možda i imali, ali ako su mi jednog od deda sahranili u Pešti kao vojnika pod imanom Ištvan (a on bio Stevan), šta dalje da pričamo....
Vojvodina nije Srbija, a Petrovaradin je bio hrvatski grad sa hrvatskom vecinom.
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2017., 17:04   #98
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Vojvodina nije Srbija, a Petrovaradin je bio hrvatski grad sa hrvatskom vecinom.
Vojvodina je severna Srbija, pogledaj na karti!

Istorijski Vojvodina ima puno više veze sa Srbima i Srbijom, nego Istra sa Hrvatima i Hrvatskom.
Rukma Vimana is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2017., 17:05   #99
@Dilberth

Geza ili Arpad li si?

Nebitno, to je mojih pet para i ne znači mnogo, samo vi nastavite.
Zuta voda is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2017., 17:07   #100
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Vojvodina nije Srbija, a Petrovaradin je bio hrvatski grad sa hrvatskom vecinom.
Ne kapiraš, tamo je arhiva, ne znači da su moji iz Petrovaradina, već pravoslavne crkvene knjige.

A ja kad idem tamo nekako nemam osećaj da prelazim neku granicu, ima doduše naplatna kućica, al to drže ovi globeri iz Srbijaputa i začudo usput sve prodaju neke šarene zastave sa orlom, valjda pobunjenici, šta znam...

Šalim se ja, al’ da si to rekao mom pokojnom dedi koji je bio na prisilnom radu u madjarskom rudniku tokom WW2 dok je baba sa sinom jedincem od godinu dana ostala sama, on tvoje pisanje ne bi baš shvatio kao šalu.
Zuta voda is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:16.