Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.08.2017., 11:17   #61
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post

Majorizacija
Fino sam ti rekao da je većina naselja sa srpskom većinom šuma.
Razumiješ li značenje te imenice?
Na karti su ti gradovi označeni sa crnim kvadratićem. Vidiš kako ih kod Srba nema?
Srbi (i to ako prihvatimo sve pravoslavce kao Srbe) su 1910. u Hrvatskoj bili ruralna populacija u par šuma uz granicu, dok su svi bitniji gradovi imali hrvatsku većinu.
Inače, u jugoslavijama je raznoraznim kolonizacijama to promijenjeno (eliminirano je dosta hr. gradića i sela), no opet 1991. je najveći grad sa srpskom većinom u Hrvatskoj Knin, koji je realno selo.

Jugoslavije 1910. nema. A kad se i stvara nastaje kao država (pa kraljevstvo) Srba, Hrvata i Slovenaca (kad je država, poredak je obrnut).

Ovu temu si pokrenuo s idejom da nije bilo Jugoslavija, nego da su umjesto toga nastale/opstale države Slovenaca, Hrvata i Srba. No očito samo trolaš i ponavljaš Šešeljevu VKK mantru...
Zar ti je toliko teško shvatiti da Srbi nisu imali ništa u Hrvatskoj do Jugoslavija?
A i dobar dio tih "Srba" se smatrao pravoslavnim Hrvatima.
Istočni Srijem je iznimka, tu su baš bili Srbi.
Ostatak su vlasi po kamenu i šumama...

Ti vjerojatno briješ na nešto ovog tipa;
https://i.ytimg.com/vi/YhLj9ThnGqs/maxresdefault.jpg
Jedini problem ti je što je to klasična velikosrpska propagandna karta.
Npr. Kupres je označen kao cijeli srpski, iako je sjeverna polovica općine čisto hrvatska, dok je u Posavini označeno svako srpsko selo, a i neka hrvatska (hint Tramošnica kraj Gradačca) su označena kao srpska.
Po karti ti u općini Obrovac (kod Zadra) nema Hrvata, iako je ista imala 30ak posto Hrvata 1991.
O Slavoniji i Baranji da ne pričam. Njemci i Česi su postali Srbi
Glina i Kostajnica su stekle srpsku većinu

S time da se čak ne priznaju Hrvati, nego Hrvati i Srbi katolici
Usporedi to s prošlim kartama iz 1910.

Po meni je logična granica ova;
http://imgur.com/a/LFRrk
Nama Bunjevačka i Šokačka Bačka, Boka i Petrovaradin, te komad BiH malo istočnije od rijeka Bosne i Neretve.
Vama istok BiH i većina Vojvodine.
Sasvim pošteno, dobili ste i komad Hrvatske u Srijemu (negdje polovica hrvatskih pravoslavaca je tamo).
Da da, ruralna populacija, sume, seljoberi itd.
Pa ti kao da si zaboravio da su do skoro ljudi na ovim prostorima vise ziveli po selima nego po gradovima, ali opet, ono sto je vazno jeste etnicka karta, sta ces sa tim ljudima po selima, proteraces ih?

Sto se Seselja i VKK mantre tice, da li je pogodio liniju ne znam, ustvari znam da nije, opet bismo imali milionsku populaciju Hrvata sa nase strane te linije (kome to treba), ali pogodio je princip.
Vidis, ja ne razmisljam kao vi ovde, da treba nekome nesto nametnuti, da treba nekog proterati i ubiti.

A ti pravoslavni Hrvati su neka fela slicna katolickim Srbima, neka fantomska grupa, kao da citam nase salabajzere, sad samo cekam tvrdnju kako Srbi nisu ni postojali, kako su to sve hrvati koje su popovi ubedili da su Srbi itd..
ccaterpillar is offline  
Old 01.08.2017., 11:25   #62
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Ti vjerojatno briješ na nešto ovog tipa;
https://i.ytimg.com/vi/YhLj9ThnGqs/maxresdefault.jpg
Jedini problem ti je što je to klasična velikosrpska propagandna karta.
Npr. Kupres je označen kao cijeli srpski, iako je sjeverna polovica općine čisto hrvatska, dok je u Posavini označeno svako srpsko selo, a i neka hrvatska (hint Tramošnica kraj Gradačca) su označena kao srpska.
Po karti ti u općini Obrovac (kod Zadra) nema Hrvata, iako je ista imala 30ak posto Hrvata 1991.
U strahu i paranoji su velike oci. Nije ovo velikosrpska karta, ovo je etnicka karta sa vecinama po opstinama.
Secas se da si pominjao gradove i kako ste vi vecina u gradovima? E, ovo ti je to, sad ti ni ovo ne valja.
Kupres je imao veliki broj hrvatskih naselja, ali je ceo plav jer su, gledano ukupno, na teritoriji opstine, Srbi imali negde 55% valjda.
ccaterpillar is offline  
Old 01.08.2017., 11:26   #63
Quote:
ccaterpillar kaže: Pogledaj post
Da da, ruralna populacija, sume, seljoberi itd.
Inače, Bosanci imaju neslužbeni naziv za Republiku Srpsku - Republika Šumska. I oni su primjetili... No, svakako bi bilo dobro pronaći znanstveno objašnjenje za tu pojavu.
Liudewitus is offline  
Old 01.08.2017., 11:28   #64
Quote:
ccaterpillar kaže: Pogledaj post
ali je ceo plav jer su, gledano ukupno, na teritoriji opstine, Srbi imali negde 55% valjda.
Zato su takve karte bezvrjedne za donošenje zaključaka samo na temelju njih.
Liudewitus is offline  
Old 01.08.2017., 11:32   #65
Quote:
Liudewitus kaže: Pogledaj post
Inače, Bosanci imaju neslužbeni naziv za Republiku Srpsku - Republika Šumska. I oni su primjetili... No, svakako bi bilo dobro pronaći znanstveno objašnjenje za tu pojavu.
Da da, sve je jasno, jos samo tu sacicu nebitnih seljaka nekako eliminisati sve ce biti u redu.
ccaterpillar is offline  
Old 01.08.2017., 11:33   #66
Quote:
ccaterpillar kaže: Pogledaj post
Da da, ruralna populacija, sume, seljoberi itd.
Zašto trolaš?
Ne vrijeđam nikoga.
Samo pocrtavam očito. Ne možeš imati državu na heterogenom području gdje ne držiš ni jedan jedini grad.
Točka.
Eventualno bi to mogao razgraničiti, ali i Kordun i Banovina i Lika i sjeverna Dalmacija su enklave.
Mogli biste tražiti neko selo u Srijemu više na konto toga, ali opet koliko se od te pravoslavne populacije u hr. tada uopće osjeća Srbima?
Quote:
ccaterpillar kaže: Pogledaj post
Pa ti kao da si zaboravio da su do skoro ljudi na ovim prostorima vise ziveli po selima nego po gradovima, ali opet, ono sto je vazno jeste etnicka karta, sta ces sa tim ljudima po selima, proteraces ih?
Asimilirati.
To bi bio normalan proces.
Da nije bilo juge, danas bi imali poprilično veliku populaciju "pravoslavnih Hrvata".
Ljudi sa sela bi sišli u gradove, malo se obrazovali, krenuli vući svoje porijeklo od popravoslavljenih ljudi za vrijeme turaka...
A država je Hrvatska, tu su generacijama.
Quote:
ccaterpillar kaže: Pogledaj post
Sto se Seselja i VKK mantre tice, da li je pogodio liniju ne znam, ustvari znam da nije, opet bismo imali milionsku populaciju Hrvata sa nase strane te linije (kome to treba), ali pogodio je princip.
A koji je to princip?
Quote:
ccaterpillar kaže: Pogledaj post
Vidis, ja ne razmisljam kao vi ovde, da treba nekome nesto nametnuti, da treba nekog proterati i ubiti.
Tko bi bilo što nametao?
Imaš čistu ekonomiju.
Ti razmišljaš po principu gdje je jedan čovjek, tu je Srbija.

Slavonija, Dalmacija i Hercegbosna su naseljenije od hrvatskih šuma uz granicu s BiH...
Naseljenije su i od Banjalučke okolice
Quote:
ccaterpillar kaže: Pogledaj post
A ti pravoslavni Hrvati su neka fela slicna katolickim Srbima, neka fantomska grupa, kao da citam nase salabajzere, sad samo cekam tvrdnju kako Srbi nisu ni postojali, kako su to sve hrvati koje su popovi ubedili da su Srbi itd..
To je više priča, no nebitno.
Porijeklo većine pravoslavnog stanovništva zapadno od Drine je istočna Hercegovina, to se vidi po jeziku.
Istočna Hercegovina je postala pravoslavna tek u 17. stoljeću (osim Poneretlja) pod Turcima. Prvi znakovi pravoslavlja tamo su u 13. stoljeću, za vrijeme ekspanzije Nemanjića.
Identitet je promjenjiv, nije ravna linija od Adama i Eve.
Za hrvatski je bitno neko plemstvo, a za srpski svećenstvo, jbg.
U čemu je problem?
Da nije bilo Juge, ne bi imao Srba u Hrvatskoj, kao što sam gore rekao.
Prvo, područja su predaleko od Srbije, Srbija bi imala od njih koristi jedino kao materijal za naseljavanje Kosova/"Stare Srbije".
"Etnički svjesnih Srba" je tamo bilo malo, a ako bi Srbija još tu "elitu" povukla na istok... Ostali bi ti "pravoslavni Hrvati". Eventualno možda grkokatolički
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Old 01.08.2017., 11:36   #67
Quote:
ccaterpillar kaže: Pogledaj post
U strahu i paranoji su velike oci. Nije ovo velikosrpska karta, ovo je etnicka karta sa vecinama po opstinama.
Da li ti čitaš moje postove?
Rekao sam da je karta krivotvorena.
Dao sam par primjera gdje se to vidi.
Quote:
ccaterpillar kaže: Pogledaj post
Secas se da si pominjao gradove i kako ste vi vecina u gradovima? E, ovo ti je to, sad ti ni ovo ne valja.
U Kupresu, gradu su većina bili Hrvati. U cijelom kotaru je bila srpska većina.
Da li ti mene slušaš što ja pričam?
Ako kotar ili općina imaju srpsku većinu, onda se sve pofarbalo u plavo.
Ako nemaju, onda je svako srpsko selo označeno plavim.

Farbanje tuđih sela i gradova u drugačije boje se zove krivotvorenjem.
Quote:
ccaterpillar kaže: Pogledaj post
Kupres je imao veliki broj hrvatskih naselja, ali je ceo plav jer su, gledano ukupno, na teritoriji opstine, Srbi imali negde 55% valjda.
Da, hrvatska sela nisu označena.
Ali zato jesu srpska u kotarima Derventa, Gradačac i Brčko gdje Srbi nisu većina.
Kužiš?
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Old 01.08.2017., 11:39   #68
Quote:
Liudewitus kaže: Pogledaj post
Zato su takve karte bezvrjedne za donošenje zaključaka samo na temelju njih.
Imas i etnicke karte na nivou mesne zajednice, i jedne i druge su dobre za principsko resavanje stvari kao sto su granice.
ccaterpillar is offline  
Old 01.08.2017., 11:42   #69
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Da li ti čitaš moje postove?
Rekao sam da je karta krivotvorena.
Dao sam par primjera gdje se to vidi.

U Kupresu, gradu su većina bili Hrvati. U cijelom kotaru je bila srpska većina.
Da li ti mene slušaš što ja pričam?
Ako kotar ili općina imaju srpsku većinu, onda se sve pofarbalo u plavo.
Ako nemaju, onda je svako srpsko selo označeno plavim.

Farbanje tuđih sela i gradova u drugačije boje se zove krivotvorenjem.

Da, hrvatska sela nisu označena.
Ali zato jesu srpska u kotarima Derventa, Gradačac i Brčko gdje Srbi nisu većina.
Kužiš?
Da li ti uopste razumes principe na kojima se rade etnicke karte sa vecinama na nivou opstine.
Da li shvatas da je recimo Livno postalo obojeno crveno, i da se etnicka granica prikazala da je daleko prema Grahovu, iako izmedju Grahova i Livna ima gomila srpskih sela?
ccaterpillar is offline  
Old 01.08.2017., 11:42   #70
Quote:
Liudewitus kaže: Pogledaj post
Inače, Bosanci imaju neslužbeni naziv za Republiku Srpsku - Republika Šumska. I oni su primjetili... No, svakako bi bilo dobro pronaći znanstveno objašnjenje za tu pojavu.
Da.
Srbi/pravoslavci su općenito bili šumsko pučanstvo.
Razlog je jednostavan.
Nisu bili "u milosti" vlasti, bili su krive vjere, pa su za sve bitnije položaje birani drugi.
U AU katolici, a u BiH muslimani.
Ako je netko došao u grad, taj se trebao asimilirati da bi mogao napredovati.

U AU se povećava i broj katolika u gradovima (Tuzla i Zenica sve do 60ih npr. imaju hrvatsku, katoličku većinu), čisto zato jer su oni "okosnica" vlasti.
U prvoj jugi se povećava broj pravoslavnih, kao i u drugoj....
S time da su te kolonizacije bile nesvršene, BL je npr. još 1991 imala 51% neSrba. RS je tek ratom i protjerivanjem neSrba osvojila do tada etnički nesrpsko Podrinje, dobar dio Posavine i gradove poput Prijedora i Doboja...

Kako je ovdje riječ o prvom svjetskom ratu, fino se treba istaknuti gdje su Srbi, odnosno pravoslavci.
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Old 01.08.2017., 11:43   #71
Quote:
Liudewitus kaže: Pogledaj post
Inače, Bosanci imaju neslužbeni naziv za Republiku Srpsku - Republika Šumska. I oni su primjetili... No, svakako bi bilo dobro pronaći znanstveno objašnjenje za tu pojavu.
Koji Bosanci? Vidiš kako nemaš pojma. Ekstremniji Bošnjaci tako govore sigurno, a Hrvati u BiH joj zavide i voljeli bi da imaju nešto slično. ali ih je Tuđman usrećio sa Federacijom BiH.
bubica74 is offline  
Old 01.08.2017., 11:46   #72
Kako trenutačni raspored neke polunomdske populacija biti relevantna za povlačenje granica? Pa oni su se seljakali kako je gdje trava bila zelenija.
Liudewitus is offline  
Old 01.08.2017., 11:46   #73
Quote:
bubica74 kaže: Pogledaj post
Koji Bosanci? Vidiš kako nemaš pojma. Bošnjaci tako viču sigurno, a Hrvati joj zavide i voljeli bi da imaju nešto slično. ali ih je Tuđman usrećio sa Federacijom BiH.
Vidi, ne mozes da ocistis Hrvatsku od Srba, a da onda jos trazis i delove Bosne, mnogo je.
ccaterpillar is offline  
Old 01.08.2017., 11:47   #74
Quote:
Liudewitus kaže: Pogledaj post
Kako trenutačni raspored neke polunomdske populacija biti relevantna za povlačenje granica? Pa oni su se seljakali kako je gdje trava bila zelenija.
Ma sta polunomadske, slobodno reci poluljudske, sta se stidis...
ccaterpillar is offline  
Old 01.08.2017., 11:47   #75
Quote:
ccaterpillar kaže: Pogledaj post
Imas i etnicke karte na nivou mesne zajednice, i jedne i druge su dobre za principsko resavanje stvari kao sto su granice.
Uzmi primjer Tuzle.
Riječ je o općini koja je nekoć imala hr. većinu.
Preko 70% posjeda je u hrvatskom vlasništvu.
Oko grada postoji prsten hrvatskih sela.
No u samom gradu su muslimani većina.
Omjer Hrvati-muslimani ti je 1:7, možda i više.
Bi li Hrvati tamo trebali tražiti pripojenje RH?

Isti primjer ti je s hrvatskim Srbima poslije ww1. Nemaš di pripojiti što.
Quote:
ccaterpillar kaže: Pogledaj post
Da li ti uopste razumes principe na kojima se rade etnicke karte sa vecinama na nivou opstine.
Da li shvatas da je recimo Livno postalo obojeno crveno, i da se etnicka granica prikazala da je daleko prema Grahovu, iako izmedju Grahova i Livna ima gomila srpskih sela?
Ja shvaćam, ali ti ne.
Evo ponovit ću ti, našao si dobar primjer.
Granica Livna je etnička granica.
Sva sela u kojima su Srbi/pravoslavci većina su ofarbana plavim.
Slobodno pogledaj kartu iz 91;
https://upload.wikimedia.org/wikiped...S_N_1991_1.gif
Ali hrvatska sela kod Grahova (Uništa, Koraće...) nisu označena.
Inače, 1910 ti je cijelo Grahovo dio Livanjskog kotara.
Da se slijedi primjer Kupresa, Grahovo bi bilo označeno kao hrvatsko.
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Old 01.08.2017., 11:48   #76
Quote:
bubica74 kaže: Pogledaj post
Koji Bosanci? Vidiš kako nemaš pojma. Bošnjaci tako viču sigurno, a Hrvati joj zavide i voljeli bi da imaju nešto slično. ali ih je Tuđman usrećio sa Federacijom BiH.
No, to stvarno nije znanstveno objašnjenje...
Liudewitus is offline  
Old 01.08.2017., 11:49   #77
Quote:
Liudewitus kaže: Pogledaj post
No, to stvarno nije znanstveno objašnjenje...
To je istina i istina boli.
bubica74 is offline  
Old 01.08.2017., 11:52   #78
Quote:
ccaterpillar kaže: Pogledaj post
Vidi, ne mozes da ocistis Hrvatsku od Srba, a da onda jos trazis i delove Bosne, mnogo je.
Koji Srbi?
Ti si opet u 90ima ili ?
Još uvijek nisi dao liniju podjele
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Old 01.08.2017., 11:54   #79
Quote:
ccaterpillar kaže: Pogledaj post
Ma sta polunomadske, slobodno reci poluljudske, sta se stidis...
Liudewitus is offline  
Old 01.08.2017., 11:54   #80
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Uzmi primjer Tuzle.
Riječ je o općini koja je nekoć imala hr. većinu.
Preko 70% posjeda je u hrvatskom vlasništvu.
Oko grada postoji prsten hrvatskih sela.
No u samom gradu su muslimani većina.
Omjer Hrvati-muslimani ti je 1:7, možda i više.
Bi li Hrvati tamo trebali tražiti pripojenje RH?

Isti primjer ti je s hrvatskim Srbima poslije ww1. Nemaš di pripojiti što.
Cuj ovo, nekoc.. Pa nekoc je pola Albanije imalo srpsku vecinu, i sta sad?
NA Kosovu je i danas preko 60% zemlje u srpskom vlasnistvu, sto drzavnom sto privatnom, u BiH je kad je poceo rat prema katastru skoro 70% zemljista bilo u srpskom vlasnistvu, to nista ne znaci.
Ako imate uslova, zasto ne biste imali teritoriju pod kontrolom oko Tuzle?

Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Ja shvaćam, ali ti ne.
Evo ponovit ću ti, našao si dobar primjer.
Granica Livna je etnička granica.
Sva sela u kojima su Srbi/pravoslavci većina su ofarbana plavim.
Slobodno pogledaj kartu iz 91;
https://upload.wikimedia.org/wikiped...S_N_1991_1.gif
Ali hrvatska sela kod Grahova (Uništa, Koraće...) nisu označena.
Inače, 1910 ti je cijelo Grahovo dio Livanjskog kotara.
Da se slijedi primjer Kupresa, Grahovo bi bilo označeno kao hrvatsko.
Ti mene zezas?
Sam si postavio kartu, pogledaj granicu izmedju opstina Livno i Kupres, a pogledaj etnicku kartu.
Lepo se vidi da su srpska sela, ofarbana plavim, unutar granica opstine Livno.

E sad, kad bi se crtala etnicka karta prema vecinama po opstinama, taj deo ne bi bio plav vec crven, valjda ti je sada jasno.
ccaterpillar is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:45.