Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.09.2005., 00:27   #21
Quote:
avarski natpisi iz Szarvasa: slika (avarsko runsko pismo vrlo nalikuje na mađarsko-sikuljsko runsko pismo)
Interesantno. Da li postoji prevod tog natpisa? I da, zna li se više o istorijatu pismenosti kod Avara?
__________________

Now the sun's gone to hell
And the moon's riding high
...
Semargl is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2005., 13:12   #22
Quote:
Semargl kaže:
Interesantno. Da li postoji prevod tog natpisa? I da, zna li se više o istorijatu pismenosti kod Avara?
Avarski prsten /Battonya, županija Békés/ s avarskim runskim pismom (VIII. st.):

Tekst sastoji se iz 12 slova (po redosljedu: D, N, S, B, K, P, N, S, K, P, R, I). Šest slova iz 12 avarskih slova su isti kao u sikuljsko-mađarskom runskom pismu.
Originalan tekst na avarskom: „Déhes bég pán es kéberi"
Originalan tekst na mađarskom: „Dénes bég a kéb nép ura"
Originalan tekst na hrvatskom: „beg Deneš, vladar ‘kepskog’ naroda"

Avarsko runsko pismo /Környe, županija Komárom-Esztergom/ (VII. st.):

Tekst sastoji se iz 13 skitsko-turskih slova, iz 11 sikuljsko-mađarskih slova, iz 6 etruskih slova, iz 5 feničanskih slova.
Originalan tekst na hrvatskom: „Iz tobolca izvadiš strijelu! Pucaš!"

Genealogija sikuljsko-mađarskog runskog pisma: /Gyula Sebestyén/






Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2005., 14:40   #23
Magore, kakva su to skitsko-turska slova?

Mislim, kako izgledaju i otkuda im pridjev "skitsko"? Koliko znam, skiti nisu imali pismo, barem za koje se zna.
 
Odgovori s citatom
Old 13.09.2005., 15:11   #24
...

Quote:
Tekst sastoji se iz 12 slova (po redosljedu: D, N, S, B, K, P, N, S, K, P, R, I). Šest slova iz 12 avarskih slova su isti kao u sikuljsko-mađarskom runskom pismu. Originalan tekst na avarskom: „Déhes bég pán es kéberi" Originalan tekst na mađarskom: „Dénes bég a kéb nép ura" Originalan tekst na hrvatskom: „beg Deneš, vladar ‘kepskog’ naroda"
Vrlo mi se smionom čini pretpostavka da se 'DNSBKPNSKPRI' može pročitati kao „Dénes bég pán es kéberi", makar ima smisla da upravo takav natpis bude na prstenu. Zašto kepskog, kad bi prije po natpisu bilo keberskog?

Quote:
Tekst sastoji se iz 13 skitsko-turskih slova, iz 11 sikuljsko-mađarskih slova, iz 6 etruskih slova, iz 5 feničanskih slova. Originalan tekst na hrvatskom: „Iz tobolca izvadiš strijelu! Pucaš!"
A ovo me podsjetilo na 'Slovenete' i njihovo čitanje starih venetskih i etrurskih tekstova kao slovenskih.
Ne čini mi se vjerojatnim da bi netko u vrijeme skoro opće nepismenosti zapisivao tekst o pucanju(?) strijele.

Za avarski se još niti ne zna kakav je to bio jezik, da li turkijski ili ugrofinski ili neki drugi. Čuo sam već za turske rune, ali prvi put čujem za 'avarske' natpise i zanima me kako se zna da su baš avarski i iz toga doba, a ne iz kasnijeg vremena?
Andelko is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2005., 18:00   #25
Quote:
Zale kaže:
Magore, kakva su to skitsko-turska slova?

Mislim, kako izgledaju i otkuda im pridjev "skitsko"? Koliko znam, skiti nisu imali pismo, barem za koje se zna.
U srednjem vijeku (do kraja drugog svjetskog rata) službena terminologija sikuljsko-mađarskog runskog pisma je bila skitsko-hunsko pismo /na mađarskom „szittya-hun"/. Na mađarskom jeziku pojmovi „skitski (‘szittya’), hunski, mađarski" su -u suštini- sinonimi. Nije čudo, jer cijeli (stari ali i današnji) mađarski identitet osniva se na srodstvo Skita, Huna i Mađara. O ovim činjenicama govore mađarske kronike (XI-XV. st.), narodne priče, narodne pjesme, mađarski folklor, srednjovjekovni mađarski identitet, sikuljska Himna o Čabi /sin Atile/. Mađarske kronike znaju sve o Hunima, o ratnim pohodima, o životu Atile. Atila /na mađarskom ‘Etele’, znači ‘mala rijeka’/ za Mađare nije samo vladar Huna, on je povijesna ličnost koja je predak kneza Arpada (peti potomak Atile: Bendegúz - Atila /Etele/ - Csaba /Ellák ili Ernák/ - Ed - Ügyek - (Előd??) - Álmos - Árpád).

Quote:
Andelko kaže:
Vrlo mi se smionom čini pretpostavka da se 'DNSBKPNSKPRI' može pročitati kao „Dénes bég pán es kéberi", makar ima smisla da upravo takav natpis bude na prstenu. Zašto kepskog, kad bi prije po natpisu bilo keberskog?
Volim kada povjesničari sumnjaju. Tako je ispravno.
Naravno, prevod nije ‘moj prinalazak’. Evo, originalan link: Runsko pismo /na mađarskom jeziku, ali sa mnogo ‘internacionalnih slika’.
Kepski ili keberski (ili kabarski???) ? Ne znam hrvatski jezik tako dobro kako bih ga trebao znati. Srb - srpski, Arab - arapski, Keb - kepski . Izvinite!


Quote:
Andelko kaže:
A ovo me podsjetilo na 'Slovenete' i njihovo čitanje starih venetskih i etrurskih tekstova kao slovenskih.
Ne čini mi se vjerojatnim da bi netko u vrijeme skoro opće nepismenosti zapisivao tekst o pucanju(?) strijele.

Za avarski se još niti ne zna kakav je to bio jezik, da li turkijski ili ugrofinski ili neki drugi. Čuo sam već za turske rune, ali prvi put čujem za 'avarske' natpise i zanima me kako se zna da su baš avarski i iz toga doba, a ne iz kasnijeg vremena?
Sutra ću ti odgovoriti. Ali sada...
Pijem (crveno ) vino, slušam ‘mađarski blues’ iz 70-ih godina. Gosti su moji nacionalistički povjesničari.
20:00 Mađarska - Izrael (Novi Sad) /Sport1TV ili RTS2"/ „Hajrá Magyarország!"
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2005., 22:08   #26
Quote:
Magor kaže:
U srednjem vijeku (do kraja drugog svjetskog rata) službena terminologija sikuljsko-mađarskog runskog pisma je bila skitsko-hunsko pismo /na mađarskom „szittya-hun"/. Na mađarskom jeziku pojmovi „skitski (‘szittya’), hunski, mađarski" su -u suštini- sinonimi. Nije čudo, jer cijeli (stari ali i današnji) mađarski identitet osniva se na srodstvo Skita, Huna i Mađara. O ovim činjenicama govore mađarske kronike (XI-XV. st.), narodne priče, narodne pjesme, mađarski folklor, srednjovjekovni mađarski identitet, sikuljska Himna o Čabi /sin Atile/. Mađarske kronike znaju sve o Hunima, o ratnim pohodima, o životu Atile. Atila /na mađarskom ‘Etele’, znači ‘mala rijeka’/ za Mađare nije samo vladar Huna, on je povijesna ličnost koja je predak kneza Arpada (peti potomak Atile: Bendegúz - Atila /Etele/ - Csaba /Ellák ili Ernák/ - Ed - Ügyek - (Előd??) - Álmos - Árpád).

Ali zar nije standardno misljenje da su Skiti indoeuropski narod (i jezik), koji se kasnije pretoci u Sarmate? Ako se vide stare (iz doba starih Grka) Skitske skulpture, oni izgledaju sjeverno europski a nimalo hunski/mongolski.

Skite (ili kako su oni sebe nazvali -Sake) svi prisvajaju: Skoti/Skiti, Saksoni/Skiti, Kelti/ Skiti a neki smatraju da su slaveni potomci od Neura, jedno od skitskih plemena.

Uzivaj u vinu!
 
Odgovori s citatom
Old 14.09.2005., 12:11   #27
Quote:
zale kaže:
Ali zar nije standardno misljenje da su Skiti indoeuropski narod (i jezik), koji se kasnije pretoci u Sarmate? Ako se vide stare (iz doba starih Grka) Skitske skulpture, oni izgledaju sjeverno europski a nimalo hunski/mongolski.

Skite (ili kako su oni sebe nazvali -Sake) svi prisvajaju: Skoti/Skiti, Saksoni/Skiti, Kelti/ Skiti a neki smatraju da su slaveni potomci od Neura, jedno od skitskih plemena.
Ja sam pričao o nacionalnim osjećajima, a ne o znanstvenom stavu mađarskih ozbiljnih povjesničara. Naravno, u mađarskim školama ne uči se da su Mađari i Skiti u srodstvu, ni to da su Mađari i Huni u srodstvu. Najnoviji povijesni udžbenici (nakon 1990.) govore o vezi Huna i Mađara. Ne kažu da smo rođaci, samo kažu da imamo mnogo kulturnih veza, pa da je pitanje još otvoreno.
Inače, u mađarskoj srednjovjekovnoj historiografiji atribut „szittya" /skitski/ ne znači samo ime naroda, ali je i zemljopisni pojam. U kronikama „Szkítia - Scythia" /Skitija/ ili „Szittyaország" /Skitske zemlje/ su nazivi za azijsku staru domovinu Mađara.
Anonymus u kronici Gesta Hungarorum (XII. st.) opširno prikazuje Skitske zemlje /„Szittyaország"/. Originalan tekst na engleskom: „The Huns and Magyars arrived in Scythia from the region of Meotis (Sea of Azov), near Persia. The region of Scythia lies in Europe, and reaches to the east. On one side it is bordered by the North Sea, on the other by the mountains of Rifeus, on the eastern side by Asia, and on the western side by the River Ethel (Don)... Scythia is 360 miles long and 190 miles wide." A još: „The inhabitants of Scythia were known as the dentü-mogyers. The first king of Scythia was Magog, son of Japheth; Attila was descended from him and set off for Pannonia at the head of a huge army, driving out the Romans and taking possession of the land. He then proceeded to build a royal residence in Budavár or, as it was known in German, Ecilburg. Much later, Ügyek, Álmos' father, was born of Magóg's line. ..."
Simon Kézai (Gesta Hunnorum et Hungarorum, oko 1283.): „After the confusion, the giant moved to Evilath's land, which was called Persia in those days. There, he and his wife, Enech, had two sons, Hunor and Magor, from whom the Huns and Magyars descended. ... During the sixth year, they wandered out and accidentally came upon the wives and children of Belar's sons, who had been left alone in a deserted place. They snatched these people away, along with their wealth, at full gallop, into the Maeotis swamp. It so happened that the two daughters of Dulan, the Alan ruler, were among the captured children. Hunor married one, Magor married the other. All the Huns are therefore descendants of these women."
Dakle atribut „skitski" je kod nas opširan pojam: skitski narod(i), zemljopisni pojam, sinonim riječi ‘stepski’, mentalitet itd. Nije riječ o prisvajanju Skita od strane Mađara. Lijepa tradicija ali ništa više.

Na kraju jedna zanimljivost: znaš li da riječ ‘Kelt - Kelti’ znači na mađarskom ‘istočni (čovjek)’, ‘(čovjek koji dolazi) iz istoka’.
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2005., 16:10   #28
Quote:
Magor kaže:
Ja sam pričao o nacionalnim osjećajima, a ne o znanstvenom stavu mađarskih ozbiljnih povjesničara. Naravno, u mađarskim školama ne uči se da su Mađari i Skiti u srodstvu, ni to da su Mađari i Huni u srodstvu. Najnoviji povijesni udžbenici (nakon 1990.) govore o vezi Huna i Mađara. Ne kažu da smo rođaci, samo kažu da imamo mnogo kulturnih veza, pa da je pitanje još otvoreno.
Inače, u mađarskoj srednjovjekovnoj historiografiji atribut „szittya" /skitski/ ne znači samo ime naroda, ali je i zemljopisni pojam. U kronikama „Szkítia - Scythia" /Skitija/ ili „Szittyaország" /Skitske zemlje/ su nazivi za azijsku staru domovinu Mađara.
Anonymus u kronici Gesta Hungarorum (XII. st.) opširno prikazuje Skitske zemlje /„Szittyaország"/. Originalan tekst na engleskom: „The Huns and Magyars arrived in Scythia from the region of Meotis (Sea of Azov), near Persia. The region of Scythia lies in Europe, and reaches to the east. On one side it is bordered by the North Sea, on the other by the mountains of Rifeus, on the eastern side by Asia, and on the western side by the River Ethel (Don)... Scythia is 360 miles long and 190 miles wide." A još: „The inhabitants of Scythia were known as the dentü-mogyers. The first king of Scythia was Magog, son of Japheth; Attila was descended from him and set off for Pannonia at the head of a huge army, driving out the Romans and taking possession of the land. He then proceeded to build a royal residence in Budavár or, as it was known in German, Ecilburg. Much later, Ügyek, Álmos' father, was born of Magóg's line. ..."
Simon Kézai (Gesta Hunnorum et Hungarorum, oko 1283.): „After the confusion, the giant moved to Evilath's land, which was called Persia in those days. There, he and his wife, Enech, had two sons, Hunor and Magor, from whom the Huns and Magyars descended. ... During the sixth year, they wandered out and accidentally came upon the wives and children of Belar's sons, who had been left alone in a deserted place. They snatched these people away, along with their wealth, at full gallop, into the Maeotis swamp. It so happened that the two daughters of Dulan, the Alan ruler, were among the captured children. Hunor married one, Magor married the other. All the Huns are therefore descendants of these women."
Dakle atribut „skitski" je kod nas opširan pojam: skitski narod(i), zemljopisni pojam, sinonim riječi ‘stepski’, mentalitet itd. Nije riječ o prisvajanju Skita od strane Mađara. Lijepa tradicija ali ništa više.

Na kraju jedna zanimljivost: znaš li da riječ ‘Kelt - Kelti’ znači na mađarskom ‘istočni (čovjek)’, ‘(čovjek koji dolazi) iz istoka’.
Hvala na jako detaljnom i jasnom odgovoru.
Ovo za kelte na madjarskom nisam znao i interesantno je. Inace, Alani su takodjer Skitskog/Sarmatskog porijekla.
Mislim da hrvatska rijec skitnica proizlazi od Skita. To bi bilo konzistetno sa njihovim nomadskim nacinom zivota.

Ali sve te legende oko Skita zaista fasciniraju.
Cak postaje prilicno popularna teorija da je kralj Artur Skit...
Tako da sumjam da su skiti obicni nomadi. Oni kao da su pocetkom nase ere preuzeli
cijelu Europu pod svojom vlascu. Goti isto svoje porijeklo vuku preko Skita...
Mozda su to sve tzv Royal Scyths, koji su valjda generacijama nauceni da vladaju narodima pa im je bilo prirodno upasti u bezvladje nakon pada Rima i na neku ruku preuzeti skoro sve lokalne populacije.

Hrvati se takodjer povijesno vezu za narod sa kojim nemamo genetskog srodstava: Irance.
I neki hrvatski povjesnicari slijede ime Hrvat do stare Persije i danasnjeg Afghanistana. Tako da su i originalni Hrvati mozda takodjer sa skitima u srodstvu.
 
Odgovori s citatom
Old 14.09.2005., 18:56   #29
Quote:
zale kaže:
...Hrvati se takodjer povijesno vezu za narod sa kojim nemamo genetskog srodstava: Irance.
I neki hrvatski povjesnicari slijede ime Hrvat do stare Persije i danasnjeg Afghanistana. Tako da su i originalni Hrvati mozda takodjer sa skitima u srodstvu.
Link na engleskom o vezi Hrvata, Mađara, Huna, Skita:
klik

Karte o Hrvatima, Hunima i Mađarima:
klik
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2005., 00:43   #30
Quote:
Magor kaže:
Link na engleskom o vezi Hrvata, Mađara, Huna, Skita:
klik

Karte o Hrvatima, Hunima i Mađarima:
klik
Hvala na linkovima. Puno interesantnih informacija, premda su mi neke informacije nategnute. Naprimjer, genetsko srodstvo Hrvata i Kurda nije tocno.

Inace, kako u Madjarskoj objasnjavaju Finski jezik? Genetika je pokazala da nema bas nikakvih srodstva izmedju Finaca i Madjara.
 
Odgovori s citatom
Old 17.09.2005., 13:45   #31
Quote:
zale kaže:
Puno interesantnih informacija, premda su mi neke informacije nategnute. Naprimjer, genetsko srodstvo Hrvata i Kurda nije tocno.

Inace, kako u Madjarskoj objasnjavaju Finski jezik? Genetika je pokazala da nema bas nikakvih srodstva izmedju Finaca i Madjara.
Nije točno? Pa naravno, ovi linkovi nisu „ozbiljni". Dao sam ti link samo kao zanimljivost, ne treba shvaćati ozbiljno.
Još nekoliko linkova (svaki na engleskom jeziku):
- Emese saga / Hungarian prehistory from the beginnings to King St. Stephen (1038) (Encyclopaedia Humana Hungarica 01.):
<> History (József Szentpéteri, Andrea Farkas) (sa mnogo karata, slika)
<> The hungarian language (Margit Szakács)
<> The Beliefs of the Pagan Hungarians (Péter Pokorny)
- Fred Hamori: The Early History of the Hungarian Ethnic Designations
- Fred Hamori: Mesopotamian and Finn-Ugor god names compared to Sumerian
- Fred Hamori: Scythian religious terms
- Fred Hamori: The Way of the Hosts (the Milky Way) / The Legend of Chaba (Csaba = sin Atile)
- Fred Hamori: The Legend of the Wonderous Hind (mađarska, hunska, mezopotamijska, perzijska, egiptska, grčka i finska verzija ove legende)
- Fred Hamori: The Legend of the Turul Hawk (or Emese saga)
- dr. Tibor Baráth: Was Hungarian the language of the ancient eastern cultures?
- The origins and development of Hungarian folk music
- The Hungarian character
- The origins and migrations of the Hungarians
- Gyula Dezső Topa: Might there be a relationship between the Sumerian and the Hungarian language?
- Chronological Historical References to the dynamic history of the horsemen of Western Asia
- The Old Hungarian Runic Script

A još:
- szkíta.lap.hu (300-400 mađarskih linkova o Skitima)
- hettita.lap.hu (... o Hetitima)
- avar.lap.hu (... o Avarima)
- mezopotamia.lap.hu (... o Mezopotamiji)
- med.lap.hu (... o Medima)
- luristan.lap.hu (... o Luristanu /zapadni Iran/)
- kelta.lap.hu (... o Keltima)
- etruszk.lap.hu (... o Etruscanima)
- regeszet.lap.hu (... o arheologiji)
- okor.lap.hu (... o starom vijeku)
(svaka kolekcija ima linkove i na engleskom jeziku)

Dobru zabavu želim!
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2010., 17:53   #32
Quote:
Andelko kaže: Pogledaj post

Za avarski jezik ne zna se kakav je bio, da li turkijski, ugrofinski ili neki drugi.
Postoje dva različita avarska jezika:

1. jezik Avara koji su napadali Bizantsko Carstvo i srednju Europu. Taj je jezik nedovoljno poznat.

2. jezik suvremenih Avaraca u Dagestanu. To je kavkaski jezik kojim govori oko pola milijuna ljudi.

Zadnje uređivanje Shain : 02.06.2010. at 18:01.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2010., 17:43   #33
Narod Avari i danas žive na prostoru Kavkaza,unutar ruske pokrajine Dagestan.Imaju li oni veze sa ovim ranovijekovnim Avarima?
Peća is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2010., 13:56   #34
Quote:
Magor kaže: Pogledaj post
Link na engleskom o vezi Hrvata, Mađara, Huna, Skita:
klik
Ovaj tko je ovo napisao o hrvatima bi trebao na neku očnu analizu ili ponoviti neke osnovne stvari glede genetike... samo ću citirati jednu rečenicu o hrvatima sa ovog linka:

"It is a fact that most of the present-day Croatians are genetically different from the Slavic peoples and very close to Kurds and Armenians, who are still inhabiting in the same area of their origins."

Close to Armenians? Armenci imaju skoro pa nacionalnu genetiku svojstvenu samo njima, to je jedan presedan u genetici i stavlja posebno svijetlo na armensku genetiku, a hrvati s njom VEZE NEMAJU, imaju koliko i svi drugi narodi u blizoj i daljoj okolici, nevrijedno spomena... Ne bi htio biti vulgaran al ova rečenica je toliko idiotska da mi nije jasno otkud ovakav propust...

Ovo glede Kurda, imajući u obziru da je 40/42% hrvatske genetike danas određeno haplogrupom I2a2, a samo na dinarce ide do 60%, a znajući da kurdi ove haplogrupe nemaju niti 2%, onda stvarno je ova rečenica i ovaj stav van svake pameti i obrazovanja....

Moj savjet bi bio mnogima pa i autoru teksta ovog linka, da već ako ne znaju činjenice o porijeklu starih hrvata, uostalom nitko ih ne zna sa sigurnošću, da onda ne pišu gluposti od kojih se diže kosa na glavi.
Road_Warrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2010., 18:52   #35
Ali isto je tako važno napomenuti da se u Hrvatskoj sva ta genetička testiranja provode tajnije od CIA-inih operacija, tako da nitko ne zna kome je uzet uzorak (da li je uopće Hrvat, što je također diskutabilno, tko je Hrvat uopće?) niti kada niti gdje.
adidasfan is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2010., 22:52   #36
Quote:
adidasfan kaže: Pogledaj post
Ali isto je tako važno napomenuti da se u Hrvatskoj sva ta genetička testiranja provode tajnije od CIA-inih operacija, tako da nitko ne zna kome je uzet uzorak (da li je uopće Hrvat, što je također diskutabilno, tko je Hrvat uopće?) niti kada niti gdje.
Genetička testiranja?
Ti znaš nešto ili...?
Peća is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2010., 23:38   #37
Quote:
ROAD_WARRIOR kaže: Pogledaj post
Close to Armenians? Armenci imaju skoro pa nacionalnu genetiku svojstvenu samo njima, to je jedan presedan u genetici i stavlja posebno svijetlo na armensku genetiku
Fizionomiju svojstvenu samo njima,fizionomiju.Ne genetiku u smislu haplogrupa, genetske linije u Armenaca su iste kao u ostatku čovječanstva
kao takvog. Hoćeš li ti ikad osim lupetanja gluposti i poluimformacija naučiti ijednu stvar kako treba
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2010., 10:38   #38
Quote:
Peća kaže: Pogledaj post
Genetička testiranja?
Ti znaš nešto ili...?
Ovo s određivanjem haplogrupa... Nikad nisu naveli gdje, kad niti kome su uzeli uzorke (briseve)... Prema tome možemo sve to shvatiti recimo, da doš'o ja doma, reko svima u familiji dajte liznite ovaj štapić i evo mi reprezentativnog uzorka za Hrvatsku. To želim reći, ne shvaćam kako mogu nešto raditi ako bar ne objasne kolokvijalno gdje, kada, kome!
adidasfan is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2010., 11:06   #39
Quote:
adidasfan kaže: Pogledaj post
Ovo s određivanjem haplogrupa... Nikad nisu naveli gdje, kad niti kome su uzeli uzorke (briseve)... Prema tome možemo sve to shvatiti recimo, da doš'o ja doma, reko svima u familiji dajte liznite ovaj štapić i evo mi reprezentativnog uzorka za Hrvatsku. To želim reći, ne shvaćam kako mogu nešto raditi ako bar ne objasne kolokvijalno gdje, kada, kome!
Imena ljudi čiji se DNK upotrebljava u ispitivanjima se nikad ni ne objavljuju, to su interni podaci ispitivača i on ih nema pravo objavljivati. Nije istina da se ne navode kriteriji po kojima se uzimaju uzorci, navode se u originalnim radovima koji imaju šifru znanstvenog dokumenta, obično u uvodu di se objašnjava i znanstveni postupak upotrebljen za ispitivanje. Znam da je kod nas jedan od kriterija bio da se ne uzimaju uzorci unutar iste obitelji do ne znam kojeg koljena i da se uzimaju kod onih čiji su preci živili na istom mistu 3 generacije unazad najmanje.
Liburn is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2017., 21:50   #40
Nakon puno vremena, jučer osvanula nova važna vijest iz hrvatske arheologije.

https://www.vecernji.hr/vijesti/veli...oljeca-1174168

Veliko arheološko otkriće kod Iloka!

Radi se o iznmno vrijednom nalazu obzirom da je do sada u Hrvatskoj pronađeno jako malo avarskih grobova u kojima se nalazi i njihova sablja.

Tijekom ovogodišnjih arheoloških istraživanja na lokalitetu Šarengrad – Klopare, nedaleko od Iloka, arheolozi su pronašli novih 18 avarskih grobova među kojima su i tri gdje su konjanici pokopani sa svojim konjima. Ipak, najvažniji nalaz je pronalazak groba u kojem je pokopan avarski vojnik s palašem ili avarskom sabljom. - To je iznimno vrijedan nalaz obzirom da je do sada u Hrvatskoj pronađeno jako malo avarskih grobova u kojima se nalazi i njihova sablja. Očito je ovdje riječ o avarskom vojniku koji je bio više stupnjevan. Pronađena sablja bit će odnesena na restauraciju, a onda će biti izložena kao dio stalnog postava Gradskog muzeja Ilok. U grobu su vidljivi i ostaci vojnoga pojasa - rekla je arheologinja Gradskog muzeja Ilok i voditeljica arheoloških istraživanja na ovom lokalitetu Andrea Rimpf.

Dodaje kako ovaj nalaz s načinom izrade i ukrasima nadnjeva iz 725. godine te da kao takav ima iznimno veliku arheološku važnost. Inače, ovo je drugi primjerak avarske sablje koja je pronađena na ovim prostorima. Prva je pronađena 2005. godine, nadnjeva iz još ranijega doba i izložena je u iločkom muzeju. Rimpf podsjeća kako su arheološka istraživanja na ovome lokalitetu kraj Šarengrada započela prošle godine kada je pronađeno 45 avarskih grobova koji sežu u 8. stoljeće. Ovogodišnja arheološka istraživanja započela su prije desetak dana i trajat će još nekih tjedan i pol tako da je za očekivati nove vrijedne nalaze. Pojašnjava i da su Avari bili vojnički nastrojen narod koji je branio južne granice svoje države. - Kada završimo istraživanja na ovome lokalitetu planiramo nastaviti na čestici pored tako da je možemo očekivati još niz nalaza. Avari su ovdje obitavali dva stoljeća i živjeli su svojim naseljima. Prije pet godina grob jednoga avarskog vojnika pronađen je i na lokalitetu Gradac kod Bapske. Inače, Gradski muzej Ilok treći je muzej u Hrvatskoj po broju pronađenih avarskih predmeta do sada - zaključila je Rimpf.
Dubrovčanin is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:02.